معرفی حرمی بافی و کاربردهای آن+عکس
اين دست بافته داراي تنوع بسياري در رنگبندي و بافت آن نسبت به ماشته از تراكم بيشتري برخوردار است.بيشترين رنگ هاي مورد استفاده در حرمي قرمزلاكي و سورمه اي است.در

 

آکاایران: حرمي  يكي از دست بافته هاي استان لرستان است كه توسط ماشته باف با استفاده از پارچه بافي دو وردي بافته مي شود. نمونه قديمي آن تماما از تار و پود پشمي بافته مي شده . ابعاد حرمي 100 *140 سانتيمتر است.رايج ترين نقوش به كار رفته در حرمي گل و پروانه و شانه اي و خطوط موازي مي باشد. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, به معرفی بیشتر این بافتنی و نمونه تصاویر آن خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

حرمی بافی

حرمی یا ارامی، نام یكی از بافت های سنتی استان لرستان است که بافت آن، در شهرستان بروجرد رواج دارد. قبل تر، این بافت با دست را، با تار و پود پشمی می بافتند، ولی حال در تار آن، نخ های پنبه ای را به کار می برند.برای نقش دادن به آن، از نقش گُل و پروانه، شانه ای و خطوط موازی و رنگ های قرمز لاكی و سورمه ای، استفاده می کنند.

حرمی بافی چه کاربردی دارد؟

در گذشته، از حرمی، به عنوان بقچه و زیر انداز حمام استفاده می کردند.

ولی امروزه با توجه به سلیقه و احتیاج مصرف کننده برای تزیین اتاق، دیوار کوب، پادری و … استفاده می شود.

 این دستبافته ها دارای تنوع خیلی زیادی در بافت و رنگ بندی می باشند.

حرمی را به وسیله ماشته باف(جیلا) با استفاده از پارچه بافی دو وردی بافته می شود. بافت آن نسبت به ماشته از تراکم بیشتری برخوردار است.

حرمی بافی,حرمی بافی چیست,حرمی یا ارامی

در نوع سنتی آن تار و پود کار از نخ پشم طبیعی که با رنگ های طبیعی رنگ آمیزی شده بافته می شده است اما امروزه پود از نخ پشم و تار از نخ اَکرُولیک می باشد.

اين دست بافته داراي چندین اندازه می باشد و در رنگ بندی های گوناگونی موجود است.

غالبا رنگ قرمز در این نوع دست بافت وجود دارد که با رنگ های سبز ، سرمه ای ، نارنجی و … ترکیب می شود.

حرمی بافی,حرمی بافی چیست,حرمی یا ارامی

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :