آموزش جادوانه کردن گل رز به دو روش متفاوت
گل رز جاودان یک نوع گل رز است که با نام های مومیایی یا راز ماندگار شناخته می‌شود. گل های طبیعی هستند که با شرایط نگهداری ویژه ای که گفته می شود به مدت طولانی می

 

رز جاودان چیست؟ مهمترین رازها درباره جاودانگی و ماندگاری رزها

آکاایران: زیبایی‌ها و جذابیت‌های گل رز به‌خصوص رنگ قرمز آن باعث شده تا کمتر کسی دلش بخواهد پژمردگی و از بین رفتن آن را تماشا کند. اصلا خود شما! اگر یک شاخه گل رز قرمز خریداری کنید یا کسی آن را به شما هدیه دهد، دلتان می‌خواهد همیشه گل رزتان را عین همان لحظه که آن را خریداری کرده یا هدیه گرفته‌اید در کنار خود داشته باشید و از آن لذت ببرید، اینطور نیست؟ اگر جوابتان به این سوال بله است، پس در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات اکا, با ما همراه باشید تا کمی بیشتر در مورد رز جاودان صحبت کرده و سپس به معرفی روش ساخت گل رز جاودان به اضافه روش نگهداری از این گل زیبا بپردازیم.

ساخت گل رز جاودان را یاد گرفته و رزهای خود را ماندگار کنید - خبرآنلاین

حتما از خود میپرسید گل رز جاودان چیست ؟! چون این روز ها در اینستاگرام و تمام شبکه های اجتماعی مد شده که گل رز جاودان به هم هدیه می دهند. و البته اکثر گلفروشی های اینترنتی در این زمینه پست می گذارند. رز جاودان یا رز جاوید به گل رزی است که با استفاده از شیوه های شیمیایی طول عمر آن را افزایش می دهند. این شیوه ها بستگی به نوع رز جاوید می تواند شامل مومیایی کردن ، شیمیایی کردن، دی هیدراته کردن و غیره باشد. رز جاوید بستگی به نوع رز ، رنگ رز ، شکل جعبه ، شیوه تولید و غیره انواع زیادی دارد. که امروزه به عنوان تزیین و هدیه استفاده می شود.

شیوه درست کردن گل رز جاودان

هیدراته کردن با ژل سیلیکا

در شیوه اول ساخت گل رز جادوان می خواهیم از ژل سیلیکا استفاده کنیم. برای همین گل رز خود را در  ظرفی که ارتفاع آن قدری بیشتر از گل‌ رز است بگذارید. آنگاه ژل سیلیکا را درون ظرف بریزید. ظرف باید به‌اندازه‌ای از ژل سیلیکا پر شود که سطح ژل کمی بالاتر از گلبرگ‌ها وجود داشته باشد. پس از اینکه ظرف را از ژل سیلیکا پر کردید، ظرف را برای یک روز کنار بگذارید.

دقت داشته باشید چون ژل سیلیکا توانایی بالایی در جذب رطوبت دارد و سبب می‌شود گل رز شما خیلی خشک و شکننده شود، حتما هنگام بیرون آوردن ژل از ظرف و برداشتن گل، این کار را به‌آهستگی و خیلی با احتیاط انجام دهید و گل را از ساقه در دست بگیرید تا صدمه ای به آن نرسد. در آخر هم گل را آهسته بچرخانید تا آخرین ذرات باقیمانده‌ سیلیکا از لابه‌لای آن بیرون بریزد.

مومیایی کردن گل رز با پارافین جامد

یک تکه بزرگ پارافین جامد تهیه کنید. آنگاه آن را خوب خرد نموده و ذوب کنید. ذوب کردن پارافین‌ها باید به‌آهستگی و با شعله کم انجام بگیرد. برای همین پارافین‌ها را داخل یک ظرف با ارتفاع متناسب با گل رز خود ریخته و ظرف را روی بخار آب بگذارید تا پارافین‌ها به طور کامل ذوب شوند؛ حتی می‌توانید ظرف را داخل آب جوش هم بگذارید.

آموزش درست کردن گل رز جاودان,درست کردن گل رز جاودان,روش ساخت گل رز جاودان

در ادامه گلبرگ‌های پژمرده و خراب را از گل رز جدا کنید و آنگاه آن را از قسمت گلبرگ‌ها به درون ظرف پارافین فرو ببرید. دقت داشته باشید فرو بردن رز در پارافین نباید بیشتر از ۱۰ ثانیه طول‌ بکشد، همین طور چنانچه در این مرحله بخشی از گل به پارافین آغشته نشود رطوبت گل از همان مکان بیرون آمده و طول عمر گل شما کم خواهد شد.

در ادامه برای بار دیگر گل را از سمت ساقه به درون ظرف پارافین فرو ببرید تا همه منافذ خروج بخار آب پوشانده شود. در آخر هم گل را به‌صورت عمودی آویزان کنید تا مومیایی شود، گل رز جاودان آماده است.

آموزش درست کردن گل رز جاودان,درست کردن گل رز جاودان,چگونه گل رز جاودان درست کنیم

شیوه نگهداری از گل رز جاودان

- رز جاودان اغلب در بسته بندی و محفظه شیشه ای نگهداری می شود تا گرد و غبار روی گلبرگ هایش ننشیند.

- چنانچه گرد و غبار روی گل نشست آن را به آهستگی و با فشار هوای کم گردکیری کنید.

- توجه داشته باشید که هیچ پاک کننده، براق کننده، خوشبو کنده و عطر و ادکلنی نباید به گیاهتان اسپری کنید.

- همینطور این گل های رویایی را نباید اصلا آبیاری کنید چون آب قاتل آن ها می باشد اصلا احتیاجی به آبیاری ندارند. همین طور نباید آب را روی آن ها اسپری کنید.

- باک را باز نکنید . نگذارید اکسیژن گل شما را خراب کند.

آموزش درست کردن گل رز جاودان,درست کردن گل رز جاودان, آموزش شیوه ساخت گل رز جاودان

- خوب است بدانید که گرد و خاک و استفاده از مواد شیمیایی عمر آن را کاهش می دهد.

- توصیه می شود که از دست زدن به گل ها اکیدا پرهیز کنید چون در این صورت مواد روی گلبرگ ها به تدریج از بین رفته و گل زودتر خراب خواهد شد.

- مواظب باشید که در مراحل ساخت گل رز جاودان به گیاه فشار وارد نشود و ضربه نخورد.

- مکان نگهداری گل های جاودان هم نباید نزدیک پنجره و نور مستقیم و همین طور جایی گرم با رطوبت بالا باشد چون گرما و رطوبت بر کیفیت این گل ها اثر مستقیم دارد و سبب پژمردگی آن ها خواهد شد.

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :