به نقل از آکاایران: پتینه هنر کهنه کردن و یا به عبارتی رنگ و لعاب دادن به اشیا، اجسام و سطوح و هرچیز رنگ پذیر می باشد. با ما همراه شوید تا مطالب بیشتری درمورد هنر پتینه مطالعه کنید.

هنر پتینه

آکاایران: هنر پتینه یکی از هنرهایی است که با توجه به علاقه ما ایرانیان جهت هنرهای سنتی می توانند کاملا پاسخگوی حس زیباپسندی و ایجاد فضای سنتی در این جامعه مدرن باشد. در دو گروه کلی رنگ و بافت تقسیم میشود که هر کدام از این دو روش دارای صدها مدل مختلف و متنوع می باشد  با استفاده از پتینه می توان انواع طرحهای آجری، سنگی، گرانیت، چوب و … را به راحتی اجرا نمود  شاید بتوان گفت در پوشش های نسل قبل فقط می شد روی رنگ بندی آنها مانور داد و کمتر می شد تنوع و خلاقیتی به آن اضافه کرد .حتی در مورد کاغذ دیواری ها که شامل ترکیب چند رنگ و نیز نقوش مختلف هستند، باز هر مشتری ناچار به انتخاب یکی از طرح ها و مدل هایی بود که کارخانه سازنده به بازار ارائه کرده بود.

اما پوشش های جدیدتر این قابلیت را دارند که هر کس بتواند سلیقه و نوع تفکر و حس خود را روی آن اعمال کند  یکی از این پوششها رنگ های دکوراتیو یا به اصطلاح پتینه میباشند به این ترتیب خانه هر کس همان طور رنگ آمیزی و تزئین می شود که او می اندیشیده و می پسندیده است و نیازی به انتخاب کردن از بین الگوهای از پیش تعیین شده نیست  اما برای استفاده بهتر و هنرمندانه تر از امکانات جدیدی که صنعت و تکنولوژی به ما عرضه کرده لازم است فرآورده های موجود را به خوبی بشناسیم و همین طور از قابلیت ها و ویژگی های هر یک و اثری که بر محیط ما می گذارند، به اندازه کافی آگاه باشیم.

شناخت رنگ های مخصوص پتینه و چگونگی ترکیب و استفاده از رنگها در طراحی و نقاشی روی دیوار چوب تابلو سفال در هنر پتینه کاری بسیار حائز اهمیت است . تاثیر رنگ ها در روحیات و خلق و خوی انسان ها مسئله ای انکار ناپذیر است . هنر پتینه کاری استفاده از رنگ های مختلف  و ترکیب آن ها در کار به صورتی است که بتواند به کار بعد ببخشد و برجستگی و فرو رفتگی هایی را در آن ایجاد کند . 

هر انسان خلاق و هنرمند می تواند یک پتینه کار محسوب شود پتینه کاری هنر خلاقیت است هنری که با تغییر دادن رنگ و شکل اجسام به مخاطب و مشاهده کننده اثر حس قدیمی و سنتی بودن را انتقال دهد. 

 این دسته از رنگ ها که نام دیگر آن خاک های رنگین است کاربرد فراوانی در صنعت رنگ سازی و لعاب دارند .   خاصیت حل شدن در انواع حلال ها( تینر فوری روغنی  آب ) را دارند . می توان به راحتی آن ها را با رنگ های روغنی و گواش ترکیب کرده و به رنگ دلخواه رسید . از خواص دیگر این دسته از رنگ ها این است که جسمیت و غلظت رنگ بکار رفته را بالا می برند .  انواع : امرا – اخرا – سینکا – گل ماشی – دوده – لاجورد –پودر فیروزه 

تکنیک های پتینه را می توان در طراحی های مختلف مدرن یا سنتی بکار برد . همانطور که مشاهده می کنید طرحهای سنتی را می توان به زیبایی هرچه تمام تر برای مکانهای با دکوراسیون سنتی با روش های اجرایی زیبای پتینه به صورت برجسته اجرا و نقاشی کرد این طرح ها در ابعاد مختلف و رنگ های متنوع با قیمت بسیار مناسب قابل اجرا می باشند .

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران