هنر زیبای زغره دوزی (ژغره دوزی)
این نوع دوخت که بسیار زیبا و ظریف است معمولاً به صورت دو خط موازی در کنار هم یک خط پهن را ایجاد می‌نمود و برای تزئین حاشیه لباس‌ها در قسمت یقه پیش سینه، حاشیه ک

زغره دوزی یا ژغره دوزی به معنی فلز دوزی ست در گذشته جنس پولک‌ها از فلزهای گرانبهایی چون طلا و نقره بود و همچنین ملیله‌ها نیز از همان جنس و به صورت دست ساز تهیه می‌گردید .اگر علاقه مند به کسب اطلاعات در مورد هنر های اصیل و قدیمی ایرانی هستید در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, با آکا همراه باشیدتا بیشتر شما را با هنر زغره دوزی آشنا کنیم.

 

هنرهای ماندگار و دست دوز در جای جای کشورمان همیشه زبانز خاص و عام تمامی ملل ها بوده است. اما برخی هنرها علاوه بر زیبایی خاص بودنشان چشمک می زند! اما متاسفانه شاهده این هستیم هنر بسیار خاص و زیبایی که می خواهیم در این بخش به معرفی آن بپردازیم به دست فراموشی سپرده شده است.

و اصفهان، نصف جهان به دلیل همین هنرهای خاص نصف جهان نام دارد.  خانم هایی که به دنبال درآمد خوب هستند و شرایط کار در محیط بیرون را ندارند بهترین گزینه است برای انتخاب یک هنر کاملا شیک، لاکچری، زیبا و پردرآمد. چرا که همه ما می دانیم مجموعه هنرهای دستی من جمله:

ملیله دوزی، پولک دوزی، سکمه دوزی، سورمه دوزی، پیله دوزی و ژغره دوزی ماندگارترین هنرهای شهر اصفهان و دیگر شهرهای ایران است که در بسیاری از کشورهای جهان نیز استقبال زیادی از این هنرها می شود.

معرفی هنر زیبای ژغزه دوزی

هنر زیبا، لاکچری و پردرآمد ژغزه دوزی و سکمه دوزی برای لباس

زغره دوزی یا ژغره دوزی به معنی فلز دوزی ست در گذشته جنس پولک‌ها از فلزهای گرانبهایی چون طلا و نقره بود و همچنین ملیله‌ها نیز از همان جنس و به صورت دست ساز تهیه می‌گردید این نوع دوخت که بسیار زیبا و ظریف است.

معمولاً به صورت دو خط موازی در کنار هم یک خط پهن را ایجاد می‌نمود و برای تزئین حاشیه لباس‌ها در قسمت یقه پیش سینه، حاشیه کت و تزئین حاشیه پرده‌های بزرگ استفاده می‌شد.

هنر زیبا، لاکچری و پردرآمد ژغزه دوزی و سکمه دوزی برای لباس

این دوخت زیبا در دو مرحله یعنی زغره و سپس جلوه دوزی به انجام می‌رسد جلوه دوختی است که حتماً می‌بایست روی حد فاصل و روی دوخت‌های زمینه انجام شود جلوه دوزی مرحله تکمیلی زغره دوزی است که زیبایی کار را صد چندان می‌نماید امروزه از زغره و جلوه دوزی برای دوخت اسماء متبرکه و تزئین بقچه‌های ترمه تزئین لباس شب و غیره استفاده می‌شود این دوخت در گذشته فقط در یزد و اصفهان به کار گرفته می‌شد و امروزه متاسفانه اثری از آثار این دوخت زیبا وجود ندارد.

هنر زیبا، لاکچری و پردرآمد ژغزه دوزی و سکمه دوزی برای لباس

گردآوری اطلاعات عمومی آکاایران
منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :