چگونه گل را خشک کنیم
چگونه گل را خشک کنیم : شما هم جز افرادی هستید که می خواهید گل هایی که هدیه می گیرید را نگه دارید ، در این پست چگونه گل را خشک کنیم را بیان می کنیم . خشک ک

آکاایران: چگونه گل را خشک کنیم

آکاایران: شما هم جز افرادی هستید که می خواهید گل هایی که هدیه می گیرید را نگه دارید ، در این پست چگونه گل را خشک کنیم را بیان می کنیم .

خشک کردن گل های طبیعی البته فوت و فنی دارد و اگر کسی فاقد دانستن قواعدش دست به این کار بزند، نتیجه کار مجموعه ای از گیاهان درهم تنیده بدرنگ می شود که نگهداری اش در خانه چنگی به دل نمی زند.

اما اگر بکوشید با چند روش ساده این کار را یاد بگیرید، آن وقت دیگر مجبور نیستید گل های دوست داشتنی تان را دور بریزید.

روش پرس کردن گل ها می تواند روش خوب و ساده ای باشد. دستگاه پرس گل دو صفحه نئوپان است که در ۴ طرفش سوراخ هایی دارد و به وسیله پیچ و مهره روی هم بسته شده اند. برای استفاده از این دستگاه باید گل ها را لای روزنامه قرار داد و آن را بین دو صفحه دستگاه گذاشت. وقتی گل ها تحت فشار قرار بگیرند، خشک می شوند اما دقت داشته باشید هنگام قرار دادن گل ها لای روزنامه روی گل به طرف پایین باشد. این روش برای خشک کردن بیشتر گل ها (از جمله ژریرا، بنفشه، مارگریت و گل ها و برگ هایی که ارتفاع و عمق کمتری دارند) مناسب است، اما گل های جعفری و داوودی نباید با این روش خشک شوند.

البته اگر این دستگاه در دسترستان نبود، می توانید از تعدادی کتاب سنگین نیز برای این کار استفاده کنید.

با دانه هاش شن هم می شود گل های خشک و خوبی از کار درآورد. برای این کار باید ابتدا شن ها را شست و کاملا تمیزشان کرد. سپس باید گل ها را داخل شن خواباند. دقت داشته باشید که درون شن سنگریزه های درشت نباشد تا آسیبی به گلبرگ های گل نرسد.

استفاده از سیلیکاژل هم می تواند روش خوبی باشد. این ماده شیمیایی که در داروخانه ها موجود است، ماده ای به رنگ آبی آسمانی است که وقتی رطوبت را به خود می گیرد به رنگ صورتی درمی آید.

پس می توان گل های تازه را درون این ماده فرو برد و تا زمان خشک شدن آنها صبر کرد.

سیلیکاژل را چندین مرتبه می توان استفاده کرد یعنی وقتی مرطوب و صورتی رنگ است، آن را درون فر گاز قرار داده تا دوباره آبی رنگ شود.

یادتان باشد این ماده دانه های درشتی دارد، به همین دلیل لازم است قبل از استفاده آسیاب و سپس الک شود.

استفاده از سیلیکاژل بهترین روش برای خشک کردن گل های حساسی چون لیلیوم و آنتریوم است.

خشک کردن گل ها در محلول گلیسیرین و آب داغ هم روش خوبی برای گل های خوشه ای مثل شاخه های اکالیپتوس است. روش کار به این صورت است که باید یک قسمت از گلیسیرین را با دو قسمت آب داغ نمک زده مخلوط کرد و شاخه های گل را درون آن فرو برد.

برای سریع تر خشک کردن گل ها با این روش می توانید از روش اتو کردن استفاده کنید، یعنی گل ها را بین دو دستمال کاغذی قرار دهید و چند ورق روزنامه زیر و روی آن قرار دهید و سپس اتو را روی آن بگذارید. این روش راه خوبی برای خشک کردن گل رز و کاملیا خواهد بود.

با این روش ها می توانید گل ها را مدت طولانی نگه دارید .

.

منبع :

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :