آشنایی با انواع کوک در خیاطی و کاربردهای آن
کوک که ساده ترین و ابتدایی ترین دوخت با دست به شمار می آید در انواع گوناگون و به تناسب کار دوخت استفاده می شود. به همین دلیل امروز تصمیم داریم تا اموزش انواع دو

آموزش دوختن با نخ و سوزن - آموزش آنلاین و مجازی طراحی لباس | آموزش غیرحضوری  و از راه دور طراحی لباس

آکاایران: انواع کوک در خیاطی تا اندازه ای اهمیت دارد که حتی در دنیای پیشرفته کنونی و با وجود پیشرفت هایی که در صنعت خیاطی و تولید چرخ های مختلف خیاطی شده است کاربردهای به خصوص خود را دارد. علاوه بر این کسانی که به انواع دوخت دستی با سوزن تسلط داشته باشند لباس هایشان را با دوخت ظریف تر به پایان می رسانند. بنابراین اگر با انواع دوخت دستی روی پارچه آشنایی ندارید این مقاله از مجموعه مقالات آکا, را مطالعه کنید تا با انواع کوک و کابردهای آن اشنا شوید.

آشنایی با دوخت های گلدوزی

انواع کوک در خیاطی و کاربردهای آن

یکی از عمده ترین دلایل به وجود آمدن انواع کوک در خیاطی کاربردهای مختلف آن هاست. به طور مثال نمی توان از کوک ساده برای دوختن پس دوز کردن درزها استفاده کرد. بنابراین در ادامه سعی می کنیم کوک زدن انواع دوخت را به شما آموزش دهیم و به طور مختصر در مورد کاربردهای آن نیز با شما صحبت می کنیم:

کوک ساده 

چنانچه بخواهیم انواع دوخت دستی را نام ببریم باید از پر کاربرد ترین آن ها آغاز کنیم. در حقیقت آسان ترین انواع دوخت دستی با سوزن کوک ساده است. بهتر است فاصله های این کوک را نیم تا یکی سانتی متر باشد. برای ظریف بودن بیشتر کار، تلاش کنید مقدار این فاصله ها را حفظ کرده و فاصله تا لبه پارچه را هم یکسان باشد. انواع دوخت دستی روی پارچه به صورت ساده برای وصل کردن درزها روی هم پیش از دوخت با چرخ خیاطی به کار می رود. انواع دیگر آن مثل کوک شلال قدری محکم تر از نوع ساده است.

کوک شل

به کوک شل در اصطلاح کوک راهنما نیز گفته می‌شود و از آن برای نشانه گذاری خطوط الگو روی پارچه استفاده می‌شود، هرچند خیلی از افراد دست به دوخت از کاربن و رولت برای منتقل کردن خطوط الگو بر روی پارچه استفاده می‌کنند، ولی پیشنهاد خیاطان حرفه‌ای این است که در دزهای مخصوص مثل درزهای آستین و یقه، بهتر است از کوک شل برای نشاه گذاری استفاده شود.

دوخت کوک شل همانند دوخت ساده است با این فرق که در آن، حلقه‌ای از نخ به‌ گونه شل بر روی پارچه باقی می‌ماند، باید دقت کرد که زمان دوخت کوک شل، نخ، گره زده نشود، به جز کوک زدن، دانستن شیوه قیچی کردن کوک شل، مهم و لازم است؛ برای قیچی کردن کوک شل، دو طرف پارچه را از طرفین به‌گونه‌ای می‌کشیم که اضافه نخ در میان دو تکه پارچه قرار بگیرد و آنگاه اضافات نخ را طوری که در هر دو سمت، قسمتی از آن باقی بماند، قیچی می‌کنیم.

انواع دوختن,انواع دوختن و کوک زدن ,کوک شل

کوک زیگزاگ 

کوک زیگزاگ در حقیقت از انواع کوک های دشوار در خیاطی است. وقتی که می خواهیم یک پارچه را روی پارچه دیگر بدوزیم از این نوع دوخت استفاده می کنیم. چنانچه می خواهید از پشت پارچه کوک پیدا نباشد باید هر بار با سوزن یک نخ از پارچه را بگیرید.

انواع دوختن,انواع دوختن و کوک زدن ,کوک زیگزاگ

کوک دندان موشی 

کوک دندون موشی از گدشته برای دوختن سوراخ دکمه روی لباس استفاده می کردند. اکنون هم بیشتر برای انواع کوک های تزئینی روی لباس یا پارچه استفاده می کنند. نیاز به گفتن است یک اندازه بودن هر کدام از دندانه ها با هم در زیبایی آن ها خیلی اهمیت دارد.

انواع دوختن,انواع دوختن و کوک زدن ,کوک زیگزاگ

کوک بخیه

از کوک بخیه برای متصل کردن تکه‌های لباس استفاده می‌شود. این دوخت خیلی محکم است و مانند دوخت درزهای ساده در چرخ‎های خیاطی است.

برای دوخت کوک بخیه، باید دوخت را از راست به چپ آغاز کرده و در هر کوک سوزن را در انتهای بخیه قبلی آغاز کنیم و به همین شکل ادامه دهیم.

انواع دوختن,انواع دوختن و کوک زدن ,کوک بخیه

کوک نامرئی

این نوع کوک برای دوختن لبه های بالش دست دوز خیلی مناسب است. این کوک دیده نمی شود و به همین علت لبه ها را زشت نمی کند. از نخی استفاده کنید که با پارچه تان هماهنگ باشد.

سوزن را نخ نموده و انتهای نخ را گره بزنید. و سوزن را از داخل لای درز بیرون بیاورید تا انتهای گره پنهان باشد.

سوزن را از نقطه خروج نخستین کوک وارد کنید تا مجددا به داخل پارچه برگردد.نکته اینجاست که دو طرف پارچه باید دقیقا در یک نقطه بر روی هم باشند تا کوک دیده نشود.

سوزن را خیلی کم حرکت دهید و در همان طرف ادامه دهید. نخ را از داخل کوک بکشید و سوزن را به طرف دیگر پارچه بروید، وارد همان نقطه ای شوید که از طرف دیگر وارد شدید. نخ را کشیده و مرحله 4 را تکرار کنید به طرف دیگر پارچه بروید.

بعد از بسته شدن لبه، نخ مثل پله های نرده بان دو سمت پارچه را به هم متصل می کند. 

برای اینکه کوک ها دیده نشوند، انتهای نخ تان را محکم کنید. به یاد داشته باشید که همیشه از نخی استفاده کنید که به رنگ پارچه است.

انواع دوختن,انواع دوختن و کوک زدن ,کوک نامرئی

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :