مزایا و معایب آشپزخانه های راهرویی و نکات چیدمان
آشپزخانه های راهرویی همیشه باریک نیستند گاهی اوقات، اگر فضای کافی داشته باشید، یک آشپزخانه گالی می تواند گسترده و طولانی تر باشد و یک طرف کل اتاق را اشغال کند.

I | صنایع چوب فن و هنر

حتما همه شما با آشپزخانه Galley یا آشپزخانه با دو دیوارموازی آشنا هستید. در این آشپزخانه کابینت ها در رو دیوار روبروی هم به صورت موازی قرار می گیرند و ما بین آن ها یک راهروی کوچک یا بزرگ بسته به فضای آشپزخانه ایجاد می شود. برخی نیز به دلیل ایجاد فضای راهرو مانند به این گونه آشپزخانه ها، آشپزخانه پیاده روی نیز می گویند .در این مقاله از مجموعه مقالات آکا, تکنیک های کلیدی برای چیدمان این گونه آشپزخانه ها را به شما معرفی کنیم و مزایا و معایب آن را با یکدیگر بررسی نماییم.با ما همراه باشید.

تعریف آشپزخانه راهرویی، گالی یا دو دیواره

آشپزخانه گالی، آشپزخانه ای طویل و باریک است و دارای کابینت های پایه، کابینت های دیواری، کانتر و دیگر خدماتی است که در مسیر راه قرار می گیرند. لوازم آشپزخانه در طول همین دو دیوار داخل آن قرار گرفته می شوند.

این آشپزخانه ها کوچک هستند اما راحت تر از بقیه انواع آشپزخانه ها می توان آن ها را بزرگ کرد. این آشپزخانه ها از لحاظ ارگونومی عجیب و غریب هستند، طراحی خوبی دارند اما ممکن است کمی فضا برایتان تنگ باشد.

مزایا و معایب آشپزخانه های گالی یا راهرویی

مزایا

  1. آشپزخانه های گالی فضا را برای دیگر اتاق ها در خانه ذخیره می کنند. از آن جایی که کابینت ها معمولاً جزء گران قیمت ترین اجزای آشپزخانه هستند، در نتیجه این آشپزخانه به صرفه محسوب می شود زیرا کابینت خیلی زیادی در آن جای نمی گیرد.
  2. اصلی ترین خدمات و سرویس های موجود در آشپزخانه مثل آب ، برق و گاز همگی در یک ناحیه هستند.
  3. آشپزخانه های گالی برای فضاهای تنگ و نواحی های سه گوش مناسب می باشند.
  4. این آشپزخانه ها فضای زیادی روی زمین ندارند و در نتیجه نیاز به خرید فرش های بزرگ آشپزخانه نیست.
  5. از طرفی کف این آشپزخانه ها به راحتی تمیز می شود زیرا فضای بزرگی را در بر نمی گیرد.
  6. این نوع آشپزخانه ها کوچک هستند و شما به راحتی می توانید مدل آن را تغییر دهید.

آشپزخانه گالی

معایب

  • آشپزخانه های گالی معمولاً برای قرار گرفتن دو یا چند آشپز که همزمان در آشپزخانه هستند، تنگ و کوچک است.
  • فضای کابینت ها محدود می باشد و شاید برای لوازم خود جای زیادی نداشته باشید.

 

 دکوراسیون آشپزخانه راهرویی (گالی) با تم سفید و چوب

 دکوراسیون آشپزخانه گالی با تم سفید و چوب

آشپزخانه راهرویی با دکوراسیون سفید و چوب

این تصویر نمونه ای زیبا از یک آشپزخانه راهرویی را نشان می دهد که با استفاده از کابینت آشپزخانه ام دی اف سفید، کفپوش چوبی و کانتر استیل به خوبی دکور شده است. بهتر است تجهیزاتی نظیر سینک ظرف شویی، گاز و یخچال را در یک طرف قرار بدهید تا در هنگام آشپزی نیازی نباشد تا بین طرفین دائما در حال گردش باشید. دیگر ویژگی دکوراسیون این آشپزخانه این است که متریال استیل علاوه بر کانتر آشپزخانه در بک اسپلش نیز دیده می شود. کانتر استیل به دلیل درخشندگی که دارد باعث برجسته شدن بیشتر کابینت های سفید شده و از همه مهمتر تمیز کردن آنها بسیار آسان می باشد.

 

دکوراسیون آشپزخانه راهرویی با کابینت چوبی

دکوراسیون آشپزخانه گالی با کابینت چوبی

آشپزخانه گالی با کابینت چوبی

اگرچه آشپزخانه های راهرویی سفید بزرگتر به نظر می رسند اما نترسید که آنها را با رنگهای روشن و تیره از تم های مکمل یا مشابه مخلوط کنید. طراحان برای داشتن یک دکوراسیون جادویی همواره توصیه می کنتد تا با اضافه کردن کابینت های آینه دار، فضای آشپزخانه خود را بزرگتر، جادارتر و دلباز نشان دهید. ما در این آشپزخانه، کابینت آشپزخانه روکش چوب کلاسیکی را می بینیم که سطح آنها با کانتر سفید پوشانده شده است. فضای ذخیره سازی زیاد و سطح کانتر گسترده از ویژگیهای بارز این آشپزخانه گالی محسوب می شود که رویای هر کدبانوی خانه داری می باشد.

 

دکوراسیون آشپزخانه راهرویی کوچک

دکوراسیون آشپزخانه گالی کوچک

آشپزخانه راهرویی ( گالی ) سفید

این آشپزخانه راهرویی کوچک واقعا زیبا و دوست داشتنی به نظر می رسد! مهم نیست که فضای آشپزخانه شما چقدر کوچک باشد، این آشپزخانه روشن و شیک ثابت می کند که شما به هیچ عنوان با وجود کابینت های بلند وباریک و همچنین سقف بلند احساس خفگی نمی کنید. طراح تم اصلی این آشپزخانه را به رنگ روشن انتخاب کرده است تا به بزرگنمایی فضا کمک کند. نورپردازی مناسب و کابینت های هایگلاس براق نیز جلوه ای چشم نواز به این آشپزخانه راهرویی کوچک بخشیده اند.

 

دکوراسیون آشپزخانه گالی با رنگ تیره

دکوراسیون آشپزخانه گالی با رنگ تیره

دکوراسیون آشپزخانه گالی با کانتر گرانیتی سیاه

اگرچه بارها گفته ایم که بهتر است از رنگ های خنثی و روشن در دکوراسیون آشپزخانه های کوچک استفاده کنید ولی همانطور که در تصویر بالا نشان می دهد آشپزخانه های کوچک تیره نیز جذاب به نظر می رسند. طراح در کنار کابینت های قهوه ای کلاسیک، کانترهای گرانیتی سیاه به کار برده است که تصویری خیره کننده و در عین حال چشم نواز ایجاد می کند. کانترهای گرانیتی در هر آشپزخانه ای با هر سبک و پلانی عالی دیده می شوند و به دلیل زیبایی، تنوع رنگ، دوام و استحکام از محبوبیت زیادی نیز برخوردارند.

 

دکوراسیون آشپزخانه راهرویی یک طرفه

دکوراسیون آشپزخانه گالی یک طرفه

آشپزخانه راهرویی یک طرفه

پلان این آشپزخانه باریک و دراز یک طرفه است، اما پنجره های بزرگ باعث می شود تا فضا بزرگ و دلباز تر دیده شود. در دکوراسیون مدرن این آشپزخانه گالی از کابینت آشپزخانه ام دی اف، کانتر سنگی، شیرآلات و وسایل مدرن استفاده شده است. رنگ قهوه ای از جمله رنگ های گرم محسوب می شود که گرما و صمیمت را به فضا القا می کند. به یاد داشته باشید کابینت آشپزخانه قهوه ای علاوه بر اینکه زیبایی و جذابیت خاصی به فضای آشپزخانه می بخشد، احساسی سراسر آرامش را نیز با خود به همراه دارد.

 

دکوراسیون آشپزخانه راهرویی (گالی) مرمرین

دکوراسیون آشپزخانه گالی مرمرین

آشپزخانه گالی با کانتر مرمر

آشپزخانه های راهرویی همیشه باریک نیستند گاهی اوقات، اگر فضای کافی داشته باشید، یک آشپزخانه گالی می تواند گسترده و طولانی تر باشد و یک طرف کل اتاق را اشغال کند. تصویر بالا نمونه ای زیبا از این آشپزخانه را به شما نشان می دهد. عمده متریالی که در این آشپزخانه مشاهده می کنید، سنگ مرمر است. ترکیب کابینت آشپزخانه سنتی با کانتر مرمر سفید تماشایی و چشم نواز می باشد. طراح همچنین از این متریال لوکس و گران قیمت در بک اسپلش و کانتر جزیره آشپزخانه استفاده کرده است که زیبایی خیره کننده به این فضا می دهد. کابینت های بالایی تا سقف ادامه دارند تا فضای ذخیره سازی بیشتری را ارائه دهند.

 

دکوراسیون آشپزخانه راهرویی جزیره ای

دکوراسیون آشپزخانه گالی جزیره ای

آشپزخانه راهرویی با کابینت هایگلاس سیاه

اپن جزیره ترفندی است که معمولا برای دلبازی و روشنایی بیشتر در آشپزخانه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. در این آشپزخانه طراح علاوه بر بهره گیری از این ترفند، کابینت های آشپزخانه را نیز از نوع هیگلاس مشکی براق انتخاب می کند تا فضای کوچک آشپزخانه بزرگتر به نظر برسد. کابینت های هایگلاس براق نور را منعکس کرده و با ایجاد توهم فضایی باعث بزرگنمایی قابل توجه در آشپزخانه می شوند. البته کابینت های سفید براق نور بیشتری را بازتاب می دهند ولی کابینت های براق سیاه نیز به مقدار کمتر ولی این ویژگی منحصر به فرد را دارا می باشند. در ادامه نکات مهم در مورد طراحی آشپزخانه گالی یا دو دیواره بیان میکنیم. با ما کماکان همراه باشید.

 

نکات مهم در مورد طراحی آشپزخانه گالی یا دو دیواره

به موارد پایه توجه کنید

فضایی برای خود آشپزخانه، قسمت صبحانه و دیگر چیزهای مشابه در نظر بگیرید.

اگر قصد ساخت آشپزخانه های گالی را دارید، سعی کنید بیشتر به موارد پایه مثل کابینت بالا و پایین، کانتر های یخچال، سینک، اجاق گاز و ماشین ظرفشویی دقت کنید زیرا معمولا نمی توان یک فضای دائمی و بزرگ را برای آشپزخانه ایجاد کرد.

به سایز سینک ظرفشویی دقت کنید

این آشپزخانه ها فضای بسیار بزرگی ندارند بنابراین باید مراقب باشید که سینک آن ها بسیار بزرگ نباشد. همچنین لبه های سینک نباید بیش از حد بیرون زده باشند تا فضای زیادی را اشغال کنند. بلکه باید موازی با لبه های دیگر کابینت ها قرار بگیرند.

طراحی آشپزخانه گالی

ایده های خلاقانه برای دیگر فضا ها را در نظر بگیرید

بهتر است که در این آشپزخانه چند ایده خلاقانه داشته باشید تا فضای ذخیره سازی افزایش پیدا کند و بتوانید لوازم خود را راحت تر داخل آن جای دهید. کافی است کمی کابینت ها را به اندازه چند سانت پایین بیاورید تا فضای خوبی داشته باشید. می توانید از کابینت هایی استفاده کنید که از هر طرف خود، جا برای ذخیره سازی لوازم دارند.

پنجره را فراموش نکنید

نبودن هیچ پنجره ای در آشپزخانه، قطعا فضای آن را برای شما کسل کننده می کند اما وجود آشپزخانه، پنجره داخل آشپزخانه و تابیدن نور و هوای آزاد به داخل آن، قطعاً باعث می شود که لذت بیشتری از حضور در این مکان داشته باشید. پس اهمیت آن را فراموش نکنید.

به پهنای راهرو توجه کنید

پهنای راهرویی که در آن راه می روید، بسیار مهم است و اگر بیش از حد باریک باشد عرصه را برای شما تنگ می کند و نمی توانید به راحتی ، چند نفر داخل آن قرار بگیرید. پس مراقب باشید که آشپزخانه بیش از حد باریک نباشد.

آشپزخانه با دو دیوار

بخش از آشپزخانه را مثلثی شکل کنید

اشپزخانه با شکل U یک فصای مثلثی شکل را برای افراد فراهم می کند که به راحتی می توان در آن اشپزی کرد. فضای مثلثی در این ناحیه یعنی استفاده حداکثری از آن قسمت. یعنی یک طرف فضای باز برای حرکت و سه طرف دیگر اجاق گاز، کابینت و کانتر.

از نور و رنگ های خنثی استفاده کنید

تناژ های روشنایی خنثی در این آشپزخانه مثل رنگ سفید، فضا را بزرگ تر نشان می دهد. سعی کنید از رنگ ها و نورهای روشن، هم برای کابینت، هم کف آشپزخانه، سقف و دیوار ها استفاده کنید تا فضا بزرگتر نشان داده شود.

چیدمان آشپزخانه باریک

با قفسه ها جای بیشتری ایجاد کنید

به جای کابینت های بالایی، از قفسه بندی های بالای گاز هم می توانید استفاده کنید تا فضای بیشتری برای قرار دادن لوازم اشپزخانه داشته باشید و بیش از حد مجبور به شلوغ کردن اشپزخانه و داخل کابینت ها نباشید.

یک نقطه کانونی در اشپزخانه ایجاد کنید

از فصای کانتر و تعداد زیادی کابینت استفاده کنید و آن را به محیطی برای غدا خوردن نیز تبدیل کنید تا با یک تیر دو نشان بزنید. بهتر است که یکی از کانترها را به این کار اختصاص دهید و هر دفعه محل خوردن غذا و صبحانه را تغییر ندهید.

چیدمان را تغییر دهید

اگر احساس کردید که فضای آشپزخانه برای رفت و آمد تنگ است، می توانید چیدمان را تغییر دهید تا فصای بیشتری باز شود و محل رفت و آمد بازتری داشته باشید. به عنوان مثال سینک آشپزخانه را به گوشه اشپزخانه انتقال دهید.

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :