با این روش فریز کردن ، هویج را یک سال در خانه نگهدارید
روش نگهداری هویج در خانه,با این تکینک ها هویج را یک سال نگهدارید,نگهدارید هویج در خانه به مدت یک سال,چطوری هویج را یکسال در خانه نگهداری کنیم؟,چگونه هویج را بلن

آکاآپ: نگهداری یک کیسه هویج تازه می تواند یک چالش بزرگ باشد، آنها بعد از یک هفته رطوبت خود را ازدست می دهند و لاستیکی می شوند، در این مقاله از مجموعه مقالات خانه داری آکا, روش نگهداری و فریزر کردن هویجبه مدت زمان کوتاه و طولانی را به شما عزیزان و همراهان آکا آموزش میدهیم. برای مطالعه جزییات بیشتر در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

Image result for ‫نگهداری هویج در منزل‬‎

★نگهداری طولانی مدت هویج

روش اول: قراردادن داخل خاک و شن

یکی از روش های مناسب نگهداری هویج گذاشتن آن در مقداری شن است. در طول زمستان می توانید با تهیه یک ظرف حاوی شن، هویج ها را زیر شن بگذارید و هر موقع نیاز داشتید بردارید و مصرف کنید. با این روش تقریبا 5 تا 6 ماه می توانید آن ها را  تر و تازه و درست مثل این که تازه از مزرعه به خانه آمده است، نگهداری کنید. این مکان باید سرد و خشک باشد.

اگر هم اهل باغبانی هستید، می توانید هویج ها را در خاک بگذارید و تا وقتی خاک خیلی سرد نشده، هر موقع نیاز بود چندتایی از آن ها را از خاک درآورید و استفاده کنید. خوبی این روش این است که خیلی از هویج ها دوباره رشد می کند. اگر چنین قصدی دارید، حتما از هویج های کوچک و تا حد امکان با ساقه سبزی دار خریداری کنید. در این روش ها هویج باید کاملا زیر خاک قرار بگیرد.

روش دوم: رنگ زدایی

اگر مقدار زیادی هویج در باغچه و یا آشپزخانه دارید و دراین فکر هستید که با آنها چکار کنید، می توانید آنها را تا یک سال با استفاده از تکنیک رنگ زدایی نگهداری کنید، رنگ زدایی به کشتن آنزیم های مسئول ازبین برنده سبزیجات کمک می کند، هویح تازه و جوان برای رنگ زدایی بهترین است زیرا هویج های بالغ و مانده چوبی و خشک می شوند.

چیزهایی که شما نیاز دارید:

هویج تکه تکه شده، آب، تکه های یخ.

هویج های تکه شده را در آب جوش بریزید، ظرف بزرگی را از آب تصفیه شده پرکنید،آب را به نقطه جوش برسانید، تکه های هویج را به آب جوش اضافه کنید ،به مدت 3 دقیقه آن ها را نیم پز کنید و سپس حرارت را کم کنید، تا زمانی که فضای یخ را آماده کنید ، هویج ها در آب گرم بمانند، برای درست کردن فضا یا حمام یخ، تعدادی قالب یخ را در ظرفی بریزید، آب سرد به آن اضافه کنید ،آب به قدری باشد که هویج ها درآن غوطه ور باشند.

همانطور که در بخش خانه داری نمناک گفته ایم با یک کفگیر هویج های تکه شده را از آب گرم خارج کنید و بلافاصله آن را به آب یخ اضافه کنید، اجازه دهید به مدت 1-2 دقیقه در آب یخ بماند، این عمل فرآیند پخت هویج را متوقف و آن را برای انجماد آماده می کند، سپس هویج ها را در یک مخزن هوادهی شده قرار دهید و در فریزر نگهداری کنید.

شما می توانید این تکه های هویج را مستقیما به سوپ و خورشت اضافه کنید،احتیاج ندارید آن ها را یخ زدایی کنید، زیرا هویج لزج و یا حتی گاهی سفت می شود، هویج ها بااین روش به مدت یک سال باقی می مانند، درواقع شما می توانید با کرفس هم این کار را انجام دهید. 

روش سوم: ترشی انداختن

ترشی کردن یک راه عالی برای ذخیره هویج تا یک سال و یا حتی بیشتر است، ترشی هویج فوق العاده ترد و خوشمزه است و به عنوان چاشنی بی نظیر خواهد بود، ترشی کردن شامل نگهداری سبزیجات در نمک و یک اسیدیته- معمولا سرکه – می باشد که برای جلوگیری از رشد باکتری و قارچ در زمان طولانی استفاده می شود. 

چیزهایی که شما نیاز دارید:

هویج تکه تکه شده(به قطر دو سانتیمتر)،یک فنجان نمک درشت، یک قاشق غذاخوری سرکه سیب ،یک فنجان شکر قهوه ای و دو قاشق غذاخوری فلفل قرمز.

روش: 

هویج های برش داده شده را در ظرفی بریزید ،یک قاشق غذاخوری نمک به آن اضافه کنید و به خوبی با هویج ها مخلوط کنید و به مدت یک ساعت در دمای محیط قرار دهید، نمک باعث از بین رفتن آب هویج می شود،

سپس مخلوط نگهدارنده را آماده کنید، این گونه که یک فنجان سرکه را در قابلمه بریزید ،دو قاشق غذاخوری شکر قهوه ای به آن اضافه کنید ،یک دوم قاشق چای خوری فلفل قرمز را برای طعم ومزه بیشتر می توانید اضافه کنید.

به خوبی هم بزنید و مخلوط را حرارت دهید تا شکر حل شود، قابلمه را از حرارت بردارید و اجازه دهید در دمای محیط به خوبی خنک شود، بعد مخلوط را به هویج اضافه و در یک دبه بریزید، از دو انبر برای انتقال هویج ها استفاده کنید ،

از استریل شدن کوزه برای پیشگیری از کپک زدن مطمئن شوید، آبی که در کاسه جمع شده است را دور بریزید، مخلوط سرکه آماده شده را روی هویج ها بریزید، درب دبه را محکم ببندید و اجازه دهید 1-2 ساعت در دمای محیط بماند.

ترشی هویج را میتوانید در دمای اتاق و یا یخچال نگهداری کنید، با این روش هویج ها به مدت یک سال و یا حتی بیشتر باقی می مانند. اگر متوجه ایجاد لایه ای از کف سفید شدید بلافاصله آن را از بین ببرید.

★ذخیره سازی کوتاه مدت هویج

روش اول : خنک نگهداشتن در آب

می توانید هویج را به مدت1-2 هفته در آب و در یخچال نگهداری کنید، اگر مقداری که نیاز داشتید را برای پخت و پز استفاده کردید و میخواهید باقی مانده آن را برای یک میان وعده سالم استفاده کنید،

این روش آسان ترین راه برای نگهداری کوتاه مدت هویج است، آب به هویج کمک می کند تا رطوبت و بافت ترد خود را حفظ کند، شما فقط باید آب آن را بطور مرتب تعویض کنید، زیرا رها کردن هویج در همان آب باعث لزج شدن، فاسد شدن و یا رشد کپک می شود. 

-چیزهایی که شما نیاز دارید:

هویج پوست کنده،مخزنی محفوظ از هوا و آب مقطر.

روش گام به گام:

هویج های پوست کنده را در ظرفی قرار دهید،به آن آب اضافه کنید و ظرف را در یخچال قرار دهید، هویج را کاملا شسته و پوست آن را بتراشید، هویج ها را در ظرفی محفوظ از هوا قرار دهید، ظرف را باآب مقطر پر کنید، هویج ها را در آب غوطه ور کنید، درب ظرف را گذاشته و در یخچال نگهداری کنید.

نکته!!!!!ترجیحا از آب مقطر استفاده کنید، زیرا آب معمولی دارای ناخالصی است که ممکن است باعث فاسد شدن شود .

درصورتی که آب ظرف را هر 4-5 روز عوض کنید، هویج ها به مدت 1-2 هفته سالم باقی می مانند.

افزایش ماندگاری هویج

 

روش دوم : خنک نگه داشتن در دستمال کاغذی

راه دیگر برای نگهداری هویج تازه این است که آنها را در دستمال کاغذی مرطوب بپیچانید و در کیسه زیپ کیپ خنک نگهداری کنید، مرطوب بودن دستمال کاغذی به حفظ طعم و بافت هویج به مدت 1-2 هفته کمک میکند.

چیزهایی که شما نیاز دارید:

هویج،کیسه زیپ کیپ، دستمال کاغذی و یک بطری اسپری آب.

روش گام به گام :

هویج ها را در یک دستمال کاغذی بپیچانید و با مرطوب کردن دستمال آن را خنک کنید، بخش های برگی هویج را جداکنید،لازم نیست پوست آن را بکنید، مطمئن شوید که هویج ها کاملا خشک باشند، هر 3-4 هویج را در یک دستمال بپیچانید. (اگر هویج بیشتری دارید به چندین دسته بسته بندی تقسیم کنید)

یک الی دو قطره آب به دستمال اسپری کنید، نه اینکه آن را خیس کنید، این کار را برای تمامی دسته ها انجام دهید، سپس هریک از دسته ها را در کیسه زیپ کیپ قرار داده و هوای آن را خارج کنید و محکم آن را مهروموم کنید، کیسه را در یخچال قرار دهید و تا زمانی که نیاز دارید، به خوبی نگهداری کنید.

مراقبت از هویج

 

روش نگهداری در یخچال و یا فریز کردن هویج

 

روش نگهداری هویج در یخچال

پس از خریداری هویج های تازه و کوچک با جدا کردن قسمت های سبز و پوست گرفتن آن ها، با حلقه حلقه کردن و گذاشتن  شان در یک ظرف در بسته تقریبا بین 4 تا 5 روز می توان آن ها را تازه نگه داشت. هویج را در کنار دیگر سبزی ها و میوه ها قرار ندهید تا گاز اتیلنی که از میوه ها متصاعد می شود، هویج ها را سیاه نکند.

 

روش نگهداری هویج در فریزر

اگر بخواهید هویج را به مدت چند ماه نگهداری کنید فریزر بهترین راه است. هویج ها را پس از شستن و پوست گیری، به اندازه هایی که مصرف می کنید حلقه حلقه یا خلال کنید. به مدت دو دقیقه آن ها را در آب جوش بگذارید. در صورت ماندن هویج در آب جوش بیشتر از دو دقیقه روند پخت آن شروع می شود. درست بعد از دو دقیقه هویج ها را در یک ظرف حاوی آب سرد همراه با قطعات یخ قرار دهید. بعد آن ها را بسته بندی کنید.

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن