آکاایران: آپارتمان دوبلکس مازندران، خانه ای در بن بست پالیز!

پروژه های برجسته: آپارتمان دوبلکس پالیز در کوچه پالیز در دل شهرستان بهشهر از درون باغات مرکباتی که در مرکز شهر وجود داشت، شکل گرفت. باغاتی که به تازگی کاربری مسکونی گرفته و چند سالی است که جای آن درختان را خانه ها گرفته اند. شاید برگزیدن این نام یادآوری ای باشد برای اینکه در گذشته، اینجا چه مکانی بوده است و تسکینی باشد بر زخم های درختان قطع شده !! به همین منظور امروز در آکا ایران پای صحبت های سید محمد رضا مقدم معمار خانه کوچه پالیز نشستیم تا جزییات طراحی این آپارتمان دوبلکس منحصر به فرد را از زبان خودش بشنویم پس با ما همراه باشید. 

سید محمد رضا مق...

آپارتمان دوبلکس مازندران، خانه ای در بن بست پالیز! پروژه های برجسته
سید محمد رضا مق...

مشخصات عمومی پروژه آپارتمان دوبلکس پالیز

 • نام پروژه: خانه کوچه پالیز
 • موقعیت: بهشهر، مازندران، ایران
 • دفتر معماری: سید محمد رضا مقدم remo studio
 • معماران مسئول: سید محمد رضا مقدم 
 • کارفرما: محسن باقری
 • تاریخ: ۱۳۹۴ - ۱۳۹۵
 • مساحت زمین: ۲۰۳ متر مربع
 • مساحت ساخته شده: ۲۴۰ متر مربع
 • نوع: مسکونی 
 • متریال: بتن
 • تاسیسات: میر صفدر مجلل
 • نظارت و اجرا : سید محمد رضا مقدم
 • عکاس: حسین فراهانی

 رمو استدیو
سید محمد رضا مق...

 آپارتمان مازندران
سید محمد رضا مق...

خانه دوبلکس پالیز و خاستگاه طراحی آن

کوچه پالیز در دل شهرستان بهشهر از درون باغات مرکباتی که در مرکز شهر وجود داشت، شکل گرفت. باغاتی که به تازگی کاربری مسکونی گرفته و چند سالی است که جای آن درختان را خانه ها گرفته اند. شاید برگزیدن این نام یادآوری ای باشد برای اینکه در گذشته، اینجا چه مکانی بوده است و تسکینی باشد بر زخم های درختان قطع شده !!
پالیز کوچه ایست بن بست که تا به امروز تقریبا ۶۰ در صد زمین های موجود در آن در دست ساخت و ساز قرار گرفته است. سایت پروژه در انتهای این کوچه (که خود به دو کوچه بن بست ۶ متری درسمت چپ و راست ختم می شود) قرار دارد.

سید محمد رضا مق...

آپارتمان دوبلکس مازندران، خانه ای در بن بست پالیز! پروژه های برجسته
سید محمد رضا مق...

از مهم ترین ویژگی هایی که زمین های واقع در این دو کوچه ۶ متری را، از بقیه زمین ها متمایز کرده ، وجود آپارتمان هایی بلند تر در مقابل این زمین ها و از بین رفتن دید و منظر مناسب برای این خانه ها می باشد . (طبق ضوابط شهرداری ۲ طبقه روی پیلوت، در حالی که ساختمان هایی که در مقابل این دو کوچه ۶ متری ساخته شده اند، ۳ یا ۴ طبقه روی پیلوت می باشند.)

 رمو استدیو
سید محمد رضا مق...

 آپارتمان مازندران
سید محمد رضا مق...


چالش های طراحی آپارتمان دوبلکس پالیز

ایده طراحی آپارتمان دو بلکس پالیز از سه دغدغه اصلی برای ما آغاز شد :

 1.  نبود دید و منظر و چشم انداز مناسب از درون سایت برای کاربران این خانه .
 2.  توجه به اقلیم شهرستان بهشهر و شرجی بودن منطقه به همراه گرمای به مراتب بالاتر از شهر های غرب (مازندران در فصل تابستان و میانگین بارش زیاد در فصل زمستان و رطوبت بالای خاک این منطقه و معضل تخریب ساختمان حتی با توجه به عایق کاری مناسب.) 
 3. دغدغه کارفرما که بیشتر حول و حوش کیفیت بصری و زیبایی خانه اش متمرکز می شد. از ما خواست خانه ای برایش بسازیم که با توجه به اینکه زمینش کوچک و ۲۰۰ متر بود ولی در نهایت خانه به مراتب باشکوه تر ، و بزرگتر تر از آنچه که می تواند در این زمین اتفاق بیافتد ،نمود داشته باشد .

بعد از بررسی چالش های پیش رو با توجه به اینکه خواستیم تمام این سه دغدغه را برای این پروژه، که نمای اصلی آن نمای جنوبی آن بود ، هموار کنیم، به یک الگوی واحد برای حل این مشکلات دست پیدا کردیم و آن را برای کارفرما ارائه دادیم.

سید محمد رضا مق...

آپارتمان دوبلکس مازندران، خانه ای در بن بست پالیز! پروژه های برجسته
سید محمد رضا مق...

روند طراحی آپارتمان دوبلکس پالیز

 • ساخت آپارتمان دوبلکس پالیز از روی پیلوت به منظور تامین دید و منظر مناسب با توجه به قرارگیری آپارتمانی در مقابل سایت و از بین رفتن دید و منظر برای این سایت و همچنین جریان داشتن هوا در زیر ساختمان و فاصله گرفتن از زمین به منظور مقابله با رطوبت زمین.
 • تقسیم نمای ساختمان به چهار بخش : شامل دو بیرون زدگی و دو تو رفتگی برای ایجاد مکش و فشار و هدایت جریان طبیعی هوا به داخل بنا و بی نیازی از استفاده مداوم از دستگاه های برودتی.
 •  استفاده از دو متریال برای پوشش نما برای کمک به بهتر و زودتر رسیدن به این خواسته. متریال اول رنگ سفید برای انعکاس نور خورشید و متریال دوم استفاده از چوب با ظرفیت حرارتی بالا برای کاهش نوسانات دمای داخل ساختمان.
 • پیش آمدگی ها به غیر از ایجاد کوران هوا نقش سایه اندازی بر روی بدنه ساختمان را هم داراست. که در قسمت هایی که تو رفتگی وجود دارد این مشکل با ایجاد لوورهایی در نما تامین شد.
 • تامین خواسته کارفرما برای کیفیت بصری طرح و رسیدن به چهره ساختمانی به مراتب عضلانی و باشکوه که تصمیم به تامین آن به وسیله باکس های نما و شکست های اطراف پنجرهایی که فاقد باکس هستند، گرفته شد .

 رمو استدیو
سید محمد رضا مق...

 آپارتمان مازندران
سید محمد رضا مق...

سید محمد رضا مق...

بررسی پلان و مقاطع در آپارتمان دوبلکس پالیز

با دیدن بخشی از پلان طراحی آپارتمان دوبلکس پالیز و مقاطع  آن با جزییات بیشتری از طراحی این فضا آشنا خواهید شد و با بررسی پروفایل دفتر معماری سید محمدرضا مقدم می توانید تصویری کامل تر از بخش های مختلف و دیاگرام های طراحی این خانه شاخص در مازندران داشته باشید. 

برای اینکه بتوانید پروژه ی خود را در بخش پروژه های برجسته آکا ایران با نام خودتان ثبت کنید کافی است، عکس پروژه و مشخصات خود را به تلگرام آکا ایران ۰۹۰۳۵۵۵۰۱۴۸ ارسال کنید. اهالی فن آکا ایران مکانی است که معماران و متخصصان حوزه ساخت و دکوراسیون داخلی می توانند عضو شده و پروژه های خود را به نمایش بگذارند. اگر شما هم صاحب کسب و کاری در این زمینه هستید، هر چه زودتر دست به کار شوید و پروژه ی خود را با مردم ایران به اشتراک بگذارید.

نویسنده: سید محمد رضا مقدم | تحریریه آکا ایران

تبلیغات
اتاق خوابی متفاوت برای فرزند شما!
مرکز آموزش های تخصصی معماری
<>
.

منبع : chidaneh.com