آکاایران: ۵ سوال برای داشتن یک آشپزخانه شیک و امروزی!

آشپزخانه: هنگام برنامه ریزی برای بازسازی یا نوسازی آشپزخانه، گزینه های زیبایی شناسانه بسیار زیادی وجود دارد که باید به آن ها توجه کرد. برای این که به معنای واقعی کلمه متوجه شوید که دوست دارید چگونه در آشپزخانه نوین خود زندگی کنید، کار کنید، و به تفریح بپردازید، باید از خود چند سوال بسیار مهم در مورد کارکردها و ویژگی های فضای آشپزخانه بپرسید.

آکاایران: 5 سوال برای داشتن یک آشپزخانه شیک و امروزی!

۱. چگونه می خواهید از آشپزخانه خانه تان استفاده کنید؟

«این سوال را از خودتان بپرسید که آیا می خواهید در آشپزخانه خود تنها به آشپزی بپردازید یا می خواهید از آن به عنوان فضایی کاربردی به عنوان غذاخوری و معاشرت با اعضای خانواده استفاده کنید؟»

اگر می خواهید آشپزخانه شما فضایی برای صرف وعده های غذایی و سرگرمی نیز باشد، آن گاه وجود یک جزیره نقش بسیار مهمی در طراحی شما بازی خواهد کرد. اگر می خواهید در آشپزخانه خود تنها آشپزی کنید و کارهای مربوط به نظافت را انجام دهید، یک اجاق گاز معمولی یا رومیزی و یک سینک نیاز شما را برطرف خواهد کرد ولی این دو عنصر بر روی قسمت های دیگر آشپزخانه تاثیر می گذارند.

اگر ترجیح می دهید که هنگام آشپزی حریم و خلوت داشته باشید، یک آشپزخانه کوچک با یک مثلث کاری فشرده آن چیزی است که به آن نیاز دارید. و اگر به دنبال آشپزخانه ای هستید که با فضای نشیمن خانه ادغام شود، دهانه آشپزخانه را بزرگ تر طراحی کنید، اما به این نکته توجه داشته باشید که می خواهید کدام قسمت های خانه به آشپزخانه دید دارا باشند. این نکته در طراحی دهانه آشپزخانه و ترکیب آن با دیگر قسمت های خانه نقش مهمی بازی می کند.
 

 کابینت

یا شاید به یک میز غذاخوری بیش تر از یک جزیره علاقه داشته باشید. چنین تصمیمی بر روی برنامه ریزی شما برای طراحی کابینت ها، فضاهای نگهدارنده، و مسیرهای حرکت در آشپزخانه تاثیر خواهد گذاشت.
 

 بازسازی آشپزخانه

اگر آشپزخانه شما به حیاط پشت خانه دسترسی دارد، در مورد نحوه ترکیب و هماهنگی این دو فضا تصمیم بگیرید. وجود آشپزخانه با فضای باز که به راحتی به حیاط پشتی مرتبط می شود، شما را به استفاده از فضای بیرون از خانه تشویق می کنند و باعث می شوند بتوانید از فضای بیرونی کنار آشپزخانه استفاده بیش تری بکنید.

اگر آشپزخانه شما ارتباطی با فضای بیرون خانه ندارد، می توانید گزینه های دیگری را برای رسیدن به چنین تاثیری امتحان کنید. آیا آشپزخانه شما رو به پاسیو باز می شود؟ در این صورت درهای شیشه ای کشویی بزرگ جریان خوبی را بین فضای داخلی و فضای بیرونی خانه ایجاد می کنند.
 

 آشپزخانه شیک و امروزی

اگر از آن دسته افرادی هستید که از تنهایی لذت می برید، در این مورد تصمیم بگیرید که ترجیح می دهید در کجا غذا بخورید. اگر به نظرتان اتاق پذیرایی بیش از حد بزرگ و رسمی است، می توانید فضای غذاخوری خود را به جزیره آشپزخانه منتقل کنید.

اگر دوست دارید که صورت حساب ها را در آشپزخانه بپردازید یا ایمیل های خود را در این فضا چک کنید، یک گوشه دنج را برای طراحی نیمکت آشپزخانه که دارای ارتفاع مناسب و بالشتک های راحت و نرم است را در طراحی آشپزخانه خود در نظر بگیرید. 

آشپزخانه

تغییر ظاهر آشپزخانه کار چندان سختی نیست، فقط کافی است که به عکس های این مطلب یا مطالب دیگر موجود در سایت ما توجه کنید تا ایده هایی در این زمینه به دست آورید. البته فقط دیدن عکس های آشپزخانه های دلپذیر کافی نیست. برای این که به همان چیزی که در سر دارید در آشپزخانه خود برسید، از همان ابتدای کار باید با خود و طراح صادق باشید.

فقط در این شرایط است که می توان یک برنامه ریزی درست برای طراحی آشپزخانه ای کرد که تا سال ها برای ما کار کند.
مطلب پیشنهادی: نگاهی به آشپزخانه تیلور سوئیفت خواننده معروف آمریکایی

۲. معمولا چه تعداد افرادی هم زمان در آشپزخانه شما حضور خواهند داشت؟

این اطلاعات به طراح شما در طراحی یک چیدمان مناسب و بهینه کمک زیادی می کند. اگر در خانه شما تعداد زیادی از افراد زیر یک سقف زندگی می کنند، بهتر است پیش از شروع بازسازی به این نکته توجه کنید که برای از صرف وعده های غذایی چه تعدادی از آن ها در آشپزخانه هستند. برای هر فرد یک فضای  مناسب طراحی کنید تا هنگام کار افراد مزاحم هم نشوند و این مسئله باعث بروز مشکلات غیرضروری حین کار در آشپزخانه نشود.
 

آیا صرف وعده های غذایی در کنار اعضای خانواده برای شما مهم است؟ اگر چنین است، به این مسئله فکر کنید که افراد حین صرف غذا قرار است کجا بنشینند. اگر جزیره آشپزخانه مشخص ترین فضا برای این کار در آشپزخانه است، تعداد کافی صندلی دور آن بچینید تا خیال شما از جا شدن هم افراد حین غذا خوردن راحت شود. آیا شما ترجیح می دهید که به جای جزیره، دور یک میز غذا بخورید؟ اگر این چنین است، میزی را که هم مناسب فضای آشپزخانه است و هم به تعداد اعضای خانواده شما جا دارد در فرایند طراحی در نظر بگیرید.
 

 طبقه بندی و نظم دهی

اگر این آشپزخانه برای یک فرد مجرد است که می خواهد در آن به تفریح و سرگرمی بپردازد، طراحی پیش خان های کافی، یک یخ ساز برای نوشیدنی و فضای مناسب برای قرار دادن یخچال بسیار مهم می شود.
 

 تجهیزات آشپزخانه

هر کدام از سناریوها دارای ملاحظات مخصوص به خود هستند. اگر پیش از شروع به کار به تمام نکات و مسائل مربوط به خود فکر کرده باشید و برای آن ها برنامه ریزی کرده باشید، آن گاه فرایند طراحی به سادگی طی می شود و در نهایت شما به نتیجه مورد نظر خود می رسید. 
 

5 سوال برای داشتن یک آشپزخانه شیک و امروزی! دکوراسیون و طراحی آشپزخانه | کابینت آشپزخانه

۳. آیا برای صرف غذا از از مواد تازه استفاده می کنید یا محصولات بسته بندی شده و یخ زده؟

خانواده ای که برای صرف وعده های غذایی از محصولات خوراکی یخ زده، غذاهای آمده، و یا اسنک ها استفاده می کنند، به فضای زیادی برای قرار دادن یخچال و فریز و حتی یک انباری کوچک در درون آشپزخانه نیاز دارند. یک انباری کوچک (مانند انباری که در عکس زیر مشاهده می کنید) فضای کافی را برای قرار دادن و نگهداری از این محصولات فراهم می کند.
 

 کابینت آشپزخانه

افرادی که مواد غذایی تازه را ترجیح می دهند، که سریع تر از مواد غذایی بسته بندی شده و یخ زده مصرف می شوند، بیش تر به فضای مناسب برای آماده کردن غذا و پیش خان های متعدد نیاز دارند تا فضاهای نگهدارنده و انباری های کوچک.
 

 کابینت

اگر شما هم جزء دسته دوم هستید و بیش تر از مواد غذایی تازه استفاده می کنید، دو سینک بزرگ را در طراحی آشپزخانه نوین خود در نظر بگیرید. یکی از این سینک ها را در پیش خان های کنار دیوار آشپزخانه که دارای فضای کافی برای آماده سازی غذا هستند قرار دهید، و دیگری را در جزیره تعبیه کنید تا هنگام آشپزی و آماده کردن غذا به همه چیز دسترسی داشته باشید و این کار در کم ترین زمان ممکن انجام شود.
 

 بازسازی آشپزخانه

۴. آیا قرار است در آشپزخانه نوین شیرینی و کیک نیز بپزید یا آیا برای انجام کارهای مربوط به آشپزی نیاز به تجهیزات خاصی دارید؟

این سوال نیز یکی دیگر از سوال های مهمی است که پیش از شروع فرایند طراحی و بازسازی باید به آن پاسخ درست دهید. دانستن جواب این سوال تاثیر زیادی بر روی طراحی و چیدمان کلی آشپزخانه نوین شما می گذارد.
 

 آشپزخانه شیک و امروزی

کسی که در آشپزخانه شیرینی و نان می پزد، نیاز به فضای کافی برای انجام کارهای مربوط به پختن کیک های خوشمزه و نان های لذیذ دارد. اگر شما نیز این گونه هستید و فضای کافی در آشپزخانه خود در اختیار دارید، یک پیش خان با سطحی از سنگ مرمر را برای این کار در نظر بگیرید، به طوری که بتوانید وسایل مربوط به شیرینی پزی و طبخ نان را در زیر این فضا پنهان کنید.

شاید شما به یک مخلوط کن بزرگ نیاز داشته باشید. برای این کار می توانید یکی از کابینت ها را به این وسیله (مانند عکس بالا) اختصاص دهید تا هر وقت خواستید از آن استفاده کنید و در مواقع دیگر آن را در کابینت پنهان کنید.
 

آشپزخانه

کسانی که ساعات زیادی را در آشپزخانه مشغول آشپزی هستند باید از یک هود بزرگ در بالای اجاق گاز استفاده کنند. نمونه چنین هودی را در عکس بالا مشاهده می کنید.
 

۵. آیا می خواهید وسایل برقی در فضا مشخص باشند یا دوست دارید همه چیز در آشپزخانه پنهان شده باشد؟

پاسخ به این سوال به طراح شما کمک می کند تا بفهمد که شما به چه مقدار فضا برای قرار دادن وسایل برقی نیاز دارید. اگر شما به دنبال آشپزخانه ای هستید که دارای پیش خان های شیک و ظریف و ظاهری مرتب و منظم است، باید طراح شما فضاهای دیگری را برای پنهان کردن وسایل برقی در طراحی خود در نظر بگیرد.
 

طراحی فضاها یا کابینت هایی که بتوان وسایل برقی را در آن ها پنهان کرد، آشپزخانه شما را تبدیل به فضایی منظم و تمیز می کند.
بهترین مکان برای وسایل برقی کوچک در آشپزخانه

 طبقه بندی و نظم دهی

کابینت هایی که در گوشه آشپزخانه قرار می گیرند (مانند عکس بالا) فضاهای بزرگ بسیار خوبی در اختیار شما قرار می دهند. اگر برای دسترسی به وسایل برقی دوست ندارید که خیلی به خودتان زحمت دهید و خم شوید، یکی از کابینت های گوشه آشپزخانه را در نظر گرفته و در آن کشوهای چرخ دار تعبیه کنید تا بتوانید به راحتی به وسایل برقی داخل آن دسترسی داشته باشید.
 

 تجهیزات آشپزخانه

«طراح آشپزخانه خوب کسی است که فرایند طراحی را با شناخت مشتری و نیازهای او آغاز می کند. جواب های سوالاتی که بیان کننده نیازهای مشتری است به طراح کمک می کند تا آشپزخانه ای را طراحی کند که نیازهای مشتری را برطرف می کند، مناسب سبک زندگی اوست، و او از بودن در آن لذت می برد.»

برای گرفتن ایده می توانید گالری عکس های دکوراسیون آشپزخانه را در گالری عکس آکا ایران ببینید.

مطالب بیشتر: بهترین کابینت برای آشپزخانه شما کدام است؟

۱۲ راه برای نورپردازی آشپزخانه با چراغ های LED

پرطرفدارترین ایده های طراحی آشپزخانه!

 

تبلیغات
کیفیت بالا،قیمت مناسب!
مرکز آموزش های تخصصی معماری
<>
.

منبع : chidaneh.com