آکاایران: ۱۰ المان معماری معاصر که هر خانه ای به آن نیاز دارد

فضاهای معاصر: در این دوران مدرن شکی نیست که جنبش معاصر بر تمام جنبه های زندگی روزمره ما تاثیر گذاشته و هر روز بر این تاثیر افزوده می شود. از خودروهای ما، نحوه لباس پوشیدن ما، و تکنولوژی گرفته تا طراحی دکوراسیون داخلی و معماری ساختمان ها این تاثیرات مشخص است. بسیاری از افراد دو اصطلاح معاصر و مدرن را به جای هم به کار می برند و منظور آن ها از این کابرد شکستن قوانین و قواعد موجود در سبک های سنتی و وارد کردن مفاهیم نوین در طراحی و تفکر مدرن است.

واژه مدرن هم چنین می تواند به یک دوره زمانی از یک سبک طراحی از دهه ۱۹۲۰ تا دهه ۱۹۵۰ اشاره کند. از وارد کردن نور طبیعی به فضاهای تاریک گرفته تا باز کردن نقشه های خانه و استفاده از مبلمانی با خطوط ساده و مینیمال در گرایش های معاصر جای دارد. در این مطلب قصد داریم ۱۰ راه را به شما نشان دهیم تا با استفاده از آن ها بتوانید معماری معاصر را وارد فضای داخلی زندگی خود کنید. سبکی که این روزها خواسته یا ناخواسته در هر خانه ای ردپایش دیده می شود.

۱.       نور را وارد فضای داخلی خانه خود کنید.

وقتی گرایش های مدرن و پست مدرن در دهه های ۱۹۲۰ تا ۱۹۶۰ در طراحی داخلی ظهور پیدا کردند تغییرات خاصی در طراحی داخلی خانه ها پیش آمد. دیگر در طراحی خانه ها از فضاهای تاریک سنتی که اتاق های بسته با پنجره های کوچک داشتند خبری نبود. اتاق های تاریک و کوچک جای خود را به اتاق های بزرگ و پرنور دادند و همین جزئیات است که شما می توانید از آن ها در طراحی خانه خود استفاده کنید. به همین دلیل نقشه ای را برای خانه خود انتخاب کنید که از طریق کف پوش ها تا پنجره های شیشه ای، نورگیرها، لوله های خورشیدی نور طبیعی وارد خانه شما شود و هم چنین در فضاهای خصوصی خانه برای ایجاد نور بیش تر از شیشه های مات استفاده کنید.

 معاصر

۲.      از رنگ ها ماهرانه تر استفاده کرده و به دنبال رنگ هایی باشید که واقعا به آن ها علاقه دارید.

از تنالیته های خنثی رنگ های خاکستری، قهوه ای، و سیاه و سفید برای کفپوش ها، مبلمان، روشنایی ها و بافت ها استفاده کنید. رنگ های معاصر باعث می شوند جزئیات موجود در وسایل خانه در فضا بدرخشند و از طرفی باعث می شوند تا طرح ها و بافت های استفاده شده در طراحی خانه به خوبی به چشم بیایند. این که از رنگ های خنثی استفاده می کنید اصلا به این معنی نیست که قرار است فضای داخلی خانه شما کسل کننده و ملال آور شود. برای مثال مبل های کنفی دارای رنگ خنثی هستند اما در عین حال بافت بسیار دلپذیر و دارند هستند و همین مسئله باعث می شود تا این مبل ها در فضا کاملا به چشم بیایند.

 فضاهای معاصر

۳.     با استفاده از مواد و مصالح طبیعی می توان فضای داخلی و خارجی فوق العاده زیبایی خلق کرد.

به جای این که استفاده از مواد و مصالح طبیعی را فقط به مبلمان چوبی محدود می کنید، می توانید در طراحی معاصر خانه خود از مواد و مصالح ارگانیک و طبیعی در ایوان بیرونی خانه و مبلمان چرمی در فضای داخلی خانه و هم چنین از اشیای تزئینی ساده در قسمت های مختلف خانه خود استفاده کنید. دوران معاصر در زندگی انسان حس و حال جدیدی در استفاده از مواد و مصالح طبیعی مانند چوب، سنگ، گیاه، ساج، کتان، پشم، و دیگر منسوجات دلپذیر در مبلمان مدرن به وجود آورده است. نباید فکر کرد که استفاده از چنین مواد و مصالحی فقط در طراحی های کلاسیک خانه ها امکان پذیر است، بلکه با کمی دقت و توجه به جزئیات می توان از مواد و مصالح طبیعی به راحتی در فضاهای معاصر استفاده کرد.  

 طراحی دکوراسیون معاصر

۴.     شادی و ظرافت فضای آرامش بخش و راحت تری را وارد خانه معاصر شما می کند.

طراحان مبلمان شروع به طراحی و ساخت کاناپه ها، میزها، و مبلمانی برای خانه ها کرده اند که فضای زندگی را آرامش بخش تر و خاص تر می کند. ترئینات سنگین و پف دار جای خود را به خطوط صاف و ساده داده اند و این مسئله حس و حالی سبک تر و غیررسمی تر به فضاهای زندگی معاصر اضافه کرده است. در طراحی معاصر مبل ها ارتفاع کم تری دارند تا بتوان راحت تر در آن ها نشست و به سطح زمین نزدیک تر بود. شما هم می توانید از این ایده ها در طراحی داخلی خانه معاصر خود استفاده کنید.

۵.     عناصر طراحی معاصر- کف پوش های لخت با سطوح دلپذیر

دوران معاصر نه فقط در زندگی انسان مواد و مصالح جدیدی را وارد کرده است، بلکه با استفاده از خطوط مینیمال و استفاده کم تر از وسایل پف دار و پرتزئین حس و حالی آرامش بخش تر و متفاوت تر را وارد فضاهای زندگی انسان کرده است. کف پوش های لخت که دارای سطوح بسیار زیبایی هستند، مانند چوب های سخت، سرامیک و کاشی های چینی، سنگ های تراورتن، و سنگ مرمر راه خود را به طراحی معاصر باز کرده اند و وارد فضای زندگی ما شده اند. استفاده از مواد و مصالح ارگانیک و طبیعی در طراحی معاصر اجباری و از عناصر حیاتی است. هم چنین استفاده از قالیچه و فرش احساس خوبی را هنگام راه رفتن در خانه ایجاد می کند و از نظر بصری با روح طراحی معاصر هماهنگ است، به ویژه در اتاق نشیمن و اتاق غذاخوری. هم چنین می توانید برای داشتن فضایی معاصرتر و خاص تر از کف پوش های طرح دار و دلپذیر استفاده کنید که جلوه متفاوت و خاص تری به فضای زندگی شما می دهند.

اطلاعات معماری

۶.      با یک نقشه باز فضاهای داخلی خانه خود را باز و وسیع کنید.

خانه های معاصر به گونه ای طراحی می شوند که گویی همه فضاهای آن در یک قالب واحد و دارای ارتباط ارگانیکی با هم هستند و دیواری بین آن ها موجود نیست. از اصطلاح «اتاق بزرگ» به این منظور استفاده می شود که نشان دهد هیچ مرز و دیواری بین فضاهای مختلف خانه مثل آشپزخانه، اتاق نشیمن، اتاق غذاخوری، و دیگر اتاق ها موجود نیست. برای رسیدن به چنین فضایی یک نقشه باز گزینه ایده آلی است و در طراحی داخلی معاصر از آن بسیار زیاد استفاده می شود. این شیوه باعث می شود تا کل خانه دارای یک زیبایی شناسی واحد باشد و همه قسمت های خانه با هم ارتباط بصری دارا باشند.

۷.     فضاهای بیرونی با خطوطی صاف و ساده

اگرچه وقتی در مورد تاثیرات گرایش معاصر بر معماری حرف می زنیم بیش تر توجه ها به طراحی و معماری داخلی جلب می شود، اما نباید جزئیات موجود در طراحی فضاهای بیرونی خانه ها را در طراحی معاصر فراموش کرد. در طراحی معاصر فضای بیرونی به اندازه فضای داخلی مهم است. اکثر فضاهای بیرونی در طراحی معاصر فاقد تزئینات سنگینی هستند که در ساختمان های کلاسیک و تاریخی از آن ها استفاده می شده است. این عناصر اکنون جای خود را به فرم های صاف و منحنی بسیار ساده داده اند. خط بام ها- پیش آمده و یا آویزان- عنصر بسیار خاص و منحصربه فردی در طراحی معاصر هستند و معمولا بسیار مسطح و صاف هستند. هم چنین در طراحی معاصر از مواد و مصالح در طراحی بیرونی خانه ها به گونه ای استفاده می شود که خانه با محیط طبیعی پیرامون خود ترکیب شده و با آن هماهنگی خوبی پیدا کنند. استفاده از پنجره هایی با طرح ها و شکل های خلاقانه سریعا چهره ای معاصر به خانه شما می بخشد.

۸.     به جزئیات معاصر در خانه خود توجه کنید.

همانند گرایش های طراحی دوران گذشته، در طراحی معاصر هم جزئیات عنصری مهم و حیاتی هستند. در طراحی معاصر جزئیاتی مانند روشنایی هایی که دارای ظاهری خاص و منحصر به فرد هستند معمولا خیلی ساده و فاقد تزئینات انتخاب می شوند. نرده ها که روزگاری قطعاتی دست ساز از جنس چوب بودند و در دهه های قبل در طراحی داخلی خانه ها از آن ها استفاده می شد در طراحی داخلی جای خود را به سیم های انعطاف پذیر خلاقانه، شیشه ها، و یا مواد و مصالح صنعتی داده اند. برای داشتن طراحی معاصر درخانه خود به دنبال جزئیاتی باشید که در عین این که در فضا به چشم می آیند، با روح کلی طراحی معاصر خانه یتان در تضاد نباشند.

۹.      ابزار تکنولوژیک را در پشت طراحی دلپذیر و خاص خانه خود پنهان کنید.

یکی از بخش های موجود در طراحی معاصر که همه به آن علاقه دارند جزئیات پنهان است. دنیای مدرن تکنولوژی های مختلفی را مانند تلفن های همراه، کامپیوترها، و ابزار و وسایل مخصوص خانه به ما معرفی کرده است. جزئیات معاصر در وسایل بی سیم و از راه دور، کنترل های از راه دور، سیستم های گرمایشی و سرمایشی، نورپردازی، امنیت و خیلی ابزار دیگر همگی در پشت جزئیات زیبای خانه ما پنهان می شوند. سعی کنید کنترل های نوآورانه را وارد سبک زندگی خود کنید و بعد ببینید که این ابزار تکنولوژیک چه تاثیری بر خانه معاصر شما می گذارند. تکنولوژی تبدیل به جزئیات پنهان و لوکسی شده است که معمولا در خانه های معاصر حضور چشم گیری دارد.

 اطلاعات معماری

۱۰.   از تفکر قدیمی خود در طراحی معاصر استفاده کنید.

هیچ شکی نیست که هر طراحی تحت تاثیر طراحی دیگر است و از آن عناصری را به عاریت می گیرد. طراحی در دوران معاصر سعی می کند قوانین خشک و دست و پا گیر طراحی سنتی را از بین ببرد و رویکری باز و مینیمالیستی به طراحی داخلی داشته باشد. خواه شما تصمیم به داشتن خانه ای تلفیقی داشته باشید که در آن ایده های دوران قدیم با ایده های نوین ترکیب شده باشند یا خواه سعی کنید خانه شما طراحی کاملا مدرنی داشته باشد، مکان زندگی شما باید بازتابی از سبک زندگی تان باشد. پس در طراحی معاصر سعی نکنید که تمام تفکرات خود را بیرون ریخته و فقط به ایده های مدرن و معاصر فکر کنید. در این وضعیت بهترین کار این است که تمام ایده هایی را که فکر می کنید با سبک زندگی شما تناسب دارند با هم ترکیب کرده تا به نتیجه ای رضایت بخش برسید.

 

مطالب مرتبط: تفاوت معماری مدرن و معاصر در طراحی دکوراسیون داخلی

۶ ویژگی یک آشپزخانه مدرن و امروزی

معماری مدرن یا معاصر : تفاوت در چیست؟

اصول دکوراسیون معاصر

دکوراسیون به سبک مدرن یا معاصر؟

تبلیغات
بهترین را به ساختمان بپوشانید
میز ناهار خوری چوبی ،متناسب با هرسبک از دکوراسیون
<>
.

منبع : chidaneh.com