آکاایران: معماری آرامگاه عطار نیشابوری در گذر زمان

هفت شهر عشق را عطار گشت

ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم

" مولوی"

آکاایران: معماری آرامگاه عطار نیشابوری در گذر زمان

فریدالدین عطار نیشابوری شاعر و عارف ایرانی در حدود سال ۵۴۰ هجری متولد و در سال ۶۱۸ درگذشت. عطار چنانکه از نامش پیدا است، در نیشابور دکان عطاری داشت. او که داروسازی و عرفان را از شیخ مجدالدّین بغدادی فرا گرفته بود، به کار عطّاری و درمان بیماران می پرداخت. آز آثار زبانزد وی می توان تذکرة الاولیا و منطق الطیر را نام برد. او در حمله مغول به نیشابور کشته شد.

مطلب پیشنهادی : شکوه باغ های ایرانی از گذشته تا امروز

 جاذبه های گردشگری

گر بمیری در میان زندگی عطاروار

چون درآید مرگ عین زندگانی باشدت

"عطار نیشابوری"

آرامگاه عطار نیشابوری بنایی است تاریخی که در دوره تیموری توسط امیر علیشیر نوایی بر روی قبر عطار نیشابوری ساخته شد. در دوره های پهلوی دوم مرمت کامل و دهه ۷۰ نیز مرمت مختصر شد. با آکا ایران همراه شوید و با آرامگاه او بیشتر و بهتر آشنا شوید.

 بزرگداشت عطار

آرامگاه وی واقع در محله باستانی شادیاخ نیشابور در خیابان عرفان کنونی در نیشابور هر ساله پذیرای علاقمندان به ادب، معماری و فرهنگ ایرانی است.

مطلب پیشنهادی : جاذبه های گردشگری یزد و معماری کویری

 آرامگاه کمال الملک

آرامگاه عطار ابتدا بنایی مختصر و محقر بود و در اواخر دوران تیموریان رو به ویرانی گذاشته بود تا اینکه امیر علیشیر نوایی  وزیر نیکوکار سلطان حسین بایقرا در سده نهم هجری عمارتی دلگشا بر آرامگاه عطار بنا کرد. در اواخر دوران محمد علیشاه قاجار نیرالدوله والی خراسان که عازم مشهد بود دستور داد بقعه ای بر مزار عطار بنا کنند . ولی این دستور به دلیل نابسامانی اوضاع و بازگشت نیرالدوله به تهران ناتمام ماند و ظاهراً همان بنای قبلی بر آرامگاه عطار باقی ماند.

آرامگاه عطار

بنای کنونی آرامگاه دارای هشت ضلع و گنبدی کاشی کاری شده و چهار در ورودی است. در نمای بیرونی آن چهار غرفه کاشی کاری شده تعبیه شده است و در وسط بقعه، قبر عطار و یک ستون هشت ترکی به ارتفاع ۳ متر وجود دارد.

مطلب پیشنهادی : ۴ خانه از جنس تاریخ پرافتخار ایران

بقعه آرامگاه عطار آجری و ساده و فرسوده بود تا اینکه در سال ۱۳۱۴ انجمن آثار ملی در روند بازسازی اقدام به کاشیکاری و مرمت تزئینات آرامگاه نمود و محوطه ای دلپذیر در کنار بقعه سازماندهی کرد، تا این فضای سبز بتواند حال و هوایی در شان او و کمال المک نقاش مشهور ایرانی بیافریند. آرمگاه کمال المک که توسط استاد هوشنگ سیحون طراحی شده در فاصله کمی از این بنا در همین محوطه قراردارد. طراحی این بنا در هماهنگی با آرامگاه عطار نیشابوری نقش مهمی در تاکید بر ارزش های فرهنگ ایرانی در این مکان داشته است.

مطلب پیشنهادی : هوشنگ سیحون، معمار معاصر بناهای ماندگار

معماری به زبان هوشنگ سیحون

کاشیکاری های گنبد عطار مزین به گل و بوته و نقوش هندسی و کتیبه کوفی و معلقی به رنگهای سبز ، زرد ، لاجوردی و سفید می باشد. بر بدنه خارجی این بنا چهار ایوان ورودی ایجاد شده است.

مطلب پیشنهادی : طراحی سقف های طاقی شکل, به سلیقه نیاکانمان

 مناسبت ها

فضای داخلی آرامگاه نیز هست ضلعی است. سنگ مزار عطار از نوع افراشته سیاه رنگی است که بر روی آن اشعاری به خط ثلث نوشته شده است. رویه دیوارها در داخل گچ اندود و چند بیت شعر که بر روی گچ نوشته شده زیر گنبد را زینت داده اند. 

یکی از شرکت های معماری داخلی و دکوراتور ها در اهالی فن آکا ایران پروژه  خانه ای در کیش با زیبایی های معماری ایرانی را با الهام از بناهای تاریخی ارزشمند ایرانی طراحی و  اجرا کرده است.

 پروژه های برجسته

با وجودی که در طول زمان تغییر و تحول زیادی در آرامگاه عطار رخ داده، این بنا اصالت خود را به لحاظ سبک معماری حفظ کرده و به صورت یک اثر زیبای معماری ایرانی ـ اسلامی بر جای مانده است.

شما می توانید سوالات خود را در این خصوص در بخش بحث و گفتگوی آکا ایران با کارشناسان ما در میان بگذارید.

مطلب بیشتر: ۶ باغ موزه در تهران برای گشت و گذار نوروزی

با نقوش سنتی خانه خود را بی نظیر کنید

بازسازی خانه ایران خانم ، نفسی دوباره در کالبد اصفهان

تاج محل و نشانه های معماری ایرانی

تبلیغات
اتاق خوابی متفاوت برای فرزند شما!
خاص و هماهنگ با سلیقه شما!
<>
.

منبع : chidaneh.com