آکاایران: معماری پایدار و به کارگیری آن در طراحی داخلی

مبانی طراحی داخلی: ۲۲ آوریل مصادف با ۲ اردیبهشت را روز جهانی زمین پاک نامیده اند. روزی که در آن تلاش می شود تا به مردم اهمیت توجه، حفظ و نگهداری از زمین، طبیعت و ارزشهای آن یادآوری شود. اصطلاح پایداری "sustainability" برای نخستین بار در سال ۱۹۸۶ توسط کمیته جهانی گسترش محیط زیست، تحت عنوان" رویایی با نیازهای عصر حاضر فاقد به مخاطره انداختن منابع نسل آینده" مطرح شد. معماری پایدار و در پی آن طراحی داخلی سبز، راه حلی است که معماران برای پیروی از همین هدف در پیش گرفته اند.

توجه به طراحی داخلی پایدار در جهان روز به روز در حال افزایش است و در حال تبدیل شدن به طراحی رایج در فضاهای داخلی ساختمان ها می باشد. مصرف کننده گان هر روز اطلاعات بیشتری در خصوص شیوه های درست طراحی داخلی پایدار به دست می آورند . آنها از مواد و مصالح مضری که در طراحی داخلی خانه ها استفاده می شود آگاه شده و در راه بهبود وضعیت برای سازگاری با محیط زیست قدم بر می دارند. مردم جهان می کوشند از وسایلی استفاده کنند که بیشترین سازگاری را با محیط زیست دارا باشند. آنها تلاش می کنند ایده های اقتصادی و طبیعت دوست را در خانه خود به کار بگیرند. بنابراین آکا ایران می خواهد در این مطلب نگاهی داشته باشد به طراحی داخلی سبز و اصول آن را به شما معرفی کند.

 مبلمان طبیعت دوست

طراحی داخلی پایدار که با نام های طراحی داخلی سبز ، طراحی سازگار با محیط زیست ، دوستدار محیط زیست و یا طبیعت دوست نیز نیز شناخته می شود، بر روی بهبود کیفیت هوای داخل ساختمان، جلوگیری از اتلاف انرژی مصرف شده جهت سرمایش و گرمایش و همچنین کاهش تاثیرات منفی که مبلمان و تجهیزات می تواند در محیط زیست داشته باشد، تمرکز دارد. شما می توانید طراحی یک خانه رویایی پایدار در ۱۲ متر مربع را در آکا ایران ببینید.

 مبانی طراحی داخلی

از آنجایی که اکثر ما مدت زمان بسیار زیادی را در فضای داخلی ساختمان ها به سر می بریم. جایی که غلظت برخی آلاینده ها اغلب دو تا پنج برابر بیشتر از غلظت معمول در فضای بیرون است. بنابراین بسیار مهم است که توجه دقیقی داشته باشیم نسبت به ابزار و محصولاتی که برای استفاده روزانه خود در طراحی داخلی به کار می بریم. طراحی داخلی پایدار به سلامت فردی که در آن و در محیط اطراف آن زندگی می کند کمک و از او پشتیبانی خواهد کرد. آکا ایران قبلا نمونه ای از خانه کم مصرف و دوستدار محیط زیست را به شما معرفی کرده است.

 طراحی سبز

در نگرش پایدار، طراحی داخلی به شکلی انجام می شود که سه اصل آن در یک چرخه ارتباطی صحیح قرار بگیرند و بتوان در آینده نیز از نتایج مصرف منابع در حال، بهره برد. به عبارت د یگر این نوع طراحی فاقد داشتن نگرشی درست و تعریفی مشخص امکان پذیر نیست. مفهوم طراحی پایدار یک مفهوم عام است و در بسیاری از رشته ها از جمله معماری، طراحی گرافیک، کشاورزی، ماشین آلات و هرآنچه که با محیط زندگی انسان سروکار دارد، به کاربرده می شود و نگاهی است که تلاش می شود با به کار گیری آن در جنبه های مختلف زندگی انسان در راه اهداف طبیعت دوستانه آن قدم بردارد.

مطلب پیشنهادی: طبیعت و زیبایی ایرانی در خانه حقیقی

 طراحی داخلی پایدار

شاید بتوان هدف از این نوع طراحی را به حداقل رساندن مصرف منابع انرژی، کاهش آسیب های محیطی و هماهنگی هرچه بیشتر با طبیعت دانست. به کلامی دیگر، فلسفه طراحی پایدار، پشتیبان و مشوق نگاه ها و تصمیم هایی است که درهرمرحله از طراحی، ساخت و پس از آن مصرف، تاثیرات منفی بر محیط زیست و سلامت کاربران را نیز در نظر بگیرد.

مطلب پیشنهادی : درختان کریسمس، هنر معماران طبیعت دوست

 طراحی داخلی سبز

طراحی داخلی پایدار که در راستای مفاهیم معماری پایدار قدم بر می دارد، از اصولی خاص تبعیت می کند که رعایت آنها الزامی است: مدیریت منابع انرژی، طراحی با قابلیت بازگشت به چرخه زندگی، طراحی برای انسان.

مدیریت منابع انرژی در طراحی داخلی پایدار

این مدیریت را می توان از دو زاویه مورد بررسی قرار داد.

 طراحی داخلی

۱- مدیریت منابع تجدید ناپذیر: با توجه به این که این روزها استفاده از منابع غیرقابل تجدید مانند سوخت های فسیلی روند رو به رشدی را به خود گرفته و  انسان با بحران انرژی درسال های اخیر مواجه شده، استفاده بهینه از این نوع منابع حیاتی به نظر می رسد. زیرا این نوع منابع با توجه به ذخایر موجود، در سال های آینده به پایان می رسند و می بایست برای دسترسی به منابع جایگزین تلاشی جدی صورت بگیرد.

مطلب پیشنهادی : کف پوش های طبیعت دوست در حمام

 طبیعت دوست

۲- مدیریت منابع تجدید پذیر: بهترین نوع منابع انرژی که در طراحی پایدار بر استفاده از آن تمرکز می شود، منابعی هستند که توانایی قرارگرفتن در چرخه طبیعی و قابلیت بازگشت را دارا باشند. در این بخش، همواره طراح تلاش می کند نوعی تعادل بین اثر طراحی شده و محیط طبیعی اطراف آن برقرار کند تا این دو در یک چرخه بازگشتی بتوانند با یکدیگر مرتبط شوند. در این نوع طراحی، با به کارگیری منابعی که در دسترس و طبیعی هستند مانند خورشید و باد و باران، همواره پروژه ای مقرون به صرفه خواهیم داشت. چوب از جمله مصالح تجدیدپذیر است که می تواند به زیبایی فضای داخلی ساختمان کمک کند شما می توانید نمونه هایی از دکوراسیون مدرن با دیوار های چوبی را در بخش مطالب آکا ایران ببینید.

 دوست دار محیط زیست

طراحی داخلی پایدار با قابلیت بازگشت به چرخه زندگی

دراین طرح تاکید براتخاذ روشی است که به بازیافت و بازتولید منابع به کار گرفته شده در طراحی منجرشود. در حقیقت، در این مرحله طراح ذهن خود را باید متوجه روندی کند که منابع مورد استفاده در طرح بتوانند پس از مرحله تخریب ساختمان و یا دورریزی مبلمان و تجهیزات داخلی به چرخه اصلی طبیعت بازگردند. یعنی این مبلمان و تجهیزات از شکل مفید و کاربردی خود به شکلی دیگر درمی آیند اما باز هم پس از این تبدیل دارای کارآیی و استفاده هستند.

مطلب پیشنهادی : لوازم شیک دکوراسیون منزل را کجا بخریم؟

اطلاعات معماری

طراحی داخلی پایدار برای انسان

سومین اصل و شاید مهمترین آن در طراحی داخلی پایدار توجه به انسان به عنوان کاربر فضای طراحی شده است. در دو اصل قبل، کارآیی بیشتر و محافظت از منابع طبیعی مورد توجه بود. درحالی که در این اصل، بر حفظ کیفیت زندگی تمامی اجزای سازنده اکوسیستم تاکید می شود. این اصل را می توان در راستای اهداف بشردوستانه ای دانست که ارکان و منابع مختلف زندگی را محترم می شمارد. در واقع، با توجه بیشتر در این موضوع می توان به این نکته پی برد که به نیازهای متصل به هم و زنجیره وار و متقابل اجزای مختلف زندگی و نقش آنها در ادامه زندگی بشری باید توجه جدی داشت.

مطلب پیشنهادی :تقسیم فضایی ، روش ها و ابزار آن در معماری داخلی

در جهان مدرن امروز، اگرچه انسان محور همه تغییرات و دگرگونی هاست، اما این محوریت نباید هرگز در جهت نقض حقوق سایر موجودات زنده باشد، بلکه باید کاملا همگام و همراه و در حالت تعامل و ارتباط با آنها باشد. در حقیقت می توان گفت طراحی داخلی پایدار، نوعی نگاه به دنیا را مطرح می کند که با پیروی از اصولی خاص، تعامل بین مصرف منابع درحال و آینده را مورد توجه قرارداده و همواره در جهت منافع بلند مدت بشر گام برمی دارد.

نمونه کارهای اهالی فن آکا ایران : خانه گلزار و طراحی داخلی هوشمندانه

خانه سعادت آباد ، طراحی داخلی برای آرامش یک خانواده ایرانی

خانه ای در کیش با زیبایی های معماری ایرانی

شما می توانید سوالات خود درباره معماری پایدار و طراحی داخلی سبز و دکوراسیون داخلی منزل را در قسمت مشاوره دکوراسیون آکا ایران با اهالی فن و کارشناسان در میان بگذارید. 

 اطلاعات معماری

اگر مشغول ساخت خانه یا بازسازی و تغییر دکوراسیون آنها هستید یا به دنبال افراد حرفه ای برای انجام این کار می گردید به اهالی فن آکا ایران مراجعه کنید. در آنجا می توانید تصاویر مربوط به افراد یا شرکت های مختلف را ببینید و نمونه کارهای قبلی آنها را بررسی کنید.

مطالب بیشتر: مبانی طراحی در دکوراسیون داخلی منزل

نور طبیعی و تاثیر آن در معماری داخلی

طراحی داخلی و نکات کلیدی در چیدمان فضا

نویسنده : لاله داورپناه | گردآوری شده در تحریریه آکا ایران

تبلیغات
میز ناهار خوری چوبی ،متناسب با هرسبک از دکوراسیون
دکوراسیونی دلپذیر داشته باشید
<>
.

منبع : chidaneh.com