آکاایران: پرفروش ترین کتری قرن بیستم، آثار ناشناخته طراحان معروف جهان!

در اطراف ما، کمتر چیزی پیدا می شود که فاقد هیچ گونه طراحی ای ساخته شده باشد، اما طراحی یا همان دیزاین چیست و چه تعریفی دارد؟ اکثرا آن را نوعی راه حل خلاقانه  می دانند که بشر برای حل مسایل و یا رسیدن به اهداف خود به کار می برد؛ درواقع می توان گفت که دیزاین؛ اتفاقی است که شرایط معمول را بهبود می بخشد. در دیزاین و طراحی، طراح به شکل مستقیمی با کاربر در تماس است و باید ایده هایی را به کار بگیرد که بتواند زندگی روزمره اطراف را تغییر دهد.

پست مدرنیته با طعم چای

در دهه هشتاد میلادی با رواج سبک پست مدرن، معمارانی مطرح همچون "میشل گریوز" شروع به طراحی لوازم خانگی به شیوه پست مدرن برای شرکت های بزرگ لوازم خانگی همچون آلسی و سویید پاول کردند.
نشریات و نمایشگاه های بین المللی هم طرح های پست مدرن را که در آن زمان محصولاتی عجیب و بیگانه به نظر می رسیدند به نمایش عموم قرار می دادند.

 طراحان مشهور

مایکل گریوز در سال ۱۹۸۰ دعوت نامه ای از شرکت طراحی آلسی را برای شرکت در یک پروژه تبلیغاتی به نام «قهوه و چای» دریافت کرد. طراحی او از بهترین های مجموعه بود. این پروژه به ارتباطات مفید و ادامه داری تبدیل شد و به گریوز اجازه داد تا طیف وسیع و متنوعی از طراحی های ارزان قیمت را به بازار ارائه دهد که برای مردم عادی قابل خرید و استفاده باشد که بیش از ۱۵۰ محصول با طراحی این معمار پس از آن تولید شد.

مطلب پیشنهادی: نمکدان دو قلو ین و یانگ، نمک و فلفل به مقدار لازم!

طراح های مشهور

دگرگونی با خلق یک محصول بی نظیر

در سال ۱۹۸۵، گریوز، کتری ۹۰۹۳ را برای کمپانی ایتالیایی مبلمان خانگی آلِسی طراحی کرد .کتری از جنس فولاد ضدزنگ است و شکل مخروطی و پایه پهن آن باعث سرعت بخشیدن به جوشیدن آب می شود. برخلاف یک کتری معمولی که به سادگی نشان می دهد که آب جوشیده است در این محصول پرنده ای که در لبه آن تعبیه شده سوت می زند تا به کاربران لذتی هدیه کند.

این کتری کوچک خیلی زود، توجه عموم را به خود جلب کرد که همین امر باعث شد تا در طول ۳۰ سال گذشته، بیش از ۱.۵ میلیون دستگاه فروخته شده و تبدیل به محبوب ترین محصول سازنده گردد؛ درواقع این محصول، الگویی برای طراحی تمام قهوه جوش ها و وسایل آشپزخانه شد.

بیوگرافی طراح

مایکل گریوز، معماری آمریکایی است که به عنوان یکی از پنج معمار نئو مدرن که به معماران سفید مشهورند شناخته می شود. گریوز با طراحی های داخلی و محصولات خانگی اش در مغازه ها در نزد عام شهرت دارد.
او مدرک خود را از دانشگاه هاروارد اخذ نمود. طراحی های خانگی و بومی او بسیار محبوب بوده و باعث به شهرت رسیدن شرکت او شد. هم چنین ساختمان های بسیاری را برای کمپانی دیزنی طراحی کرده است.

مطلب پیشنهادی: آثار کریم رشید، طراح این محصولات مشهور در جهان!

 معماران برجسته

خلق محصول؛ خلق تغییر

گریوز در طول حرفه خود جوایز بسیاری را دریافت کرد. او نماینده موسسه آمریکایی معماران در سال ۱۹۷۹، برنده جایزه مدال طلای اِی.آی.اِی در سال ۲۰۰۱ و جایزه معماری دِریهاس در سال ۲۰۱۲ بود. او یکی از طرفداران جدی در خلق طراحی های خوب ِقابل دسترس برای عموم مردم به حساب می آید.
«با وجود تمامی دستاوردهای او، گریوز می گوید که می خواهد به وسیله خلق راه حل های منحصربه فرد در طراحی، زندگی مردم را دگرگون کند».

سری مطالب "آثار ناشناخته طراحان مشهور جهان" را می توانید در مجله منزل دنبال کنید.

تبلیغات
دکوراسیونی دلپذیر داشته باشید
خانه ای دلپذیر با مبلمانی متفاوت
<>
.

منبع : chidaneh.com