آکاایران: تکه چسبانی یا کلاژ، وصله های ناجور را با هم جور کنید!

کلاژ (collage از ریشه coller) یا تکه چسبانی، واژه ای فرانسوی به معنای چسباندن و تکنیکی هنری است که در آن تکه های متفاوت از فرم های مختلف برای خلق اثر جدیدی با هم ترکیب می شوند. کلاژ می تواند با عکس، کاغذهای رنگی، مقوا، پارچه، چوب و انواع مواد دیگر از قبیل ظروف فلزی، دکمه، پیچ و مهره و هر چیز دورریختنی ایجاد شود و اثر جدیدی را خلق نماید. 
این تکنیک در اوایل قرن بیستم میلادی خلق شد و به عنوان یک تکنیک هنری محبوب برای هنرمندان نوگرا به کاربرده می شده و در طراحی صحنه، هنر مجسمه سازی، هنر معماری و هنر نقاشی کاربرد دارد. در دکوراسیون داخلی نیز می توان از این تکنیک استفاده کرد و عناصر جدیدی را خلق نمود. در زیر مواردی که قابلیت اجرای کلاژ بر روی آنها وجود دارد را به همراه موارد پیشنهادی برایشان بررسی خواهیم کرد.

 تکه چسبانی با روزنامه

 تکه دوزی

تکنیک کلاژ

مبلمان چهل تکه در دکوراسیون

گاهی اوقات برایمان پیش آمده است که پارچه یکی از مبل هایمان پاره یا ساییده شده باشد و یا حتی ممکن است بخواهیم طرح مبلمان خانه را تغییر دهیم. برای این کار می توانیم کمی متفاوت تر عمل کنیم و از پارچه های متنوع برای مبل استفاده نماییم؛ پارچه هایی که از لحاظ رنگ و طرح هارمونی دارا باشند. آنها در کنار هم و با سایزهای مختلف قرار داده می شوند و ترکیب جالب و زیبایی را به وجود می آورند. هم چنین استفاده از شلوارهای جین که کاربردی ندارند نیز گزینه مناسبی برای خانه های متفاوت و خاص هستند.  

مطلب پیشنهادی : تزئین دیوارها با تکه های روزنامه

تکه چسبانی یا کلاژ، وصله های ناجور را با هم جور کنید!

 کلاژ فرش

 کلاژ

 فرش چهل تکه

 تکه چسبانی با پارچه

 تکه چسبانی با روزنامه

 تکه دوزی

تکنیک کلاژ

تکه چسبانی روبالشی، روتختی و کوسن

تکنیک کلاژ برای روبالشی، کاور پتو و... نیز کاربرد دارد. این تکنیک همان تکنیک چهل تکه است که در قدیم نیز استفاده می شده است. می توان از تکه های پارچه ای که در منزل دارید استفاده کرده و آنها را با انواع دیگر پارچه ترکیب کرده و دوخته و برای روبالشی و یا رولحافی به کار برید.

مطلب پیشنهادی : کوسن های منحصر به فرد با پارچه و لباس های قدیمی

تکه چسبانی یا کلاژ، وصله های ناجور را با هم جور کنید!

تابلو و دیوارکوب تکه دوزی

استفاده از تکنیک کلاژ در تابلو انواع گوناگون دارد. می توانید از ترکیب پارچه هایی با طرح های خاص استفاده کنید. هم چنین می توانید عکس های خانوادگی خود را در کنار یکدیگر بچسبانید، شکلی را به وجود آورید و به دیوار بیاویزید. یادتان نرود که از اینترنت نیز کمک و ایده بگیرید. کاغذهای رنگی و طرح دار نیز ایده دیگری برای کلاژ هستند. نمونه دیگری از کلاژ را می توان به عنوان دیوارکوب به کار برد، به این ترتیب که تابلوها رنگی را در کنار هم قرار داد و از راه تابلوها ترکیب و یا کلاژ را انجام داد.

مطلب پیشنهادی : نقاشی روی پارچه، هنری خیره کننده در دکوراسیون منزل

 کلاژ فرش

 کلاژ

 فرش چهل تکه

 تکه چسبانی با پارچه

کلاژ فرش 

تکنیک کلاژ در فرش نیز کاربرد دارد. بدین گونه که تکه هایی از فرش های گوناگونی که با هم متناسب هستند ترکیب شده و در کنار هم قرار می گیرند و فرش هایی با اندازه و  طرح های مختلف به وجود می آورند.

مطلب پیشنهادی : دکوراسیون اتاق خواب با وسایل دورریختنی، ۴۵ ایده چوبی و پارچه ای!

 تکه چسبانی با روزنامه

 تکه دوزی

تکنیک کلاژ

پرده چهل تکه

پرده، یکی دیگر از عناصری است که تکنیک کلاژ در آن نیز استفاده می شود. بدین گونه که پارچه هایی با طرح ها و بافت های مختلف در کنار هم قرار می گیرند و اثر و ترکیب تازه ای را ایجاد می کنند. مطلب پرده های متفاوت برای دکوراسیون منزل! را نیز حتما مزالعه نمایید.

آخرین شماره مجله منزل را از دست ندهید :

شماره ۱۱۵ اردیبهشت و خرداد ۱۳۹۷

۷۰۰۰تومان

تبلیغات
هنری ماندگار از جنس چوب
مرکز آموزش های تخصصی معماری
<>
.

منبع : chidaneh.com