اول تصمیم‌گیری سپس خرید - دکوراسیون
ابعاد مبلمان رسیده ایم,سپس خرید,شرایط یک مکان,ادامه بررسی,اول,ابتدا,سپس,شرایط

اول تصمیم‌گیری سپس خرید

عجله نکنید ابتدا تصمیم‌گیری سپس خریددر ادامه بررسی تاثیرات شرایط یک مکان بر روی انتخاب مبلمان مناسب آنجا به رابطه محیط و ابعاد مبلمان رسیده ایم:

ابعاد مبلمان یکی از مهمترین مواردی است که در مرحله انتخاب مد نظر قرار می گیرد و درست به همین دلیل است که اغلب مردم به خصوص در شرایطی که با محدودیت فضا مواجهند هنگامی که با قصد خرید به فروشگاه های مربوطه مراجعه می کنند متری نواری به همراه خود می برند تا با اندازه گیری ابعاد مبل موردنظر و مطابقت دادن با وسعت محیط، بهترین و مناسب ترین را انتخاب نمایند ولی لازم به ذکر است که مسئله تنها جای دادن مبلمان در فضا نیست، بلکه در نظر گرفتن چیدمانی صحیح، با حفظ فاصله میان لوازم موجود و همچنین وجود مسیری برای رفت و آمد و نشست و برخاست همگی از جمله مهمترین مواردی هستند که در مرحله تصمیم گیری می بایست مورد توجه قرار گیرند بنابراین در صورتی که با محدودیت زیادی به لحاظ وسعت فضا مواجه هستید، چند راهکار وجود دارد: ۱- مبلمانی با ابعاد کوچک تر انتخاب کنید. ۲- با توجه به فضای خالی موجود، تعداد کمتری مبل تهیه کنید به عنوان مثال به جای یک سرویس کامل، نیم ست خریداری کنید. ۳- مبل های به اصطلاح کم جا که همزمان چندین نیاز را برآورده می سازند نیز از جمله بهترین راهکارها هستند. به عنوان مثال مبل هایی که میزهای پذیرایی کشویی در کنارشان تعبیه شده یا مبل های کشودار و یا حتی انواع تختخوابشو، برای فضاهای کوچک بسیار مناسب هستند.البته در نظر گرفتن موضوع تناسب مبلمان با محیط به لحاظ ابعاد، تنها به بزرگ بودن مبلمان و کوچک بودن فضا محدود نمی شود. بلکه در شرایطی که تصمیم دارید برای فضای بزرگی یک سرویس مبلمان خریداری کنید نیز انتخاب مبلمانی کوچک و ظریف و یا در تعداد کم و در نتیجه وجود فضای خالی زیاد در محیط نیز به لحاظ دکوراسیونی نادرست است.
- رابطه سبک و مدل مبل انتخابی و محیط: مبلمان از جمله اصلی ترین و مهمترین عوامل ایجاد کننده یک سبک دکوراسیونی در یک محیط است به این معنا که شما می توانید با انتخاب مبلمانی به سبک دکوراسیونی مورد نظر در فضای موجود تحولی اساسی ایجاد کنید ولی برای این منظور در نظر گرفتن دو نکته ضروری است: ۱- این کار در شرایطی میسر می شود که دیگر اجزای دکوراسیون مانند پرده ها، لوسترها، تابلوها، بوفه ها و ویترین ها همگی از آن سبک تبعیت کنند. و یا تصمیم بر تعویض کلیه آنها نیز وجود داشته باشد.
۲- سبک انتخابی با سبک دکوراسیونی فضای مجاور و مرتبط نیز هماهنگ و متناسب باشد زیرا تضاد بدون حساب در دو سبک دکوراسیونی همجوار نازیبا است.
نکته: علاوه بر عوامل فوق، در شرایط انتخاب توجه به اجزای ثابت معماری داخلی یک فضا نیز ضروری است زیرا شرایط معماری داخلی برخی از محیط ها به گونه ای است که امکان اجرای سبک دکوراسیونی خاصی در آن وجود ندارد. علاوه بر انتخاب سبک انتخاب مدل نیز از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا در یک سبک دکوراسیونی مدل های بسیاری برای مبلمان وجود دارد که باز هم این شما هستید که پس از انتخاب سبک مورد نظر با توجه به سلیقه و همچنین با در نظر گرفتن شرایط فضا به خصوص وسعت آن و دیگر لوازم محیط بهترین و مناسب ترین را برمی گزینید. مدل مبلمان همپای با خصوصیاتی همچون ابعاد، رنگ، طرح و سبک، بر حس دریافتی شما از فضا تاثیر می گذارند بنابراین هنگام انتخاب مدل مبلمان دو موضوع مهم را نیز مورد توجه قرار دهید: ۱- شرایط ظاهری و تناسب آن با محیط ۲- کاربرد آن در مکان، زیرا که مبلمان کالایی صرفاً دکوراسیونی نیست بلکه جنبه کاربردی آن از اهمیت ویژه تری برخوردار است.
- رابطه کاربرد مبلمان و شرایط محیط: تعریف جنبه کاربردی فضایی که قصد دارید مبلمانی برای آن قسمت از خانه تهیه کنید در انتخاب شما بسیار تاثیرگذار است به عنوان مثال به طور قطع مدل، رنگ، طرح، سبک و حتی ابعاد کاناپه ای که برای اتاق نشیمن در مقابل تلویزیون در نظر گرفته شده با ویژگی های کاناپه سرویسی که برای اتاق پذیرایی انتخاب شده است متفاوت خواهد بود. در واقع در اینجا این فضا و کاربرد آن است که پاره ای از مشخصات مبلمان را تعیین می کند. به همان میزان که می بایست به استحکام و راحتی مبلمان انتخابی اتاق نشیمن توجه شود برای اتاق پذیرایی بیشتر جنبه های ظاهری آن شامل مدل، رنگ، طرح و مانند آن مدنظر قرار می گیرد.حال که به اجمال به تاثیرات شرایط یک فضا بر تک تک مشخصات مبلمان پرداخته ایم قصد داریم با ارائه چند پیشنهاد کلیدی شما را در دستیابی هر چه سریع تر به نتیجه مورد نظرتان یاری دهیم:
۱- به هنگام انتخاب پارچه تمام توجه خود را بر روی طرح و رنگ و تناسب آن با مبلمان و محیط متمرکز نکنید بلکه همزمان، کیفیت جنس پارچه به لحاظ دوام و نوع کاربرد مبلمان را نیز مدنظر قرار دهید.
۲- سرویس مبلمانی انتخاب کنید که از وزن زیادی برخوردار نبوده و جابه جایی آن توسط اهالی خانه به خصوص خانم خانه برای امور تمیزکاری میسر باشد.
۳- اگر مبلمان انتخابی شما از تمام جوانب مناسب بوده ولی وجود پارچه طرح دار و شلوغ آن شما را در تصمیم گیری مردد کرده است. شما می توانید با استفاده از کوسن های هماهنگ ساده و رنگی، آن طرح ها را به گونه ای شکانده و نمای متفاوتی برای مبلمان ایجاد کنید.
۴- در صورتی که بر کاربرد پارچه ساده و روشن برای مبلمان راحتی خود اصرار می ورزید، از پارچه های ضدلک کارخانه ای انتخاب کرده و یا با اسپری های مخصوص پوششی ضدلک بر روی آنها ایجاد نمایید.

روزنامه شرق
ویرایش و تلخیص:آکاایران

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :