آکاایران: گشتی در کارگاه نجاری نگین و شقایق، دختران نجار ایرانی!

کار با اهالی فن: در هفتمین مغازه از کوچه ای که هفت نجار دارد، بوی چوب و بساط آواز شجریان به راه است. گلدان های شمعدانی جلوی در یکی از مغازه ها ردیف شده اند. دو نفر با لباس کار و عینک در حال نجاری هستند و حالا به خاطر ردیف گلدان ها هم که شده، پیدا کردن مغازه ای که دو دختر در آن نجاری می کنند، سخت نیست. دو نفری که وقتی عینک و ماسک می زنند، شاید اصلا نشود فهمید که دخترند! نگین و شقایق حدود یک سال است که عجیب ترین تجربه زندگی شان را شروع کرده اند؛ تجربه کار در یک استودیوی نجاری.با آکا ایران همراه باشید .

آکاایران: گشتی در کارگاه نجاری نگین و شقایق، دختران نجار ایرانی!

کارگاه نجاری نگین و شقایق

«هر روز در کارگاه کوچک مان همه مشکلات دنیا را حل می کنیم. پایه صندلی ها را محکم می کنیم و تمام تصمیمات مهم جهان را می گیریم. میز گرد بزرگ مان را سمباده می زنیم و به تمام جنگ ها خاتمه می دهیم و همان طور که فکر می کنیم کتابخانه را چه رنگی کنیم، تصمیم می گیریم، قیمت دلار باید پایین بیاید. کارگاه مان دنیای مان می شود و ما رهبرانش و هر روز راس ساعت پنج بعدازظهر دنیای مان را با تمام تصمیمات بزرگش می گذاریم و به دنیای واقعی بازمی گردیم. هر روز عصر، شروع دنیای دیگری است.» این نوشته ای است که در صفحه اینستاگرام "استودیو آن" می خوانیم. متنی که می گوید زندگی روی خوشش را به دو نجار نشان داده است تا آنها به آرزوی شان برسند.

 طراح

درباره ایده شکل گیری "استودیو آن" از آنها می پرسم. می گویند که سال ها در حرفه های دیگری برای کسانی کار کرده اند و همیشه کارفرما داشته اند اما این بار می خواستند کاری را شروع کنند که همه کاره اش خودشان باشند. نگین همیشه عاشق این بوده که کارگاه شخصی خودش را داشته باشد. "استودیو آن" یک استودیوی هنری است که فعلا در دو بخش فعالیت جدی انجام می دهد؛ دکوراسیون داخلی و طراحی وب سایت. اما ایده اصلی شان این بود که هنرمندان مختلفی در بخش های متعددی مانند طراحی لباس، فیلمبرداری، عکاسی و. . . را کنار هم جمع کنند و یک گروه هنری تمام عیار بسازند. اما این ایده خیلی بزرگ و شاید دست نیافتنی بود. آنها ایده استودیوی وسیع شان را تخصصی تر و کوچک تر کردند و در اولین گام به ایده تولید وسایل و کالاهای خلاقانه رسیدند. برای شروع، اولین کارگاه شان را در تِراس خانه شقایق راه انداختند. آنها کارهایی را با ابزارهای بسیار ساده تولید و بازسازی کردند.

 دکوراسیون نجاری

برای اولین سفارش کار، یک میز قدیمی را ترمیم و طرح نوین و البته منحصربه فرد خودشان را روی آن اجرا کردند. اما کار در خانه مشکلات خاص خود را داشت. بوی رنگ و تینر و حجم گرد و خاک، آنها را از تراس خانه بیرون فرستاد. در این مدت دنبال مکانی برای اجاره بودند. خیلی ها وقتی می شنیدند دو دختر می خواهند مغازه نجاری شان را راه بیندازند، خوشحال می شدند اما وقتی پای قیمت اجاره ها وسط می آمد، همه وا می رفتند. پرداخت اجاره های هنگفت برای دو نجار ممکن نبود و این طور بود که دو نجار جوان به کار در پارکینگ خانه نگین رضایت دادند. اما رفت و آمد اهالی ساختمان و همین طور سرمای زمستان روند کارشان را مختل می کرد. یکی از برنامه های ثابت هر روزه کارگاه، شستن ماشین های داخل پارکینگ بود که کلی گرد و خاک روی شان می نشست چون آنها قصد نداشتند باعث آزار همسایه ها شوند!

 دکوراسیون داخلی

آنها باز هم دنبال کارگاهی گشتند تا بتوانند از پس اجاره اش بربیایند. نگین و شقایق می خواستند هرچه زودتر کارهای شان را تولید و بازسازی و اولین نمایشگاه شان را برگزار کنند. در این میان، آقای قلی زاده یکی از آن مردهای نیک روزگار، انبار مغازه اش را در اختیارشان قرار داد. دخترها قبل تر کارهای دانشگاهی شان را زیر نظر آقای قلی زاده انجام می دادند و حالا او همه جوره از آنها حمایت کرده است.

دکوراسیون

مغازه، مغازه کوچکی است که روزی انبار بوده و هنوز هم تا نیمه اش پر است از تخته های چوب اما فضایی دارد که آنها با خیال راحت طرح ها و ایده های ویژه شان را در آنجا اجرا می کنند. صبح دو نجار جوان با سلام و علیک اهالی کوچه و تعجب رهگذرانی که آنها را در حال کار می بینند؛ شروع می شود و البته تشویق خانم هایی که انگار تیم شان پیروز شده است.

نگین نصیری مجسمه سازی خوانده، عکاسی و روزنامه نگاری کرده است و حالا هم در کنار کار طراحی وب سایت به نجاری مشغول است. از او می پرسم مطمئنی این کار را هم ول نمی کنی؟ و او با اطمینان پاسخ می دهد که نه چون عاشق هنر است.
شقایق، طراحی لباس خوانده و حالا می خواهد ایده هایش را روی هر سطح مسطحی پیاده کند. آنها از دانش و تکنیکی که او برای طراحی روی پارچه دارد، به تکنیک منحصر به فردشان برای چاپ روی چوب رسیدند و حالا بازار ایده های شان خوب داغ است.

 

مجله منزل :شماره ۸۳ خرداد ماه ۱۳۹۴

۷۰۰۰تومان

برای دیدن ایده های مرتبط و جذاب دکوراسیونی می توانید مجله منزل را تهیه کرده و از دیدن و خواندن درباره ی دکوراسیون های دلپذیر و مطالب کردشگری متنوع لذت ببرید .

مطالب بیشتر:
با این ۷ کابینت، آشپزخانه شیک داشته باشید!
انواع بازشوها و جک های درب کابینت آشپزخانه
دکوراسیون منزل صبا و رامین، تلفیقی از چوب و نور
خود نمایی چوب در دکوراسیون داخلی برای دوستداران طبیعت!

تبلیغات
میز ناهار خوری چوبی ،متناسب با هرسبک از دکوراسیون
معماری را حرفه ای بیاموزید!
<>
.

منبع : chidaneh.com