آکاایران: خانه مثلثی اصفهان، معماری خلاقانه در زمین سه گوش!

پروژه های برجسته: پروژه ای که امروز بررسی می کنیم، خانه مثلثی است این پروژه خانه ای با موقعیت مکانی خاص و کارفرمایی خاص نیست، ساختمانی است از بطن ساخت و سازهای معمول شهر که با هدف سودآوری حداکثر به وجود می آیند، ساختمانی با پلان مثلثی و چالش های طراحی خاص خود که معماران برجسته همچون علیرضا اقدامی، سپیده شکرچی زاده از دفتر معماری مهندسان مشاور فرم (فضا، راه، منظر) به خوبی  از  عهده ی طراحی آن به خوبی بر آمده اند، پس با آکا ایران همراه باشید تا با هم به گوشه و کنار این بنای خاص و منحصر به فرد در شهر اصفهان بپردازیم.

مشخصات عمومی پروژه خانه مثلثی

 • موقعیت: اصفهان، ایران 
 • دفتر معماری: مهندسان مشاور فرم (فضا، راه، منظر)
 • تاریخ: ۱۳۹۴
 • مساحت: ۵۲۰ مترمربع
 • وضعیت: ساخته شده
 • کارفرما: علیرضا کلاهدوزان
 • تیم طراحی: علیرضا اقدامی، سپیده شکرچی زاده

 نماد اشکال هندسی در معماری

 • همکار طراحی: سمیه سعیدی
 • طراح سه بعدی: سمیه سعیدی، احسان حسینی
 • پیمانکار: خشوئی
 • نظارت: علیرضا اقدامی
 • گرافیک: نسیم عبدلی، فرناز ناصری بروجنی
 • عکس: علیرضا اقدامی

 مهندسان مشاور فرم (فضا، راه، منظر)

خانه مثلثی، پروژه ای با موقعیت مکانی خاص و کارفرمایی خاص نیست، ساختمانی است از بطن ساخت و سازهای معمول شهر که با هدف سودآوری حداکثر به وجود می آیند، ساختمان هایی با کمترین دغدغه فرهنگی در زمینه معماری و با بیشترین میزان تاثیرگذاری بر سیما و منظر شهری، به دلیل کثرت شان در شهر دارد.

 معماری

متعارف بودن پروژه به لحاظ داشتن کارفرمایی با ایده های کلاسیک و بساز و بفروشی، قرارگیری سایت پروژه در بافت متوسط و در حال توسعه شهر، و هندسه نامناسب زمین، ما را بر آن داشت تا در چالشی فراتر از خلق یک پروژه عادی و با هدف تغییر ذائقه کارفرمای کلاسیک و عامه مردم، خود را محک بزنیم.

 علیرضا اقدامی و سپیده شکرچی زاده

 حاصل این تلاش، ساختمانی است در امتداد محور یک خیابان که هر روز نظاره گر مکث رهگذرانی است که اینک می دانند برای خلق یک معماری، الزاما نیاز به شرایط ویژه زمین، منطقه گران قیمت و هزینه بالای ساخت نیست.

 علیرضا اقدامی

پروژه در اراضی در حال توسعه شرق اصفهان (با ساخت وسازهای ضعیف) و در محل تلاقی دو شبکه تفکیک شهری واقع شده است. اراضی مذکور، در گذشته به امر کشاورزی اختصاص داشته و در سال های اخیر، تحت عنوان «شهرک فاضل»، تفکیک و ساخت وساز در آنها صورت پذیرفته است. سایت پروژه از یک سو در امتداد محور خیابان قرار دارد و از سوی دیگر، به دلیل قرارگیری در محل تلاقی دو شبکه شهری، مثلثی شکل است .

 طراحی خانه مثلثی

به دلیل محدودیت های ابعاد، شکل زمین و مقررات جاری ساخت وساز (شهرداری) و محدودیت های مالی کارفرما که امکان خلاقیت فضایی در پلان را محدود می کرد، به نمای پروژه توجه ویژه ای شد و با حفظ خلوص و سادگی فرم بدنه، از بازشوها به عنوان پتانسیل طراحی استفاده شد.

 سپیده شکرچی زاده

تغییر در ابعاد و جابجایی بازشوها، همزمان با عمیق تر شدن آنها و تأکید بر عمق، با تغییر مصالح و رنگ، پوسته نما را به یک حجم سه بعدی تبدیل کرد و تلفیق بازشوها در طبقات، منجر به ایجاد تنوع بصری و کشیدگی نمای پروژه شد.

خانه مثلثی

در مرحله آخر نیز، چرخش بازشوهای کناری به سمت فضای سبز موجود در سایت، علاوه بر اصلاح هندسه پلان، دید ساکنان را به سمت درختان سرسبز موجود هدایت کرد تا شاید یادی باشد از درختان گذشته سایت.
آجر به عنوان مصالح غالب در نما به کار برده شده است تا علاوه بر پاسخگویی به شرایط اقلیمی منطقه، حس حضور در «خانه» را برای ساکنان، با تجربه متعارف حضور در آپارتمان جایگزین کند.
شاید برای شما جالب باشد که بدانید نحوه ی طراحی نقشه در یک پلان مثلثی شکل به چه صورت است به همین منظور در اینجا چند نمونه از پلان و مقطع "خانه ی مثلثی" را قرار داده ایم تا نحوه ی طراحی هوشمدانه آن را از نزدیک ببینید.

طراحی پلان پارکینگ در پروژه ی خانه مثلثی 

طراحی پلان مثلثی در پروژه ی خانه مثلثی 

 پروژه های برجسته

طراحی مقطع پروژه ی خانه مثلثی 

برای پیوستن به اهالی فن آکا ایران و معرفی پروژه های برجسته ی خود همین امروز اقدام کنید. در سایت ثبت نام کنید و پروژه های خود را وارد کنید تا مخاطب های بی شمار آکا ایران آن ها را ببینند و برای انجام پروژه های معماری و طراحی دکوراسیون داخلی به شما مراجعه کنند. 

سایر پروژه های برجسته ایرانی را از دست ندهید:
خانه مشا، ویلای سفید و درخشان در دامنه البرز!
ویلای شماره یک، خانه روستایی دلپذیر در دل مازندران!
معماری خیره کننده ویلای سریع لواسان در ۱۷ روز!
خانه ما، گلستانه: ویلای مینیمال زوج معمار در چالوس
ویلای درخت سیب خانه باغی ایرانی در دل دماوند!
گودال باغچه مهدوی ویلا ی مدرن در بافت تاریخی یزد!

تبلیغات
طراحی خاص با سبک زندگی شما!
دکوراسیونی دلپذیر داشته باشید
<>
.

منبع : chidaneh.com