آکاایران: روایت طراحی دفتر کار چاپ خاورمیانه از زبان معمار!

پروژه های برجسته: چاپ خاورمیانه، کارخانه ای است برای تولید لفاف های بسته بندی مواد غذایی و بنای مذکور، دفتر مرکزی چاپ خاورمیانه است که در راستای تفکیک کاربری و پرسنل این کارخانه توسط ایمان مهدور طراحی شده و شامل فضاهایی همچون مدیریت، امور مشتریان و حسابداری است، با آکا ایران همراه باشید تا با هم به گوشه و کنار این ساختمان منحصر به فرد سری بزنیم و با جزییات این طراحی دفتر کار اداری بیشتر آشنا شویم با ما همراه باشید. 

آکاایران: روایت طراحی دفتر کار چاپ خاورمیانه از زبان معمار!

مشخصات عمومی پروژه طراحی دفتر مرکزی چاپ خاورمیانه

 • موقعیت: تهران، ایران 
 • معمار: ایمان مهدور
 • تاریخ: ۱۳۹۳
 • مساحت: ۷۵ مترمربع
 • وضعیت: ساخته شده
 • کارفرما: کارخانه تولید و چاپ لفاف های بسته بندی چاپ خاورمیانه

 • تاسیسات مکانیکی: مصطفی مومنی
 • سرپرست اجرا: محمدرضا هادی
 • نظارت بر اجرا: ایمان مهدور
 • گرافیک و دیاگرام: ایمان مهدور
 • عکاس: علیرضا آجیل فروش

روایت طراحی دفتر کار چاپ خاورمیانه از زبان معمار! پروژه های برجسته

از زبان معمار: در جلسات اولیه ای که با کارفرما داشتم، نیازهایی از جانب ایشان مطرح شد که خطوط اولیه طراحی دفتر کار اداری را شکل داد. گویا در این زمین، قبلا دفتری بود به مساحت تقریبی ۳۵ مترمربع که از نظر وی، فضایی تنگ، کم نور و خسته کننده بوده است، بنابراین، با خاک یکسانش کرد؛ دفتر کاری می خواست یک طبقه با طراحی مدرن، نور بیشتر، فضای بیشتر، خصوصی تر و شاداب تر، ولی با هزینه هرچه کمتر!

 چاپ

البته منظور از کارفرما، یک پدر و پسر با سلایق و علایق کاملا متفاوت است که گرایشات فکری پدر، یک معماری سنتی و کلاسیک و گرایشات فکری پسر، یک معماری کاملا مدرن و آوانگارد را می طلبید که راضی کردن این دو، حکایت دو پادشاه و یک اقلیم بود، زیرا یکی صاحب قدرت (پول) بود و دیگری خود را صاحب نظر و سلیقه می پنداشت.

 پروژه های برجسته

می گفتند در زمین پروژه، دو درخت کاج تقریبا هم سن بنده بود که موقع تخریب بنای پیشین، یکی را از بین بردند و مشغول رایزنی در رابطه با نابودکردن دیگری بودند که خوشبختانه کار به بنده واگذار شد و درخت دوم جان سالم به در برد و در عوض، کمک شایانی در طراحی به من کرد.

 معماری

 مرکز چاپ خاورمیانه

با توجه به بودجه محدود پروژه، سعی بر آن بود که با استفاده از جزئیات و مصالح معمول که در اطراف ما هستند، اثری شاید متفاوت خلق شود و حتی المقدور برخوردی منطقی با محدودیت های پروژه صورت گیرد که در این راستا، اقداماتی به شرح زیر صورت گرفت:

 • طراحی دفتر کار با پلان آزاد در جهت انعطاف پذیری تغییر کاربری یا تغییر مبلمان
 •  جزییات سطوح شفاف به نحوی طراحی و انتخاب شد که ساختمان در فصول مختلف سال، دارای کیفیات فضایی متغیر باز، نیمه باز و بسته باشد.
 • تامین نور طبیعی در بیشتر ساعات استفاده از بنا = کاهش مصرف برق سه فاز صنعتی

 طراحی دفتر کار اداری

 • به دلیل اینکه تنها جبهه نورگیری بنا، جبهه شرقی (کیفیت نه چندان مطلوب نور شرقی) بود و با توجه به سایه اندازی ساختمان های مجاور، با ایجاد یک هسته مرکزی شفاف که هم وظیفه تامین نور طبیعی و هم کنترل ورود و خروج و سیرکولاسیون را بر عهده دارد، این چالش ها برطرف شد.
 • تامین انرژی گرمایی از طریق سیستم گلخانه ای (هسته مرکزی شفاف) + سیستم گرمایشی دستگاه های چاپ کارخانه + انتقال موتورخانه از پشت بام جبهه مقابل به زیرزمین پروژه مذکور = کاهش مصرف گاز و انرژی برای تامین گرمایش.
  لازم به توضیح است که دستگاه های این کارخانه برای آماده سازی و شروع به کار، نیاز به گرم شدن دارند که این حرارت را از طریق گردش آب گرم در سیلندرهای دستگاه، به دست می آورند که از همین گرما برای تامین گرمای مورد نیاز پروژه نیز استفاده شده است.

 طراحی دفتر کار

آجرکاری این مجموعه، چه از نظر شکلی و چه از نظر کارکرد، بر اساس نیازهای پروژه طراحی دفتر کار  و ساخته شده است. به دلیل استفاده از شیشه های مرتفع در جبهه شرقی و با توجه به اینکه دفتر کارخانه در مسیر تردد اصلی قرار داشت، تصمیم گرفتیم با طراحی پنل آجری، علاوه بر ایجاد یک فضای خصوصی تر و محدودکردن دید خارج به داخل، و بهبود کیفیت نور و سایه جبهه شرقی، دید و منظر از داخل به خارج نیز بهبود یابد.

خاورمیانه

آجرهای مورد استفاده در فخرومدین، خشت های کتیبه ای به ابعاد ۱۰ در ۱۰ سانتی متر است که در راهروی خارجی و حیاط خلوت نیز از آنها استفاده شده است. چیدمان آجرها به شکلی است که هر آجر به عنوان فونداسیون برای آجر بالایی است و وزن یکدیگر را تحمل می کنند.

آجرهای عمودی نیز به صورت قطری قرار گرفته اند تا علاوه بر نقش مهارکنندگی، به نیازی دیگر که محدودکردن دید خارج به داخل است، پاسخ دهند. در اصل، این جداره ترکیبی است از یک گره مرسوم (گره افقی) و آجرهای عمودی ـ قطری که به صورت آینه ای همگرا ـ واگرا چیده شده اند.

نمونه محصولات این کارخانه (لفاف های بسته بندی مواد غذایی) که در سه سایز عرضه می شود، نیاز به مکانی برای نمایش به مشتریان داشت. برای تامین این نیاز، پارتیشنی طراحی شد که هم دیواری در حدفاصل فضای خصوصی و عمومی است و هم فضایی برای نمایش نمونه محصولات کارخانه و جایگذاری گاوصندوق، تلویزیون و اسناد اداری و حسابداری.

اگر مشغول ساخت خانه، بازسازی فضایی این چنینی یا تغییر دکوراسیون فروشگاه و یا فضای اداری هستید یا به دنبال افراد حرفه ای برای انجام این کار می گردید به اهالی فن آکا ایران مراجعه کنید. در آنجا می توانید تصاویر مربوط به افراد یا شرکت های مختلف را ببینید و نمونه کارهای قبلی آنها را بررسی کنید. مناسب ترین افراد را با توجه به بودجه و نیاز هایتان در اهالی فن آکا ایران بیابید.

تبلیغات
نگاه حرفه ای به دکوراسیون داخلی!
خانه ای دلپذیر با مبلمانی متفاوت
<>
.

منبع : chidaneh.com