آکاایران: آپارتمان مسکونی بیات با نمای گرافیکی در کامرانیه!

پروژه های برجسته: آپارتمان مسکونی کامرانیه، مانند بسیاری از پروژه های مشابه خود در یک قطعه زمین جنوبی با ضوابط عمومی شهرداری بنا شده است و به دلیل اینکه پروژه مابین سازنده و مالک بصورت مشارکت تعریف شده بود لذا رعایت چهارچوب اقتصادی مشخصی در انتخاب مصالح و سیستم ساخت در اولویت قرار گرفت، با آکا ایران همراه باشید تا با هم به گوشه و کنار این آپارتمان مسکونی دلپذیر در تهران سری بزنیم و با جزئیات طراحی آن بیشتر آشنا شویم.

 طراحی آپارتمان
دفترمعماری لاین

مشخصات عمومی پروژه طراحی آپارتمان مسکونی کامرانیه

 • نام پروژه: آپارتمان بیات مسکونی
 • موقعیت: کامرانیه، تهران، ایران
 • معماران: جلال دادور، ژوبین دلاوریان
 • دفتر معماری: استدیو معماری لاین
 • کارفرما: آقای رضوی
 • نوع ساختمان: مسکونی
 • مساحت: ۳،۷۰۰ متر مربع

 دفتر معماری لاین
 طراحی آپارتمان
دفترمعماری لاین

مجموعه مسکونی کامرانیه، با زیربنای ۳۵۰۰ مترمربع در زمینی به مساحت ۷۰۰ مترمربع و در ۵ طبقه مسکونی و ۳ طبقه مشاعات عمومی بنا شده است. این مجموعه دارای ۱۰ واحد مسکونی (شامل ۵ واحد ۱۸۰ متری و ۵ واحد ۲۴۰ متری) می باشد که بنا برملاحظاتی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت در ۱۰ نیم طبقه با ترازهای متفاوت نسبت به هم بنا شده اند.همچنین این بنا دارای اسکلت بتنی و همچنین موتورخانه مرکزی و فن کوئل سقفی برای گرمایش و سرمایش می باشد.

آپارتمان مسکونی
 طراحی آپارتمان
دفترمعماری لاین

 برای سازماندهی واحدهای آپارتمان مسکونی کامرانیه که بنابر خواست کارفرما در ۲ واحد به مساحت های مختلف تعریف شده بود نکته اصلی که بعنوان هدف درنظر گرفته شد، ایجاد پیش فضای خصوصی در مقابل واحد و یا به عبارتی ایجاد تلقی تک واحدی بودن پروژه بود. بدنبال این هدف گذاری، تصمیم بر این گرفته شدکه واحدهای پروژه بصورت شمالی و جنوبی در دو تراز پیش بینی شوند که این تصمیم جدا از پیچیدگی محاسبات و اجرای سازه و تاسیسات، فواید مهمی را برای پروژه ایجاد نمود:

 • دستیابی به پیش فضای خصوصی مقابل ورودی واحدها
 • ایجاد اختلاف سطح در دید مستقیم اتاق های مشرف به نورگیرهای احتمالی
 • ایجاد ارتفاع بلند در ورودی پروژه و به تبع آن در لابی ورودی
 • ایجاد اختلاف سطح در بام پروژه و جداسازی محل قرارگیری تجهیزات تأسیساتی پروژه از فضای سبز احتمالی
  بدین ترتیب و با توجه به فواید مثبت اشاره شده، در طراحی پروژه از طبقه همکف به بالا سقف ها در دو تراز مختلف قرارگرفتند.

 طراحی آپارتمان
دفترمعماری لاین

به دنبال نتایج فوق در سازماندهی عمومی واحدهای آپارتمان مسکونی کامرانیه، درطراحی هر واحد، اصول عمومی مطلوب (اعم از فضای خصوصی و عمومی، روز و شب و ...) درمورد جزء فضاها و کنار هم قرارگیری آنها مدنظر بود که در پلان های پروژه قابل مشاهده است، ولیکن به صورت خاص چند نکته شاخص تر قابل یادآوری هستند:

 • دستیابی به یک نورگیر وسیع و پرنور که به معنای واقعی، منظر قابل توجهی را برای جزء فضاهای اطرافش تامین نماید.
 • ایجاد یک سوییت کار یا میهمان برای واحد ۲۴۰ متری جنوبی با دسترسی جداگانه
 • برقراری رابطه تعریف شده میان نشیمن، آشپزخانه، صبحانه خوری و بالکن بعنوان اصلی ترین زنجیره فعالیتهای روزانه هر واحد.

 ژوبین دلاوریان
 طراحی آپارتمان
دفترمعماری لاین

استراتژی این گروه طراحی درشکل دهی شخصیت عمومی این پروژه آپارتمان مسکونی کامرانیه، دستیابی به نوعی خلوص و سادگی آشنا برای ساکنین و مخاطبین بوده است. در این مسیر، فرم ها، مصالح، نورپردازی و... تماما در خدمت برقراری رابطه ساده، ماندگار و فاقد زوائد زودگذر با ذهن ساکنین هستند و در طراحی تمامی جزییات نیز سعی شده است که ماندگاری و پایداری کیفیت هم نشینی عناصر بعنوان اصل حداکثری، همواره مدنظر باشد. لذا با این اصل کلی، می توان در مورد برخی نکات شاخص تر این پروژه واکاوی بیشتری انجام داد.

 طراحی داخلی
 طراحی آپارتمان
دفترمعماری لاین

در طراحی شخصیت بیرونی پروژه آپارتمان مسکونی کامرانیه در قالب نمای اصلی پروژه (نمای شمالی)، گروه طراحی در ابتدا یک ایده گرافیکی را در قالب خطوط ۲ بعدی انتخاب کرد و به تدریج با لحاظ کردن کاربری های داخلی و ایجاد رابطه با داخل پروژه صفحه های جدیدی را به آن اضافه نمود.

 طراحی آپارتمان
 طراحی آپارتمان
دفترمعماری لاین

سپس با عمق دادن به بخش هایی از نما که تناسب درستی با کاربرد های داخلی داشتند، حداکثر فضاهای نیمه باز را به منظور ایجاد سلسله مراتب درک عناصر نما در آن جانمایی کرد. بدین ترتیب پوسته اصلی سنگی پروژه با تراش های حساب شده ای درخدمت فضاهای داخلی پروژه قرارمی گیرد و با انتخاب یک متریال گرم که در برخورد نزدیک برای ساکنین، حس آشنا و مطلوبی را ایجاد کند به صورت کنترل شده، بخشی از زندگی پشت صفحه نما در شخصیت خارجی آن نمایان می گردد.

 جلال دادور
 طراحی آپارتمان
دفترمعماری لاین

درادامه مسیر طراحی شخصیت بیرونی پروژه آپارتمان مسکونی کامرانیه که در بالا بدان اشاره شد در فضاهای عمومی پروژه نیز به همین ترتیب، خلوص و سادگی و ایجاد جزییات آشنا و گرافیک قابل درک برای مخاطبین مدنظر بوده است.به طوریکه در لابی ورودی پروژه، دیوارها و سقف تماما سفید ساده هستند و تنها با استفاده ازنوعی مجسمه سازی مبتنی بر تراش دادن شکاف هایی در دل دیوارهای گچی که با نورپردازی تکمیل شده اند، ساکنین همراهی می گردند. 

 طراحی آپارتمان
دفترمعماری لاین

در شاخص ترین فضای تفریحی پروژه (استخر پروژه) نیز همان گونه که درتصاویر دیده می شود ایجادیک لکه آبی فیروزه ای بعنوان کاسه استخر در دل بدنه و کف یکپارچه و سفید که فاقد تزیینات و تنها با یک شکاف نوری غیرمنتظره همراهی می شوند جستجویی است برای ایجاد یک فضای آرامش بخش وسبک. نتیجه این جستجو، آسیب عدم وجود نور طبیعی در فضا را به حداقل رسانده و مخاطب را برای استفاده طولانی مدت از این فضا مشتاق می سازد.

اگر در فضایی با دکوراسیون خلاقانه کار و زندگی می کنید و یا فضایی این چنینی را می شناسید،که پر از نشانه های شخصی شماست، تورهای آکا ایران مشتاق است از شما و محل کار و زندگی تان عکاسی کند و آن را به مخاطبان آکا ایران نشان دهد. اگر علاقه دارید که عکس های خلاقانه بیشتری از خانه های ایرانی برای ایده گرفتن ببینید خانه یا محل کار خود را با ما به اشتراک بگذارید!

تبلیغات
هنری ماندگار از جنس چوب
تجربه یک خواب رویایی!
<>
.

منبع : chidaneh.com