آکاایران: اژدها وارد می شود، طراحی صحنه موفق ترین فیلم ترسناک ایران

چهره ها: یکی از مهم ترین فیلم های امسال سینمای ایران فیلمی است که فاقد شک از تأثیرگذارترین و موفق ترین فیلم های سینمای ایران محسوب می شود. «اژدها وارد می شود» به کارگردانی «مانی حقیقی» توانست هم توجه رسانه ها و منتقدان غربی را جلب کند و هم توفیقی در سینمای ایران داشته باشد. این جذابیت جدا از داستان متفاوت و ژانر خاص فیلم، تا حدی مرهون رنگ و لعاب و صحنه های بدیع و جذاب آن است.

قشم، معدن زیبایی های طبیعی

این فیلم که می توان آن را در ژانر فیلم های ترسناک طبقه بندی کرد، در جزیره قشمشم و در یکی از زیباترین مناظر طبیعی ایران فیلمبرداری شده است. جزیره زیبای قشم با وجود اهمیتی که در سالیان گذشته از نظر توریستی پیدا کرده، توانسته تا حد بسیاری توانایی های بصری بسیار نابش را در مناظر بکر و بومی اش حفظ کند. عمده صحنه های فیلم در روستای «چاهو» و قبرستان این روستا فیلمبرداری شده است.

 مانی حقیقی

تنگه ای عجیب و اسرارآمیز در فیلم اژدها وارد می شود

اما شاید یکی از مهم ترین و زیباترین مناظر این فیلم، مربوط به تنگه چاهکوه است. این تنگه به عمق ۱۰۰ متر، در اثر فرسایش سنگ ها به وجود آمده است. چاهکوه به خاطر اهمیتی که در نگهداری آب منطقه به خصوص در فصل های گرم سال دارد، ارزشی فراتر از یک منظره طبیعی صرف برای اهالی روستاهای اطرافش دارد. این دره و چاه های درون آن از سالیان بسیار دور، آب شیرین منطقه را تأمین می کرده اند و به همین دلیل به عنوان چاهکوه نامگذاری شده اند.

 فیلم ترسناک

طراحی صحنه فیلم اژدها وارد می شود، سورئال اما واقعی

دیواره های این تنگه از حفره هایی دلپذیر و عجیب از سنگ های رسوبی تشکیل شده است. قدم زدن در میان این دیواره های سنگی، حسی رویاگونه را به بازدیدکنندگان می بخشد. در سال های گذشته تمهیداتی نیز برای سهولت بازدید گردشگران از این منظره زیبای طبیعی در نظر گرفته شده است.

 طراحی صحنه فیلم

بخش هایی از فیلم که در میان خانه ها و کوچه های بومی نشین روستای چاهکوه فیلمبرداری شده نیز جذابیت های بسیاری دارد. درهای چوبی کلون دار و دالان و دهلیزهای کاهگلی خانه های این منطقه از ایران، زیبایی های خاص خود را دارند.

 طراحی صحنه اژدها وارد می شود

کشتی شکسته میان خشکی در طراحی صحنه فیلم

اما شاید مهم ترین و عجیب ترین صحنه این فیلم، مربوط به کشتی شکسته ای است که گویی در میان جزیره رها شده است. فضای داخلی و دکوراسیون این کشتی که سال ها محل زندگی یک تبعیدی سیاسی بوده است با وجود فضای دلهره آوری که در این کشتی و در کل فیلم وجود دارد، دکور دلپذیر و جالبی دارد. دیوارهای چوبی کشتی شکسته با رنگ سفید و دست نوشته هایی از یک کتاب پوشانده شده و بافتی شبیه صفحات کتاب یا روزنامه ها را به وجود آورده است. تنها منبع نور شب های این کشتی، لوستری دست ساخته از شاخه های چنگک ماهیگیری است که به کمک طنابی به بالا و پایین کشیده می شود تا بتوان شمع های روی آن را روشن کرد.

 طراحی صحنه

صحنه را خودتان بسازید

در اطراف اتاق از جزییاتی تطبیق پذیر با فضا استفاده شده و تزیینات DIY ای دیده می شود که تا حد بسیاری به ملموس و باورپذیر بودن این فضا کمک کرده است. تمام ابزاری که در یک خانه نیاز است در این فضا دیده می شود و به باورپذیر بودن زندگی طولانی مدت فردی در آن کمک بسیاری می کند. برای ظروف و تزیینات این خانه تماما از تغییر کاربرد وسایل پیش پاافتاده استفاده شده است.

 جزیره قشم

سبک روستیک برای صحنه ای ترسناک

استفاده از این ابزار در حالی که به باورپذیری فضا در داستان کمک می کند، فضایی روستیک را به وجود می آورد که با توجه به زمان وقوع اتفاقات فیلم و موقعیت جغرافیایی داستان حس خوشایند و در عین حال دلهره آور و غریبی را برای بیننده ایجاد می کند.

اژدها وارد می شود

همنشینی رنگ ها در طراحی صحنه فیلم اژدها وارد می شود

از سوی دیگر خنثی بودن رنگ های عناصر دکوراسیون در ارتباط با فضای خنثای محیط خارجی و صخره های بیرون از کشتی در جذابیت بیشتر عناصر خوش رنگ و لعابی که توسط آدم ها وارد فضا می شود، تأثیر بسیاری گذاشته است.

قدیمی ها همیشه جذابند

در طراحی سایر فضاهای فیلم نیز سعی شده از ابزار و وسایلی استفاده شود که تا حد بسیاری با لحن و حس و حال روستیک و وینتیج آن دوره تناسب داشته باشد.

«امیرحسین قدسی» طراح صحنه جوان این فیلم که تجربیاتی ارزنده در طراحی صحنه تئاتر داشته به خوبی توانسته از عهده به وجود آوردن فضایی روستایی و در عین حال فانتزی برای یکی از پررنگ و لعاب ترین فیلم های سینمای ایران بربیاید؛ بازسازی فضاهایی متعلق به ۵۰ سال پیش در ایران که در سینمای ایران بی سابقه است.

تبلیغات
نگاه حرفه ای به دکوراسیون داخلی!
دکوراسیونی دلپذیر داشته باشید
<>
.

منبع : chidaneh.com