آکاایران: استاندارد ها و مثلث کلیدی آشپزخانه

آشپزخانه: خواه مشغول نقل مکان به خانه ای نوین با آشپزخانه ای نو باشید و خواه در حال بازسازی یا ساخت یک آشپزخانه، درک چند اندازه مهم و رعایت دستورالعمل های نظم دهی به آشپزخانه به راحت تر شدن زندگی شما کمک می کند.آشپزخانه ها فضاهایی برای نگهداری از وسایل آشپزی و مواد غذایی فراهم می کنند، فضایی را برای آماده سازی غذا و تمیز کاری در اختیار شما قرار می دهند، و البته محلی هستند برای انجام فعالیت های مربوط به طبخ وپز غذا. وقتی آشپزخانه به درستی سازماندهی شده باشد این کارکردها به طور منطقی و درست اجرا شده و کار کردن در آشپزخانه تبدیل به تجربه ای لذت بخش می شود. در این مطلب به شما می گوییم که چگونه به چیدمان مطلوب در آشپزخانه خود دست یابید.

 

یخچال و فضای نگهداری از مواد خشک باید در نزدیک ترین مکان به ورودی آشپزخانه قرار بگیرند. فضای آشپزی باید در نزدیکی فضای غذاخوری باشد و بهترین جا برای سینک فضای میان این دو فضای کاربردی است. چنین چیدمانی منطقه ای با نام مثلث کاری را به وجود می آورد. بهترین مثلث کاری باید کم تر از ۶.۴ متر طول داشته باشد. مثلث های کاری که بیش از ۷.۹ متر هستند نقل مکان از یک فضای کاربردی به فضای دیگر در آن ها سخت و ناکارآمد می شود.

 

استاندارد ها و مثلث کلیدی آشپزخانه دکوراسیون و طراحی آشپزخانه | کابینت آشپزخانه

این نقشه کف چیدمان و ابعاد یک آشپزخانه متوسط را به تصویر می کشد. توجه کنید که فضای آماده سازی بین جزیره با یک سینک و گوشه آشپزخانه تقسیم شده است. مثلث کاری فضایی به هم پیوسته و فشرده است. البته همیشه تضادهای اندکی در هر فضایی وجود دارد. بیایید نگاهی به سه فضای کاربردی آشپزخانه بیاندازیم:

۱.      فضای نگهدارنده

۲.      فضای آماده سازی

۳.      فضای طبخ وپز

البته هر کس ترجیحات شخصی خود را در آشپزخانه دارد، بنابراین به این مطلب به عنوان یک راهنما نگاه کنید نه یک قانون.

 

 مثلث کلیدی آشپزخانه

فضای نگهدارنده. همان طور که گفته شد طراحان پیشنهاد می کنند که یخچال و فضای نگهداری از مواد خشک در قسمت ورودی آشپزخانه قرار بگیرد. قرار دادن فضای نگهداری از مواد خشک در یک طرف و پیش خانی که ۳۸ تا ۶۱ سانتی متر است در طرف دیگر ایده خوبی است. این چیدمان به شما کمک می کند تا به راحتی موادی که از یخچال و فریز خارج می کنید را بر روی پیش خان قرار دهید.
فضای نگهداری از مواد خشک می تواند مواد خشک و نیز جاروها و دستمال کاغدی را در خود جای دهد. در این فضا از چند کشو برای نگهداری از نایلون ها، فویل ها، و هر نوع ماده ای که از آن ها برای نگهداری از مواد غذایی استفاده می کنید بهره ببرید. در کابینت های این ناحیه می توان کاسه ها، ظرف های غذاخوری، و سینی ها را قرار داد.

 

طراحی آشپزخانه

فضای آماده سازی. بهرین جا برای فضای آماده سازی و تمیزکاری فضای پیرامون سینک است. در درون این ناحیه از آشپزخانه می توان لیوان ها و ظروفی که هر روز از آن ها استفاده می کنیم و ماشین ظرف شویی را قرار داد. در یک طرف یا دو طرف سینک از پیش خانی با اندازه ۴۵ تا ۹۲ سانتی متر استفاده کنید.
فضاهای آماده سازی بهترین جا برای قرار دادن ظروفی هستند که هنگام آماده سازی غذا به آن ها نیاز دارید. حداقل ۹۲ سانتی متر از پیش خان را برای آماده سازی غذا در آشپزخانه های کوچک تمیز و منظم نگه دارید. آشپزخانه های بزرگ فضای بیش تری دارند و به همین دلیل جزیره ها در چنین آشپزخانه هایی قسمت های محبوب و پرطرف داری هستند. جزیره ها فضایی باز و وسیع برای انجام اکثر فعالیت های آشپزخانه فراهم می کنند.

 

فضای طبخ وپز. فضای طبخ وپز باید در پیرامون اجاق گاز قرار داشته باشد. قابلمه ها، ماهی تابه ها، و سینی های آشپزی را در نزدیکی اجاق گاز قرار دهید. هم چنین قرار دادن وسایل برقی کوچک مانند تُستر و قهوه ساز در این ناحیه ایده بسیار خوبی است.
پیش خانی با ۵۳ تا ۹۳ سانتی متر را در دو طرف اجاق گاز قرار دهید. این ویژگی باعث می شود تا آشپز سریعا غذاهای داغ را بر روی پیش خان قرار دهد. ادویه جات، تخته برش نان، و دستکش آشپزی را در کابینت هایی تقریبا اجاق گاز قرار دهید.

 

ابعاد پیشنهادی برای عناصر موجود در آشپزخانه
برای بیش ترین استفاده از آشپزخانه ابعاد و اندازه های وسایل موجود در آن بسیار مهم هستند. عرض یک یخچال معمولی معمولا کم تر از ۹۲ سانتی متر است. معمولا مشکل در عمق یخچال است. در سال های اخیر تولیدکنندگان یخچال هایی تولید کرده اند که عمق نسبتا زیادی دارند. البته هم چنان یخچال هایی با عمق کم در بازار وجود دارند.
سعی کنید هنگام طراحی آشپزخانه محل قرارگیری یخچال ۷۶ سانتی متر عمق داشته باشد تا بتوانید از آشپزخانه خود به راحتی استفاده کنید. هنگام خرید یخچال به جهت بازشدن در آن نیز دقت کنید، چون ممکن است در آشپزخانه شما مانعی برای بازشدن در یخچال وجود داشته باشد.

 

 ترفندهای دکوراسیون

در عکس بالا می بینید که ارتفاع کابینت چه نقش مهمی در ترکیب بندی آشپزخانه بازی می کند. کابینت های فوقانی آشپزخانه معمولا ۴۶ سانتی متر بالاتر از پیش خان قرار می گیرند و خودشان ۷۶ تا ۱۰۶ سانتی متر ارتفاع دارند. بنابراین کابینت های فوقانی ۱۷۸ تا ۲۰۳ سانتی متر از سطح زمین بالاتر هستند. برای دسترسی به کابینت های که ۲۰۷ سانتی متر بالاتر از سطح زمین هستند نیار به نردبان است و کابینت هایی که ۲۴۳ سانتی متر بالاتر از سطح زمین هستند کاربردی ندارند. البته از این کابینت ها می توان برای نگهداری از وسایل کم مصرف استفاده کرد.
ابعاد استاندارد کابینت های تحتانی ۶۱ سانتی متر عمق و ۹۲ سانتی متر ارتفاع است. به طور کلی به مرور زمان قد انسان ها بلندتر شده و به همین دلیل ارتفاع کابینت ها به ۹۷ سانتی متر رسیده است.

 

 تجهیزات آشپزخانه

اندازه مهم دیگری که باید به آن توجه کرد عرض جزیره هاست.عرض جزیره های درون آشپزخانه باید ۱۰۷ سانتی متر و یا نهایتا ۱۲۲ سانتی متر باشد.

 

تبلیغات
هنری ماندگار از جنس چوب
معماری را حرفه ای بیاموزید!
<>
.

منبع : chidaneh.com