آکاایران: دکوراسیون منزل با رنگ قهوه ای، خانه گرم خانواده تهرانی!

فضاهای مسکونی: وارد خانه که می شوی صمیمیت تونالیته ای از رنگ های گرم در آغوشت می گیرد؛ خانه ای که نه کلاسیک است و نه مدرن! ترکیبی از این دو به سلیقه صاحبان خانه، با دقت و ظرافت کنار هم آمده اند. خانم فرهنگ زاده و همسرش همراه دخترشان در اینجا زندگی می کنند؛ خانه ای ۸۰ متری در نزدیکی میدان هروی تهران با ۲ اتاق خواب. مادر خانواده دندانپزشک است و پدر نیز مهندس متالوژی. اینجا برای تنفس روح یک «خانواده» چیده شده است. همراه ما باشید تا عشق را در گوشه و کنار این خانه ببینید.

آکاایران: دکوراسیون منزل با رنگ قهوه ای، خانه گرم خانواده تهرانی!

 رنگ قهوه ای در دکوراسیون
امیر صادقی

بازسازی فضای داخلی خانه

این ساختمان حدود ۲۰ سال پیش ساخته شده است. خانواده خانم فرهنگ زاده هم ۳ سال است که ساکن اینجا هستند. او تعریف می کند، فاصله بین خروج ساکنان قبلی خانه تا نقل مکان شان به اینجا حدود ۲۰ روز طول کشیده و در این مدت زمان اندک، آنها توانسته اند سرویس بهداشتی را بازسازی و سقف را رنگ آمیزی کنند و سراغ انتخاب و نصب کاغذدیواری بروند. دیوارکوب چوبی از قبل روی دیوار بوده و به دلیل علاقه شان به حضور چوب در خانه در جای خود باقی مانده است. دیگر زمانی برای تغییرات بیشتر وجود نداشت؛ بنابراین اسباب کشی انجام شد و در طی سکونت شان بقیه اجزای دکوراسیون کم کم جای خود را در منزل پیدا کردند. همه تغییرات خانه از اقدامات اولیه معماری داخلی گرفته تا خرید اجزای دکوراسیون شاید بیش از ۳۰ میلیون تومان هزینه داشته است.

 رنگ قهوه ای
 رنگ قهوه ای در دکوراسیون
امیر صادقی
عکاس: 
امیر صادقی

صمیمیت در دکوراسیون نشیمن

با خانم فرهنگ زاده که صحبت می کنم لذت از هر کلمه ای که می گوید لبریز است. لبخند روی لبانش نشسته و با خوشرویی پذیرای ماست. با وجود اینکه نشیمن از یک سبک واحد پیروی نمی کند، نگاه که می کنم تقریبا همه اجزای دکوراسیون به خوبی در جای خود نشسته اند. از او می پرسم انتخاب وسایل خانه بر عهده شما بوده است، می گوید: «معمولا من پیشنهاد می دهم و با مشورت همسرم به فروشگاه می رویم، اجناس را می بینیم و بعد می خریم.» 
خانم فرهنگ زاده رنگ ها را بسیار دوست دارد و تنوع آنها را در عین تناسب شان می پسندند. درست است که رنگ غالب فضا رو به قرمزی و قهوه ای است اما طیفی از رنگ های سبز تیره و پخته به خوبی کنار آنها نشسته است. کاغذدیواری ها، دیوارکوب چوبی و پرده های طرحدار در کنار سادگی روکش مبلمان توازن فضا را شکل می دهد. در اینجا، همین سادگی مبلمان است که خود را از وسایل دکوری، میز تلویزیون، کنسول و دیگر اجزای کلاسیک خانه متمایز می کند؛ ترکیبی که خانم خانه آگاهانه انتخاب کرده و به آن علاقه زیادی دارد.

 دکوارسیون منزل با رنگ قهوه ای
 رنگ قهوه ای در دکوراسیون
امیر صادقی
عکاس: 
امیر صادقی

بازسازی آشپزخانه

تعویض کابینت، کاغذدیواری و کاشی های آشپزخانه نیز از جمله اقدامات مراحل بازسازی خانه بوده است. دکوراسیون این بخش از خانه هم سعی در پیروی از سبک نشیمن دارد. میز چوبی وسط آشپزخانه که مانند یک جزیره متحرک فضایی کاربردی را برای کار و شاید خوردن صبحانه فراهم کرده توجهم را به خود جلب کرد؛ البته تمایز رنگ روشنش نسبت به دیگر وسایل چوبی منزل به چشم می آمد.

 رنگ قهوه ای در دکوراسیون
امیر صادقی

طراحی دکوراسیون اتاق خواب

روح دکوراسیون نشیمن به اتاق خواب هم نفوذ کرده است. گرچه روشنی رنگ کرم روتختی شکستی در ترکیب رنگی به حساب می آید اما متناسب و جالب به نظر می رسد. گل های درشت کاغذدیواری با گل های پارچه روتختی تا حدودی هماهنگ هستند و حس وحدت را در این فضا حفظ می کنند.

دکوراسیون منزل با رنگ قهوه ای، خانه گرم خانواده تهرانی! فضاهای مسکونی
 رنگ قهوه ای در دکوراسیون
امیر صادقی
عکاس: 
امیر صادقی

دکوراسیونی به رنگ شاد دخترانه

دکوراسیون اتاق خواب فرزند خانواده صورتی رنگ است و با هویتی کاملا دخترانه خودنمایی می کند. خانم فرهنگ زاده می گوید تمام اجزای اتاق خواب نیز به سلیقه دختر ۱۱ ساله شان خریده و چیده شده است. با خودم فکر می کنم که انگار قرار است هر کدام از اعضای این خانواده سهم بسیار زیادی از لذت حضورشان در این فضا را بچشند. چقدر خوب است که این نظم و هماهنگی در فضاهای خانه با نظر همه اعضای خانواده به وجود آمده است؛ اینکه به فرزندتان اجازه بدهید در انتخاب وسایل اتاقش خودش هم سهیم باشد، حتما او را خوشحال می کند. دختر خانواده هم مثل مادرش خوش سلیقه است. درست است که رنگ غالب این فضا صورتی است اما ترکیب رنگ پارچه روتختی، قاب عکس ها، نقاشی های روی دیوار و عروسک ها تعادل رنگی را به دکوراسیونش بازگردانده است. روتختی شبیه به چهل تکه های قدیمی است که رنگ و رویی روشن و شاد به خود گرفته است. طراحی هماهنگ سرویس خواب، میز توالت، تختخواب، کمد، کتابخانه و حتی میز تحریر حس وحدت را به دکوراسیون اتاق خواب آورده است.

 رنگ قهوه ای
 رنگ قهوه ای در دکوراسیون
امیر صادقی

نقش جزئیات در دکوراسیون نشیمن

با توجه به اینکه اعضای خانواده به وجود وسایل قدیمی در دکوراسیون علاقه زیادی دارند، تم اکثر وسایل دکوری هم بیشتر به همین سمت تمایل پیدا کرده است.

  • در کنار اوپن مرز میان نشیمن و آشپزخانه ست میز غذاخوری است که ۲جاشمعی کلاسیک و ظروف گلدار آن را تزیین کرده اند.

 دکوارسیون منزل با رنگ قهوه ای
 رنگ قهوه ای در دکوراسیون
امیر صادقی
عکاس: 
امیر صادقی

  • نشانه های علاقه به گیاهان هم در کنج نشیمن خانه خودنمایی می کند. در گوشه سمت چپ میز تلویزیون چهارپایه نردبان مانندی جاخوش کرده که روی آن چند گلدان بزرگ و کوچک نشسته اند. شبیه به این نردبان کوچک را می توانید در تجریش و بازار قائم ببینید.

 رنگ قهوه ای در دکوراسیون
امیر صادقی

  • در مقابل آن در گوشه سمت چپ تلویزیون، آباژور مورد علاقه شان روی میز کنار مبلی قرار گرفته و ترکیب خوبی از همنشینی کنار پرده و مبل به وجود آورده است. به جز تابلوهای نقاشی که خانم فرهنگ زاده خودش کشیده و به دیوار نصب کرده، لزومی به ایجاد تقارن در ۲ سمت تلویزیون نبوده و همین چیدمان به اعتقاد من هم دلپذیر به نظر می رسد.

دکوراسیون منزل با رنگ قهوه ای، خانه گرم خانواده تهرانی! فضاهای مسکونی
 رنگ قهوه ای در دکوراسیون
امیر صادقی
عکاس: 
امیر صادقی

  • کنسول، شمعدان ها و تکه های گلیم قاب شده اوج هنر کلاسیک در منزل خانم فرهنگ زاده هستند. می گوید که این گوشه از فضای خانه اش یکی از فضاهای مورد علاقه اوست. لوسترها، میز کنسول، ویترین و اکسسوری های روی آن را از فروشگاه های دکوری خیابان شریعتی و نزدیکی های سیدخندان خریده است.

 رنگ قهوه ای
 رنگ قهوه ای در دکوراسیون
امیر صادقی

  • بالای شومینه آینه بزرگی نصب شده که به بزرگ تر جلوه کردن فضا کمک بسیار زیادی می کند. اطراف شومینه هم با وسایل دکوری زیبایی تزیین شده اند. خانم فرهنگ زاده می گوید ظرف روی هیزم های شومینه را به صورت اتفاقی در یکی از مغازه های صنایع دستی خیابان ویلا دیده و با وجود اینکه شاید زیاد به چشم نیاید آن را بسیار دوست دارد.

 دکوارسیون منزل با رنگ قهوه ای
 رنگ قهوه ای در دکوراسیون
امیر صادقی

  • فرش های ایرانی دستباف خانه از بازار فرش و فروشگاه های اطراف میدان هروی به خانه آمده اند که بعضی های شان طرح هایی شبیه به گلیم و گبه دارند. 
  • قرار بوده که رنگ و طرح پرده هم با دیگر اجزای دکوراسیون هماهنگ باشد؛ بنابراین پرده ای با زمینه سبز و گلدار می توانست گزینه مناسبی برای منزل محسوب شود. پرده ها هم از زرتشت خریداری شده اند.

 رنگ قهوه ای در دکوراسیون
امیر صادقی

خانم فرهنگ زاده معتقد است برای داشتن خانه ای دلپذیر و دلنشین تنها باید سراغ خرید وسایلی رفت که دوست شان داریم و از حضورشان مقابل چشمان مان لذت می بریم. درست است که خیلی از وسایل کاربردی به نظر می رسند اما اگر دوست شان نداریم لزومی به وجودشان در منزل مان نیست.

تبلیغات
اتاق خوابی متفاوت برای فرزند شما!
مرکز آموزش های تخصصی معماری
<>
.

منبع : chidaneh.com