آکاایران: راهنمای خرید مبل شیک و دلپذیر

راهنمای خرید: وقتی تصمیم گرفتید که دوست دارید خانه شما چه شکلی باشد و بعد از آنکه رنگ های مختلف را در ذهن خود مرور کردید و مطمئن شدید که چقدر می توانید بابت این کار هزینه کنید، نوبت آن رسیده است که توجه بیش تری به مبلمان خانه خود کنید و با استفاده درست از آن ها دکوراسیون داخلی منزل خود را به کلی دگرگون کنید. خانه شما در هر وضعیتی که باشد و خود شما هم در هر شرایطی باشید به هر حال تعدادی مبل و وسایل دیگر در خانه شما وجود دارد. اما آیا باید این مبل ها را نگه داشت یا از صفر شروع کرد؟ از کجا باید دیگر وسایل و مبلمان مورد نیاز خود را خریداری کنید؟ در هنگام خریدن مبلمان به چه نکاتی باید توجه کنید؟ و چگونه باید از بروز اشتباهات احتمالی جلوگیری کنید؟ در این مطلب پاسخ این سوالات را خواهید یافت، تا خیال شما از بابت خرید مبلمان مناسب و باکیفیت راحت شود.

آکاایران: راهنمای خرید مبل شیک و دلپذیر


قبل از هر چیز به مبلمانی که هم اکنون در خانه دارید توجه کنید. اگر مبلی دارید که قیمتی ارزانی دارد از شر آن خلاص شوید. اگر سبک طراحی آن ها قدیمی و از مد افتاده است، باز هم می توانید آن را از خارج کنید، مگر این که این مبل خاصی برای شما ارزش معنوی داشته باشد و قصد داشته باشید که آن را تعمیر کنید و روکش های آن را تعویض نمایید.

اگر هنوز در مورد این که کدام مبل را بیرون بریزید و کدام را در خانه نگه دارید تردید دارید، بهتر است یک طراح داخلی استخدام کنید، دلیلی ندارد که حتما پول زیادی به او بدهید و می توانید با او ساعتی کار کنید، تا او به شما در این زمینه مشورت دهید و به شما بگوید که کدام قطعه ها ارزش نگه داشتن دارند. آلیسون کاکوما (Allison Caccoma) از شرکت طراحی کاکوما می گوید: «طراحان داخلی مسائل را از زاویه دیگری می بینند و بهتر می توانند در مورد وسایل قضاوت کنند.»

چکونه با یک معمار کار کنیم؟

طراح داخلی خوب کیست؟

 دکوراسیون مقرون به صرفه

وقتی شما در این مورد به نتیجه نهایی رسیدید، اکنون یک مرحله مانده است تا بتوانید به فروشگاه رفته و دست به خرید مبلمان بزنید. کاکوما می گوید: «تا زمانی که در مورد تمام جزئیات و اجزای فضای خود، مانند قالیچه، مبلمان، پرده ها، چارچوب پنجره ها، و نورپردازی، به نتیجه نرسیده اید دست به هیچ کاری نزنید.» اگرچه نیازی نیست که تصور دقیق و کاملی از تمام وسایل مورد نیاز داشته باشید، اما باید تصوری در مورد این که می خواهید هر وسیله چه شکلی باشد در ذهن داشته باشید. در واقع، ممکن است شما نیاز به یک تخته ایده ها داشته باشید، تا بتوانید تمام نکات و وسایلی که به دنبال آن ها هستید را به تخته نصب کنید تا تصور روشنی از آینده فضای زندگی خود داشته باشید.

کاکوما می گوید: «مردم معمول این اشتباه را می کنند که ابتدا یک وسیله می خرند و بعد سعی می کنند فضای خود را بر اساس آن وسیله طراحی کنند.»

 خرید کاناپه

اما آیا تا زمانی که تصور درستی از آن چه در اختیار داریم و در دسترس ماست نداریم می توانیم بفهمیم که واقعا به دنبال چه چیزی هستیم؟ در این مرحله است که شما باید کمی دست به تحقیق و شناسایی گزینه ها بزنید. به گالری های مبل فروشی نزدیک خانه خود بروید (این گالری ها معمولا تمام مبل های خود را در معرض دید قرار می دهند، و وارد شدن به آن ها لزوما به معنی قصد خرید داشتن نیست و به همین دلیل به راحتی می توانید در آن ها پرسه بزنید) و ببینید که سبک های حال حاضر چه چیزهای هستند، چه امکاناتی در اختیار شماست و از کدام گزینه ها بیش تر خوشتان می آید. زمانی را صرف جستجو در وب سایت های طراحی داخلی، نشریه های این حوزه، فروشگاه های خرده فروشی، و فروشگاه های مبل های آنتیک بکنید تا شناخت بهتری نسبت به امکانات در اختیار خود پیدا کنید. کلودیا جوئستل (Claudia Juestel) از گروه طراحی آدینی (Adeeni Design Group) می گوید: «مردم باید افق دید خود را گسترش بدهند و تمام گزینه های در اختیار خود را بررسی کنند.»

 خرید مبلمان

برخی از طراحان از این مسئله دفاع می کنند که بهتر است در ابتدا یک وسیله مهم و بزرگ را خریداری کرد. چه این وسیله را در ابتدا خریداری کنید و چه در انتهای کار، معمولا بهتر است این وسایل بزرگ و مهم را تحت کنترل داشته باشید و کمی در خرید آن ها احتیاط کنید چراکه این وسایل هم گران هستند و هم تاثیر زیادی بر روی فضای شما می گذارند و از این رو اشتباه در خرید آن ها تاثیر منفی ای بر روی فضای زندگی شما می گذارد. کاکوما توصیه می کند که: «سعی کنید پارچه های مبلمان را به رنگی خنثی انتخاب کنید و سپس از طریق دیوارها یا کوسن ها رنگ را وارد فضای خود کنید. در این وضعیت، احتمال اشتباه پایین می آید و در عین حال رنگ هم به فضای شما تزریق می شود.»

راحتی مسئله بسیار مهم و حیاتی است. از این که پول خود را صرف نشیمن های راحت کنید اصلا به خود ترس راه ندهید.

جوئستل توصیه می کند که: «بهترین کاناپه ای که توان مالی آن را دارید خریداری کنید.» پیش از آن که کاناپه را بخرید کمی روی آن بنشینید و لم بدهید، و اگر امکان مالی دارید  سعی کنید نشمین های کاناپه را از مواد پرکننده ای انتخاب کنید که فوم مستحکمی دارند و داخل آن ها از پَر پُر شده است. اگر شما بیش تر وقت خود را در اتاق نشیمن سپری می کنید تا اتاق پذیرایی، سعی کنید بهترین کاناپه را برای این فضا بخرید تا اتاق پذیرایی. چون از این اتاق بیش تر از اتاق نشیمن استفاده می کنید و در نتیجه راحتی آن در اولویت بیش تری قرار دارد.

انواع مبلمان

وسایل روکش دار معمولا قیمت زیادی دارند، به همین دلیل آن ها را باید به گونه ای انتخاب کنید که همیشه برای شما تازه باشند و با تغییر سبک زندگی و ذائقه شما باز هم قابل استفاده باشند. در این مورد قانون این است که مبل های روکش داری ساده و بی آلایش خریداری کنید. و خیلی هم در این مورد که مبل ها از یک مجموعه هستند یا نه وسواس به خرج ندهید. به طور کلی، شما اگر از مبل های خانه خود خوشتان بیاید، در نظر شما آن ها در کنار هم هماهنگی خوبی دارند.

کاکوما می گوید: «مبلی را بخرید که از آن خوشتان می آید. در مورد این که آیا آن با دیگر وسایل هماهنگ است خیلی فکر نکنید، مهم نظر شما و ذائقه شما است.»

جوئستل می گوید که فروشگاهی که باید از آن مبل مورد نظر خود را بخرید کاملا به سبک و سلیقه شما، بودجه، و توقعاتی که از کیفیت مبل دارید، و هم چنین مقدار زمانی که می خواهید به این مسئله اختصاص دهید وابسته است.

اگر نمی خواهید هزینه چندانی بابت این کار بکنید، بهتر است به سراغ دسته دوم فروشی ها، سمساری ها، فروشگاه های آنلاین که مبل های دسته دوم می فروشند، و مغازه های قدیمی بروید. معمولا در این فروشگاه ها می توانید مبل های بسیار خوب و باکیفیت و با قیمت بسیار اندک خریداری کنید.

اگر زمان زیادی نمی خواهید بابت این کار صرف کنید بهتر ست مستقیم به مبل فروشی ها بروید. کاکوما با خرید مبل از فروشگا ه های زنجیره ای اصلا موافق نیست چراکه معتقد است فروش مبل شغل اصلی این فروشگاه ها نیست و به همین دلیل نمی توان به کیفیت محصولات آن ها اطمینان کرد و از طرفی این فروشگاه ها با مد روز پیش نمی روند. هم چنین از حرکات باعجله و فاقد فکر پرهیز کنید. او توصیه می کند که: «مبل خود را از فروشگاه های درجه یک خریداری کنید. این فروشگاه ها معمولا در مورد محصولات خود دقت زیادی می کنند و در اکثر موارد آن ها را گارانتی می کنند.»

چگونه می توان یک مبل باکیفیت را از یک مبل بی کیفیت تشخیص داد:

اگر قصد خرید یک مبل روکش دار را دارید، گوشه ای از آن را بلند کرده و سپس رها کنید؛ اگر این گوشه مبل سبک یا ارزان بود بدانید که این مبل کیفیت زیای ندارد. در عین حال هر چه نشیمن ها و بالشتک های مبل سنگین تر باشند مبل شما دوام و ماندگاری بیش تری خواهد داشت.

  • اگر قصد خرید کابینت دارید، مطمئن شوید که حرکت کشوها آن روان و راحت است و در عین حال اتصال خوبی با بدنه دارند.

  • آیا قصد خرید تشک دارید؟ در این مورد به تعداد فنرهای آن توجه کنید؛ هر چه تعداد فنرها بیش تر باشد کیفیت تشک شما بیش تر خواهد بود و در نتیجه برای سالیان سال به درد شما می خورد.

 

 راهنمای خرید

جوئستل و کوکوما هر دو می گویند که بزرگ ترین اشتباهی که افراد هنگام خرید مبل می کنند این است که به ابعاد آن بر اساس ابعاد اتاق و دیگر اجزای فضا توجه نمی کنند. مبلی که در یک گالری با ارتفاع ۶ متر دلپذیر به نظر می رسد لزوما در اتاق شما که حدود ۵/۲ متر ارتفاع دارد دلپذیر نیست. پیش از این که دست به خرید بزنید، حتما ابعاد اتاق را محاسبه کنید و هنگام خرید مبل ابعاد آن را نیز از فروشنده بپرسید. تناسب میان ابعاد مبل و ابعاد اتاق تاثیر زیادی بر روی طراحی شما می گذارد. هم چنین ابعاد درها و راهروهای خود را نیز محاسبه کنید تا هنگام خرید مبل از این که این وسایل وارد خانه شما می شوند مطمئن شوید.

مطالب مرتبط: چه مبلی برای خانه شما مناسب است

طرز فکرتان را به کاناپه تغییر دهید

تبلیغات
نگاه حرفه ای به دکوراسیون داخلی!
راحت تکیه کنید!
<>
.

منبع : chidaneh.com