5 مدل لوستر که آشپزخانه شما را متمایز می کند!
آشپزخانه در اصطلاح همان قلب خانه می باشد که طبیعتاً همانند فضاهای مهم منزل لوستر های این مکان از تنوع و زیر شاخه هایی تشکیل شده اند که در این پست، انواع مدل ها

 

آشپزخانه در اصطلاح همان قلب خانه می باشد که طبیعتاً همانند فضاهای مهم منزل لوستر های این مکان از تنوع و زیر شاخه هایی تشکیل شده اند که در این پست، انواع مدل ها را بررسی می کنیم.

یکی از مهم ترین المان هایی که می تواند در یک آشپزخانه وجود داشته باشد و باعث زیباتر شدن فضا شود نورپردازی آن توسط آویز و لوستر آشپزخانه است که این نور پردازی ها معمولاً با هالوژن ها یا لوسترها و یا لامپ ها انجام می شود.

اگر برای نورپردازی آشپزخانه خود لوستر ها را انتخاب کردید باید در نظر داشته باشید که این لوسترها دقیقاً در ابعادی خریداری شده باشد که با فضای آشپزخانه شما هماهنگی داشته باشد، خرید لوستر های خیلی بزرگ برای آشپزخانه های خیلی کوچک نمی‌توانند گزینه مناسبی باشد.

هر چقدر تعداد لامپ های یک لوستر بیشتر باشد، فضا روشن‌تر خواهد بود و اگر کابینت هایگلاس در آشپزخانه شما وجود داشته باشد این نورانی بودن و براقیت توسط انعکاس نور چندین برابر می شود که در برخی از این مدل ها کنترل میزان نور مطابق با سلیقه و خواست شما انجام می شود و می توانید لوستر آشپزخانه را با توجه به نیاز و سلیقه خود خریداری کنید.

بنابراین اگر انتخاب لوستر به درستی انجام شود علاوه بر اینکه نورپردازی خوبی در محیط برقرار می شود همچنین این لوستر به عنوان یک وسیله دکوری و نقطه کانونی در آشپزخانه شما محسوب میشود و اگر از لوستر هایی که ارتفاع آن ها قابل تنظیم هستند در آشپزخانه خود استفاده کنید می توانید درمواقع لزوم ارتفاع آن را با توجه به کاربرد آن در فضا تغییر دهید.

به طور مثال اگر میز ناهارخوری شما در آشپزخانه قرار داشته باشد می توانید آن را در بالای میز گذاشته و در مواقع لزوم ارتفاع را کم و زیاد کنید تا کنترل نور به دست شما باشد.

همان طور که اشاره شد بهتر است لوستر آشپزخانه مطابق با فضا و ابعاد خریداری شود زیرا در غیر این صورت باعث شلوغ به نظر رسیدن آشپزخانه و یا نوعی وسیله اضافی و مزاحم فضا به حساب می آید.

پیشنهاد می شود که اگر سبک آشپزخانه شما مدرن است ، بهتر است برای آن به دنبال لوسترهای چوبی یا فلزی ساده باشید ؛  اگر هم سبک سنتی را انتخاب کرده اید از لوسترهای پر نور با آویزهای کریستال استفاده کنید.

برای لوستر چوبی آشپزخانه از مدل هایی خریدتان را انجام دهید که شاخه ها و لامپ های کمتری داشته باشد و از لوسترهایی با شاخه های زیاد در فضاهای خانوادگی و مهمانی ( مانند اتاق پذیرایی ) استفاده کنید.

چنانچه تمایل دارید لوستر آشپزخانه شما نسبت به سایر المان ها، مانند کابینت کمتر در معرض توجه باشد بهتر است به ترکیب متریال و مصالح لوستر توجه بیشتری داشته باشید.

در صورتیکه  انتخاب شما برای ترکیب مواد و مصالح لوستر به درستی انجام شده باشد، لوستر شما علاوه بر زیبایی و نورانی، نسبت به بقیه ی عناصر فضا برتری نخواهد داشت و دید آن ها را کور نمی کند.

اگر از کابینت های کلاسیک در آشپزخانه ی خود استفاده کردید بهتر است از لوستر آشپزخانه ای با لامپ های ساده تر و بدون کریستال یا با کریستال های کمتر استفاده کنید تا افراط در زرق و برق فضا را از زیبایی مورد انتظار دور نکند.

در آشپزخانه هایی که از طرح های مختلف برای دکوراسیون و تزیین آن ها استفاده شده باشد، انتخاب مدل لوسترهای تک رنگ با یک ماده اولیه یکی از بهترین گزینه ها است.

نکات مهم در هنگام خرید لوستر آشپزخانه

تعداد شاخه های لوستر آشپزخانه : پیشنهاد می شود قبل از خرید لوستر آشپزخانه میزان نور مورد نظر و همچنین ابعاد فضا را در نظر بگیرید و سایز متناسب با فضای آشپزخانه را انتخاب کنید؛ تعداد لامپ ها را با توجه به میزان روشنایی که از فضا انتظار دارید مشخص کنید و اگر تمایل دارید نورپردازی چندین برابر جلوه کند می توانید در کنار لوستر ها از کابینت هایگلاس آشپزخانه استفاده کنید.

ارتفاع لوستر آشپزخانه : به طور کلی برای اینکه لوستر انتخابی شما مناسب فضای آشپزخانه باشد باید نه خیلی بلند باشد که جلوی تردد گرفته شود و نه خیلی کوتاه که نورپردازی در فضا به قدر کافی انجام نشود. می توانید از نمونه های قابل تنظیم استفاده کنید که ارتفاع را با توجه به موقعیت های مختلف تنظیم نمایید.

محل نصب لوستر آشپزخانه: معمولاً مناسب ترین قسمت برای نصب لوستر آشپزخانه مرکز آشپزخانه است، ولی اگر در فضای آشپزخانه میز ناهار خوری دارید بهتر است در بالای مرکز میز لوستر قرار بگیرد.

توجه به سبک دکوراسیون منزل : با توجه به نیاز مشتری تنوع لوستر در بازار بسیار زیاد است و بهتر است سبک لوستر انتخابی متناسب با سبک آشپزخانه و منزل شما باشد. به طور مثال در آشپزخانه ای با سبک مدرن استفاده از لوسترهای چوبی یا فلزی ساده گزینه مناسب تری است ( البته سبک دیگری که امکان دارد اسم آن به گوشتن آشنا باشد؛ سبک کلاسیک است که به حدفاصل بین سبک مدرن و اشرافی می باشد و بهتر است نه خیلی ساده باشد که متناسب سبک مدرن باشد و نه خیلی پر زرق و برق و با کریستال های متنوع باشد تا تناسب فضا به هم نریزد).

لوستر مدرن یا سنتی برای آشپزخانه:

با در نظر گرفتن سلیقه‌ی خود و نوع طراحی آشپزخانه می‌توانید لوستر سنتی یا لوستر مدرن را برای خود انتخاب کنید که لوسترهای سنتی طراحی‌های شیک و زیبایی دارند و اغلب کارشده هستند اما  لوسترهای مدرن نسبت به انواع سنتی طراحی ساده‌تر اما متنوعی دارند.

البته این نوع لوسترها برای آشپزخانه‌هایی با طراحی مینیمال بسیار ایده‌آل است ؛  انواع دیگری از لوستر مانند مدل‌های صنعتی و ساحلی هم وجود دارند که می‌توانید برای آشپزخانه‌ی خود خریداری کنید ؛ انتخاب نوع لوستر تا حد زیادی به طراحی و دکور آشپزخانه بستگی دارد.

به عنوان مثال پیش از خرید لوستر حتما به دکوراسیون و طراحی آشپزخانه‌ی خود توجه کنید؛ مثلاٌ  اگر کابینت‌ها، میز ناهارخوری و صندلی‌های شما از جنس چوب یا MDF است ، یک لوستر آشپزخانه ی چوبی و شیک خریداری کنید؛ لوسترهای چوبی انواع مختلفی در بازار دارند و انتخاب‌های شما محدود نخواهد بود.

اگر هم میز و کابینت فلزی در آشپزخانه‌ی خود دارید، بهترین گزینه برای شما لوسترهای فلزی هستند؛  این نوع لوسترها هم بسیار متنوع هستند و می‌توانید با خیال راحت از میان مدل‌های بی‌شمار یکی را انتخاب کنید.

روش نورپردازی امبینت (Ambient) یا نور محیط،  منبع اصلی نور در اتاق به‌شمار می‌رود و معمولا روی سقف قرار می‌گیرد که هدف این نوع روشنایی ایجاد یک نور کم در تمام فضا است.

چراغ‌های سقفی توکار، چراغ‌های ریلی و لوسترها از این دسته روشنایی هستند البته اگر یک روشنایی امبینت برای آشپزخانه انتخاب می‌کنید، پس باید به‌دنبال یک لوستر با نوردهی نسبتا زیاد هم باشید که فضا را برای شما به مقدار دلخواه روشن بکند.

روش نورپردازی کاری یا موضعی (Task Lighting)، این روشنایی‌ها نور را به‌صورت مستقیم و متمرکز روی کانتر یا جزیره‌ی آشپزخانه می‌تابانند که چراغ‌های آویز، چراغ‌های نواری و چراغ‌های شارژی ازجمله روشنایی‌های کاری یا موضعی هستند.

روش نورپردازی تاکیدی (Accent Lighting) درواقع ترکیبی از نورپردازی امبینت و کاری است. این نوع روشنایی در واقع نوعی نورپردازی هنری و دکوراتیو است روشنایی‌های امبینت و کاری هرکدام دارای ویژگی‌های خاص خودشان هستند.

البته نورپردازی تاکیدی در واقع نوعی نورپردازی مکمل است که استایل اتاق را زیباتر می‌کند. لوسترهای مخروطی و چراغ‌های آویز که بالای میز آشپزخانه، سینک و میز آشپزخانه نصب می‌شوند از نمونه روشنایی‌های تاکیدی هستند.

ابعاد لوستر: که یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید پیش از خرید لوستر در نظر داشته باشید میباشد که در صورتی که در آشپزخانه‌ی خود میز ناهارخوری دارید حتما به ابعاد آن توجه کنید ، قطر لوستری که خریداری می‌کنید باید نصف یا دو سوم میز ناهارخوری باشد، این مقدار شامل ۴ الی ۶ لامپ می‌شود و البته لوسترهای خیلی بزرگ یا خیلی کوچک ظاهر چندان جالبی به آشپزخانه‌ی شما نمی‌دهند.

رنگ نور: برخی از ما نور سفید و برخی دیگر نور زرد را ترجیح می‌دهیم اما خوب است بدانید که بهترین نوع نور در واقع ترکیبی از این دو است زیرا ترکیب نور زرد و سفید از خستگی چشمان شما جلوگیری می‌کند.

سه دسته ی اصلی لوستر آشپزخانه

چراغ‌های سقفی

این نوع چراغ‌ها پخش نور نسبتا کمی دارند و در سقف نصب می‌شوند و یک روشنایی ساده و زیبا در آشپزخانه ایجاد می‌کنند. این چراغ‌های سقفی را می‌توانید در هر نقطه‌ای نصب کنید. حتی می توانید آن‌ها را در کابینت‌های شیشه‌ای و قفسه‌ها قرار دهید. یکی دیگر از نقاطی که برای نصب این چراغ‌ها مناسب به‌شمار می‌رود بالای میز و کانتر است.

 

اگر هم به دنبال درخشش و جلب توجه در لوستر آشپزخانه ی خود هستید میتوانید لوستر های کریستالی را انتخاب کنید.

چراغ‌های آویز

در این مدل لوستر آشپزخانه؛ (چراغ‌های آویز ) که برای نقاطی مانند جزیره‌ها، کانتر‌ها، میز و سینک که محل انجام کارهای مختلف ، مناسب است، کاربرد زیادی دارند.

لوستر آشپزخانه دایره ای:

 

لوستر ۳ شعله چشمه نور مدل A866 : جنس آن فلزی است و نوع سرپیچ این لوستر E27 می باشد که با توجه به نوع سرپیچ لامپ های بسیار متنوعی میتوان برای این لوستر استفاده کرد؛ حباب‌های شیشه‌ای این لوستر رو به پایین قرار دارند و این موضوع موجب پخش نور لوستر به سمت پایین می‌شود.

از این لوستر می‌توان برای تامین نور اتاق خواب، اتاق پذیرایی و آشپزخانه استفاده کرد.خانواده لوستر متشکل از لوستر پنج شعله،لوستر سه شعله لوستر هفت شعله می باشد.

لوستر ۴ شعله ی G598  از ویژگی ها ظاهری این لوستر آشپزخانه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وزن : ۳۶۰۰ گرم
  • ارتفاع : ۶۵ سانتی‌متر
  • ابعاد : ۵۰×۵۰ سانتی متر
  • جنس بدنه : چوبی
  • ابعاد دهانه حباب : ۱۰Cm
  • نوع سرپیچ : E27

لوستر سه شعله ی G 643 : در ساخت لوستر سه شعله چشمه نور در ساخت این محصول فلز و شیشه و چوب به شکل زیبایی در کنار هم قرار گرفته‌اند؛ لوستر فوق از نظر ارتفاعی دارای وضعیت مناسبی می باشد و از وزن معمولی برخوردار است تا مشکلی برای نصب آن ایجاد نشود.

این لوستر زیبا دارای آبکاری نانو می باشد که بسیار مقاوم در برابر خش و ضرب خوردگی می باشد.

برای آشپزخانه های کوچک نیز میتوانید از تک آویز ها و یا ۳ شعله نامنظم  هم استفاده کنید.

امروزه ممکن است  به دلیل مشغله ی کاری امکان خرید حضوری و یا حتی مشاهده ی مدل ها برایتان مشکل شده باشد؛  یکی از سایت های معتبر که امکان خرید اینترنتی را برایتان ایجاد کرده دکورشاپ می باشد.

شرکت دکور شاپ زیر مجموعه ی کمپانی چشمه نور است با قدمتی ۳۰ ساله می باشد؛ همه ی محصولات این شرکت دارای گارانتی ۱۲ ماهه می باشند.

البته دکور شاپ همچنین برای راحتی بیشتر شما، امکان خرید اقساطی حتی بدون ضامن را در سایت فراهم کرده است

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :