آشپزخانه اوپن باشه بهتره یا جزیره داشته باشه؟
با توجه به پیشرفت طراحی دکوراسیون داخلی میتوان گفت بدلیل منعطف تر بودن جزیره آشپزخانه نسبت به اپن، جزیره همه گیری بیشتری دارد. زیرا میتوان ان را با توجه به نقشه

تفاوت های صندلی اپن با دیگر صندلی ها - ویرگول

آکاایران: آشپزخانه های مدرن آشپزخانه های روشن با فضای باز و تعداد زیادی کابینت هستند، زیرا از جزیره استفاده می کنند. در واقع این جزیره است که باعث افزایش تعداد کابینت ها می شود. جزیره یک فضای جداگانه را در آشپزخانه به وجود می آورد که با اپن متفاوت است. البته بسیاری از افراد هنوز بر سر دوراهی هستند و نمی دانند که برای آشپزخانه بهتر است از اپن استفاده کنند یا جزیره . به همین دلیل در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, به تعریف اپن و جزیره آشپزخانه میپردازیم. سپس در مورد اینکه کدام بهتر است نظر خواهیم داد. با ما همراه باشید.

انواع اپن آشپزخانه:

آشپزخانه های اپن به 3 دسته تقسیم می‌شوند:

1- مدل اپن کاملاً باز

2- اپن نیمه باز

3- اپن با قابلیت بسته شدن

جدیدترین مدل اپن آشپزخانه ۹۷ برای خانه ایرانی شیک | توکامگ

مدل اپن کاملاً باز:

آشپزخانه هایی که با این مدل اپن طراحی می‌شوند، فضای داخل آشپزخانه بدلیل نوع طراحی دیوارها و کابینت های آشپزخانه، به طور کامل از خارج آشپزخانه دید دارد.

به این مدل «اپن آشپزخانه کاملاً باز» گفته می شود و همانطور که از اسمش هم مشخص است، ویژگی این طراحی این است که فضای داخل منزل بزرگتر نشان داده می‌شود و باعث می‌شود خانه دلبازتر دیده شود.

محبوب ترین مدل های کابینت آشپزخانه در سال 2019 | سازوکار

اپن نیمه باز:

اپن نیمه باز یعنی اینکه آشپزخانه به نحوی طراحی شود که از اطراف بوسیله دیوارها و کابینت ها تا حد زیادی به داخل آشپزخانه دید داشته باشیم.

میزان دید و باز بودن آشپزخانه مثل مدل اپن های کاملاً باز نیست اما باز هم دید دارد و کاملا محفوظ نیست.

آیا برای حل مشکلات مدل های ذکر شده راه حلی وجود دارد؟

باید بگویم بله!

مدل اپن در دکوراسیون آشپزخانه - دی ایران

اپن با قابلیت بسته شدن:

اپن ها با قابلیت بسته شدن این مشکل را حل کرده است.

روش سنتی استفاده از پرده و کرکره است که خودش کارایی بدی ندارد اما طرح ها و خلاقیت های هوشمندانه تری هم وجود دارد.

مثل آشپزخانه با یک درب کشویی عریض که میتواند آشپزخانه را در دو حالت اپن و باز تغییر حالت بدهد.

30 طرح و مدل اپن ام دی اف شیک، مدل های زیبا از اپن آشپزخانه ام دی اف | سلام  ساختمان

 

جزیره آشپزخانه چیست؟

جزیره در واقع طراحی مدرن تر اپن آشپزخانه میباشد. در آشپزخانه های کوچک استفاده از جزیره باعث یگپارچه شدن فضای آشپزخانه با سایر نقاط خانه میشود. اجرای جزیره معمولاً پرهزینه تر از اپن میباشد. در واقع جزیره یک کانتر معلق بوده هم شبیه میز نهارخوری بوده و هم طرحی شبیه کابینت دارد. میز جزیره را میتوان در وسط آشپزخانه قرار داد به طوریکه نقش مرکز ثقل آشپزخانه را داشته باشد.. از جزیره میتوان به عنوان میز نهارخوری نیز استفاده کرد. حتی میتوان روی آن سینک و یا اجاق گاز رومیزی را نیز اجرا کرد. در آشپزخانه های بزرگتر میتوان با اجرای کمی اختلاف ارتفاع و رنگ در طراحی همزمان نقش فضایی برای پخت و پز و میز نهارخوری را به آن سپرد.

جزیره آشپزخانه 1

تفاوت جزیره و اپن

جزیره در وسط آشپزخانه قرار داده می شود و از هیچ سمتی به جایی وصل نیستند و می توان آنها را جابه جا نمود، همچنین قابلیت نماسازی را از سه جهت دارند اما اپن ها از یک سمت به دیوار، کابینت کناری و یا ستون وصل هستند و معمولا فقط از سمت پذیرایی نما سازی می شوند.

 

جزیره محبوب تر است

جزیره یکی از محبوب ترین دیزاین ها و طراحی‌ های جدید است زیرا:

  • یک استایل مدرن را در آشپزخانه ایجاد می کند و به مدرن تر شدن آشپزخانه کمک می کند، شما می توانید از طراحی های مختلف آن استفاده کنید. البته جزیره از سال 1970 وجود داشته اما امروزه بیشتر مورد توجه قرار گرفته است و مردم سعی می‌ کنند که از آن استفاده کنند.
  • استفاده از جزیره باعث می شود که فضای آشپزخانه بازتر به نظر برسد.
  • استفاده از جزیره باعث می شود که شما محل بیشتری برای نگهداری وسایل خود داشته باشیدو از جزیره می توان به عنوان انبار وسایل استفاده کرد.
  • از دیگر کاربردها و مزایای آشپزخانه جزیره استفاده از آن جهت شست و شو و آماده سازی مواد غذایی است. شما می توانید با نصب تجهیزات آشپزخانه در آن که معمولا سینک ظرفشویی و اجاق گاز می باشند، عمل پخت وپز و آشپزی را روی آن انجام دهید.
  • از پیشخوان جزیره‌ می توان برای مهمانی های سلف سرویس و آماده کردن مواد غذایی استفاده کرد.
  • از یک جزیره آشپزخانه می توان به عنوان میز غذا خوری و دور هم جمع شدن اعضای خانواده استفاده نمود.

اپن یا جزیره؟

با توجه به مزایایی که برای جزیره آشپزخانه بر شمردیم، با استفاده از جزیره با کاربردهای چندمنظوره می توانید استفاده ی بهینه ای از فضا داشته باشید اما در حالت کلی می توانید با توجه به نیاز و سلیقه خود یکی از این مدل ها را برای آشپزخانه انتخاب کنید.

دکوراسیون آشپزخانه

قرار دادن جزیره در محل مناسب

نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که فاصله سینک، اجاق گاز و یخچال با جزیره نباید بیشتر از 7 متر باشد. اگر بتوانید فضای خوبی را برای قرار دادن جزیره در آشپزخانه ایجاد کنید، قطعاً همه چیز بهتر از آشپزخانه های قدیمی یا آشپزخانه های اپن خواهد بود. در واقع باید جزیره را به گونه ای قرار دهید که باعث محدودیت شما در دسترسی به دیگر وسایل آشپزخانه نباشد.

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :