آکاایران: یکی از مهمترین عناصر دکوراسیون در هر خانه، فرش است. فرش‌ها، به خصوص فرش‌های دستباف ایرانی، یک اثر هنری محسوب می‌شوند و نقش‌ها و انواع مختلفی دارند که هر یک سبک و حال و هوای خاصی در خانه ایجاد می‌کنند. این تنوع در بسیاری موارد موجب سردرگمی خریداران و در نهایت انتخاب فرش‌های نامناسب می‌شود. بیشتر افراد به فروشگاه‌ها مراجعه و با توجه به بودجه خود بهترین فرش را انتخاب می‌کنند. نکته‌ای که معمولا فراموش می‌شود این است که هر فرشی، هر چقدر هم که زیبا و باکیفیت باشد، مناسب هر خانه‌ای نیست و انتخاب فرش مناسب، اصول و قواعدی دارد.در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکاایران, نکاتی مهم و کاربردی برای انتخاب بهترین رنگ فرش متناسب با دکوراسیون و مبلمان را بیان میکنیم . با ما همراه باشید.

Image result for ‫رنگ مناسب فرش‬‎

 

قبل از اینکه وارد مقوله فرش و نحوه انتخاب آن در دکوراسیون متناسب با فضای منزل شویم، لازم است تذکر دهیم که چه در مورد فرش و چه در مورد دیگر موارد، انتخاب ها با توجه به اینکه در کل از چه سبکی برای دکوراسیون استفاده کرده ایم، متفاوت خواهد بود.به عنوان مثال فرشی که برای کاربرد در دکوراسیون سبک مدرن انتخاب می شود و برای این سبک مناسب است بسیار متفاوت با فرشی است که در سبک های کلاسیک یا هرکدام از زیرشاخه های آن کاربرد دارد.

مطابقت رنگ فرش با دکوراسیون

 

برای انتخاب رنگ فرش رنگ دکوراسیون منزل تان حرف اول را میزند مثلا نمیشود که منزل تان سفید صورتی باشد اما فرش سرمه ای پهن کنید. باید بین رنگ فرش و دیگر وسایل منزل هماهنگی وجود داشته باشد، میتوانید رنگ فرش را با رنگ مبل ست کنید.

نکات مهم در انتخاب رنگبندی فرش

کدام فرش برای کدام سبک؟

اینکه چه طرحی از فرش را انتخاب و خریداری کنیم اولا به نوع سبکی که برای دکور منزل خود انتخاب کرده اید و ثانیا به طرح مبلمان، پرده ها و… بستگی دارد. البته بخشی از انتخاب ها در مورد فرش سلیقه ای و بخش دیگر مربوط به هارمونی آن با دیگر اشیاء مورد استفاده در دکوراسیون است. اگر سبک غالب شما در دکور منزل سبک کلاسیک است بهتر است از فرش های مدرن استفاده نکنید؛ مدرن به معنای فرش های با طرح های جدیدی است که به تازگی در بازار فرش رایج شده است. استفاده از پوست یا فرش های سنتی ایرانی بهترین انتخاب برای کاربرد فرش در دکوراسیون سبک کلاسیک است. در تمام دنیا مرسوم است که در سبک کلاسیک از فرش های ایرانی یا فرش های سنتی تولید کشورهایی همچون مراکش و… استفاده می شود.

چگونه بهترین رنگ فرش را انتخاب کنیم؟

از آنجایی که قرار است فرشی که انتخاب میکنید مدت زیادی در دکوراسیون منزل تان باشد باید سعی کنید رنگی برای آن در نظر بگیرید که پس از مدتی از مد افتاده و خسته کننده نشود، رنگی برای فرش انتخاب کنید که زود تکراری نشود و مجبور نباشید آن را عوض کنید.

خانواده های پر رفت و آمد یا خانواده هایی که بچه کوچک دارند باید از فرش هایی با رنگ تیره استفاده کنند زیرا فرش های رنگ روشن خیلی زود کثیف میشوند و مجبور میشوید سالی چند بار آن ها را بشویید.

رنگبندی فرش متناسب با دکوراسیون

رنگ فرش پذیرایی چگونه باشد بهتر است؟

فرش هایی انتخاب کنید که رنگ های زیادی در آن ها به کار رفته است اینگونه فرش ها قابل استفاده برای انواع دکوراسیون ها هستند زیرا در آن ها هر رنگی که فکر کنید وجود دارد و به راحتی قابل ست کردن هستند.

 

نکات در انتخاب رنگبندی فرش با مبلمان در دکوراسیون :

از دیگر موارد مهم در انتخاب فرش برای دکوراسیون زیبا ، انتخاب فرش با رنگبندی مناسب می باشد که برای انتخاب فرش با رنگ مناسب ، بهتر است که فرش مورد انتخاب ما دارای رنگی تیره تر نسبت به رنگ دکوراسیون و رنگ مبل های منزل داشته باشد . اگر شما برای دکوراسیون منزل خود قصد دارید از دو رنگ برای مبلمان و فرش استفاده کنید باز هم باید این نکته را مورد توجه قرار دهید که فرش مورد انتخاب شما باید دارای رنگی تیره تری نسب به مبلمان باشد که در ادامه نیز به انتخاب تناسب رنگ فرش و مبل می پردازیم.

رنگ مناسب فرش برای مبل بنفش رنگ :

رنگ بنفش در مبل دارای زیبایی فوق العاده ای بوده و رنگی سلطنتی در رنگبندی مبل ها می باشد. برای انتخاب رنگ فرش مناسب در دکوراسیون و داشتن ست رنگ فرش و مبل که در این توضیح دارای مبل های بنفش رنگ هستیم ، می توان از دو رنگ اصلی یاسی و کرم استفاده کرد که البته فرش نیز باید دارای طرحی ساده باشد که بتواند زیبایی مورد نظر شما را به دکوراسیون خانه نمایش بدهد. پس نتیجه میگیریم برای مبلمان رنگ بنفش بهتر است از فرش طرح ساده با دو رنگبندی کرم و یاسی استفاده شود.

 

رنگ مناسب فرش با مبل رنگ شاد :

در انتخاب رنگ فرش مناسب برای مبلمان با رنگبندی شاد ، ما باید کوچک و یا بزرگ بودن محیط خانه را مورد نظر قرار می دهیم. درصورتی که بخواهیم فرش مناسب برای خانه کوچک و مبلمان رنگ شاد را انتخاب کنیم ، بهترین گزینه برای ما انتخاب فرشی با رنگ روشن ، مثل خاکستری روشن خواهد بود که در این رنگبندی فرش علاوه بر اینکه محیط به صورت بازتر و بزرگتر دیده میشود ، باعث میگردد دکوراسیون خانه نیز زیبایی فوق العاده ای را به خود بگیرد.

در صورتی که بخواهیم فرش مناسب برای خانه بزرگ با مبلمان رنگ شاد را انتخاب کنیم و خانه مورد نظر دارای نور مناسب و دیوار هایی با رنگ سفید باشد ، بهترین انتخاب برای ما رنگی خواهد بود که در مبل ها به کار رفته شده باشد و یا رنگ مکملی که در مبلها استفاده شده است نیز انتخابی بسیار عالی برای رنگ فرش و داشتن دکوراسیونی زیبا خواهد بود.

 

رنگ مناسب فرش برای مبل سبز و زرد رنگ :

برای مبل سبز و زرد رنگ فرشی که داری رنگی خنثی می باشد بهترین انتخاب خواهد بود که از جمله رنگ های خنثی برای فرشرنگ بژ ، بلوطی و همچنین کرم می باشد. البته باید به این نکته نیز اشاره داشت که بهتر است فرشی که انتخاب می کنید دارای طرحی ساده نیز باشد.