آکاایران: در دایره ی لغات زبان فارسی کلمات بسیاری یافت می شود که در زبان عامیانه با یک نام خوانده می شوند در حالی که کاربرد و ساختار متفاوتی دارند، از این دست کلمات در هر حوزه و فنی می توان به وفور جست و جو کرد، در حوزه ی معماری هم کلمات بسیاری هستند که رویکردی متفاوت دارند اما در زبان عامیانه و روزمره یکسان خوانده می شوند، کلماتی مانند بالکن، تراس از جمله همین کلمات هستندکه همه ی ما گاها آن ها را یکسان می خوانیم، در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکاایران, تصمیم داریم تفاوت بین بالکن و تراس را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

در معماری قدیمی ایرانی تراس و بالکن به وضوح مشاهده می شده ٬ اما امروزه آپارتمان ها کوچک شده و کمتر از این المان ها بهره میبرند. زیرا بالکن در مساحت آپارتمان محسوب می شود. حال همه این موارد را جدا جدا تعریف می کنیم تا فرق آن ها معلوم شود.

 

تفاوت بالکن و تراس

 

تفاوت بالکن و تراس درچیست؟

بالکن را میتوان از الحاقات آپارتمان ها دانست که در واقع فضایی دارای سقف است و از یک طرف یا دو طرف رو به فضای بیرون دارد، به بخش های بسته بالکن نیم دیوار و نرده میگویند. لازم است بدانید مساحت بالکن در مساحت آپارتمان محاسبه میشود.

تفاوت بالکن و تراس چیست

تراس که نام دیگر آن بهار خواب است به فضایی غیر مسقف و بدون سقف در معماری گفته میشود که مساحت آن ربطی به مساحت آپارتمان ندارد. تراس ها برای اوقات فراغت و استراحت بسیار مناسب هستند.

تفاوت بالكن و تراس

در کل بالکن فضایی مسقف است که حداقل از یک سمت به فضای بیرونی راه دارد. برخی بالکن ها از دو یا ۳ سمت نیر به فضای باز مجاور راه دارند.در سند متراژ واحدهای مسکونی اینگونه بیان می شود که مثال خانه ای به مساحت۹۸ متر می باشد که ۴ متر آن بالکن است. در تمامی واحدهای آپارتمانی و حتی ویلاهای شمال کشور نیز می توان این المان ساختمانی را مشاهده کرد. به عنوان مثال اگر شما قصد خرید ویلا در نور را دارید، می توانید ویلای بالکن دار پیدا کرده وخریداری کنید.

اما تراس فضایی الحاق شده به آپارتمان میباشد و سقف نداشته و جزو مشاعات ساختمان محسوب می شود و در مساحت واحدهای مسکونی محاسبه نمی شود.

طراحی تراس درواقع روزنه ‌ای است که طبیعت را به خانه تان بکشانید. احیا و استفاده درست ازتراس در خانه های امروزی با توجه به فضای محدود بسیار مهم است. زیرا با توجه به زندگی آپارتمان نشینی امروز، تراس یکی از تنها فضاهایی است که می ‌توان در آن نفسی تازه کرد و از آسمان و نور مستقیم خورشید بهره برد.