تکنیک های بیرون آوردن کلید شکسته داخل قفل
یکی از اتفاقاتی که در هنگام باز کردن درب خانه یا محل کار که هنوز روی آنها قفل کلیدی قدیمی نصب است ممکن است با آن مواجه شوید شکستن کلید در قفل است که در ادامه نح

آکاایران: شاید برای شما هم مثل من بارها اتفاق افتاده باشد که کلید درون قل بشکند و  باعث شود شما ساعت ها پشت درب بمانید و نتوانید به کارهای تان برسید و در نهایت مجبور شوید از کلید ساز کمک بگیرید. بهتر باشد قبل از اینکه گرفتار این مشکلات شوید در مورد نحوه مواجه با این مشکلات اطلاعات داشته باشید  تا در زمانی که در شرایط بدی که گرفتار این موضوع شدید بتوانید به راحتی این مشکلات را حل کنید و بدون صرف هزینه ای سریعا مشکل را بر طرف کنید. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, به شما آموزش می دهیم که در این شرایط چه راهکار های اصولی وجود دارد که بتوانید آن ها را بکار بگیرید.

ترفندهای خارج کردن کلید شکسته از قفل

انبردست و دم باریک

برای در آوردن کلید گیرکرده در قفل، اگر دسته کلید در بیرون از قفل مانده باشد، دسته شکسته کلید را با انبردست یا دم باریک آهسته بگیرید و آنرا در خلاف یا موافق عقربه های ساعت بچرخانید تا کلید در بیاید.

باز کرن کلید شکسته در قفل با انبردست

 در آوردن کلید گیر کرده در قفل با چسب تفنگی

 1. اگر کلید درون قفل شکسته است، قسمت انتهایی چسب مخصوصی که در چسب های تفنگی استفاده می شود، را خیلی کم حرارت دهید تا به مقدار کافی ذوب شود.
 2. فورا چسب ذوب شده را به کلید شکسته و گیر افتاده در قفل بچسبانید و چند دقیقه نگه دارید تا چسب به آن بچسبد و خشک شود.
 3. در صورت خوب انجام دادن مرحله قبل، چسب و کلید یکی شده و شما با پیچاندن چسب می توانید کلید را هم بپیچانید یا آن را از قفل بیرون بیاورید.

چسب تفنگی

توجه داشته باشید که اگر به میزان زیادی از چسب تفنگی را آب کنید، ممکن است علیرغم چسبیدن به کلید شکسته، به سایر قسمت های قفل نیز بچسبد. بنابراین قسمت کمی از چسب را حرارت دهید.

استفاده از ابزاری مخصوص

برای در آوردن کلید گیر کرده در قفل میتوانید از ابزاری که در تصویر مشاهده می کنید به شکلی که خواهیم گفت استفاده کنید :

بیرون آوردن کلید

 1. از یک اسپری روان کننده استفاده کنید اسپری های روغنی مخصوص کلید را روی این ناحیه بزنید. می توانید از اسپری سیلیکونی هم استفاده کنید. این اسپری ها باعث می شوند که کلید راحت تر لیز بخورد و در برابر آب نیز مقاوم هستند و قفل را راحت تر باز می کنند. همچنین می توانید از پودر گرافیت هم استفاده کنید که به نرم کردن قفل کمک می کند.
 2. غلطک داخل قفل را صاف کنید. این قسمت باید روی حالت قفل یا حالت باز قرار بگیرد. پس باید اول آن را صاف کنید، در غیر این صورت باقیمانده کلید داخلش می ماند و کلا گیر می کند یا می توانید با ته یک سوزن کلفت، آن را صاف کنید.
 3. از قسمت شکسته کمک بگیرید و قسمتی از کلید که شکسته و جدا شده را روی قفل بگذارید تا به قسمت شکسته خود چفت شود.
 4. اگر در مرحله قبلی موفق نبودید می توانید از ابزار های مختلف مثل ابزار مخصوص با سری های متفاوت استفاده کنید و ببینید که کدام یک راحت تر به انتهای کلید شما در داخل قفل می رسد و در نتیجه با استفاده از آن کلید گیر کرده را بچرخانید.
 5. یا این که می توانید کلید جدا شده را داخل قفل کرده و از بیرون با یک ابزاری مخصوص آن را کنترل کنید تا کارتان راحت تر پیش برود.
 6. احتمالا با انجام این کار قسمت شکسته کلید به سمت بیرون لیز می خورد که می توانید انتهای آن را گرفته و به سمت بیرون بکشید.

استفاده از سیم اره

 1. انتهای یک سیم اره را برش دهید که به راحتی خم می شوند. سیم اره ها نازک، شکننده و فلزی هستند. به زوایه دندانه های سیم اره توجه کنید دقیقا از قسمتی آن را برش دهید که دندانه ها از هم فاصله گرفته اند.
 2. حال سیم اره را داخل یک پوشش داکت کنید. چند لایه نوار داکت روی سیم اره بپیچانید و اگر احساس کردید که دندانه ها پوشش را خراب می کنند، دوباره چند لایه دیگر اضافه کنید.
 3. حال اسپری را به قفل در بزنید. از همان اسپری هایی استفاده کنید که در روش قبلی پیشنهاد دادیم و سپس قفل را صاف کنید.
 4. اکنون سیم اره را وارد قفل کنید. دندانه های سیم اره باید به سمت بالا باشند و کمی دست تان را تکان دهید تا سیم اره خودش را به کلید شکسته شده برساند. اگر سیم اره را بالا و پایین کنید، کلید شکسته شده راحت تر بیرون خواهد آمد.
 5. حال سیم اره را که از قسمت پوشش داده شده اش در دست دارید، بچرخانید و فرض کنید که یک کلید در دست گرفته اید. با چرخاندن سیم اره، کلید شکسته شده بیرون می آید.

سیم اره

در آوردن کلید گیر کرده در قفل با دریل

 1. اگر نمیخواهید هزینه کلید ساز بدهید و کلید شما درون قفل شکسته است ،از دریل استفاده کنید.
 2. با دریل می توانید پیچ های اطراف زبانه را باز کنید تا کلید شکسته از درون قفل خارج گردد.
 3. در این روش دقت کنید، چون سوراخ و شکاف قفل بسیار کوچک است، برای خارج کردن کلید شکسته در قفل از مته نازک استفاده نمایید. استفاده از مته های بزرگ بیشترین ضرر را به مغزی وارد خواهد کرد.
 4. با این شیوه به احتمال بسیار قفل شما غیر قابل استفاده خواهد شد.
منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی