انجماد مواد غذائی گیاهی
بدهید مدت سالم ماندن,مدت ۲ دقیقه,بعد از شستن و تمیز,غذائی گیاهی,بین,سپس,فریزر,داده

انجماد مواد غذائی گیاهی

سبزیجات
▪ اسفناج
بعد از شستن و تمیز کردن به مدت ۲ دقیقه آبگردانی کرده سپس در بسته‌بندی‌های مناسب قرار داده و در فریزر قرار بدهید مدت سالم ماندن اسفناج بین ۹-۱۲ ماه می‌باشد.

▪ بادمجان
از وسط نصف کرده برای اینکه رنگ بادمجان از بین نرود آن را در آب نمک قرار داده سپس به مدت ۴ دقیقه آب‌گردانی کرده بعد از اینکه آب آن چکید در جعبه‌های روغنی یا در ظروف مخصوص فریزر چیده و برای اینکه ردیف‌ها به‌هم نچسبد در فاصله هر ردیف کاغذ روغنی یا کاغذ آلومینیومی قرار بدهند مدت سالم ماندن بین ۹-۱۲ ماه می‌باشد.
▪ باقالی
باقالی‌ها را از غلاف خود خارج کرده و دانه‌های معیوب و لک‌دار را کنار گذاشته در قسمت‌های مناسب مصرف خانواده به مدت ۳ دقیقه آب‌گردانی کرده پس از سرد شدن و چکه کردن آب اضافی در کیسه‌های پلی‌اتیلن قرار داده بعد از خارج نمودن هوای داخل کیسه آنها را منجمد گردانید مدت سالم ماندن ۹-۱۲ ماه می‌باشد.
▪ دانه ذرت
دانه‌های سالم و تمیز را به مدت ۵/۴ تا ۵ دقیقه آبگردانی کرده در کیسه‌های پلی‌اتیلن قرار داده و نگهداری نمائید مدت سالم ماندن ۹-۱۲ ماه.
▪ دانه‌های نخود فرنگی
نخود فرنگی‌های تازه جوان را از غلاف خارج کرده بعد از جدا کردن دانه‌های معیوب و لکه‌دار در قسمت‌بندی‌های مناسب به مدت یک تا ۲ دقیقه آبگردانی کرده و به‌صورت مسطح بسته‌بندی نمائید، نخود فرنگی حداکثر تا ۱۲ ماه قابل نگهداری می‌باشد.
▪ سبزی سوپ و آش
می‌توان به‌صورت جداگانه و یا به‌صورت مخلوط جهت مصارف معینی آنها را بعد از شستن و تمیز کردن و خرد کردن به مدت ۱-۲ دقیقه آبگردانی کرد و منجمد نمود، مدت نگهداری تا ۱۲ ماه.
▪ سبزی‌های معطر
بعد از شستن و تمیز کردن با قسمت‌بندی‌های مناسب به مدت ۱ دقیقه آبگردانی کرده و سپس منجمد نمود، مدت نگهداری ۹ ماه در طول نگهداری امکان تغییر طعم و رنگ و بو وجود دارد.
▪ فلفل سبز دلمه‌ای
فلفل‌های سفت و سالم را از وسط نصف کرده بعد از خارج نمودن دانه‌های آنها با توجه به بزرگی و کوچکی فلفل به مدت ۲-۳ دقیقه آبگردانی‌ کرد، مدت نگهداری ۱۲ماه فلقل سبز را به‌صورت رشته رشته جهت مصرف سالاد نگهداری نمود یا به‌صورت پر شده آن را منجمد گردانید در حالت پر شده مدت نگهداری ۳ ماه خواهد بود.
▪ قارچ
قارچ‌های سفت و نه زیاد بزرگ را خوب تمیز کرده بین ۲-۴ دقیقه آبگردانی نموده در بسته‌بندی‌های مناسب قرار دهید، مدت نگهداری ۱۲ ماه قارچ را می‌توان با کمی روغن به مدت ۵-۱۰ دقیقه تفت داده نگهداری نمود.
▪ کلم غنچه
کلم‌های سفت و خوب بسته شده را به مدت ۳ دقیقه آبگردانی کرده بعد از بسته‌بندی در اندازه‌های مناسب منجمد می‌گردد، مدت سالم باقی ماندن ۱۲ ماه.
▪ گل کلم
گلم کلم را می‌توان بعد از جدا کردن ساقه و برگ‌های اضافی به‌صورت درسته یا به صورت خوشه خوشه به مدت ۵-۳ دقیقه آبگردانی نمود در صورت اضافه نمودن قدری آبلیمو رنگ سفید گل کلم تغییر نخواهد کرد ضمناً قبل از آب‌گردانی برای دور کردن حشرات و مورچه بهتر است گل‌های انتخاب شده را در آب نمک سرد قرار داده سپس آب‌گردانی و نگهداری نمود مدت نگهداری ۱۲ ماه.
گوجه فرنگی
گوجه‌های کوچک و سفت را انتخاب کرده بدون آبگردانی در فریزر قرار داده می‌شوند، مدت سالم ماندن ۶ ماه می‌باشد.
▪ لوبیا سبز
لوبیاها را بعد از دور کردن نخ دور غلاف شسته، خورده کرده تا ۳ دقیقه آبگردانی نموده در بسته‌بندی‌های پلی‌اتیلن در فریزر قرار می‌دهند، مدت سالم ماندن ۱۲ ماه می‌باشد.
▪ هویچ فرنگی
هویچ‌های ریز و جوان و درسته و هویج‌های بزرگتر به‌صورت حلقه‌حلقه یا خرد شده به مدت ۲-۴ دقیقه آبگردانی می‌شوند و سپس بسته‌بندی شده نگهداری می‌گردند، مدت نگهداری ۱۲ ماه.

ویرایش و تلخیص:آکاایران

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :