ایمنی مواد غذایی

ایمنی مواد غذایی

کد مطلب : 136زمان مطالعه : 4 دقیقه
ایمنی مواد غذایی,نکات ایمنی غذا,نکته های ایمنی مواد غذایی,بهداشت و ایمنی مواد غذایی,نکات ایمنی مواد غذایی,رعایت ایمنی مواد غذایی,رعایت ایمنی غذا,رعایت نکات ایمن

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد ایمنی مواد غذایی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: برای جلوگیری از بروز مسمومیتهای غذایی که به وسیله باکتریهای مضر ایجاد می شود ، باید مواد غذایی به طور صحیح ، نگهداری و محافظت شوند. با ما همراه شوید و مطالب زیر را مطالعه کنید.

ایمنی مواد غذایی,رعایت ایمنی مواد غذایی,ایمنی غذا

ایمنی مواد غذایی

به علاوه به منظور حفظ ایمنی مواد غذایی باید قوانینی برای نظارت بر فعالیت کارخانه های مواد غذایی ، فروشگاهها و رستورانها وضع شود و موارد زیر مورد توجه قرار گیرد :
سرد نگهداشتن اجباری بسیاری از مواد غذایی ( مانند گوشت ، ماهی و لبنیات ) برای کاهش سرعت تکثیر باکتریها .
اعمال فشار بر کارخانه های مواد غذایی ، فروشگاهها و رستورانهایی که مواد غذایی را به اندازه کافی ، خنک یا پاکیزه نگهداری نمی کنند .
ذکر تاریخ مصرف برای مواد غذایی فاسد شدنی. پس از خرید مواد غذایی باید مراقب باشید تا مسمومیت غذایی رخ ندهد . از هنگام انتخاب مواد غذایی در فروشگاه تا نگهداری و پخت آنها کارهای زیادی باید انجام شود .

خرید مواد غذایی:
آکاایران: تاریخ مصرف را کنترل کنید . تاریخ مصرف در روی بسته مواد غذایی فاسد شدنی ذکر میشود و مدت زمانی را که ماده غذایی ، قابل خوردن است ، مشخص می کند .
شما نمی توانید از ظاهر یا بوی غذا از سالم بودن آن مطمئن شوید .
اگر ماده غذایی قبل از انقضای تاریخ مصرف ، خورده و یا منجمد نشود ( در صورتی که قابل انجماد باشد ) آن را دور بریزید .
برچسب روی بسته بندی بعضی از مواد غذایی حاوی دستوراتی است که اگر به آنها عمل نشود ، مواد غذایی را نمی توان حتی تا زمان تاریخ مصرف هم به خوبی محافظت کرد .
فروش مواد غذایی پس از انقضای تاریخ مصرف غیرقانونی است .
در مورد تخم مرغ باید عبارت « بهتر است تا قبل از تاریخ ... مصرف شود » روی بسته بندی آن ذکر شود .
در خرید از فروشگاههایی که در آنها بهداشت به طور کامل رعایت نمی شود بیشتر دقت کنید .
در مورد غذاهایی که در یخچال یا فریزر نگهداری می شوند ، باید دقت کرد که بیش از حد انباشته نشوند تا سرمای کافی به تمام بسته ها برسد .
از خرید بسته های آسیب دیده اجتناب کنید .
از فروشگاههایی که گوشت خام و پخته را جدا از هم نگهداری نمی کنند ، خرید نکنید .
فروشنده باید پس از جا به جا کردن مواد غذایی خام ، دستهای خود را کاملاً بشوید و سپس به غذاهای پخته دست بزند .
سعی کنید غذاهای سرد یا منجمد شده را آخر از همه خریداری کنید .

حمل مواد غذایی به خانه:
تکه های مرغ و گوشت خام را به طور کامل و جداگانه بسته بندی کنید ، به ترتیبی که نتوانند با مواد غذایی دیگر تماس داشته باشند .
مواد غذایی خام را جدا از غذاهای آماده بسته بندی کنید .
مواد غذایی سرد یا منجمد شده را با هم ترجیحاً در یک محفظه خنک قرار دهید و هر چه سریعتر آنها را به یخچال یا فریزر منتقل کنید . قرار دادن چنین موادی در محل کار یا اتومبیل گرم و یا حتی حمل آنها به مدت یک ساعت در طی خرید می تواند دمای آنها را افزایش دهد و باعث ازدیاد تعداد باکتریها شود .
اگر مواد غذایی سرد شده را نمی توانید بسرعت به خانه منتقل کنید ، یک محفظه عایق ( یخدان ) به شما کمک می کند تا آنها را در دمای مناسب نگهداری کنید . اگر با اتومبیل خرید می کنید ، کشیدن یک پتوی تمیز روی بسته های مواد غذایی سرد یا منجمد شده به طور موقت به عایق کردن آنها کمک می کند .

ویرایش و تلخیص:آکاایران


	راهنمای ایمنی غذا برای مواد غذایی کباب شده

راهنمای ایمنی غذا برای مواد غذایی کباب شده

زمان مطالعه : 1 دقیقه
بسیاری از افراد غذاهای کباب شده را دوست دارند. راهنمای ذیل برای تهیه و آماده سازی – پخت و سرو نگهداری صحیح مواد غذایی کباب شده تهیه شده است.
صفحه 1 از 1
منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :