روش از بین بردن لکه روغن در آشپزخانه
گاهی موقع آشپزی قطره های داغ روغن به اطراف می پاشد و همه جا را چرب می کند. برای پاک کردن و از بین بردن این لکه های روغن به شما راهکاری ساده و عجیب معرفی می کنیم
آکاایران: روش از بین بردن لکه روغن در آشپزخانه
گاهی موقع آشپزی قطره های داغ روغن به اطراف می پاشد و همه جا را چرب می کند. برای پاک کردن و از بین بردن این لکه های روغن به شما راهکاری ساده و عجیب معرفی می کنیم.

آکاایران: روش از بین بردن لکه روغن در آشپزخانه

تا به حال "جنگ آتش با آتش" را شنیده اید؟ گاهی از این راه برای خاموش کردن آتش استفاده می کنند اما شاید بتوان برای از بین بردن لکه های روغن در آشپزخانه هم از همین راه استفاده کرد. البته از نوع "جنگ روغن با روغن". ممکن است به نظر شما ایده احمقانه ای باشد، اما اجازه دهید توضیح دهیم.

در یک وبلاگ مطلبی درباره روش های مردانه خانه داری نوشته شده بود. ایده تمیز کردن لکه روغن با روغن را از همان وبلاگ برداشتیم و در کمال تعجب این ایده موثر واقع شد!

این یک هود آشپزخانه چرب و کثیف است و این منظره زمانی که مشغول آماده کردن غذاهای چرب و سرخ کردنی هستیم به وجود می آید. اینکه چطور قطره های روغن تا آن ارتفاع بالا می پرند برای ما هم سوال است اما برای تمیز کردن آنها چکار باید کرد؟ معمولا برای تمیز کردن لکه روغن ، ½ پیمانه آب را با ½ پیمانه آمونیاک ترکیب کرده و این محلول را بر روی لکه ها اسپری می کنیم و بعد از آن سطح مورد نظر را با دستمال پاک می کنیم. نتیجه تقریبا رضایت بخش است اما محلول آب و آمونیاک بوی بسیار نامطبوعی دارد و به خاطر داشتن عناصر شیمیایی خطرناک ممکن است به پوست، چشم ها و شش ها آسیب جدی وارد کند. به همین خاطر تصمیم گرفتیم ترفند عجیبی که پیدا کرده ایم را امتحان کنیم و بدون سر و کار داشتن با مواد پر خطر به نتیجه برسیم.

,لکه روغن،نظافت،آشپزخانه،نکات خانه داری


روش پاک کردن لکه های روغن با روغن

یکی دو قطره روغن روی یک دستمال حوله ای بریزید و دستمال را روی سطح چرب بمالید. می بینید که لکه های روغن پاک می شوند!

این هم سند:

,لکه روغن،نظافت،آشپزخانه،نکات خانه داری


و این هم همان هود تمیز و براق بعد از پاک کردن لکه های روغن با استفاده از روغن:

,لکه روغن،نظافت،آشپزخانه،نکات خانه داری


وقتی پاک کردن سطح تمام شد از یک دستمال حوله ای یا پارچه ای دیگر استفاده کنید و سطح مورد نظر را یک بار دیگر تمیز کنید. این کار باعث می شود یک لایه سبک از روغن روی سطح همچنان باقی بماند و برای دفعات بعدی کار شما را راحت تر کند.

پیشنهاد ما استفاده از روغن معدنی است. روغن معدنی روغنی خنثی است که برای ترمیم لوازم چوبی مثل تخته برش ،کاسه سالاد و ... از آن استفاده می کنند.

از آنجا که این ترفند برای هود آشپزخانه موثر بود تصمیم گرفتیم برای سایر سطوح چرب آشپزخانه نیز این راه را امتحان کنیم. قسمت جلویی گاز شاید بیشتر از بالای هود مورد توجه باشد. پس همان کار را این بار برای ازبین بردن لکه های قسمت جلوی گاز انجام دادیم.

,لکه روغن،نظافت،آشپزخانه،نکات خانه داری


همانطور که می بینید این اجاق گاز قدیمی بدون توجه به خط و خش هایی که دارد، کاملا سیاه و براق به نظر می رسد. خوشحالیم که توانستیم به این دوست قدیمی کمی از درخشندگی و زیبایی قبل را بازگردانیم.

با تشکر از ابداع کننده این ترفند، ما تصمیم داریم از این پس از همین راه برای نظافت سطوح چرب استفاده کنیم. امیدواریم برای شما هم کار ساز باشد!


ترجمه: مجله ستاره

منبع :

منبع : بخش آکاایران
برچسب :