طریقه دانه کردن ذرت/بلال در منزل+طرز نگهداری
طریقه دانه کردن ذرت/بلال خودمان این هم یک روش ساده برای دان کردن ذرت که برای موارد زیادی استفاده می شود. را در آکاایران بخوانید

 

Maíz Palomero a granel 100g - Jüsto

شاید تا حالا امتحان کرده باشید که جدا کردن دانه های ذرت تنها با دست بدون هیچ ترفندی کار سخت و زمان بری است که باعث میشود ما از خیر دانه کردن ذرت تازه بگذریم. اما در ادامه با دو ترفند برای دون کردن ذرت تازه یا همان بلال آشنا می شویم که باعث میشه سریع تر و بهتر دانه های ذرت را جدا کنیم و خیلی به صرفه تر و سالم تر بجای کنسرو ذرت بتوانیم خودمون ذرت درست کنیم.

برای جدا کردن دانه های ذرت چند روش وجود دارد که ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, برای شما توضیح می دهیم.

 

در چه جاهایی می توانیم از دانه های ذرت استفاده کنیم؟

ذرت دون شده در چه جاهایی استفاده می شود

همانطور که خودتون می دانید و استفاده می کنید، از ذرت دون شده  برای بهره بردن از خواصش در جاهای مختلفی استفاده می شود و بخاطر طعم خوب و نرمی خاصی که دارند غذای ما را خوشمزه تر می کنند. البته برای تزیین غذا و سالاد هم خیلی مناسب هستند.  مثل:

 • انواع سالاد: مانند سالاد فصل، سالاد ماکارونی، سالاد الویه
 • در غذاها: مثل کوکو، ته چین مرغ
 • در سوپ ها

جدا کردن دانه های ذرت با چاقو :

برای اینکه دانه های ذرت را جدا کنید یک روش باچاقو است این روش سریع تر انجام می شود اما در این روش دانه های ذرت خرد می شوند. و ظاهر زیبایی ندارند.

برای این روش ابتدا، پوست بلال ها را بگیرید و موهای آن را به آرامی جدا کنید که به آن نچسبد و خرد نشوند. سپس چاقو را بین یک ردیف بلالی قرار بدهید و با لبه ی چاقو انتهای آن ردیف را برش بزنید و بعد می توانید به صورت ردیف ردیف با چاقو انتهای آن ها را برش بزنید که در این روش دانه های بلال کمتر خرد می شوند.

دانه کردن ذرت, تهیه کنسرو ذرت

یکی دیگر اینکه از بالا به پایین چاقو را قرار بدهید و آن ها را برش بزنید در اصل چند ردیف با هم دانه می شوند. در این روش دانه های ذرت زیادی خرد می شوند.

 

دانه کردن ذرت, تهیه کنسرو ذرت

دانه کردن ذرت با دست :

برای اینکه بلال ها را با دست دانه کنید بهتراست ردیف اول را با چاقو جدا کنید و دانه های ردیف های بعد را با دست به سمتی که خالی است فشار دهید برای راحتی کار بهتر است دانه ها را به سمت پایین فشار بدهید. تا دانه ها از ریشه جدا شوند. این کار را تا پایان بلال انجام بدهید.

 

تهیه ی ذرت از بلال,راه های دانه کردن بلال

دانه کردن ذرت با سیخ های کوچک :

روشی دیگر که برای جدا کردن دانه های بلال باید استفاده کنید توسط سیخ ها کوچک است بعد از پوست گرفتن آن ها سر سیخ ها را در انتهای دانه های بلال قرار بدهید و فشار بدهید و به سمت جلو حرکت دهید. تا دانه ها از آن ها جدا شوند.

 

نحوه ی فریز کردن ذرت :

بعد از اینکه دانه های ذرت را جدا کردید آن ها داخل ظرف بزرگتری بریزید و روی آن ها آب سرد بریزید، سپس بلال های بدون مغز و پوسته ها و ... روی آن می آیند آن ها را دور بریزید و آب آن ها را خالی کنید و در آخر بلال ها را داخل قابلمه ای آب بریزید لازم نیست آب خیلی زیادی بریزید و آن ها را بجوشانید و بعد چند قاشق شکر و نمک (حدودا برای هر 4 بلال، یک قاشق غذاخوری شکر و یک چهارم قاشق چایخوری نمک) به آن اضافه کنید و بعد از اتمام آب آن اگر ذرت ها پخته بودند نه در حد خیلی نرم، زیر شعله را خاموش کنید و آن را داخل آبکش بریزید و روی آن آب سرد بگیرید و بعد از خنک شدن آن را بسته بندی کنید و در فریزر نگهداری کنید.

 

نکاتی برای دانه کردن ذرت, راههای دانه کردن ذرت

طرز تهیه ی کنسرو ذرت :

روش دانه کردن ذرت,نحوه ی دانه کردن ذرت

آموزش کنسرو ذرت بسیار ساده است اما پیش از اینکه بخواهیم در مورد آماده‌سازی کنسرو ذرت با شما بگویم بهتر است شمارا با مزیت‌های این غذای خوشمزه قدری بیشتر آشنا کنیم.
ذرت همانند سیب‌زمینی به‌عنوان یکی از سبزیجات نشاسته‌ای شناخته‌شده است. دو نوع ذرت خشک و ذرت شیرینی وجود دارد که ذرت خشک نسبت به ذرت شیرین مواد قندی کمتری را به خود اختصاص داده است. مواد معدنی موجود در ذرت بسته به نوع و نمونه آن متفاوت است اما این محصول در کل سرشار از منیزیم، فسفر، مس و منگنز است. ذرت شیرین نیز از پانتوتنیک اسید، فولات، ویتامین ب ۶ و نیاسین و پتاسیم  تشکیل شده است.

 • ذرت یک ماده نشاسته‌ای است
 • ذرت خشک و ذرت شیرین
 • ذرت سرشار از مواد معدنی مغذی است

ذرت در کشورهای مثل ژاپن، مکزیک، برزیل، اندونزی و آمریکا بارنگ‌های متفاوتی از قبیل نارنجی، آبی، سفید، سیاه و بنفش کشت می‌شود. نام‌های ذرت نیز با ذرت دندان‌اسبی، ذرت پاپ کورن، ذرت غلاف دار، ذرت آردی، ذرت بلوری، ذرت مومی و ذرت شیرین شهرت دارد.

 

مواد لازم برای کنسرو ذرت

مواد لازم مقدار لازم
ذرت ۴ عدد
نمک، فلفل یک قاشق چای‌خوری
شکر یک قاشق غذاخوری
کره یک عدد ۱۰۰ گرمی

 

روش دانه کردن ذرت و طرز تهیه کنسرو ذرت

طرز تهیه کنسرو ذرت نیاز به فوت‌وفن‌های در این راستا دارد به‌عنوان‌مثال اگر شما به‌خوبی با روند دانه کردن ذرت آشنا نباشید روند آماده‌سازی کنسرو قدری برای شما خسته‌کننده و سخت می‌شود. برای اینکه دانه کردن ذرت ساده دنبال شود باید ذرت‌های شما نرم باشند اما اگر ذرت شما مدت‌ها مانده است و دانه‌های آن خشک‌شده نیاز به پرسه‌ای برای نرم کردن دارید.

مرحله اول برای آماده‌سازی ذرت

مرحله اول برای آماده‌سازی ذرت

اگر دانه‌های ذرت شما خیلی سفت شده است و به‌راحتی نمی‌توانید روند جداسازی آن را دنبال کنید. باید ذرت‌ها را پس‌ازاینکه از پوست جدا کردید داخل یک قابلمه بزرگ به‌خوبی پخته کنید این امر به شما کمک می‌کند تا روند دانه کردن آن را ساده‌تر دنبال کنید. سپس با استفاده از چاقو یکی از رج‌های آن را جدا کنید و با دست تمام رج‌ها را سالم دربیاورید این روش به دلیل پخته شدن بلال ساده‌ترین راهکار پیشنهادی است.

 • پخته کردن دانه‌های ذرت
 • رج کردن دانه‌های ذرت
 • جداسازی دانه ذرت با دست

مرحله دوم برای آماده‌سازی ذرت

اگر دانه‌های بلال شما رسیده و تازه است با قرار دادن لبه چاقو ابتدا یکی از رج‌های بلال را جدا کنید. سپس می‌توانید رج‌های بعدی را به‌صورت دنباله‌دار با دست جدا کنید. شاید این روش قدری زمان‌بر باشد اما بلال‌های شما سالم و شکل بازاری به خود می‌گیرند. درصورتی‌که اگر با چاقو آن را برش بزنید و آن را جدا کنید دانه‌های ذرت شما آسیب می‌بینند و شکسته و نصفه در ظرف شما خودنمایی می‌کنند.

 • دانه‌های ذرت تازه نیاز به پخته شدن ندارد
 • بهتر است ذرت را با چاقو ریز نکنید
 • جدا کردن دانه‌های ذرت باید با دست دنبال شود

اگر دانه‌های ذرت شما برای طرز تهیه کنسرو ذرت خانگی سفت بود به شما توصیه می‌کنیم حتماً پیش از دانه کردن آن‌ها تمامی بلال‌ها را پخته کنید. اگر هم دانه‌های بلال شما تازه و رسیده بود با استفاده از جدا کردن یک رج با انگشت می‌توانید روند جداسازی دانه‌های ذرت را دنبال کنید.

 

راهنمای خرید بلال برای تهیه کنسرو ذرت

راهنمای خرید بلال برای تهیه کنسرو ذرت

طرز تهیه کنسرو ذرت در خانه به شناخت ذرت سالمی که شما خریداری می‌کنید مشروط است. پس این را به یاد داشته باشید اگر می‌خواهید ذرت نرم خریداری کنید کافی است پیش از خریدن بلال دانه‌های آن را نگاه کنید اگر دانه‌درشت بود بدانید بلال شما آب‌دار و تازه است. اگر شرایط برای بلند کردن پوسته بلال مهیا نبود از روی پوسته بلال هم می‌توانید به این مهم دست پیدا کنید کافی است با انگشت روی بلال را فشار دهید سفتی و نرمی آن به‌راحتی مشخص می‌شود. ریشه‌های سفید نشانه ذرت سالم و گوشتی است و ریشه‌های سیاه و پژمرده نشان از بلال سفت و کهنه دارد.

 • ریشه‌های ذرت نشان از سلامت بلال دارد
 • بلال تازه آب‌دار است و درشت
 • از روی پوست بلال می‌توانید نرمی و سفتی آن را متوجه شوید

اگر پس از آماده‌سازی کنسرو ذرت خانگی خود درب شیشه‌ها را باز کردید بهتر است در کمتر از یک هفته آن شیشه را تمام کنید زیرا وارد شدن هوا به داخل شیشه سبب فاسدشدن آن می‌شود.

 

طرز تهیه کنسرو ذرت با ذرت خشک

طرز تهیه کنسرو ذرت با ذرت خشک

ذرت را به‌خوبی دانه کنید و داخل یک قابلمه آب خیس کنید. این امر سبب می‌شود ریشه‌های باقی‌مانده روی آب شناور شود. وقتی چند بار عمل تعویض کردن آب را دنبال کردید می‌توانید روند پخت  آن را به انجام برسانید.

طرز تهیه کنسرو ذرت به روش اول در ماکروفر

شما می‌توانید داخل یک ظرف شیشه‌ای بلال‌های را که به‌خوبی دانه کرده‌اید و آن را شسته‌اید را بریزید. با اضافه کردن مقداری آب و نمک به مدت یک ربع روند پخت آن را دنبال کنید. این زمان می‌تواند بسته به نرمی و سفتی بلال شما تغییر پیدا کند.

 • پخت داخل ماکروفر
 • ترکیب ذرت، آب و نمک
 • روند پخت یک ربع

طرز تهیه کنسرو ذرت در خانه به روش دوم روی شعله گاز

طرز تهیه کنسرو ذرت به روش دوم روی شعله گاز

طرز تهیه کنسرو ذرت در خانه برای کسانی که دسترسی به ما کروفر و فر ندارند نیز روند سخت و پیچیده‌ای ندارد. کافی است شما بلال‌ها را داخل یک آبکش ریخته و با استفاده از قابلمه‌ای که داخل آن با آب پرشده است دانه‌های بلال را بخارپز کنید. مدت زمان نیم ساعت برای این مهم کفایت می‌کند اما بازهم به ذائقه شما بستگی دارد که می‌خواهید دانه‌های ذرت را زیر زبان خود حس کنید یا اینکه نرمی آن خیلی برایتان مهم است. پختن بیش‌ازحد ذرت سبب نرمی آن نمی‌شود بلکه دانه‌های ذرت مدام سفت‌تر می‌شوند. مدت‌زمان پخت دانه‌های شیری و شیرین به‌مراتب از دانه‌های بی‌مزه کمتر است.

 • پخته کردن روی شعله گاز
 • زمان پخت نیم ساعت
 • بسته به ذائقه شما روند پخت کمتر یا بیشتر می‌شود

مرحله سوم برای آماده‌سازی ذرت داخل زودپز

شما می‌توانید بلال‌های خریداری‌شده را پس از پوست کندن به سه قطعه تقسیم کنید و آن‌ها را داخل زودپز قرار دهید. این کار بدون شک یکی از ساده‌ترین روش‌های است که به شما کمک می‌کند بلال‌های نرم و خوشمزه‌ای برای آماده‌سازی کنسرو ذرت در اختیار داشته باشید. شاید این روش قدری سرعت عمل شمارا هنگام آشپزی افزایش دهد اما رنگ ذرت آماده‌شده قدری نسبت به روش‌های دیگر تیره‌تر می‌شود.

 • پخت داخل زودپز
 • قدری بلال سیاه می‌شود
 • روند پخت سریع‌تر

مرحله سوم برای آماده‌سازی ذرت داخل بخارپز

مرحله سوم برای آماده‌سازی ذرت داخل بخارپز

شما در صورت داشتن بخارپز به‌راحتی می‌توانید مقداری نمک یا شکر به آب بخارپز اضافه کنید و دانه‌های ذرت را در محفظه مخصوص بخارپز قرار دهید. مدت‌زمان مشخص را مثلاً یک ساعت برای پخت روی بخارپز خودتنظیم کنید اگر این زمان به‌خوبی ذرت‌های شمارا پخته نکرده بود می‌توانید آن را تمدید کنید. این کار یکی از اصولی‌ترین راه‌های است که برای پخت یک غذای سالم و متناسب با رژیم‌های غذایی شما در پیش روی تان قرار دارد.

 • بخارپز کردن ذرت
 • مدت‌زمان پخت مدت مشخص توسط دستگاه
 • پخته شدن برای غذاهای رژیمی

طرز تهیه کنسرو ذرت را می‌توانید با چهار روش دنبال کنید. در قدم اول می‌توانید از مایکروفر کمک بگیرید و اگر فر در اختیار شما نبود به روش سنتی می‌توانید روی گاز روند پخت آن را به انجام برسانید. استفاده از زودپز و بخارپز هم گزینه‌های انتخابی است که شما در اختیاردارید.

 

آماده‌سازی شیشه‌های کنسرو ذرت

طرز تهیه کنسرو ذرت را همان‌طور که در طی این مقاله اشاره شد کافی است مرحله به مرحله دنبال کنید. سپس شیشه‌های سس، کشک و یا شیشه‌های مربایی که از قبل نگهداری کرده‌اید را به‌خوبی شسته و خشک‌کنید. بلال‌های که برای کنسرو ذرت آماده کرده‌اید را پس از خنک شدن داخل شیشه‌ها قرار دهید. درب آن‌ها را به‌خوبی محکم کنید اگر می‌خواهید روند پلمپ کردن آن را برای ماندگاری بیشتر دنبال کنید کافی است شیشه‌ها را داخل یک قابلمه آب قرار دهید و سی دقیقه به آن اجازه جوشیدن بدهید این امر سبب می‌شود شیشه‌ها به‌خوبی پلمپ شود و از ورود هوا به داخل آن جلوگیری می‌شود. توصیه می‌شود حتماً روند پلمپ شیشه‌ها با استفاده از شیشه‌های در فلزی دنبال شود.

 • شستن شیشه‌ها
 • خشک‌کردن
 • درب شیشه‌ها فلزی باشد

شیشه‌های ذرت پس‌ازاینکه پلمپ شد بهتر است آن را به‌صورت سروته روی یک دستمال روی کابینت آشپزخانه قرار دهید. اگر پس از مدتی شاهد برگشت آب داخل شیشه روی دستمال بودید بدانید روند پلمپ کردن شیشه‌ها به‌خوبی انجام‌نشده است. در این‌گونه موارد توصیه می‌شود از این ذرت‌ها سریعاً استفاده شود تا فاسد نشود.

 

فوت‌وفن‌های برای بهتر شدن کنسرو ذرت

فوت‌وفن‌های برای بهتر شدن کنسرو ذرت

طرز تهیه کنسرو ذرت بسته به ذائقه شما دنبال می‌شود. اگر می‌خواهید از ذرت برای سالادهای رژیمی خود استفاده کنید می‌توانید با بخارپز کردن آن‌ها و بدون اضافه کردن هیچ نمک و ادویه‌ای روند فریزر کردن آن را دنبال کنید، اما اگر برای طبخ غذاهای خانگی و فست فودی نیاز به ذرت دارید می توانید روند پخت آن را بانمک یا شکر در دو ظرف جدا دنبال کنید. زدن نمک باعث سفتی بلال و اضافه کردن شکر آن‌ها را نرم‌تر می‌کند؛ اما ترکیب شکر و نمک به‌صورت همزمان به شما یک ذرت شبیه به ذرت‌های بازاری را می‌دهد. شما می‌توانید اصلاً کنسرو شده ذرت را استفاده نکنید و پس از دانه کردن آن‌ها را در فریزر نگهداری کنید و هنگام استفاده آن را پخته کنید.

 • استفاده از نمک و شکر در هنگام پخت
 • زدن کره سبب نرم‌تر شدن ذرت می‌شود
 • اضافه کردن شکر سبب نرم‌تر شدن بلال می‌شود

دانه ذرتی را بین دو انگشت خود نگه‌دارید شیره‌ای سفیدی که از میان آن بیرون می‌زند را ذرت مکزیکی می‌گویند. شما کنسرو این‌گونه ذرت‌ها را به مدت شش ماه می‌توانید برای طبخ غذاهای خود نگهداری کنید.

 

کلام آخر پیرامون طرز تهیه کنسرو ذرت

طرز تهیه کنسرو ذرت

کنسرو ذرت یکی از پرخاصیت‌ترین مواد غذایی است که شما با آماده‌سازی آن در فصل تابستان می‌توانید در سایر فصول برای فرزندان خود یک غذای خوشمزه فست فودی سالم آماده کنید. پس‌ازاینکه ذرت شما آماده شد و پخته شدند می‌توانید روند نگهداری آن را داخل یخچال یا فریزر داخل پلاستیک‌های نایلونی دنبال کنید؛ اما اگر مدت‌زمان کمتری برای آشپزی کردن در اختیاردارید به شما توصیه می‌کنیم ذرت‌ها را داخل ظرف‌های شیشه‌ای کنسرو شده آماده کنید. با اضافه کردن پنیر پیتزا و سس مایونز در کمتر از ده دقیقه می‌توانید به یک غذای خوشمزه خانگی دست پیدا کنید.

 • کنسرو ذرت برای غذاهای آماده فست فودی
 • فریز کردن دانه‌های خشک ذرت
 • نگهداری ذرت در یخچال به مدت شش ماه بعد از کنسرو کردن

شما می‌توانید تا چندین ماه کنسرو ذرت پلمپ شده را در یخچال نگهداری کنید. برای آماده‌سازی غذاهای فست فودی با استفاده از ذرت توصیه می‌شود ذرت مکزیکی تهیه و روند کنسرو کردن آن را دنبال کنید همچنین توصیه می‌کنیم مقداری شکر در پرسه تهیه آن نیز اضافه کنید.

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :