پرورش و نگهداری گل یاس رازقی زیبا در خانه
همه انواع گل یاس که نماد پاکی و لطافت است زیبا و دلبر هستند اما این نوشته به یکی از زیبا ترین گونه های یاس یعنی یاس رازقی اختصاص دارد . اینجا در مورد شرایط نگهد

معرفی گیاه یاس رازقی - میهن کاکتوس

آکاایران: یکی از خوشبو ترین گلهای آپارتمانی و فضای باز که عطر آن تمامی فضا را پر می‌کند، گل یاس است. این گل زیبا از دیرباز نقش عمده ای در فضاسازی باغچه ها و خوش عطر کردن محیط داشته است اما به دلیل نیاز این گل به آب و هوای گرم و مرطوب، نوع گلدانی آن متداول تر از نوع باغچه ای آن است.بخصوص گل یاس از نوع رازقی. این گل با برگ های سرسبز و گلبرگ های زرد و سفیدش و رایحه شیرینی که دارد ، هرکسی را تحت تاثیر قرار می ‎دهد. اگر شما نیز دوستدار گلهای خوشبو هستید،در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, به ارائه راه کارهای مهم در زمینه پرورش و نگهداری این گیاه زیبا خواهیم پرداخت.

 

گل-یاس

گونه های مختلف گیاه یاس رازقی

این گیاه دارای بیش از 200 گونه مختلف در سراسر جهان است . موارد زیر گونه های محبوب گیاه یاس رازقی به حساب می‎ آیند:

یاس عربی

این گونه از گیاهان یاس رازقی ، استحکام و مقاومت بیشتری در مقایسه با سایر گونه های خود دارند و در تمام طول سال شکوفا می ‎شوند . شکوفه های این گیاه بزرگ تر و معطر تر از سایر گونه های آن است.

یاس گلبول

این گیاهان همیشه سبز دارای شکوفه های زرد و زیبا هستند.

یاس زمستانی

این گونه از گیاهان یاس رازقی ، از مقاومت بالایی در فصل زمستان برخوردار بوده و دارای شکوفه هایی به رنگ زرد می‎ باشند اما با این وجود شکوفه های این گیاهان، عطر خاصی ندارد.

یاس هندی

گیاهان بالا رونده با شکوفه های سفید و رایحه ای بی نظیر

یاس بوته ای

درختچه همیشه سبز، رشد قائم و حساس به سرما.

گل یاس چینی

این گیاهان بسیار پر شکوفه هستند و برای نگهداری در محیط داخلی منزل بسیار مناسبند . این گیاهان دارای عطری مشابه گیاه چای سبز هستند و شکوفه های آن به رنگ سفید و صورتی می ‎باشند.

معرفی کوتاه یاس رازقی : 

 • نام انگلیسی : ARABIAN JASMINE
 • نام علمی : JASMINUM SAMBAC
 • نام فارسی : گل یاس رازقی
 • رنج قیمتی : ۱۰۰۰۰ هزار تومان به بالا
 • خانواده : OLEACEAE
 • خاستگاه : هندوستان

معرفی گل یاس رازقی

گل یاس رازقی یا گل رازقی درختچه ای کوچک و یا تاک رو با برگ های براق به رنگ سبز تیره و معطر از گل های کوچک سفید از جنس Jasminum و خانواده Oleaceae است. گل رازقی اگرچه به عنوان یاسمن یا یاس عربی در زبان انگلیسی شناخته می شود ولی بومی کشورهای عربی نیست و زیستگاه های بومی آن آب و هوای مرطوب استوایی جنوب و جنوب شرق آسیاست که در آب و هوای منطقه خاور میانه نیز رشد خوبی دارد. گل یاس رازقی، در  کشورفیلیپین به عنوان گل ملی شناخته شده و در آنجا  Sampaguita نامیده می شود. همچنین یکی از سه گل ملی در کشور اندونزی است که با نام Melati Putih شناخته می شود.
گل یاس رازقی / شرکت دیوار سبز -

امروزه پرورش این گیاه به صورت گلدانی در استانهای گیلان، مازندران، فارس و خوزستان بیشتر متداول است. در استان های جنوبی و مناطقی که خطر سرمازدگی وجود ندارد، گل یاس رازقی را در هوای آزاد پرورش می دهند و ساقه های نازک آن را به داربست یا دیوار می بندند. یاس رازقی حدود 0.5 تا 3 متر ارتفاع دارد و به علت داشتن گل های جذاب و معطر به طور گسترده ای کشت می شود. بوته گل رازقی پُر شاخ و برگ و نیمه بالارو است. برگ های یاس عربی دائمی، صاف، بیضی شکل و بی کرک با گلهای درشت، پُر پَر هستند که از نیمه اردیبهشت به بعد در طول مدت تابستان مرتباً شکفته می شوند و هر گل حدود یک هفته تا ده روز دوام دارد. در استانهای کرانه دریای خزر که هوای زمستانی سرد است، حتمأ باید گیاه را از گزند سرما محفوظ داشت و آنرا به مکان های پوشیده منتقل نمود و طبعاً در شهرستان های مرکزی که سردتر است نگهداری این گل جز در گلخانه میسر نیست.

از این گل برای تولید عطر و چای معطر نیز استفاده می شود. گل یاس رازقی را معمولا از طریق خوابانیدن شاخه، قلمه زدن و کشت پاجوش زیاد می کنند، هرچند تکثیر آن از طریق پیوند نیز امکان پذیر است.

شعر گل یاس | احساسی ترین اشعار و دلنوشته های عاشقانه گل یاس

شرایط مناسب رشد گل یاس رازقی :

آبیاری کافی و مناسب برای یاس رازقی :

این گل که باید در بیرون از منزل بگذارید و در فصل تابستان باید روزانه به گیاه آب دهید تا سر حال و شاداب باشد . سطح خاک گل یاس رازقی باید همیشه خشک باشد . شما می توانید برای جلوگیری از اینکه علف های هرز سبز نشود و نیاز به آبیاری اش کم شود از پلاستیک سیاه استفاده کنید . بهتر است آب کتری را بگذارید جوش بی آید و آن را بگذارید سرد شود و بعد از آن استفاده کنید ، زیرا اگر از این آب استفاده کنید گیاه دچار خرابی نخواهد شد .

نور مناسب برای یاس رازقی :

اصلا نور مستقیم خورشید را دوست ندارد ، چون باعث خراب شدن ریشه و سوخته شدن برگ هایش می شود . باید گل را در جایی بگذارید که نور متسقیم آفتاب نباشد ، اگر در بالکن نگهداری می کنید ، بهتر است در شمال بالکن قرار بدهید . اگر گیاه را در منزل نگه دارید ، ساقه های دراز و بلند می شود و زیبایی خود از دست می دهد .

 دمای مناسب برای یاس رازقی :

برگ های گل یاس رازقی همیشه سبز می باشد و فقط اگر در سرما و یخبندان بماند خراب می شود . بهتر است گلدان را داخل بی آورید و یا مشما ای را دور گیاه بکشید و در زیر آفتاب بگذارید تا به لطف سرما از بین نرود .

 تغذیه مناسب برای یاس رازقی :

برای تغذیه این گل می توان آهن را به همراه اسید هیومیک مخلوط کرده و به گیاه دهید  فصل رشد گل یاس رازقی در بهار و تابستان می باشد که باید ترکیب درست کرده را هر دو هفته ۱ الی ۲ بار به گیاه بدهید . با تغذیه دادن به گیاه از زرد و خراب شدن گیاه می توانید جلوگیری کنید .

تعویض گلدان گل یاس رازقی :

گیاه در فصل پاییز و زمستان به مدت ۶ ماه به خواب می رود و از اول بهار تا آخر تابستان بیدار شده و شروع به گلدهی می کند . گیاه در اول پاییز تا حدودی گل می دهد ولی بعد از آن باید گیاه را در مشما قرار دهید و همچنین کود کامل و اساسی را باید در اول بهار دهید تا گل های زیبا و خوبی را به شما بدهد .زمانی که گل یاس رازقی گلدهی را انجام داد و گل های زیبا اش رویش کردند ، آن ها را هرس کنید و در گلدان های دیگر بگذاری ، این کار باعث می شود تعداد گل ها بیشتر شود و گلدان زیبایی را نیز داشته باشید .

تکثیر یاس رازقی :

می توانید با قلمه زدن گیاه را تکثیر کنید . ساقه های بلند گیاه را قلمه زده و در گلدان پیش گیاه اصلی بگذارید و روی آن خاک بریزید و بعد از ۲ هفته که ریشه زد ، آن را در گلدان دیگر قرار دهید .

خاک مناسب برای یاس رازقی :

برای خاک گلدان گل یاس رازقی می توانید خاک غنی را به همراه پیت ماس و کمپوست مخلوط کرده و در گلدان بگذارید . همچنین یادتان باشد بعد از اینکه گلدان را عوض کردید ، از خاک جدید و نو استفاده کنید .

کوددهی

به منظور تامین مواد مغذی مورد نیاز رشد این گیاه ، در طول ماه های فروردین تا شهریور این گیاه را به صورت هفتگی با کود مایع سرشار از مواد مغذی تغذیه کنید.

هرس

هرس گیاه یاس رازقی بعد از پایان خواب زمستانی و آغاز فصل رشد آن آغاز می ‎شود و به صورت سالانه خواهد بود.

به منظور هرس این گیاه ، شاخه هایی که از رشد بیش از حدی برخوردار بوده اند را در انتهای هر گره کوتاه کنید و شاخ و برگ های خشک شده گیاه را با استفاده از قیچی باغبانی برش دهید.

دقت داشته باشید که در صورت عدم هرس به موقع گیاه یاس رازقی ، رشد جوانه های این گیاه کاهش یافته و متوقف خواهد شد و هرس کردن آن ها نقش به سزایی در تقویت رشد و گل دهی این گیاه دارد.

خواب زمستانی

در صورت کاهش یافتن دمای هوا به زیر 15 درجه سانتی گراد ، گیاه را به داخل منزل خود منتقل کنید . در طول دوره خواب زمستانی این گیاه، آن را در مکانی روشن و خنک نگه داری کنید و از کوددهی آن خودداری کرده و آبیاری آن را کاهش دهید اما با این حال دائما ریشه های گیاه را مرطوب نگه دارید.

در طول دوره خواب زمستانی گیاه یاس رازقی ، مرتبا آن را منظور شناسایی آفات و بیماری های احتمالی مورد بررسی قرار دهید و در صورت ریزش برگ های آن در طول دوره خواب زمستانی نیازی به نگرانی وجود نخواهد داشت زیرا این امر کاملا طبیعی است و پس از پایان این دوره ، گیاه دو مرتبه شکوفه خواهد داد.

به محض افزایش دمای هوا ، گیاه را به محیط بیرون از منزل منتقل کنید و از قرار دادن ناگهانی آن در نور خورشید خودداری کرده و ابتدا آن را در مکانی سایه دار قرار دهید.

مراقبت از گل یاس رازقی

تکثیر

تکثیر این گیاه با کاشت بذر و یا روش قلمه زنی امکان پذیر است . به منظور تهیه بذر های این گیاه به گل خانه های تخصصی مراجعه کنید.

کاشت

به منظور کاشت این گیاه با استفاده از بذر های آن، ابتدا بذر های گیاه را به مدت حداقل 2 ساعت در چای بابونه خیس کنید . این امر بسیار ضروری است و سپس مراحل زیر را دنبال کنید:

 • گلدان را با ماسه ذغال سنگ نارس، هوموس، الیاف نارگیل و یا پرلیت پر کرده و مرطوب کنید.
 • بذر ها را با فاصله حداقل 5 سانتی متر از یکدیگر بکارید.
 • گلدان مورد نظر را در مکانی با دمای 22 تا 25 درجه سانتی گراد نگه داری کنید.
 • جوانه زنی بذر های این گیاه چیزی حدود 3 تا 6 هفته به طول خواهد انجامید. بذر ها نباید خیلی خشک و یا خیلی مرطوب باشند. به محض ظاهر شدن جوانه ها، دمای محل نگهداری این گیاه را به 20 درجه سانتی گراد کاهش دهید.

قلمه زنی

 • ساقه مورد نظر به طول 15 تا 20 سانتی متر را برش دهید.
 • گیاه را در گلدانی با بستر نرم بکارید.
 • گلدان را در دمای 20 درجه سانتی گراد نگه داری کنید و با آب ولرم آبیاری کنید.
 • وجود تهویه مناسب در محل نگهداری گیاه از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • بعد از ریشه زنی قلمه ها، بهتر است آن ها را به گلدان بزرگتری منتقل کنید.

بیماری ها

عدم مراقبت صحیح از گیاه یاس رازقی ، عامل اصلی ابتلا این گیاه به آفات و بیماری های مختلف است . برای مثال آبیاری این گیاه با آب حاوی کلسیم باعث کاهش میزان توانایی گیاه در جذب آهن خواهد شد.

پوسیدگی ریشه نیز در اثر تهویه نا مناسب و آبیاری بیش از حد گیاه اتفاق خواهد افتاد و در صورت عدم آبیاری کافی این گیاه ، شاخه ها و برگ های این گیاه خشک شده و از دست خواهند رفت.

آفات گل یاس رازقی

حشرات اردی

این حشرات ، حشرات سفید رنگی هستند که اندازه آن ها چیزی حدود 3 تا 4 میلی متر است و در محور ساقه ها و برگ ها رشد می ‎کنند و برای از بین بردن این آفات از مواد روغنی استفاده می ‎شود.

شته

در صورت نگه داری گیاه یاس رازقی در خارج از محیط منزل و یا آبیاری بیش از حد آن، امکان حمله شته ها به این گیاهان وجود خواهد داشت . اولین راه مقابله با این آفات ، اسپری کردن آب جوش همراه با روغن پارافین است که در صورت عدم تاثیر گذاری این راهکار، سموم دفع آفات راهکار موثری خواهد بود.

آفات گل یاس رازقی

نکاتی کوتاه و مهم برای پرورش گل یاس رازقی در خانه

1- 7.5 سانتی متر از سطح خاک را مملو از مالچ (خاک پوش) کنید. مالچ از رشد علف هرز جلوگیری می کند و باعث حفظ رطوبت خاک می شود. فصل بهار برای تعوض مالچ با نوع تازه آن بسیار مناسب است.

2- در فصل تابستان برای حفظ ظاهر درختچه می توان یک سوم شاخه هایی را که زیاد رشد کرده اند را هرس کرد .هنگام هرس کردن باید تنها شاخه های بیش از اندازه بلند و خارج از شکل را انتخاب کنید و آنهایی که در خاک روییده اند را برای رشد بهتر باقی بگذارید.

برای هرس و تقویت رشد گیاه بهتر است در فصل بهار، حدود 1 سانتی متر از بالای هر شاخه را با قیچی باغبانی هرس کنید. این کار برای رشد و پرپشت تر شدن شاخه های گیاه انجام می شود.

3- بهتر است در فصل بهار کود مناسب گیاه تان را تقویت کنید. قبل از استفاده از هر نوع کودی، برای اطلاع از اندازه مصرف کود به برچسب روی آن توجه کنید . در فصل بهار و تابستان، ماهانه یکبار به گیاه خود کود بدهید، برای جذب سریع کود توسط گیاه می بایست کود را در آب حل کنید.

4- هنگام سرد شدن هوای شب در فصل پاییز بهتر است گلدان یاس را به داخل منزل منتقل کنید. سرد شدن اندک هوا نیز باعث از بین رفن گیاه می شود . برای استفاده از نور خورشید در فصل زمستان ،گلدان یاس رازقی را در گرمای اتاق و پشت یک پنجره آفتاب گیر قرار دهید.

5- برای آبیاری این گیاه در فصول سرد زمانی را انتخاب کنید که سطح رویی خاک خشک است.

6- از گل یاس رازقی به عنوان یک چای گیاهی معطر نیز می توان استفاده کرد.

 

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :