چگونه گل شیپوری را در خانه پرورش و نگهداری کنیم
گل شیپوری را می توان هم در خانه در گلدان و هم بیرون از خانه در زمین یا باغچه کاشت. برای یادگیری نحوه نگهداری و تکثیر این گل زیبا با چاره کار همراه باشید را در آ

 

شرایط نگهداری گل شیپوری در آپارتمان

آکاایران: گل شیپوری را می توان هم در خانه در گلدان و هم بیرون از خانه در زمین یا باغچه کاشت. برای یادگیری نحوه نگهداری و تکثیر این گل دلپذیر با چاره کار همراه باشید

در مناطق با آب و هوای گرم، گل شیپوری در تمام طول سال رشد می کند ولی  در مناطق با آب و هوای سرد گل شیپوری را به عنوان گل سالانه پرورش می دهند.

 این گل دلپذیر در بسیاری از رنگ ها موجود است و ریشه آن غده ای می باشد و برای تزیین تپه گل ها و حاشیه ها یک گل ایده آل است.

آشنایی با روش نگهداری گل شیپوری در منزل | مجله پی جو

کاشت گل شیپوری

چنانچه نمناک توضیح داده است معمولاً از اسفند تا خرداد بهترین زمان برای کاشت این گیاه می باشد. بعد از اینکه خاک تا دمای 60 درجه فارنهایت گرم شد، می توانید محل مناسب را برای آن پیدا کنید. مقدار کمی زمین را حفر کنید و یک لایه نازک کود داخل آن بریزید، سپس به همان مقدار نیز باید در خاک شن قرار بدهید.

5 تا 10 سانتی متر زمین را حفر کنید. می توانید 3, 5, یا 7 تا از این گل ها را در این قسمت بکارید. باید توجه داشته باشید که تعداد گل های کاشته شده فرد باشند.

 بعد از کاشت می توانید کود ارگانیک را به آن اضافه کنید و این کار باعث می شود که گیاه آب خود را کمتر از دست بدهد تا زمانی که گل شما شروع به رشد نکرده به آن آب ندهید.

آب دادن

از آن جایی که گل شیپوری نمی تواند خشکی بیش از حد را تحمل کند، باید به آب دادن آن توجه کنید اما باید مراقب بود که گیاه اضافه تر از حد خود آب نخورد. اگر هنوز مطمئن نیستید که چند وقت یکبار باید به گل ها آب دهید، می توانید یک تست ساده انجام دهید.

بعد از آب دادن به گیاه خاک آن را تا چند مدت بعد از آن تست کنید و اگر خاک همیشه مرطوب بود و این رطوبت حدود دو و نیم سانتی متر در عمق خاک وجود داشت، دست نگه دارید و به آن آب ندهید.

مواد بارور کننده

حتما باید این مواد ویتامین دار را به صورت مایع به گیاه بدهید تا شکوفه دهی آن در فصل تابستان افزایش پیدا کند و این پروسه را یک یا دو بار در ماه انجام دهید و البته باید مراقب باشید که در این کار زیاده روی نکنید زیرا بیش از حد استفاده کردن از چنین موادی باعث تیره شدن و سیاه شدن این گیاه می شود. 

هرس کردن

 هرس کردن برای گل های شیپوری به دفعات زیاد لازم نیست.

کافی است که برگ های زرد و شکوفه های خراب را از آن جدا کنید و ساقه های خراب شده که بیش از حد به ریشه نزدیک هستند را نیز جدا کنید و حتماً قبل از زمستان هرس کردن را انجام دهید. 

مراقبت از گل شیپوری

گل شیپوری به مراقبت زیادی نیاز ندارد به جز این که باید همیشه آن را مرطوب نگه داشت و کوددهی هم به صورت ماهانه انجام شود.

یک لایه مالچ در اطراف گیاه باعث می شود ناحیه مرطوب بماند و عاری از علف های هرز باشد.

 زمانی که گل دهی متوقف می شود، گل شیپوری به یک دوره استراحت نیاز دارد. در این زمان باید از آبیاری زیاد گیاه خودداری کرد. 

اگر گل شیپوری را در گلدان کاشته اید، زمانی که شاخ و برگ آن پژمرده شدند آن را به یک مکان تاریک منتقل کنید و آبیاری را متوقف کنید.

 آبیاری را می توان دو یا سه ماه بعد دوباره شروع کرد. اگرچه گل شیپوری می تواند در مناطق گرم زنده بماند ولی باید آن را در مناطق خنک ذخیره کرد. 

مراقبت از گل شیپوری در طول زمستان

غده های گل شیپوری را در پاییز معمولا بعد از اولین سرما ذخیره می کنند.

 قبل از ذخیره سازی غده ها برای زمستان، باید اجازه داد تا غده ها چند روزی خشک شوند. سپس آن ها را در خزه تورب قرار می دهند و در یک مکان خشک و خنک و ترجیحا تاریک می گذارند تا زمانی که بهار هوا گرم شد آن ها را بیرون می آورند.

به همین ترتیب، در صورتی که بخواهید گل شیپوری در گلدان کاشته شود، غده ها را اواخر زمستان بیرون آورده و در گلدان بکارید و اگر تصمیم دارید گل شیپوری در زمین یا باغچه کاشته شود، غده ها را بعد از گذشت سرما در زمین با رعایت فواصل گفته شده بکارید. غده های گل شیپوری را می توان در زمان خواب بوته تقسیم کرد. 

کاشت گل شیپوری آسان است و مراقبت از آن در بهترین حالت به حداقل می رسد.

انتخاب گل شیپوری برای کاشت در باغ، یک راه حل عالی برای اضافه کردن رنگ های دلپذیر به هر منطقه است.

نیازهای کلی گل شیپوری

 نور:

به جز در تابستان، نور مستقیم می خواهد و به طور کلی به نور متوسط نیاز دارد. شدت های زیاد و یا کم نور باعث کاهش شدت رنگ اسپات می شود. اگر نور خیلی کم باشد، برگ ها و دمگل بسیار طویل شده و در اثر وزنشان خم می شوند و منظره ناخوشایندی پیدا می کنند. در گلخانه سرد یا در یک بالکن تقریبا” گرم این گیاه به خوبی رشد می کند

 دما:

گیاهی است گرمسیری و به سرما حساس است. دمای مناسب در روز ° ۲۰ و در شب °۱۶ و برای گونه های رنگی در روز ° ۲۱ و در شب °۱۳ است.

 خاک:

خاک مناسب آن مخلوطی از ۳ قسمت خاک باغچه و ۲ قسمت کود دامی پوسیده است.

 آبیاری:

در تمام دوره تولید باید مرطوب نگه داشته شود. ولی در انواع رنگی به منظور کنترل بیماری باکتریایی باید فقط به اندازه نیاز آب داده شود.

 

آفت ها و چگونگی مبارزه با آن ها 

گل های شیپوری به مراتب در معرض بیماری های متفاوتی قرار می گیرند و اگر آن ها را به موقع درمان نکنید، حتما آسیب جدی به آن ها وارد می شود. معمولاً دلایل زیادی برای این آسیب ها وجود دارد:

مثل آب دادن بیش از حد، کیفیت پایین خاک و اتفاقات دیگر. 

ویروس حلقه ای موزاییک

 این ویروس باعث زرد شدن گیاه شده و ریشه و ساقه آن را از بین می برد. گیاه در چنین وضعیتی نمی تواند شکوفه بدهد. تنها راه درمان این است که گل های خراب را جدا کنیم و از انتشار پیدا کردن ویروس جلوگیری کنیم.

باکتری

 معمولاً باکتری ها قسمت های پایین تر گیاه را مورد حمله قرار می دهند و بعد از این که عفونت در سراسر گیاه پخش شد، گیاه شما سریعا می میرد و بنابراین بهتر است که راه حل مناسب را در پیش بگیرید و تمام قسمت های خراب را از گیاه جدا کنید تا قسمت های دیگر به طور سالم رشد کنند . 

عنکبوت

می توانید این آفت ها را در زیر برگ این گیاهان پیدا کنید و آن ها معمولاً از شیره گیاهان تغذیه می کنند و باعث زرد شدن برگ هایشان می شوند. می توانید با استفاده از اسپری به عنکبوت ها حمله کنید، بدون این که به گیاه آسیب بزنید .

شپش

 اگر این حشرات ریز را روی گیاه دیدید با استفاده از صابون های گیاهی یا روغن های مخصوص آن ها را از بین ببرید .

شته

گاهی اوقات ممکن است که روی گل های این گیاه شته ها را مشاهده کنید. 

در طول زمستان این اتفاق کاملاً طبیعی است و می توانید در این روش از اسپری های مخصوص استفاده کنید یا نواحی آسیب دیده را برش دهید ودر موارد شدید تر تنها باید از حشره کش استفاده کنید .  

گل شیپوری مشکی

 

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :