چگونه گیاه رزماری پرورش دهید
رزماری، گیاهی خوشبو، گرم و تند است و جزء گیاهان ادویه ای به شمار می رود. پرورش رزماری بر روی طاقچه پنجره خانه، بهترین راه برای لذت بردن از این گیاه معطر در طول

آکاایران: چگونه گیاه رزماری پرورش دهید

خانه و خانه داری

رزماری، گیاهی خوشبو، گرم و تند است و جزء گیاهان ادویه ای به شمار می رود. پرورش رزماری بر روی طاقچه پنجره خانه، بهترین راه برای لذت بردن از این گیاه معطر در طول سال است.
چگونه گیاه رزماری پرورش دهید
رزماری بوته ای با دوام و همیشه سبز است، گیاه رزماری در مناطقی رویش می یابد که دمای هوا در زمستان، بیش از 15 درجه سانتیگراد است. با این وجود، این گیاه چندساله باید در طی زمستان در مناطق شمالی، به خانه برده شده و به عنوان یک گیاه گلدانی از آن نگهداری شود. برگ های باریک این گیاه چرم مانند بوده و عطری صمغی و تند دارند.

آکاایران: چگونه گیاه رزماری پرورش دهید


رزماری ادویه ای معروف برای گوشت ها و چاشنی ها یا رست (بریانی )های بزرگ است. روغن برگ های این گیاه در داروسازی استفاده می شود.
جوانه زنی روزماری آهسته صورت می گیرد. دانه ها را در خانه و در عمق 4.5 سانتی متری ظرفی کاشته و وقتی ارتفاع جوانه ها 7.5 سانتی متر شد، آن ها را به فاصله 60 سانتی متری از هم در باغچه یا باغ بکارید. رزماری محلی آفتاب گیر را ترجیح می دهد. هر زمان که احتیاج داشتید می توانید قسمتی از گیاه را ببرید، ولی مراقب باشید که هر بار بیشتر از 20 درصد کل گیاه را جدا نکنید. برای خشک کردن، قبل از اینکه گیاه گل بدهد، شاخه ها را ببرید. زمانی که شاخه ها را برداشت می کنید، گیاه را به شکل دلخواه تان دربیاورید. دسته های رزماری را برعکس در مکانی هوادار آویزان کنید. وقتی شاخه ها خشک شدند، برگ ها را از ساقه بکنید.

تکثیر/ کشت
تکثیر این گیاه با دانه، قلمه زنی، لایه بندی یا تقسیم صورت می گیرد. دانه ها را در خانه و در عمق 4.5 سانتی متری ظرفی کاشته و وقتی ارتفاع جوانه ها 7.5 سانتی متر شد، آن ها را به فاصله 60 سانتی متری از هم در باغچه یا باغ بکارید.

کاشت همراه
رزماری را کنار گیاهی بالغ (sage) بکارید چون یکدیگر را تحریک می کنند. گفته می شود که رزماری حشره هویج را دفع کرده و همچنین زنبورهای عسل را جذب می کند.

رشد و مراقبت
میزان پایین جوانه زنی، تکثیر این گیاه را از دانه دشوار ساخته است. دانه ها را در خانه و در عمق 4.5 سانتی متری ظرفی کاشته و وقتی ارتفاع جوانه ها 7.5 سانتی متر شد، آن ها را به فاصله 60 سانتی متری از هم در باغچه یا باغ بکارید. بهترین شیوه تکثیر رزماری قلمه زنی (یا لایه بندی ساقه) است. در اواخر بهار قسمت های 15 سانتی متری را از بخش بالایی بوته رزماری برداشته و در گیاه واسط رشد (growth medium) قرار دهید. وقتی سیستم ریشه کامل شد، قسمت های بریده شده را بیرون در محلی آفتاب گیر بکارید.

برداشت
هر زمان که احتیاج داشتید می توانید قسمتی از گیاه را ببرید، ولی مراقب باشید که هر بار بیشتر از 20 درصد کل گیاه را جدا نکنید. برای خشک کردن، قبل از اینکه گیاه گل بدهد، شاخه ها را ببرید. زمانی که شاخه ها را برداشت می کنید، گیاه را به شکل دلخواه تان دربیاورید. دسته های رزماری را برعکس در مکانی هوادار آویزان کنید. وقتی شاخه ها خشک شدند، برگ ها را از ساقه بکنید.

موارد استفاده
عطریات، آرایشی، آشپزی، زینتی و دارویی. روغن معطر این گیاه به صابون ها، کرم ها، لوسیون ها، عطر ها اضافه می شود. برگ های آن در عنبرچه ها، عطردان ها و همچنین حمام های گیاهی، بخور صورت، شوینده های مو و رنگ مو ها استفاده می شود. برگ های تازه و خشک شده رزماری برای مزه دار کردن مرغ، ماهی، بیف، گوشت بره، گوجه، قارچ، پنیر، تخم مرغ، سیب زمینی، سرکه و کره های گیاهی به کار رود. رزماری گل های جذابی دارد و برای تزئین مناظر پرورش داده می شود. این گیاه که ظاهری خوابیده دارد، روی دیوار یا برای پوشاندن زمین جذاب است. همچنین در جعبه نیز می توان آن را پرورش داد. گفته می شود که این گیاه خواص دارویی دارد.

.

منبع : pezeshk.us

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :