مزایای نگهداری نخل شامادورا در منزل + روش نگهداری و نیازها
نگهداری نخل شامادورا در آپارتمان,طرز نگهداری از نخل شامادورا,نگهداری از نخل شامادورا,نگهداری نخل شامادورا در منزل,نگهداری گل نخل شامادورا,نگهداري نخل شامادورا,ن

 

 

روش نگهداری گیاه نخل شامادورا

 

خانواده: نخل
گونه: نخل کوهی
نام‌های دیگر: نخل پارلور، شامادورا الگانس
بومی: آمریکای مرکزی به خصوص مکزیک و گواتمالا
ارتفاع رشد: اغلب بین 30 الی 130 سانت و به ندرت حدود 200 سانت

انواع گیاه نخل شامادورا

گیاه نخل شامادورا یکی از متنوع‌ترین گیاهان خانگی است.
شامادورا متالیکا، شامادورا برگ پهن و شامادورا ارنستی-آگوستی برخی از گونه‌های این گیاه هستند.
همچنین برخی گونه‌های ترکیبی نیز از این گیاه وجود دارد مانند شامادورا الگانس بلا.

آکاایران: نخل شامادورا یکی از گیاهانی است که در تصفیه هوا نقش موثری دارد و این گیاه در هوای خانه نقش سم زدایی را اجرا می کند .این گیاه محبوب اولین بار در قاره آمریکا یافت شد .این مطلب شما را ترغیب به پرورش نخل شامادورا در خانه می کند.
این گیاه دلپذیر و کوچک اولین بار در مرکز قاره آمریکا یافت شد و بعد از آن به ایالت متحده آورده شد و بعد از مدت کوتاهی تبدیل به گیاهی بسیار محبوب شد. محبوبیت شامادورا به خاطر تطابقش با شرایط نور کم، تحمل در برابر دما های پایین و رشد دسته ای برگ های ظریف و زیبایش است. برخی اظهار دارند که این نخل محبوب ترین نخل خانگی است. اکثر نخل های شامادور خیلی رشد نمی کنند، اما ممکن است در این میان استثنا هایی هم پیدا شود. گونه ای از این نخل جثه بسیار کوچکی دارد و از آن در دیش گاردن ها استفاده می شود، پس می توانید با دست باز، تصمیم بگیرید که چه کاری با نخل تان بکنید و آن را کجا بکارید، در دیش گاردن یا گلدان معمولی!

 

معرفی گیاه شناسی نخل شامادورا

نخل شامادورا دارای گونه های زیاد و ظاهر ظریف و باریک وکوچکی است که برگهای سبزتیره و ساقه هایی روشن دارد و رشد آن کم است . این گیاه به درخت خرما شباهت زیادی دارد و به علت تحمل سایه و نیاز نوری کم،گیاهی مناسب برای نگهداری داخل آپارتمان هست .

این نخل جزو گیاهان دوپایه است یعنی گل های ماده و گل های نر بر روی دو گیاه جداگانه قرار داشته و شکل میگیرند و در صورت مساعد بودن شرایط محیطی زمان شکل گیری گل های آن آخر فصل تابستان/اوایل پاییز می باشد.

اگر این گیاه میوه بدهد میوه هایش قرمز – نارنجی رنگ بوده ومیوه ها و گلهای این گیاه در گواتمالا و السالوادور به عنوان غذایی لذیذ و در سالاد استفاده میشود.

 

 

سلامت ریه ها با نگهداری از نخل شامادورا در خانه

نور

این نخل ها به عنوان نخل هایی آدابته به نور کم، شناخته می شوند، اما این به آن معنی نیست که گیاه به هیچ نوری نیاز ندارد! اگر می خواهید شامادوراتان بهترین رشدش را داشته باشد، آن را در محیطی روشن با نور فیلتر شده قرار دهید. بهترین مکان قرار دادن این نخل در جلوی پنجره شمالی است.


آبیاری

مانند اکثر نخل ها، شامادورا هم از آبیاری بیش از حد خوشش نمی آید و از خیس ماندن طولانی مدت خاکش بیزار است. مراقب باشید که گیاه در زیر گلدانی پر از آب باقی نماند. خاک شامادورا باید در بین دو آبیاری تقریبا خشک شود و سپس آبیاری مجدد انجام گیرید. البته می توانید گیاه را بیشتر از این مقدار هم آبیاری کنید، اما همواره در نظر داشته باشید آبیاری کم بهتر از آبیاری بیش از حد است.


دمای نگهداری نخل شامادورا

خاک

هر خاک گلدان با کیفیتی برای پرورش شامادوراتان مناسب است. مراقب باشید خاک گیاه را قبل از تجزیه شدن، عوض کنید.


کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد، یک یا دو بار، با کود های مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید. کود دهی را در زمستان قطع کنید. این گیاهان به تغذیه زیادی نیاز ندارند.

 

تکثیر نخل شامادورا

نخل شاماودرا را می توان از طریق تقسیم بوته تکثیر کرد بدین صورت که هر بوته را به دو یا چند گیاه جدا تقسیم کرد و هر کدام را در گلدانی جداگانه کاشت. همچنین می توان پاجوش های نزدیک به گیاه مادری را هنگامی که پاجوش ها حدود 20 سانتیمتر ارتفاع داشتند ،جدا کرد.

برای جدا کردن پاجوش ،گیاه مادری را از گلدان در آورید و با وسیله ای تیز ناحیه اتصال را قطع کنید و آنها را در گلدانی که میزان شن بیشتری از مخلوط گیاه مادری داردبکارید . بعد از انتقال به گلدان جدید، پاجوش را آب بدهید و اجازه ندهید که بین دو آبیاری سطح خاک بیشتر از 5 سانتیمتر در عمق خشک شود.

نخل شامادورا به وسیله دانه نیز تکثیر می شود اما تکثیر آن با روش قلمه ساقه و قلمه برگ امکان پذیر نیست . اگر دوست دارید گیاه جدید شامادورا داشته باشید بهتر است به جای تکثیر گیاه، به گلفروشی ها بروید و شامادورای جدیدی بخرند.

تکثیر گیاه شامادورا از طریق کاشت بذر اینگونه است که می توانید دانه های گیاه را تهیه کنید سپس این دانه ها را در گلدانی کم عمق با خاک مخصوص جوانه زنی بکارید و آن ها را نسبتا مرطوب نگه داریدتا دانه ها جوانه بزنند و رشد کنند.

تکثیر نخل شامادورا

 

هرس کردن نخل شامادورا

هنگام رسیدن گیاه به سن بالا در صورت خشک و چروکیده شدن برگ های قدیمی اش آنها را توسط قیچی باغبانی جدا کنید تا گیاه شما زیبا بماند.

 

مشکلات گیاه

پس از شرح روش نگهداری گیاه نخل شامادورا به مشکلات گیاه میپردازیم:
اگر شرایط رشد این گیاه مناسب باشد با مشکل یا بیماری خاصی مواجه نمی‌شوید. اما آب‌دهی زیاد بزرگترین دشمن گیاه نخل شامادورا است که می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه‌ها و به طبع آن مرگ گیاه شود.
این مشکل در حالت خفیف باعث می‌شود تا برگ‌های گیاه و بدنه آن قهوه‌ای و نرم شود. در حالت شدید این مشکل باعث می‌شود ریشه‌ها لجنی و پوسیده شود.
برای حل این مشکل باید:
● تنها زمانی به گیاه آب دهید که چند سانت بالایی خاک خشک است.
● گیاه را در محیطی پر نور پرورش دهید.
● زهکشی خوب باشد و اجازه ندهید خاک بیش از حد خیس بماند.
● در کف گلدان سوراخ خروج آب وجود داشته باشد.

هرگاه متوجه شدید چنین مشکلاتی در حال رخ دادن است آب‌دهی را متوقف کنید و اجازه دهید خاک کاملا خشک شود.
اگر خاک بیش از حد سنگین است و اجازه نمی‌دهد آب به خوبی تخیله شود باید گیاه را مجددا با خاکی سبک‌تر بکارید و ریشه‌های آسیب دیده را از گیاه جدا کنید.

مانند بسیاری از گیاهان خانگی، بزرگترین آفتی که نخل شامادورا را تهدید می‌کند شپشک و کنه تار عنکبوتی است.
یکی از دلایلی که باعث ایجاد آفت در این گیاه می‌شود، قرار گرفتن گیاه در محیطی خشک و بیش از حد گرم، در زمستان است.
خوشبختانه تشخیص هر دوی این آفت‌ها بسیار آسان است و شما می‌توانید قبل از اینکه تمام گیاه شما از این آفت‌های مزاحم آسیب ببیند با آن مبارزه کنید.

آفات و بیماری‌ها

کنه تارعنکبوتی

این آفت کوچک برگ‌های نخل شامادورا را با چیزی شبیه به تار عنکبوت می‌پوشاند.
این موجودات مزاحم شیره برگ را می‌نوشند و اگر زود اقدام نکنیم برگ‌های گیاه ما بی رنگ و در بدترین حالت گیاه ما را می‌کشند.
این موجودات موذی از رطوبت بیزارند پس بهتر است محیط اطراف گیاه را مرطوب نگه داریم و بر روی برگ‌های آن آب اسپری کنیم. همچنین پوشاندن گیاه با یک پلاستیک شفاف، به از بین بردن آفت کمک می‌کند.

شپشک

این موجودات ریز به صورت گروهی به برگ‌های گیاه یا به محل اتصال برگ به ساقه می‌چسبند و مانند کنه‌های تار عنکبوتی شیره برگ را می‌نوشند تا برگ‌ها بی رنگ شوند. هر چقدر نخل شامادورای ما کوچک‌تر باشد آسیب بیشتری خواهد دید.

راه‌های ایمن برای مبارزه با این آفت‌ها:
زمانی که آلودگی کم است برگ‌های گیاه را با یک دستمال نرم و تمیز پاک کنید و سپس با صابون‌های مخصوص همین کار برگ‌ها را بشورید.
اگر بخواهید از شر این آفت خلاص شوید پیشنهاد میکنیم مطلب رفع شپشک آردی گیاهان را مطالعه کنید.

علت زرد شدن برگ‌های شامادورا چیست؟

زرد شدن برگ‌ نخل‌ها گاهی اوقات –نه همیشه- می‌تواند نگران کننده باشد. در واقع ما باید بتوانیم تشخیص دهیم که آیا این زرد شدن، طبیعی است یا خیر؟

همانطور که شامادورا رشد می‌کند و برگ‌های جدیدی به وجود می‌آورد، باید برگ‌های قدیمی خود را نیز از دست بدهد. این برگ‌های قدیمی، در بخش پایینی گیاه هستند. آنها ابتدا زرد شده و سپس خواهند ریخت که این امری طبیعیست.
اما اگر برگ‌های زرد در ریختن تاخیر دارند، در بخش بالایی گیاه هستند یا به صورت غیرعادی ظاهر شده‌اند، شاید اتفاق مهمی افتاده باشد.
گاهی اوقات برگ‌های شامادورا به علت کافی نبودن عناصر ضروری برای رشد، تغییر رنگ می‌دهند. عناصری مانند نیتروژن، منیزیم و منگنز برای رشد گیاه بسیار حیاتی هستند. در واقع این عناصر به گیاه کمک می‌کنند تا سبز و سالم و پابرجای باقی بماند.

اگر مشکل کمبود عناصر نبود، شاید قارچ‌ها و آفات به شامادورا حمله کرده‌اند. این مهمان‌های ناخوانده نیز سبب زرد شدن برگ‌ها می‌شوند. حال که کمی این موضوع را بررسی کردیم، وقت آن است که روش برخورد با آن را نیز یاد بگیریم:

 • خاک را چک کنید. بدین طریق می‌توانید کمبود عناصر را به دقت متوجه شوید. معمولا کیت‌های تشخیص عناصر را می‌توانید از فروشگاه‌های مرکزی گیاهان تهیه کنید، اما شاید فروشنده گیاهان محلی نیز بتوانند این کار را برای شما انجام دهند.
  اگر به چنین آزمایشی دسترسی ندارید، می‌توانید روش تفکر را جایگزین کنید! کمی با خود فکر کنید،
  آخرین بار چه زمانی به شامادورا کود داده‌اید؟
  آیا کود مصرفی، شامل عناصری که نام بردیم بود؟
  آیا اصلا کود شما برای نخل‌ها مناسب است؟
  آخرین دفعه تعویض خاک آن، به چند سال قبل باز می‌گردد؟
  هر چه دیرتر خاک را عوض کرده باشید، احتمال کمبود عناصر بیشتر است.
  بر اساس نتیجه آزمایش بالا و یا پاسخ سوالات خود، کوددهی را انجام دهید. اگر تست مخصوص را از خاک به عمل آورده باشید، متوجه کمبود دقیق هر عنصر خواهید شد. بنابراین راحت‌تر می‌توانید بهترین کود را انتخاب کنید. اما اگر دسترسی نداشتید، می‌توانید از کودهای با رهایش آرام استفاده کنید.
 • باید یک برنامه دقیق برای کوددهی شامادورا تنظیم کنید. معمولا سالی 4-3 بار کوددهی برای آن کافی است.
 • خشک شدن توپ ریشه، از سایر دلایل است. اگر خاک کاملا خشک بود، باید گیاه را بیشتر آبیاری کنید.
 • اگر مشکل خاک و کود نبود، باید دنبال نشانه‌های حضور آفات و قارچ‌ها بگردید. برگ‌های پژمرده و ریشه پوسیده، نشانه عفونت قارچی است.
  چنین عفونتی به علت آبیاری بیش از حد رخ می‌دهد. اجازه دهید خاک کاملا خشک شود. سپس آبیاری را طوری انجام دهید که بین هر بار، سطح خاک کمی خشک شده باشد. البته برای درمان ریشه پوسیده، لازم است بخش‌های آسیب دیده را جدا کنید و آن را مجدد بکارید.
 • اگر شاهد شبکه‌های تاری یا مایعات چسبنده بر سطح برگ‌ها بودید، یک آفت به شامادورا حمله کرده است. باید نوع آن را شناسایی کرده و برای حذف آن تلاش کنید. اما به طور کلی، اگر حشره قابل دیدن بود باید آن را با دست بردارید. سپس اسپری کردن محلول آب و صابون می‌تواند راه گشا باشد.

در مجموع در این مطلب سعی کردیم، از روش نگهداری گیاه نخل شامادورا اطلاعات لازم را در اختیار شما گذاشته باشیم؛ اما چنانچه در حین خواندن، سوالی از این گیاه به ذهنتان رسیده است اما پاسخ آن را نیافته‌اید یا نیاز به مشاوره گیاه دارید، از طریق بخش نظرات زیر همین مطلب سوالات خود را با کارشناسان گُل‌سِتان درمیان بگذارید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهند.

علت قهوه ای شدن برگ گیاه نخل شامادورا چیست؟

دلایلی زیادی برای این اتفاق وجود دارد. زمانی که برگ‌های گیاه به صورت طبیعی پیر شده‌اند و قرار است بمیرند از لبه شروع به قهوه‌ای شدن می‌کنند تا زمانی که به محل اتصال برگ به ساقه برسند. این یک اتفاق طبیعی است و خود گیاه در وقت مناسب این برگ قهوه‌ای را از ساقه جدا می‌کند و می‌اندازد.
دلیل دیگری که ممکن است باعث قهوه‌ای شدن برگ‌ها شود آب دادن بیش از حد و یا تجمع بیش از حد نمک به خاطر کود دهی، در خاک است.
در این موارد ریشه‌ها قبل از اینکه چیزی در ظاهر برگ‌ها نشان داده شود خراب شده است.
اگر مشکل از کود دادن نیست و فقط خاک بیش از حد خیس است، آب دادن را متوقف کنید تا خاک کاملا خشک شود.
اگر خاک بیش از حد سنگین است کافی است تا گیاه را دوباره در خاکی سبک تر و با زهکشی بهتر بکارید.
بهتر است ریشه‌ها را چک کنید تا ببینید پوسیده یا لزج شده‌اند یا خیر، اگر اینطور بود ریشه‌های خراب را به آرامی و احتیاط قطع کنید.
اگر مشکل از آب‌دهی نیست و کود دادن باعث تجمع نمک در خاک گیاه شده کافی است مانند آنچه بالاتر گفته شد خاک گیاه را با آب شیرین بشویید و اجازه دهید خشک شود.
به نخل شامادورا هر سه یا چهار هفته یک‌بار کود دهید و بهتر است این کار را به صورت محلول در آب انجام دهید.
همچنین هر چهار ماه خاک گیاه را بشویید.

علت زرد شدن برگ های شامادورا چیست؟

برگ‌های زرد در گیاه شامادورا نشانه کم آبی است. این درست است که گیاه خاک خیس را دوست ندارد اما باید آب کافی را جذب کند.
در طول فصل رشد گیاه (بهار تا تابستان) هفته‌ای یک بار و در پاییز و زمستان هر چند هفته یک بار به گیاه آب دهید.
ساده‌ترین راه برای تشخیص زمان آب‌دهی، فرو کردن انگشت در خاک است. اگر چند سانت بالایی خاک خشک بود زمان آب دادن است تا جایی که آب از زیر آن خارج شود.
گاهی اوقات برگ‌های شامادورا به علت کافی نبودن عناصر ضروری برای رشد، تغییر رنگ می‌دهند. عناصری مانند نیتروژن، منیزیم و منگنز برای رشد گیاه بسیار حیاتی هستند. در واقع این عناصر به گیاه کمک می‌کنند تا سبز و سالم و پابرجای باقی بماند.

آیا نخل شامادورا گل میدهد؟

بله! شامادورای آپارتمانی می‌تواند به طور مداوم گل‌های زرد رنگ زیبایی تولید کند. اما باید به قدر کافی بالغ شده باشد.
گل‌های شامادورا بسیار ریز است، طوری که انگار برگ‌ها با رنگ زرد اسپری شده‌اند و خبری از حجم گل‌برگ نیست!
بسته به نوع خاص شامادورای شما، ممکن است در تمام سال هم این گل‌ها را داشته باشید.
این گل‌های زرد رنگ، پس از سپری کردن مدتی از عمر خود ضعیف شده و دچار ریزش می‌شوند. در واقع کف زمین ممکن است با دانه‌های زرد پر شود. اگر نسبت به تمیزی حساس هستید، توصیه می‌کنیم پس از ریزش چند گل، باقی آنها را خودتان جدا کنید.
فراموش نکنید که گلدهی تنها زمانی رخ می‌دهد که گیاه بالغ، مقدار زیادی نور خورشید دریافت کند.

برگ‌های شامادورا کمرنگ شده و سبزی خود را از دست داده است. علت چیست؟

برگ‌های قدیمی، بالاخره از بین خواهند رفت. اما قبل از اینکه کاملا قهوه‌ای شده و به نابودی نزدیک شوند، گیاه تمام بخش‌های مفید درون برگ‌ها را خالی می‌کند و آنها را به سایر نقاط گیاه فرستاده و یا به عنوان انرژی برای ساخت برگ‌های جدید، ذخیره می‌کند. به همین علت برگ‌های کم‌رنگ می‌شوند و دیگر مانند روز اول، سبز نیستند.
این روند در بعضی از گیاهان بسیار سریع رخ می‌دهد، اما در نخل شامادورا ممکن است چندین هفته یا حتی چند ماه طول بکشد. تفاوت رنگ میان برگ‌های درگیر با برگ‌های جوان، قابل توجه است. اما خوششبختانه جای نگرانی نیست و این اتفاق کاملا طبیعی است. اما اگر رنگ برگ به زردی روی آورد، باید آن را به چشم دیگری ببینید و مشکل را پیگیری کنید.

چه زمانی باید گلدان شامادورا را تعویض کنیم؟

نخل‌ها از ایجاد شوک برای ریشه، خیلی استقبال نمی‌کنند. در واقع چون سیستم ریشه‌ای آنها ضعیف و حساس است، تغییر مداوم گلدان می‌تواند در دراز مدت آسیب مخربی بر گیاه داشته باشد. اما با این وجود، شامادورای جوان باید تا زمان رسیدن به دوران بلوغ و ثبات، سالی یکبار تعویض گلدان را تجربه کند. زیرا سریع رشد می‌کند و به فضای بیشتری احتیاج خواهد داشت.
تنها زمانی گلدان شامادورای بالغ را عوض کنید که خاک ضعیف شده باشد، به گونه‌ای که آبیاری گیاه را تحت تاثیر قرار دهد. یعنی هنگامی که خاک، به سرعت آب را عبور داده و دائما خشک باقی می‌ماند؛ و یا برعکس، مانند یک اسفنج عمل کرده و همیشه خیس و مرطوب است. این اتفاق‌ها هر 3-2 سال یکبار برای شامادورا رخ می‌دهد.
گلدان یک سایز بزرگتر، انتخاب ایده‌آلی است. اما اگر تشخیص دادید که به تعویض گلدان نیاز نیست، تنها کافی است خاک قدیمی را از گلدان خارج کرده و با خاک تازه جایگزین کنید. هنگام قرار دادن شامادورا در خاک تازه، حتما توپ ریشه را در جای خود محکم کنید. خاک را کمی فشرده کنید و به آن فشار دهید، بدین شکل تکان نخواهد خورد.
دست‌های شما به خاک آلوده خواهد شد. پس اگر پوست حساسی دارید از دستکش استفاده کنید.
یک روزنامه بر روی زمین پهن کرده و گیاه را از گلدان خارج کنید. سپس آن را تکان دهید تا خاک‌های چسبیده شده به توپ، بریزند. این کار را به آرامی انجام دهید، زیرا ریشه شامادورا ظریف است.
یک لایه خاک تازه بر کف گلدان ریخته و سپس گیاه را دقیقا در مرکز گلدان قرار دهید. سپس باقی فضای گلدان را با خاک پر کنید.
با دست، سطح خاک را به آرامی فشار دهید تا به خوبی محکم شود.
سپس خاک را کاملا آبیاری کنید و شامادورا را در محکانی روشن اما دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید.
حدود 4-2 هفته طول می‌کشد تا نخل شما به شرایط جدید عادت کند.

شامادورا به چه میزان نور برای رشد احتیاج دارد؟

یکی از ویژگی‌های عالی این نخل این است که می‌تواند در نور کم، و حتی نور مصنوعی، دوام بیاورد. در شرایطی که بسیاری از گیاهان آپارتمانی دیگر نمی‌توانند با نور کم کنار بیایند، شامادورا می‌تواند با قدرت به رشد خود ادامه دهد. حوالی یک پنجره نورگیر، برای آن مناسب است.
اما برای دریافت بهترین رشد و عملکرد، باید آن را در مکانی روشن قرار دهید؛ طوری که از تابش مستقیم نور خورشید دور باشد.
اگر می‌خواهید به آن خوش بگذرد، می‌توانید با رسیدن فصل بهار و آغاز گرما، آن را در خارج از خانه قرار دهید. فقط مواظب باشید که در هیچ ساعاتی از روز تحت نور مستقیم نباشد، زیرا دچار سوختگی خواهد شد. قبل از آغاز وزش بادهای سرد پاییزی، باید آن را به خانه بازگردانید.

 

 
برگرفته از فردا _ باغ شیشه ایی / ف
منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :