این گیاهان خانگی برای حیوانات خانگی مضر و سمی هستند
ما از گل‌ها و گیاهان برای زیباتر‌کردن محیط کار و زندگی‌مان استفاده می‌کنیم. اما یادمان باشد که ممکن است هر گیاهی برای حیوانات خانگی مانند سگ و گربه مناسب نباشد

گیاه آپارتمانی سمی

قرار دادن چند گلدان با گیاهان سبز در آپارتمان علاوه بر ایجاد زیبایی، می‌تواند فضای دنج و صمیمی‌تری در خانه ایجاد کند. شما می‌توانید در این گلدان‌ها گیاهان زینتی، گیاهان دارویی و یا سبزی‌های معطر بکارید. مثلا نگهداری گیاه آلوئه‌ورا آسان است و علاوه بر شکل زیبایی که دارد، می‌توانید از ژل تسکین‌دهنده‌ی آن هم استفاده کنید. با وجود تمام این مزایا، تعدادی گیاه آپارتمانی سمی و خطرناک هم وجود دارد که می‌تواند مشکلات سلامتی ایجاد کند.

اگر این گیاهان توسط حیوانات خانگی له شده یا بلعیده شوند می‌توانند آن‌ها را مسموم کرده و مشکلات گوارشی ایجاد کنند.در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, تصمیم داریم به معرفی سمی ترین گیاهان برای حیوانات خانگی شما بپردازیم.

گیاه پیکان

گیاه آپارتمانی خطرناک - گیاه پیکان

این گیاه هم‌خانواده‌ی گیاه فیلودندرون است و روش مراقبت بسیار آسانی دارد. این گیاه معمولا به صورت ترکیبی با گیاهان دیگر، که روش نگهداری مشابهی دارند، در گلدان کاشته می‌شوند. گیاهان جوان برگ‌هایی به شکل قلب دارند و گیاهان قدیمی هم ساقه‌های ضخیم و برگ‌هایی به شکل نوک پیکان دارند. گیاه پیکان همیشه در حال رویش برگ جدید و ریزش برگ‌های قدیمی است بنابراین بهتر است این گلدان را در محلی قرار دهید که افراد حساس یا حیوانات خانگی به برگ‌های ریخته شده دسترسی نداشته باشند.

عوارض مصرف در انسان و حیوانات خانگی: تحریکات پوستی، مشکلات معده و استفراغ.

پیچک انگلیسی

بسیاری از ما ممکن است منشا لکه های ناراحت کننده و خارشی که پس از تماس با پیچک های سمی به وجود می آید را تشخیص دهیم. اما حیوانات خانگی ممکن است تجربه های بدتری در اثر برخورد با این گیاه داشته باشند." پیچک میتواند باعث ایجاد بثورات پوستی در سگ ها و حتی در موارد بدتر منجر به مشکلات تنفسی و فلج شود. " حیوانات خانگی که با پیچک انگلیسی تماس داشته باشند، ممکن است استفراغ، درد شکم، ترشحات غیر طبیعی و اسهال را نیز تجربه کنند.

فیلودندرون

گیاه آپارتمانی خطرناک - فیلودندرون

این گیاه یکی از محبوب‌ترین گیاهان خانگی است که به راحتی در محیط خانه رشد می‌کند. قرار دادن یک یا چند گلدان حاوی فیلودندرون دکوراسیون خانه را چند درجه جذاب‌تر می‌کند اما باید بدانید که این گیاه با بلورهای اگزالات کلسیمی که دارد برای انسان‌ها و حیوانات سمی است.

فیلودندرون ممکن است شاخه‌های رونده هم داشته باشد و همین موضوع باعث دسترسی بیشتر آن‌ها برای کودکان یا حیوانات خانگی می‌شود. بهتر است گیاهانی که شاخه‌ی رونده دارند را در قفسه‌هایی که در شیشه‌ای دارند قرار دهید تا دسترسی به آن‌ها آسان نباشد.

عوارض مصرف در انسان‌ها: خوردن این گیاه در انسان‌ها، حتی در کودکان کوچک، عوارض جانبی خفیفی مثل واکنش‌های درماتیت و تورم دهان و دستگاه گوارش ایجاد می‌کند. البته موارد نادری از مرگ کودکان به دلیل خوردن مقدار زیادی فیلودندرون ثبت شده است. پس بهتر است اگر کودکی در خانه دارید حتما این گلدان را دور از دسترس او قرار دهید.

عوارض مصرف در حیوانات خانگی: عوارض مصرف فیلودندرون در حیوانات خانگی به مراتب شدیدتر از انسان است. اگر آن‌ها از این گیاه بخورند دچار اسپاسم، تشنج، درد و تورم می‌شوند. میزان سمی بودن این گیاه برای گربه‌ها بیشتر از دیگر حیوانات است.

گل شیپوری پیچی

گل شیپوری پیچی ( فیلودندرون ) که به برگ کمانچه نیز معروف است از گیاهان آپارتمانی محبوبی است که به نور مستقیم خورشید نیاز ندارد. با این حال این گیاه "حاوی نوع بسیار خاصی از بلور نامحلول اگزالات کلسیم است که می تواند باعث تحریک دهان سگ شود. " در دفترچه راهنمای مسمومیت حیوانات خانگی آمده است که پس از تماس با این گیاهان، ممکن است حیوان خانگی شما علائمی مانند آبریزش، پنجه کشیدن در دهان، درد دهان، کاهش اشتها و استفراغ داشته باشد.

گل گوش فیلی

گل های گوش فیلی به دلیل داشتن برگ های بزرگ و زیبا بسیار محبوب هستند. اما اگر یک حیوان خانگی با آن تماس پیدا کند، علائمی مشابه تماس با فیلودندرون در حیوان به وجود می آیند. بر اساس اطلاعات دفترچه راهنمای حیوانات خانگی، این گیاهان حاوی بلور های نامحلول اگزالات کلسیم هستند. اگر حیوان خانگی گوش فیلی را بجود یا گاز بگیرد؛ کریستال های آن آزاد می شوند و " با نفوذ در بافت ها و تحریک دهان و دستگاه گوارش باعث مسمومیت می شوند."

زنبق

یک دامپزشک می گوید اغلب اوقات در حیواناتی مسمومیت به وجود می آید که صاحب شان زنبق هدیه گرفته است. زنبق ها می توانند برای سگ ها مضر باشند، اما برای گربه ها بسیار خطرناک تر هستند.البته بعضی از انواع زنبق مانند زنبق خاردار، زنبق صلح و زنبق آسیایی از سمی ترین آن ها هستند."

گربه ها ممکن است با خوردن هر قسمتی از گیاه یا حتی نوشیدن آب گلدان بیمار شوند. مسئله دیگر این است که هنگام نظافت به طور ناخواسته برگ روی گربه بیفتد و آن را لیس بزند. " او خاطرنشان کرد که علائم تماس گربه با زنبق شامل بی حالی، تشنگی زیاد و ادرار بیش از حد و استفراغ است. او ادامه می دهد:" این علائم به دلیل از کار افتادن کلیه رخ می دهد. مراقبت فوری دامپزشکی لازم است و بسیاری از گربه ها در صورت عدم درمان فوری، از بین می روند."

زنبق

گیاه یشم

گیاه یشمی اغلب در گلدان روی میز خانه ها یافت می شود. با این حال این گیاهان براق می توانند برای حیوانات خانگی سمی باشند. تماس با این گیاه باعث می شود حیوان خانگی شما دچار استفراغ، افسردگی و بی تعادلی شوند.

نخل ساگو

نخل های ساگو با ظاهر گرم سیری می توانند برای حیوانات خانگی شما، به ویژه سگ ها بسیار سمی باشند. این گیاهان " حداقل یک یا دو بار در سال باعث ایجاد مشکل در سگ ها می شوند. " به گفته اوچوآ، این گیاهان می توانند بسیار کشنده باشند و باعث نارسایی کبدی در سگ شوند. بسیاری از مردم حتی نمی دانند که این گیاهان سمی هستند و آنها را در حیاط خانه خود نگهداری می کنند. " افسردگی، آبریزش ، استفراغ و اسهال ممکن است اولین علائم مسمومیت باشند ."

پتوس

گیاه آپارتمانی خطرناک - پتوس

پتوس، که به نام پیچک شیطان هم شناخته می‌شود، انواع مختلفی دارد و رنگ برگ‌های آن بسیار متنوع است. این گیاه بسیار سریع رشد می‌کند و فضای سبز خانه‌ی شما را تامین می‌کند. همچنین پتوس تصفیه‌کننده‌ی خوبی ربای هوا است و از آن به عنوان بهترین گیاه برای از بین بردن آلودگی‌های هوا یاد می‌شود.

روش تکثیر این گیاه از طریق قلمه زدن است و همین موضوع باعث شده که تقریبا همه یک گلدان پتوس در خانه داشته باشند. قلمه‌ی این گیاه چند روز پس از قرار گرفتن در آب ریشه می‌زند و می‌تواند به صورت مستقل زندگی جدیدی را آغاز کند.

پتوس برای انسان خطرناک نیست و می‌توانید با خیالی راحت از آن نگهداری کنید، اما اگر در خانه از حیوانات خانگی نگههداری می‌کنید می‌تواند برای آن‌ها عوارض جانبی جدی ایجاد کند. همچنین بعضی از افراد که بدن حساسی دارند ممکن است در صورت بلعیدن این گیاه دچار مشکل شوند.

عوارض مصرف در انسان: سوزش دهان، تحریک پوست، تورم لب و زبان و گلو، استفراغ، اسهال.

عوارض مصرف در حیوانات خانگی: آروغ زدن، خفگی، تورم دهان و زبان، مشکلات تنفسی،‌ ناراحتی معده. خوردن این گیاه در حیوانات می‌تواند منجر به نارسایی کلیه یا مرگ شود.

گیاهان آپارتمانی سمی

 

استفاده‌ی گیاهانی که معرفی کردیم به روش‌های زیر می‌تواند ایجاد مسمومیت کند:

  • خوردن یا لمس برگ‌ها
  • بلعیدن میوه، شکوفه یا ریشه‌ی آن‌ها
  • تماس پوست با شیره یا آب میوه‌ی آن‌ها
  • خوردن خاک
  • نوشیدن آب زیرگلدانی

معمولا مراکز فروش گل هیچ اطلاعاتی مبنی بر سمی بودن گیاهان روی گلدان نمی‌نویسند و این موضوع ممکن است سلامت افراد آسیب‌پذیر خانواده‌ی شما را به خطر اندازد. در جدول زیر به صورت خلاصه اطلاعات کلی درباره‌ی گیاهان خطرناک و آسیب‌زا بودن آن برای هر گروه را ذکر کرده‌ایم و در ادامه به بررسی کامل‌تر آن‌ها می‌پردازیم.

نام گیاه برای انسان سمی است برای سگ سمی است برای گربه سمی است
فیلودندرون کمی کاملا کاملا
پتوس کاملا کاملا کاملا
گیاه پیکان کمی کمی کمی
زنبق نسبتا نسبتا کاملا
سوسن صلح کاملا کاملا کاملا
دیفن‌باخیا نسبتا نسبتا نسبتا
خرزهره بسیار زیاد بسیار زیاد بسیار زیاد
کالادیوم کاملا کاملا کاملا
زبان مادرشوهر یا گیاه پوست ماری نسبتا نسبتا نسبتا
پیچک کمی کاملا کاملا
منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :