چه دلایلی باعث گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری میشود؟
شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که آب آبگرمن دیواری منزلتان دچار مشکل شده باشد. برای یافتن علت گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری، باید عوامل مختلفی را مورد بررسی ق

 

چرا آبگرمکن دیواری آب را گرم نمی‌کند؟ - حرفه ای | عیب یابی در منزل

آکاایران: انواع آبگرمکن دیواری و زمینی وظیفه تامین آب گرم ساختمان را به عهده دارند. وقتی سیستم گرمایشی به هر علتی دچار مشکل می شود، باید به سرعت ایراد کار را پیدا کرد. بدون تردید نمی توانید چندین روز بدون آبگرم حمام و … سپری کنید. عدم دسترسی به آبگرم برای خانواده هایی که فرزند کوچک دارند، یک فاجعه است. به خصوص در فصول سرد سال که کاربرد آبگرمکن بیشتر هم می شود. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, قصد داریم درباره علت های مختلف گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری، نکاتی را بیان کند. بنابراین اگر با مشکل گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری، مواجه شده‌اید، ادامه مطلب را از دست ندهید.

علت گرم نشدن آب آبگرمکن برقی چيست ؟ كدام قطعه خراب شده است ؟

شایع‌ترین علل گرم نشدن آب آبگرمکن

  • اشکال در انتقال آب در لوله
  • رسوب در مخزن آبگرمکن
  • سیستم گرمایشی معیوب

رسوب گرفتن مبدل حرارتی

اصلی ترین دلیل سرد بودن آب و علت داغ نشدن آب آبگرمکن دیواری، رسوب مبدل است. در واقع باید بگوییم که آب لوله کشی حاوی مواد معدنی زیادی است که به مرور در لوله ها رسوب می دهند. متاسفانه این رسوب در آبگرمکن و مخزن آب نیز تشکیل می شود. با توجه به کارکرد مداوم آبگرمکن و همچنین دمای زیاد، رسوب مبدل به سرعت تشکیل می شود. تعجب نکنید رسوب گرفتن آبگرمکن بسیار طبیعی است و در همه مناطق دیده می شود. در نهایت رسوب آب در ته مخزن جمع می شود و قادر به خروج از آب گرمکن نیست و آب آبگرمکن گرم نمیشود.

میتوان گفت علت پایین بودن فشار آب آبگرمکن نیز همین رسوب گرفتگی است. برای رفع این مشکل لازم است تا عملیات رسوب زدایی آبگرمکن انجام شود. برای از بین بردن رسوبات آبگرمکن، محفظه آب به طور کامل شستشو داده می شود. این کار نیاز به تجربه و مهارت دارد.

رسوب‌زدایی پکیج دیواری | اسیدشویی پکیج دیواری | سرویسکاران 24

به وجود آمدن مشکل در ترموکوبل

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند دلیل گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری باشد، پیدایش اشکال در ترموکوبل است. ترموکوبل یکی از لوازم مهم سیستم‌های گرمایشی محسوب می شود و برای شعله‌ور شدن مشعل، نیاز است که ترموکوبل آبگرمکن، سالم باشد.

هنگامی که این قطعه، دچار مشکل می‌شود، می‌توانید با توجه به نوع مشکل آن نسبت به تعمیر و یا عوض کردن آن اقدام نموده و مشکل گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری خانه خود را برطرف کنید. یکی از مشکلات شایع مربوط به ترموکوبل آبگرمکن‌ها، شل بودن مهره مربوط به آن‌هاست که برطرف کردن مشکل مربوطه به تخصص و مهارت کافی احتیاج دارد.

آموزش تست و تعویض ترموکوپل بخاری گازی » وبلاگ استادکار

کاهش فشار گاز

کم شدن فشار گاز، یکی دیگر از شایع ترین دلایل گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری است. دو دلیل متداول افت فشار گاز، شامل لوله‌کشی گاز منطقه و نشتی در لوله‌کشی گاز ساختمان است. همان گونه که می‌دانید، برای دلیل اول افت فشار گاز، کاری از دست صاحبان ملک برنمی‌آید و همه اهالی منطقه مورد نظر از مشکل مربوطه، رنج می‌برند.

ولی چنانچه افت فشار گاز به علت نشتی در لوله‌کشی گاز ساختمان صورت گرفته باشد، باید به سرعت برای تعمیر آن به به تعمیرکار، مراجعه کنید و تا نسبت به برطرف کردن آن مشکل اقدام کند. به هیچ وجه نسبت به این موضوع بی‌تفاوت نباشید، چون امکان دارد که مشکلات جدی‌تری را به وجود آورد.

 

علت کم بودن شعله آبگرمکن دیواری بوتان | دلایل کم بودن شعله در آبگرمکن چیست  | ابتکار سرویس

خرابی پیلوت 

با زدن کلید روشن آبگرمکن، شمعک روشن می شود. هر نوع مشکلی در سیستم شعله شامل خاموش شدن یا سوخت ناقص مربوط به پیلوت است. گرفتکی، کثیفی و خرابی پیلوت باعث می شود تا شعله خاموش شده و آبگرمکن نتواند آب را گرم کند. همین اشکال ساده سبب قطع شدن آب گرم منزل می شود و مشکلات بسیاری را ایجاد می کند.

روشن نماندن شمعک آبگرمکن علت چیست؟| تعمیر آبگرمکن در محل

خاموش شدن شمعک

خاموش شدت شمعک، از دیگر علل گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری است. در حقیقت خاموش شدن خود به خود شمعک امکان دارد به علت افت فشار گاز باشد که با تنظیم پیچ شمعک این اشکال رفع می‌شود. علل افت فشار هم رسوب گرفتگی،نشتی گاز، گرفتگی صافی شمعک و بسته بودن شیر پروانه ای باشد.

بعضی وقتها نیز شمعک روشن می‌شود، ولی مشعل روشن نمی‌شود، یا دیر روشن می‌شود که باید شیر احتراق تنظیم شود. یکی دیگر از علل روشن نشدن مشعل می‌تواند پاره شدن یا خراب شدن واشر دیافراگم باشد. بنابراین برای برطرف کردن این اشکال یعنی برطرف کردن روشن نشدن شمعک آبگرمکن دیواری و گرم نشدن آب آبگرمکن به سرعت از یک تعمیرکار آبگرمکن کمک بخواهید.

روشن نماندن شمعک آبگرمکن علت چیست؟| تعمیر آبگرمکن در محل

اشکال در لوله کشی

عامل دیگری که سبب می شود آب آبگرمکن گرم نشود و علت داغ نشدن آبگرمکن است، اشکال در لوله کشی موقع نصب آبگرمکن است. نصب اشتباه در لوله کشی نیز می‌تواند دلیل گرم نشدن آب آبگرمکن باشد. که برای رفع این مشکل شما احتیاج به لوله کش حرفه ای دارید.

 

دودکش

بعضی اوقات این مشکل نادیده گرفته می شود ولی نقش مهمی در کیفیت عملکرد آبگرمکن دارد. دودکش های غیر استاندارد نیز باعث اشکال در آبگرمکن و پکیج هستند و می توانند خطرات جدی برای خانواده ها به وجود بیاورند. دودکش استاندارد می تواند گازها را خارج کند و به این ترتیب سوخت بگرمکن بهتر انجام می گردد. دلیل سرد بودن می تواند به علت خاموش شدن بگرمکن باشد که به علت عدم عملکرد درست دودکش ها اتفاق افتاده است.

 

چنانچه آب به اندازه کافی گرم نمی‌شود

بعضی اوقات امکان دارد آب کاملا سرد نباشد ولی همچنان به قدر کافی گرم نشود. در چنین شرایطی مانند دستورالعمل زیر اقدام کنید.

ترموستات آبگرمکن دیواری را به روی درجه بالاتری بگذارید. چنانچه وقع انجام این کار مشعل آبگرمکن دیواری شعله ور شد، بگذارید روی همان درجه بماند، یکساعت بعد دوباره آب گرم را بررسی کنید.

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :