وسایل چوبی خانه را با این تکنیک و اصول رنگ آمیزی کنید
روش رنگ آمیزی چوب,روش رنگ آمیزی درب چوبی,تکنیک رنگ آمیزی چوب,روش رنگ آمیزی چوب روسی,روش رنگ آمیزی طرح چوب,روش رنگ آمیزی روی چوب,روش رنگ آمیزی دربهای چوبی,تکنیک

آکاایران: وقت آن رسیده است تا وسایلی که دیگر راضی تان نمی کنند را با رنگ کردن و تغییر دادن به شکلی جدید در بیاورید. رنگ کردن اشیاء چوبی معمولا ساده تر از سطوح فلزی و اشیائ دیگر است. اما برای رنگ کردن چوب هم به مهارت ها و آموختن فنونی نیاز است که کار را ساده تر کرده و نتیجه مطلول تری را به همرا داشته باشد. روش های مختلفی برای رنگ آمیزی وسایل چوبی وجود دارد که اگر اصولی و با دقت و حوصله انجام گیرد وسیله کهنه شما را نو و زیبا می سازد و شما را از یک خرج بیهوده می رهاند. در این مقاله از مجموعه مقالات نکات خانه داری آکاایران , اصول و تکنیک های رنگ آمیزی وسایل چوبی خانه را آموزش میدهیم. با ما همراه باشید.

رنگ کردن وسایل چوبی

برای اینکه در رنگ آمیزی وسایل چوبی به نتیجه خوبی برسیم لازم است پیش از شروع کار با حوصله برای زیرسازی وقت بگذاریم و به تعمیر و بررسی جزئیات شیء بپردازیم . حرفه ای ها سمباده کشی سطح و پرکردن برآمدگی های ایجاد شده در سطح وسیله را از رازهای مهم رسیدن به نتیجه ای مطلوب در رنگ آمیزی وسایل چوبی می دانند و این کار را پیش از آستر و هم بین لایه های آستر انجام می دهند.

برای سمباده کشی قسمت های کوچک وسیله بهتر است از سمباده دستی و برای سمباده کشی اشیاء بزرگ بهتر است از سمباده های برقی استفاده کنید. سپس روی سطح چوب دست بکشید تا یکدست و صاف باشد سپس یک لایه آستر (بتونه ) با کیفیت به عنوان اولین لایه روی سطح چوب بکشید ، دقت کنید که رنگ بتونه در رنگ آمیزی نهایی تاثیرگذار است بنابراین بهتر است قبل از بتونه کردن از فردی با تجربه درباره رنگ بتونه سوال کنید. پس از آستر کشی به رنگ آمیزی بپردازید به طوری که به نتیجه مطلوب برسید.

برای رنگ آمیزی وسایل چوبی ، رنگ های مختلفی وجود دارند که بسته به نوع رنگ آمیزی انتخاب می شوند . مثلا اگر چوب ما خوش نقش باشد و بخواهیم نقوش آن به چشم بیاید باید از رنگ های روشن استفاده کنیم و اگر بخواهیم چوبی که نقوش جالبی ندارد و بتونه هم شده است را رنگ کنیم باید از رنگ هایی استفاده کنیم که سطح کار را بپوشانند تا زیر کار دیده نشود.

روش رنگ کردن وسایل چوبی

 

رنگ کردن مبلمان و وسایل چوبی:

1. ابتدا سطح چوب را به وسیله سمباده کشی صاف و یکدست نمایید.

2. سپس روی سطح چوب با یک قلم مو یک لایه آستر (بتونه) پیاده کنید ویک شب اجازه دهید تا خشک شود.

3. در این مرحله شما دوباره باید سمباده بکشید با این تفاوت که این بار روی اولین لایه آستر را که کاملا خشک شده به آرامی سمباده می کشید تا بتونه اضافی آن جدا شده و کاملا صاف و یکدست شود. سپس روی لایه اول استر دومین لایه را پیاده کنید و اجازه دهید یک شب بماند تا خشک شود.

4. با یک قلم مو روی سطح چوب یک لایه از رنگ اصلی می زنیم و صبر می کنیم تا کاملا خشک شود. پس از خشک شدن رنگ شروع به سمباده کشی آرام می کنیم تا ذرات اضافی کنده شوند سپس لایه دوم رنگ را روی سطح می زنیم و اجازه می دهیم تا خشک شود.

5. در این مرحله نوبت اسپری پلی اورتان روی سطح می رسد . پس از اسپری آرام پلی اورتان روی سطح اجازه دهید خشک شود سپس دوباره پلی اورتان را روی سطح اسپری نمایید بگذارید خشک شود.

6. شما با رعایت این اصول می توانید یک شیء چوبی قدیمی را بار دیگر نو و زیبا نمایید و در دکوراسیون از آن استفاده کنید.

رنگ کردن چوب مبل

برای نقاشی سطوح چوبی تکنیکی وجود دارد تا جلوه کار زیباترشود و نتیجه کار جلوه ای شبیه چرم داشته باشد . برای رنگ آمیزی چوب به صورت چرم شما به مقداری مایع براق کننده و رقیق کننده رنگ (تینر) احتیاج دارید .

رنگ هایی مانند قهوه ای تیره، قهوه ای مایل به قرمز و… را می توانید برای این تکنیک استفاده کنید ولی این رنگ ها باید تیره تر از رنگ زمینه باشند. برای اجرای این تکنیک ابتدا وسایل چوبی را آنگونه که در ابتدای مطلب توضیح دادیم رنگ می کنید و سپس این تکنیک را پیاده می کنید.

 

رنگ آمیزی چوب به صورت چرمی

در اینجا تکنیکی برای نقاشی سطوح چوبی به شما معرفی می کنیم که نتیجه کار جلوه ای شبیه چرم خواهد شد. در این تکنیک به مقداری مایع براق کننده و رقیق کننده رنگ (تینر) نیاز است تا جلوه کار زیباتر از کار در آید. رنگ های مختلفی را برای این تکنیک می توان استفاده کرد. مثل قهوه ای تیره، قهوه ای مایل به قرمز و… که تنها باید مقداری از رنگ زمینه تیره تر باشد. برای اجرای این تکنیک باید زمینه سطح طبق آنچه در مطلب قبل گفته شد به صورت ساده رنگ آمیزی و کاملا خشک شود و سپس این تکنیک روی آن به اجرا درآید.

 

نحوه اجرای تکنیک رنگ آمیزی چرمی:

دور تا دور سطح مورد نظر را با در نظر گرفتن حاشیه، نوار چسب بچسبانید. ابتدا مایع لعاب (براق کننده) و رنگ قهوه ای و رقیق کننده رنگ را به نسبت های مساوی با هم ترکیب کنید. پس از اینکه رنگ زمینه روی سطح اجرا و خشک شد. از قلم مو استفاده کنید و این محلول براق کننده را سرتاسر سطح چوب پیاده کنید.

در حالی که هنوز محلول رنگ روی سطح خیس است، ورق روزنامه ای را روی سطح به صورت باز قرار دهید و پس از چند ثانیه آن را بلند کرده و بار دیگر روی همان قسمت قرار دهید. این کار را روی تمام قسمت های سطح انجام دهید.

باز هم در حالی که ترکیب رنگ و براق کننده روی سطح خیس است دستمال نرمی را در دست خود جمع کنید و روی سطح به آرامی ضربه بزنید. حال بگذارید تا رنگ کاملا خشک شود سپس چسب دورتادور سطح را بردارید.

روی سطح یک یا دو لایه واکس پیاده کنید تا سطح کار جلا داده شود. برای رسیدن به جلوه ای حرفه ای تر و نگه داری بهتر از سطح چوبی، می توانید قبل از واکس، یک لایه پولیش روغنی روی سطح بمالید.

رنگ کردن چوب به صورت چرمی

 

 

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :