سوختگی فرش را چجوری از بین ببریم ؟
سوختگی فرش با شمع,سوختگي فرش با زغال,سوختگی فرش دستباف,سوختگی فرش با قابلمه,سوختگی فرش با سشوار,سوختگی فرش,سوختگی فرش را چه کنیم,سوختگی فرش نی نی سایت,سوختگی فر

Image result for ‫سوختگی فرش‬‎

آکاآپ: با سوختن فرش همیشه قسمت سوخته در معرض دید می باشد و شکل خوبی به هیچ عنوان ندارد اما این مسئله را چگونه میتوان حل کرد ؟ شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بر اثر حادثه و یا بی توجهی با مشکل سوختگی فرش و یا موکت مواجه شوید. لکه های سوختگی به خصوص برای فرش و موکت همیشه یکی از دردسر سازترین و چالش برانگیزترین اتفاقاتی است که می تواند برای هر خانم خانه داری اتفاق بی افتد؛ به همین منظور در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات خانه داری آکا، شما را با انواع سوختگی فرش آشنا میکنیم و روش های پاک کردن و از بین بردن سوختگی فرش را به شما آموزش میدهیم . با ما همراه باشید.

 

سوختگی بوجود آمده بر روی فرش می تواند ناشی از :
  • سوختگی فرش با شمع
  • سوختگی با قابلمه داغ
  •  سوختگی با سیگار 
  •  سوختگی با زغال قلیان
  • یا سوختگی با اتو
 باشد که در ادامه مقاله به چگونگی ترمیم و رفوی انوع سوختگی ها در قالیشویی ها و روش های خانگی خواهیم پرداخت.
ترمیم سوختگی فرش
 

سوختگی فرش با شمع

در صورتی که سوختگی فرش به خاطر ذوب شدن شمع بر روی فرش باشد باید بلافصله آن را پاک نمایید و شمع آب شده که هنوز بر روی فرش ماشینی خشک نگردیده را می توانید به وسیله یک دستمال و یا حوله از جنس کتان خشک نمایید. به این نکته توجه داشته باشید که هیچگاه نباید دستمال بر روی آن مالش داده بشود و باید تنها در جهت خشک کردن از دستمال استفاده نمایید که با فشار دادن  دست بر روی قسمت مورد نظر خشک کردن آن را انجام دهید .

از روش های دیگر در جهت از بین بردن لکه شمع  ساختن لکه بر سوختگی فرش می باشد. برای ساخت لکه بر فرش شما می توانید ، کمی مایع ظرفشویی را برداشته و آن را مخلوط با آب کنید .به این نکته توجه داشته باشید که نباید خیسی زیاد باشد و شما می توانید آن را به وسیله آب پاک سازی کنید تا به صورت کامل لکه سوختگی شمع بر روی فرش رفع بگردد.

در مورد لکه موکت هاي پشمي از آب ولرم استفاده کنيد. هرگز از آمونياک يا لکه برهاي داراي ترکيبات شیمیایی که به بافت موکت آسيب مي رساند، استفاده نکنيد.

موکت ها و پادري هاي داراي الياف گياهي مانند کنف داراي الياف زبر و سخت بوده، در مقايسه با موکت هاي پشمي و موکت هاي داراي مواد مصنوعي مقاومت کم تري در برابر لکه دارند.
بعد از، از بين بردن لکه، قسمت خيس شده را سريع با فن يا سشوار و حرارت کم خشک کنيد.

سوختگي لکه شمع در فرش ها و موکت هاي پرزدار را با يک قاشق بتراشيد.
سپس روي لکه دستمال کاغذي يا پارچه سفيد گذاشته، با حرارت کم اتو بکشيد. زماني که موم کاملا جذب شد، دستمال را برداريد.

سوختگی فرش با قابلمه

این سوختگی اغلب بر روی فرش های آشپزخانه که محل پخت و پز می باشد صورت می گیرد. اغلب پیش آمده که قابلمه داغی را روی فرش باقی بگذارید و قابلمه به فرش بچسبد و یک لکه زرد رنگ بزرگ به اندازه کف قابلمه بر روی فرش ایجاد گردد. چنانچه سوختگی ایجاد شده توسط قابلمه خفیف باشد و به رنگ زرد در نیاید می توانید پرزهای خوابیده شده را با قرار دادن یک قطعه یخ بر روی آن ، ترمیم نمایید و سپس با یک شانه، پرزهای فرش را شانه بزنید تا یکدست شوند. 

رفع سوختگی فرش با سیگار

  • برای رفع سوختگی فرش با سیگار ابتدا با کمک یک کاغذ سمباده سطح سوختگی را بسابید.
  • در مرحله بعد با کمک جاروی معمولی و یا شارژی سوختگی های سابیده شده را از روی فرش تمیز کنید.
  •  در صورت ماندن بخشی از سیاهی های سوختگی می توانید با استفاده از نوک یک قیچی کوچک به دقت لکه را از روی پرز و بافت فرش قیچی کنید.
  • حالا با دقت لکه را بررسی کنید اگر هنوز لکه سوختگی باقی مانده است با کمک محلولی از یک قسمت آب اکسیژنه و ده قسمت آب با کمک یک پارچه روی لکه را به آرامی تمیز کنید. برای این منظور دقت کنید که ابتدا سطح بیرونی لکه و سپس بافت داخلی فرش را تمیز کنید.
  • در مرحله آخر محل لکه را با آب بشویید و سطح آن را کاملا خشک کنید.

سوختگی با زغال قلیان

یکی از سوختگی های رایج بر روی فرش ها، سوختگی ناشی از افتادن زغال بر روی فرش می باشد. معمولا زغال، سوختگی  بزرگ ،عمیق و غیر قابل بازگشتی بر روی فرش باقی می گذارد. مراحل ترمیم سوختگی ناشی از زغال مانند مراحل ترمیم سوختگی با سیگار می باشد با این تفاوت که پس از قیچی نمودن پرزهای سوخته فرش، روی سوختگی، یک لایه ضخیم محلول شامپو فرش بکشید و بگذارید کاملا خشک گردد و در آخر سطح سوختگی را جارو برقی بزنید. چنانچه همچنان آثار سوختگی وجود دارد،  از یک محلول رنگ بر ضعیف استفاده نمایید. هرگز برای شستشوی لکه فرش ناشی از سوختگی از صابون استفاده ننمایید.

سوختگی با اتو

یکی دیگر از انواع سوختگی بر روی فرش، سوختگی ناشی از اتوی داغ می باشد. چنانچه باز هم سوختگی و زردی ایجاد شده کم و محدود بود، می توانید با استفاده از یک پیاز به رفوی ان بپردازید. پیار را نصف نمایید و روی سوختگی قرار دهید و در اخر محل لکه را با اب سرد بشورید. باید اضافه کرد که تمامی روش های پیشنهاد شده در این مقاله در خصوص سوختگی های خفیف و سطحی می باشد چنانچه عمق و حجم سوختگی بالا باشد جهت رفو و ترمیم می بایست از خدمات قالیشویی ها بهره گرفت.
 
 
منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :