شیوه درست شستشوی و لکه گیری کفپوش های چوبی
اکثر افراد زیبایی کفپوش چوبی را تحسین می کنند ولی با تمیز کردن کفپوش چوبی مشکل جدی دارند. بدیهی است که تمیز نگاه داشتن کف منزل یکی از دشوارترین کارهای نظافت من

آکاایران: این روزها بسیاری ترجیح می‌دهند کف خانه‌های‌شان را پارکت چوبی کنند تا هم خانه‌ای زیبا داشته باشند هم این پارکت به عنوان عایق صدا و گرما عمل کند. اما تمیز کردن کف چوبی خانه و شستشوی پارکت با سرامیک و سنگ کمی متفاوت است و نیاز به دقت بیشتری دارد تا پاک‌کننده خانگی کفپوش موجب آسیب به کفپوش نشود. از طرفی شاید ندانید ماده‌ی مناسب برای شستشوی پارکت چیست و برق انداختن کفپوش چوبی با کدام ماده بهتر انجام می‌شود.

ضدعفونی کردن کفپوش چوبی هم در این روزها که درگیر بیماری کرونا هستیم، برای پیشگیری از بیماری مهم است. به همین دلیل در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا,با ما همراه شوید تا نکاتی درمورد شستشو و لکه گیری کفپوش چوبی را به شما آموزش دهیم.
تمیز کردن کف چوبی

 

تمیز کردن کف چوبی خانه

چه بخواهید لکه‌ای را از پارکت چوبی بزدایید و چه صرفا برق انداختن کفپوش چوبی هدف‌تان باشد، با استفاده از مواد درست نتیجه‌ی دلخواه‌تان را به دست می‌آورید. گاهی کف چوبی خانه بر اثر گذشت زمان تغییر رنگ می‌دهد و گاهی لکه‌هایی روی پارکت چوبی می‌افتند که به این سادگی‌ها از بین نمی‌روند. اگر قصد تمیز کردن کف چوبی خانه و شستشوی پارکت‌های چوبی را دارید باید چگونگی برق انداختن کفپوش چوبی را بلد باشید و انواع پاک‌کننده خانگی کفپوش را بشناسید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 

 

تجهیزات مورد نیاز برای تمیز کردن کفپوش چوبی

استفاده از لوازم و تجهیزات نادرست می‌تواند به مرور به بافت کفپوش‌های شما آسیب وارد کند و موجب شود سطح روی آن از بین برود و ظاهری نامناسب پیدا کند. بهترین ابزار برای تمیز کردن کفپوش چوبی یک پارچه میکروفیبر است که به راحتی همه گرد و غبارها و آلودگی‌های روی کفپوش چوبی را پاک می‌کند. تهیه کردن یک تی مناسب با پارچه میکروفیبر می‌تواند بهترین انتخاب برای نظافت پارکت‌ها باشد که به بهترین نحو همه آلودگی‌ها را از روی کفپوش‌ها تمیز می‌کند.

نوع ماده تمیزکننده برای هر نوع کفپوشی متفاوت است، پس ابتدا نوع کفپوش خودتان را شناسایی کنید و بعد از یک ماده تمیزکننده مطمئن با برندی شناخته شده استفاده کنید.

راهنمای نظافت کفپوش چوبی منزل

برای تمیز کردن کفپوش چوبی از پارچه میکروفیبر و یک تمیزکننده مخصوص استفاده کنید.

بهترین ماده طبیعی برای تمیز کردن پارکت‌ها و کفپوش لمینت

سرکه یکی از بهترین پاک‌کننده‌های طبیعی برای کفپوش‌های چوبی است که بسیار ایمن و ارزان است. برای استفاده از سرکه در نظافت کفپوش‌ چوبی باید یک چهارم پیمانه سرکه سیب را با حدود 4 لیتر آب ولرم ترکیب کنید. اگر سرکه سیب در دسترس ندارید، می‌توانید از نصف فنجان سرکه سفید استفاده کنید.

برای از بین بردن بوی سرکه نیز بهتر است چند قطره عطر به آن اضافه کنید. استفاده از مواد طبیعی برای تمیز کردن کفپوش چوبی‌، هم آن‌ها را تمیز و شفاف می‌کند و هم برای حیوانات خانگی و کودکان نیز بی‌خطر است. از طرف دیگر بعد از تمیز کردن کفپوش‌ها با کمک سرکه لازم نیست تمام سطوح را همانند زمانی که ماده شیمیایی استفاده کرده‌اید با آب بشویید.

بهترین مواد تمیزکننده برای نظافت پارکت و کفپوش لمینت کدامند؟

اگر در خانه کودک و یا حیوان خانگی دارید، بهتر است برای تمیز کردن کفپوش چوبی از مواد شیمیایی استفاده نکنید.

برای اینکه روال نظافت کفپوش‌ها با سرعت بیشتری انجام شود، می‌توانید یک سطل از ترکیب آب و سرکه تهیه کنید و با کمک تی با روکش میکروفیبر تمام کفپوش‌ها را تمیز کنید. تنها موضوعی که لازم است در زمان تمیز کردن کفپوش چوبی به آن دقت کنید، این است که هیچ‌گاه آب زیادی روی کفپوش‌ها نریزید؛ سعی کنید است کار را با دقت انجام دهید و سطوح را در انتها به خوبی خشک کنید.

استفاده از تی برای تمیز کردن کفپوش چوبی

اگر از تی برای نظافت کفپوش چوبی استفاده می‌کنید، حواستان باشد که سطح کفپوش چوبی خیس نشود و تنها کمی رطوبت برای این کار کافی است.

*توجه داشته باشید که برخی از کفپوش‌های چوبی ممکن است در اثر برخورد با سرکه آسیب ببینند، بهتر است قبل از تمیز کردن کفپوش چوبی با کمک سرکه ابتدا در یک مکان دور از دید آن را امتحان کنید

پاک کردن لکه از روی کفپوش های چوبی

تمیز کردن لکه چربی

اگر بر روی کفپوش چوبی منزلتان روغن ریخت و لکه چربی روی آن ایجاد شد ، روی آن تکه ای یخ بگذارید و سپس با استفاده از قاشق پلاستیکی آن را از کف جدا کنید.

تمیز کردن لکه خون

برای تمیز کردن لکه خون روی کفپوش چوبی از مایع شیشه شوی پنجره و دستمال استفاده کنید و سپس را با دستما نمدار پاک و خشک نمایید.

تمیز کردن رد کفش

راه رفتن با کفش پاشنه بلند روی پارکت سبب می شود تا جای پاشنه کفش روی کفپوش بماند ، برای تمیز کردن رد کفش از پاک کن کمک بگیرید و با یک دستمال نمدار روی آن بکشید.

پاک کردن لکه لاک

برای برطرف کردن لکه لاک از روی کفپوش ، دستمالی را به کمی پودر شوینده و آب ولرم آغشته کنید و سپس با یک دستمال نمدار محل را تمیز و در نهایت خشک کنید. از مالش دادن بیش ازحد خودداری کنید.

تمیز کردن لکه جوهر

برای تمیز کردن لکه جوهر، حیوانات خانگی و لکه های آب از روی کفپوش چوبی از مواد شوینده، دستمال نرم و کمی آب گرم استفاده کنید . اگر لکه پاک نشد، روی آن خمیر دندان مالیده و با استفاده از دستمال خشک پاک کنید.

تمیز کردن لکه آدامس، موم و مداد شمعی

برای تمیز کردن لکه آدامس، موم و مداد شمعی از روی کف پوش چوبی ، ابتدا 5 دقیقه کیسه پلاستیکی پر از یخ را روی لکه قرار دهید ، سپس با قاشق یا کارت اعتباری آدامس و موم و... را بکنید .

تمیز کردن سوختگی ها

برای تمیز کردن سوختگی های روی کفپوش چوبی به آرامی محل سوختگی را با چاقو بتراشید ، سپس محل را ترمیم کنید.

طریقه مراقبت از کفپوش های چوبی

استفاده از برخی مواد شوینده برای کفپوش چوبی خانه ممنوع!

برای پاک کردن لکه های روی پارکت یا لمینیت ها از شوینده های مخصوص بهره بگیرید اما از هر شوینده ای برای این کار استفاده نکنید، زیرا ز مواد شوینده شیمیایی ای استفاده می کنند که بسیار قوی هستند، باعث آسیب رساندن به کفپوش ها می شوند. ترجیحا از مواد شوینده مایع هم استفاده کنید، چراکه به داخل حاشیه های کفپوش چوبی رفته و باعث خراب شدن آن می گردد

در برابر اشیای نوک تیزمراقبت کنید

کفپوش های چوبی در برابر اشیای نوک تیز آسیب پذیرند و خیلی زود خراشیده می شوند .

از فرش یا قالیچه استفاده کنید

در قسمت هایی از خانه تان که تردد زیاد است ، به علت مراقبت بیشتر از فرش یا قالیچه استفاده کنید.

استفاده از بخارشوی برای کفپوش منزل ممنوع

از بخارشوی و برای تمیز کردن کفپوش چوبی منزل استفاده نکنید زیرا رطوبت موجود به بافت چوب نفوذ کرده و آن را خراب می کند در نتیجه لایه اولیه و محافظ کفپوش به مرور زمان کاملا نابود می شود.

زیرپایه های مبلتان پدهای مخصوصی قرار دهید

حواستان باشد مبلمان شما بر روی کفپوش چوبی منزل شما خش واردنکند . برای جلوگیری از این کار از پدهای مخصوصی که در زیر پایه های میز و صندلی ها نصب می شوند استفاده کنید.

کفپوش چوبی منزل را به موقع تعمیر کنید!

در صورت آسیب وارد شدن به کفپوش چوبی خانه دست به کار شوید و به تعمیر آن بپردازید.

از کپک زدگی کفپوش چوبی جلوگیری کنید

کپک ها در صورت وجود شرایط مساعد روی چوب شروع به رشد می کنند و در لایه های زیرین چوب نیز نفوذ کرده و باعث تغییر رنگ و پوسیدگی آن می شوند. برای جلوگیری از ایجاد کپک روی سطوح چوبی :

  • سطح کفپوش را خشک نگه دارید
  • سطح کفپوش را بطور منظم تمیز کنید
  • تعمیر کردن پارکت و لمینیت ها
  • برای تعمیر خراشیدگی های جزئی روی پارکت یا لمینت
  • بسته های مخصوص تعمیر را که حاوی تمام وسایل مورد نیاز برای تعمیر می باشند، را خریداری کنید.
  • سپس روی سطح خراشیده شده، سنباده زده تا کاملا صاف شود.
  • با استفاده از دستگاه تولید حرارت برقی موجود در داخل بسته ، روی قسمت خراشیده شده رنگ های مورد نظر را بکشیدو این کار را به دقت ادامه دهید تا رنگ قسمت خراشیده شده مانند قسمت های دیگر شود.
  • سپس روی قسمتی که رنگ کرده اید را سنباده بزنید تا رنگ های اضافی کاملا پاک شود.
  • در آخر روی آن قسمت را لاک بزنید تا براق و درخشان گردد.
  • در صورت ایجاد خراشیدگی بر روی لمینیت ها ، می توانید آن قطعه را جدا کرده و تعویض کنید.

تمیز کردن کفپوش

نکات دیگر :

اگر حیوانات خانگی دارید حتما ناخن آن ها را کوتاه کنید.

اگر به هر دلیلی روی سطح کفپوش فرو رفتگی کوچکی ایجاد شد، با یک حوله تمیز و اتو آنرا بر طرف کنیدبدین صورت که روی نقطه مورد نظر حوله مرطوب قرار دهید و اتوی داغ را دایره وار روی آن حرکت دهید.

برای تمیز کردن لکه ها بهتر است ابتدا از شوینده های ملایم تر مانند ترکیب سرکه سفید و آب استفاده کنید.

شوینده را مستقیم روی سطح نریزید و حتما از یک دستمال استفاده کنید.

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :