از فیلتر های تصفیه آب خانگی بیشتر بدانیم!
فیلتر های تصفیه آب خانگی ,تصفیه آب خانگی,تصفیه آب خانگی قیمت,تصفیه آب خانگی آکواجوی,تصفیه آب خانگی معصومی,تصفیه آب خانگی واترسیف,تصفیه آب خانگی سافت واتر,تصفیه

دستگاه های تصفیه آب خانگی که توان حذف املاح مضر آب را دارند با روش تصفیه آب اسمز معکوس که یک روش فیزیکی است عمل میکنند . این دستگاه ها شامل پمپ , مخزن , ترانس , شیرهای برقی و 6 مرحله فیلتر میباشد که در این مقاله به شرح عملکرد فیلترها و قیمت آن ها میپردازیم .

اولین فیلتر تصفیه آب خانگی , فیلتر الیافی پلی پروپیلن بوده که تا ظرفیت پنج میکرون آب را تصفیه میکند . تراکم الیافی این کارتریج به این صورت است که املاح درشت تر در لایه بیرونی و املاح ریز تر در لایه درونی فیلتر تصفیه آب به دام میافتد .

این فیلتر به صورت جذبی عمل کرده و املاح و ذرات درشت تر از پنج میکرون را به خود میگیرد , که به این ترتیب با گذشت زمان و عبور آب, رنگ سفید این فیلتر به رنگهای زرد , نارنجی , قرمز و سپس قهوه ای تبدیل میشود . هوزینگ شیشه ای  که برای این فیلتر تصفیه آب تعبیه شده , باعث میشود که تغییر رنگ این فیلتر را جهت زمان تعویض آن ملاحظه نمود .
این فیلتر تصفیه آب به عنوان پیش تصفیه مورد استفاده قرار گرفته و زمان تعویض این فیلتر برای آبهای با سختی 100 الی 800 و مصرف متوسط آن , هر شش ماه یکمرتبه میباشد.

قیمت فیلتر اول تصفیه آب خانگی 150,000: ریال

دومین فیلتر تصفیه آب خانگی , فیلتر کربن پودری بوده که باعث حذف آلاینده های شیمیایی از آب میشود . استفاده از زغال و نوع کربن از گذشته برای تصفیه آب مورد استفاده قرار میگرفته بدین ترتیب که کربن با مواد آلاینده آلی, پیوند شیمیایی برقرار کرده و آن را از آب حذف میکند . ذرات در این فیلتر تصفیه آب خانگی تا نیم میکرون تصفیه شده و بخش دوم عمل پیش فیلتراسیون در این مرحله اجرا میشود . هوزینگ پلاستیکی این فیلتر معمولا به رنگ سفید و یا گاهی آبی رنگ میباشد .
زمان تعویض این فیلتر تصفیه آب نیز مانند دیگر فیلترها بستگی به میزان مصرف و میزان سختی آب منطقه دارد که در نرم معمول شش ماه یکمرتبه باید تعویض گردد.

قیمت فیلتر دوم تصفیه آب خانگی 150,000: ریال

سومین فیلتر تصفیه آب خانگی , فیلتر کربن بلاک یا همان کربن فشرده میباشد که اصطلاحا جامد یا solid block نامیده میشود . این فیلتر تصفیه آب نیز مانند فیلتر کربن پودری از کربن تشکیل شده که عمل تصفیه مرحله دوم را تکمیل مینماید ؛ بدین صورت که کربن این فیلتر با آلاینده های آلی موجود در آب پیوند شیمیایی برقرار کرده و باعث حذف آلاینده های شیمیایی از آب میگردد . این فیلتر در دستگاه های تصفیه آب خانگی پایان پیش فیلتراسیون به حساب آمده و آب پس از عبور از این مراحل وارد مهمترین بخش تصفیه آب یعنی ممبران میگردد ؛ بنابراین پیش فیلتراسیون در کیفیت آب تصفیه شده بسیار پر اهمیت است .

لازم به ذکر است تعویض به موقع فیلترهای اول تا سوم تصفیه آب خانگی در طول عمر ممبران نقش به سزایی را ایفا میکند.

زمان تعویض این فیلتر تصفیه آب نیز همانند دیگر فیلتر های پیش تصفیه بستگی به مقدار مصرف و میزان سختی آب شهری داشته که در حالت معمول , شش ماه یکمرتبه باید تعویض گردد .

قیمت فیلتر سوم تصفیه آب خانگی 150,000: ریال

چهارمین فیلتر تصفیه آب خانگی , فیلتر ممبران بوده که از رول یکسری غشاهای نیمه تراوا (نانو ) تشکیل شده که آب با عبور از این مرحله به دوبخش تقسیم میگردد ؛ آب تصفیه شده و آب تصفیه نشده . بدین صورت که آب تصفیه نشده توسط یک کپسول پساب به خروجی فاضلاب هدایت شده و آب تصفیه شده که تا 99 درصد تئوری و درصد عملی تصفیه شده , به ادامه مسیر تصفیه آب هدایت میگردد . عمل تصفیه در این فیلتر به این صورت است که آب از سمت ورودی این فیلتر با فشار بالا توسط پمپ وارد شده و طبق یک روش فیزیکی معروف به اسمز معکوس (عبور آب از غشاهای نیمه تراوا ) تا یک ده هزارم میکرون تصفیه میشود .

با توجه به قطر روزنه های غشاهای ممبران اکثریت مواد مضری که در تصفیه خانه های شهری حذف نمیشود در این بخش از آب آشامیدنی حذف میگردد ؛ برای مثال میتوان نیترات محلول در آب را نام برد که قطر این ماده شش ده هزارم میکرون یا 60 نانو است که اگر در آب وجود داشته باشد با روش های تصفیه خانه های شهری قابل حذف نیست ؛ اما در سیستم تصفیه آب خانگی با روش اسمز معکوس RO, نیترات از روزنه های 10 نانویی ممبران عبور نکرده و به سمت فاضلاب هدایت شده و در نتیجه آب سالم و عاری از نیترات آماده آشامیدن میگردد .
طول عمر این فیلتر بستگی به میزان مصرف و میزان سختی آب منطقه دارد ؛ در حالت معمول اگر ممبران از کیفیت بالایی برخوردار باشد برای مدت دوسال به خوبی عمل میکند ؛ البته این بستگی به تعویض به موقع فیلترهای پیش تصفیه دارد .


اساسا تکنولوژی استفاده از روش اسمز معکوس در تصفیه آب مربوط به کشور آمریکا بوده و به همین دلیل ممبران های خوب یا تحت لیسانس آمریکا و یا کشور کره میباشند . برای تصفیه آب خانگی از ممبران های 50 و یا 75 گالن استفاده میشود و برای تصفیه آب نیمه صنعتی ممبران 100 گالن استفاده میگردد .


چند برند معروف ممبران عبارتند از : ممبران فیلمتک , سافت واتر , فلوکستک , تی اف سی  , سی اس ام

قیمت ممبران تصفیه آب خانگی : 650,000 الی 0,000 ریال

پنجمین فیلتر تصفیه آب خانگی , فیلتر پست کربن بوده که به صورت کپسول IN LINE که پرشده از دانه های کربن فعال اعم از گرانول یا ذغال اکتیو میباشد . در دستگاه های تصفیه آب خانگی , هنگامی که آب تصفیه شده توسط ممبران داخل مخزن آب ذخیره میگردد ؛ با باز شدن شیر برداشت آب و فشار مخزن , آب به سمت فیلتر پست کربن هدایت میشود.

در این مرحله است که اثراتی که مخزن روی آب میگذارد اعم از بو , رنگ ویا طعم حذف میشود . دانه های کربن فعال توان حذف کلر و تری هالومتان را نیز داشته و در کیفیت آب خروجی بسیار موثر است . میتوان گفت که جنس مواد تشکیل دهنده ی این فیلتر تصفیه آب همانند فیلتر دوم تصفیه آب خانگی میباشد .


در روش تصفیه آب اسمز معکوس , فیلتر پست کربن را میتوان آخرین مرحله ی فیلتر های حذفی (فیلتر هایی که وظیفه ی آنها حذف است ) دانست .


زمان تعویض این فیلتر نیز همانند دیگر فیلتر های تصفیه آب خانگی به مقدار مصرف و میزان سختی آب شهری دارد که در حالت معمول هر یکسال مرتبه نیاز به تعویض دارد .

قیمت فیلتر پنجم تصفیه آب خانگی 200,000 :ریال

ششمین فیلتر تصفیه آب خانگی , فیلتر مینرال بوده که این فیتلر نیز مانند فیلتر پنجم به صورت این لاین IN LINE میباشد .این فیلتر بالعلکس کلیه ی فیلترهای قبل از آن , عمل حذف مواد از آب را انجام نمیدهد بلکه به آبی که از تمامی مراحل گذشته و مواد مضر آن در بخش های مختلف گرفته شده , مواد مفید اضافه میکند .


این فیلتر تصفیه آب تشکیل شده از مواد معدنی مفید آب , که به آب آشامیدنی اضافه گردیده و باعث بهبود طعم آب میشود. این مواد معدنی باعث تنظیم PH آب و میل به قلیایی شدن آن را نیز تقویت میکند .

با توجه به حذف غیر هوشمند در کلیه ی دستگاه های تصفیه آب خانگی با روش اسمز معکوس , استفاده از این فیلتر بسیار پر اهمیت است .
دستگاه های تصفیه آب خانگی , معمولا شش مرحله ای بوده و فیلتر مینرال , نهایی ترین فیلتر تصفیه آب خانگی میباشد .


زمان تعویض این فیلتر , تنها بستگی به مقدار مصرف داشته و در حالت معمول یکسال یکمرتبه نیاز به تعویض دارد.

قیمت فیلتر ششم تصفیه آب خانگی 200,000 :ریال

منبع : بخش آکاایران
برچسب :