راهنمای خرید دوربین دیجیتال
مقایسه دوربین های دیجیتال slr,مقایسه دوربین های دیجیتال حرفه ای,مقایسه دوربین های دیجیتال کنون,مقایسه دوربین های دیجیتال سامسونگ,مقایسه دوربین های دیجیتال کانن,

بررسی مدل های موجود دوربین های دیجیتالی :
 
 اگر قصد خرید دوربین عکاسى دیجیتال دارید باید بدانید کار مشکلى را انتخاب کرده اید. در حال حاضر حداقل بیش از ۲۰ نوع دوربین دیجیتال در بازار موجود است. اما نکته قابل توجه در مورد این دوربین ها این است که با توجه به تعداد زیاد مدل هاى این دوربین ها فقط ۴ تا ۵ مدل از این دوربین ها کیفیت مطلوب و قابل اتکا را دارند.

در گام نخست در مورد خرید دوربین دیجیتالى شما باید تکلیف خود را با دوربینى که قصد خرید آن را دارید مشخص کنید. اگر خواهان دوربین دیجیتالى هستید که نیازهاى خانوادگى شما را مرتفع کند مى توانید با هزینه اى بین از ۱۸۰ هزار تا ۴۰۰ هزار تومان یک دوربین عکاسى دیجیتالى با کیفیت خوب خریدارى کنید. در صورتى که علاقه مند به کار عکاسى حرفه اى هستید و دوربینى مى خواهید که داراى امکانات یک دوربین حرفه اى باشد باید هزینه اى از ۵۰۰ هزار تومان به بالا براى خرید دوربین دیجیتالى هزینه کنید. ما در اینجا به معرفى دوربین هاى دیجیتالى با مصرف خانوادگى مى پردازیم. مهمترین نکته اى که در خرید دوربین باید در نظر بگیرید میزان مگا پیکسل دوربین عکاسى است. میزان مگاپیکسل ها از ۲ میلیون تا ۱۲ میلیون در میان دوربین هاى عکاسى مختلف متفاوت است.
دوربین هایى که درجه مگا پیکسل آنها بیشتر هستند قیمت بیشترى نیز دارند. متوسط مگا پیکسل ها در دوربین هاى با مصرف خانگى بین ۲ تا ۱/۵ مگاپیکسل است. هرچه میزان مگاپیکسل دوربین عکاسى بیشتر باشد کیفیت و قیمت آن نیز بیشتر مى شود. پرفروش ترین دوربین هاى دیجیتالى موجود در بازار دوربین هاى عکاسى سونى، نیکون (Nikon)، کنون (Canon)، المپیوس (Olympus) و سامسونگ هستند.

دوربین هاى عکاسى دیجیتالى سونى حداقل در ۴ مدل خانگى در بازار موجود است. دوربین دیجیتال P43 سونى به قیمت ۲۱۷ تا ۲۲۰ هزار تومان در بازار فروخته مى شود میزان مگاپیکسل این دوربین ۴ است و داراى حالت زوم ایکس نیز است. از دیگر دوربین هاى دیجیتالى سونى مدل هاى P73، P93 و P100 در بازار موجود است. قیمت هاى این دوربین ها به ترتیب ۲۶۰ هزار، ۳۰۵ هزار و ۳۵۸ هزار تومان است.
میزان مگاپیکسل این دوربین ها همگى ۵ است.

 دوربین نیکون نیز از دوربین هاى عکاسى پرفروش بازار است. مهمترین دوربین هاى عکاسى دیجیتال نیکون براى مصارف خانگى مدل هاى ۲۲۰۰ ، ۳۲۰۰ ، ۴۳۰۰ و ۵۲۰۰ است. دوربین مدل ۲۲۰۰ نیکون که داراى مگاپیکسل ۲ است در بازار به قیمت ۲۲۰ هزار تومان فروخته مى شود. مدل ۳۲۰۰ این دوربین به قیمت ۲۵۰ هزار تومان در بازار عرضه مى شود.
میزان مگاپیکسل این دوربین ۵/۳ است. دوربین مدل ۴۳۰۰ نیکون به قیمت ۳۵۰ هزار تومان در بازار موجود است که مگا پیکسل این دوربین ۴ است. قیمت دوربین مدل ۵۲۰۰ نیکون ۴۵۰ هزار تومان است. بسیارى از دوربین هاى دیجیتالى امکاناتى مانند تنظیم سرعت شاتر، درجه دیافراگم و تعیین میزان فاصله را دارند. لنز هاى این دوربین ها معمولاً لنز زوم است. تعداد کمى از این دوربین ها این قابلیت را دارند که لنز هاى تله و واید را نیز برروى آنها سوار کنید. نکته جالب در مورد امکانات دوربین هاى دیجیتالى این است که بسیارى از خریداران دوربین هاى دیجیتالى اطلاعى از چگونگى استفاده از این امکانات دوربین ها را ندارند و فقط از حالت تنظیم اتوماتیک براى عکاسى استفاده مى کنند.

 دوربین عکاسى کنون نیز مخاطبین بسیارى دارد.
مدل هاى A60، A75 و A80 دوربین کنون در بازار به فراوانى یافت مى شوند. قیمت این دوربین ها به ترتیب ۲۵۰ هزار تومان، ۲۸۰ هزار تومان و ۳۶۵ هزار تومان است. مگاپیکسل این دوربین ها ۲ ، ۲/۳ و ۴ مگاپیکسل است. تمام این دوربین ها در کشور مالزى ساخته مى شوند و هیچکدام تولید ژاپن نیستند. دوربین کنون SQ تنها مدلى است که در ژاپن ساخته مى شود. قیمت این دوربین ۲۲۰ هزار تومان و ۲/۳ مگاپیکسل است. دوربین هاى ۳۷۰۰ و ۴۱۰۰ کنون در بازار به قیمت هاى ۳۱۳ هزار تومان و ۲۸۵ هزار تومان فروخته مى شوند.

دوربین هاى المپیوس (Olympus) در بازار در حداقل ۹ مدل مختلف موجود است. مدل هاى E20p و C5060 از جمله مدل هاى حرفه اى این دوربین ها هستند و چندان براى مصارف خانگى مفید نخواهند بود. مدل هاى C740، C50، Miu400، Miu300 ، C350 ، F700 و C450 براى استفاده هاى خانگى تولید شده اند. قیمت این مدل ها به ترتیب ۳۸۰ هزار تومان، ۳۳۰ هزار تومان براى دو مدل C50 و Miu400، ۲۹۰ هزار تومان، ۱۹۰ هزار تومان، ۳۹۰ هزار تومان و ۲۴۰ هزار تومان است.
میزان مگاپیکسل این دوربین ها ۲/۳ پیکسل براى مدل هاى C740، Miu300، C350 و ۴ پیکسل براى مدل Miu400 ، ۵ و ۲/۶ پیکسل براى مدل هاى C50 و F700 است. دوربین مدل C450 Olympus داراى مگاپیکسل ۴ است. بازار فروش دوربین هاى دیجیتالى بسیار پرنوسان است و قیمت ها به گونه اى است که معمولاً هر روز تغییر مى کند. تعداد زیادى از این دوربین ها ساخت مالزى هستند.

 دوربین MERCURY از دیگر دوربین هاى دیجیتالى موجود در بازار موجود است.
در نوع پرفروش این دوربین مدل هاى ۴۶۰ و ۵۶۰ است که با مگاپیکسل هاى ۳ به قیمت هاى ۱۰۵ و ۱۴۵ هزار تومان به فروش مى رسند. سامسونگ نیز با ۴ مدل دوربین عکاسى حضور خود در این بخش از بازار را پررنگ کرده است. دوربین هاى مدل ،۳۷۰ V3، V4 و ۲۰۱ سامسونگ در بازار به قیمت هاى ۲۱۰ هزار، ۳۶۵ هزار، ۳۴۵ هزار و ۱۶۵ هزار تومان عرضه مى شوند. میزان مگاپیکسل این دوربین ها از ۲/۳ تا ۴ است. دوربین کاسیوى مدل Qr نیز که داراى مگاپیکسل ۵ است به قیمت ۳۲۰ هزار تومان به فروش مى رسد.

نکته جالب در بازار فروش دوربین هاى دیجیتالى این است که بسیارى از کارخانه هایى که در زمینه تولید دوربین هاى نگاتیو بسیار معروف هستند در این بازار حضور ندارند و تولید دوربین دیجیتال نمى کنند
منبع :webgostarco.com
ویرایش و تلخیص:آکاایران
 
 

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :