راهنمای خرید تلویزیون صفحه مسطح
تلویزیون صفحه مسطح با کیفیت HD داشته باشید,لازم دارید آموزش ببینید,قبل از اینکه,منزل را بخوانید,برای,اطلاعات,اشتباه,تلویزیون صفحه مسطح با کیفیت HD داشته

قبل از اینکه با یک اشتباه انتخاب نادرستی در خرید تلویزیون صفحه مسطح با کیفیت HD داشته باشید، شرح اطلاعات جامع منزل را بخوانید تا هر چه را که برای دانستن لازم دارید، آموزش ببینید.

نسل جدید تلویزیون ها برای سلیقه های مختلف در انواع و اقسام متفاوتی به بازار عرضه شده و انتخاب را قدری دشوار می کنند. اگر برای خرید آنها تصمیم قطعی گرفته اید، هنوز باید از بین مدل پلاسما و یا LCD (ال.سی.دی) یکی را برگزینید. شاید این دو مدل تلویزیون از نظر ظاهری تفاوت های چشمگیری با هم نداشته باشند، اما تکنولوژی به کار رفته در هر یک کاملاً متفاوت است. اگر قصد خرید تلویزیون 42 اینچی و یا کمتر را دارید LCD بخرید، اما اگر می خواهید 42 اینچ به بالا بخرید، باید بر حسب نیاز و مورد استفاده خود ببینید که تکنولوژی به کار رفته در کدام مورد با نیازهای شما همخوانی دارد و همچنین چه مقدار بودجه برای این کار در نظر گرفته اید.


اکثر ست هایی که در حال حاضر در بازار وجود دارند چه LCD و چه پلاسما هر دو دارای صفحه نمایشگر عریض (Wide Screen) می باشند. صفحه عریض یا کشیده به این معناست که طول صفحه نمایش نسبت به عرض آن بیشتر باشد که به صورت استاندارد با تناسب عددی 16:9 برای همه تلویزیون های HD در نظر گرفته می شود و در نتیجه تصویری که بیننده مشاهده می کند مستطیلی تر می باشد. رقم فوق در تلویزیون های قبلی برابر با 4:3 بوده و به همین دلیل در تلویزیون های قدیمی شاهد تصاویری مربعی بودیم.


پلاسما

در حال حاضر کلیه تلویزیون های پلاسمایی که در بازار وجود دارند با کیفیت HD عرضه می شوند. سایز صفحه نمایشگر این تلویزیون ها از 37 اینچ شروع شده و تا 65 اینچ ادامه پیدا می کند. البته انواع 150 اینچی آنها هم ساخته شده است که فقط برای مصارف نمایشگاهی به کمپانی های بزرگ فروخته شده. قیمت این تلویزیون ها از 700 هزار تومان شروع شده و تا 2 میلیون تومان هم افزایش پیدا می کند. برخی از انواع 60 تا 65 اینچی آنها هم هستند که دارای قیمتی نزدیک به 5 میلیون تومان می باشند.


به هر حال واقعیت این است که هر چقدر بیشتر برای یک تلویزیون پلاسما هزینه کنید به همان اندازه نیز از امکانات بیشتری برخوردار می شوید. تلویزیون های پلاسما اصولاً دارای کنتراست رنگی بالایی می باشند و تشخیص رنگ سفید و سیاه و خاکستری در آنها بالاستو به همین دلیل تصویری که فرد در نمایشگر پلاسما مشاهده می کند نسبت به تصویر LCD از وضوح بالاتری برخوردار می باشد. این ویژگی منحصر بفرد سبب می شود که تصاویر اکشن و تند با کیفیت مطلوبی نمایش داده شوند و تصاویر دچار سکته و یا شطرنجی شدن نشوند. یکی از مشکلات تلویزیون های پلاسما این است که طوری برنامه ریزی شده اند که کیفیت برنامه های تلویزیونی معمولی و سایر DVD های معمولی را نیز به کیفیت HD تبدیل می کنند و همین امر سبب می شود تصویری خروجی قدری کدر، خشک، و خشن شود.

گرانترین تلویزیون پلاسما مدل های 1080p هستند که رزولوشن تصویر آنها 1920 در 1080 است. هر چقدر صفحه تلویزیون پلاسما کوچکتر باشد، برای دریافت تصاویر با کیفیت بهتر باید به آن نزدیکتر شد. به عنوان مثال بهترین وضعیت قرار گرفتن از یک تلویزیون پلاسمای 50 اینچی چیزی در حدود 4 متری آن است و تنها در این فاصله است که قادر به دریافت وضوح اصلی تصاویر خواهید بود.

مانند CRT (لامپ تصویرهای معمولی) تلویزیون های پلاسما نیز برای تولید نور از سنسورهای فسفری استفاده می شود. از اینرو اگر صفحه نمایش برای مدت زمان زیادی بر روی یک تصویر بدون حرمت باقی بماند، لامپ تصویر تلویزیون می سوزد. که البته شما می توانید با قرار دادن نمایشگر بر روی وضعیت نرمال و تنظیم نور از این مشکل جلوگیری بعمل آورید.

یکی دیگر از مواردی که در مورد ست پلاسما باید به آن توجه کرد سیستم صوتی (Audio System) آن می باشد. تلویزیون های پلاسما فقط دارای بلندگوهایی بر روی خود تلویزیون هستند که یا در دو طرف و یا در زیر آن جای می گیرند و شامل بلندگوهای جانبی برای پخش قوی تر صدا نیستند و اگر خواهان برخورداری از صدای قوی و با کیفیت هستید باید هزینه ای را به صورت جداگانه برای خرید اسپیکر بپردازید.

 

تلویزیون LCD


 

صفحه های نمایش LCD از 15 اینچ شروع شده و تا 65 اینچ ادامه پیدا می کنند و همگی مجهز به اسپیکر و تیونر می باشند. از نظر قیمتی انواع 21 تا 24 اینچی آن را می توان با مبلغی نزدیک به 400 هزار تومان خریداری کرد. از آنجایی که اخیراً قیمت ها افت چشمگیری داشته اند قیمت مدل های 50 اینچی هم کاهش پیدا کرده و پیش بینی می شود که تا چندی دیگر با قیمت تلویزیون های پلاسما برابری کنند. بر طبق برآوردها قیمت این تلویزون امسال در مقایسه با سال گذشته چیزی در دود 22% کاهش دربرداشته.


معمولاً وضوح تصویر LCD به خاطر پایین بودن میزان کنتراست رنگ آن از رقیب خود پلاسما پایین تر است. به این معنا که زمان بیشتری را می برد تا بتواند تفاوت میان رنگ های سفید و مشکی را تشخیص دهد. که این مسئله به ویژه در تصاویر فیلم های اکشن و حرکات تند و گاهی اوقات بازی های ورزشی باعث کاهش کیفیت تصویر می شود. توجه داشته باشید که این کند بود تشخیص رنگ در میلی ثانیه مطرح می شود؛ اما با پیشرفت تکنولوژی این مشکل نیز در حال برطرف شدن است.

تلویزیون های LCD در حدود 1 تا 2 اینچ باریکتر از تلویزیون های پلاسما هستند و در هنگام تماشا باید در زاویه ی مشخصی نسبت به آن قرار بگیریم یعنی در صورت بلند شدن، نشستن، و یا تغییر زاویه شاهد تغییر کیفیت، وضوح، و شفافیت تصاویر هستیم که در تلویزیون پلاسما یک چنین مشکلی وجود ندارد. اما از طرف دیگر LCD مشکل سوختن لامپ تصویر را ندارد، صفحه نمایشگر آن در اتاق های خیلی روشن هم قابل دیدن است و دارای کلیه استاندارهای مورد نیاز برای یک تلویزیون می باشد. به نرمی کار می کند، و در زمان کار کردن گرم نمی شوند و نیاز به فن های خنک کننده پر سر  صدای پلاسما هم ندارند.

یکی دیگر از مزایای LCD های باریک این است که به شما اجازه می دهند آنها را هر کجا که دوست داشته باشید قرار دهید و حمل و نقل و جابجایی آنها نیز راحت است.


انتخاب درست

مناسب بودن یک تلویزیون با کیفیت HD فقط به بزرگ بودن صفحه نمایش آن ختم نمی شود. انتخاب آنقدر گسترده و امکانات آنقدر وسیع شده اند که حتی گاهی اوقات برخی از کارشناسان خودشان هم نمی دانند که باید چه توضیحی در مورد تفاوت های مدل های مختلف بدهند. در هنگام خرید تنها نباید به بزرگی صفحه نمایش توجه کنید و بهتر است نکات زیر را هم مورد توجه قرار دهید:


مهم: میزان کنتراست

کنتراست رنگ معیاری است برای تشخیص تفاوت موجود میان روشنترین سفید و تیره ترین سیاهی که در یک لحظه از جلوی چشمان ما می گذرد. هر چقدر کنتراست بالاتر باشد، صفحه نمایش توانایی نمایش تصاویر واضح تری را دارد. در حقیقت می توان به آن به عنوان فیلتری نگاه کرد که توانایی جذب و انعکاس نور را افزایش داده ، فشار زیادی به چشم وارد نمی کند و مبین میزان e-tone یا همان تفاوت میان تم سیاه و سفید است. به زبان ساده تر می توان گفت که هر چقدر کنتراست رنگ بیشتر باشد، کیفیت تصویر نیز بالاتر می رود. میزان کنتراست رنگ تلویزیون های LCD از 600:1 شروع می شود و این در حالی است که این رقم در تلویزیون های پلاسما 1000:1 می باشد و در اینجا برتری پلاسما نسبت به LCD کاملاً روشن می شود.


مهم: نسبت پهنا به ارتفاع

این مورد ارتباط بین طول تصویر نسبت به عرض آنرا مشخص می کند. نسبت فوق در تلویزیون های نسل گذشته چیزی در حدود 4:3 بوده. این رقم در مدل های صفحه عریض امروزی 16:9 می باشد. و دلیل نمایش بهتر DVD ها در این تلویزیون ها نیز همین مورد است چراکه کلیه فیلم ها از 50 سال پیش تا کنون با اسپکت 1.85:1 ساخته شده اند که خیلی نزدیک به نسبت تلویزیون صفحه عریض که 16:9 است یا 1.78:1 می باشد.

 

ورودی ویدئو

تعداد و نوع ورودی های ویدئوئی که در تلویزیون وجود دارد مشخص می کند که شما می توانید چه دستگاهای دیگری را به تلویزیون خود اتصال دهید. انواع این ورودی ها به شرح زیر می باشند:


کامپوزیت:
 این نوع ورودی دارای پایین ترین کیفیت اما بالاترین رنج سازگاری است. هر دستگاهی که دارای ورودی ویدئو باشد، حتماً شامل ورودی کامپوزیت هم هست. دستگاه مورد نظر را می توانید با استفاده از یک سیم رابط 75 اهمی با جک RCA به تلویزیون متصل کنید.

 
S – ویدئو: این سیستم ورودی، کیفیت بالاتری را ایجاد می کند و اغلب دستگاهها بجز سیستم های VCR شامل این ورودی می باشند. برای اتصال دارای یک سیم مخصوص بخود می باشد و با استفاده از سوکت های مولتی پین قابلیت اتصال را پیدا می کند.

 کامپوننت: این ورودی برای اتصال رسیورهای ماهواره ای، دستگاه DVD، و بلو ری (Blue Ray) کاربرد دارد که با یک سیم سه سر 75 اهمی به تلویزیون متصل می شود.

 
VGA (آرایه گرافیک تصویر)


سیستم اتصال آنالوگ RGB که در ابتدا در ساخت کامپیوتر ها مورد مصرف قرار می گرفت

 


DVI (آرایه تصویری دیجیتال)

 یکی از پر کیفیت ترین انواع ورودی هاست. این سیستم اتصال دیجیتالی تصاویر می تواند تنها با کمک یک آدابپتور به سیستم هایی که دارای خروجی HDMI هستند متصل گردد. همچنین می توان از آن برای اتصال تلویزیون به کامپیوتر نیز کمک گرفت که به این منظور یک سیم مخصوص به انضمام سوکت مولتی پین مورد نیاز است.

 
HDMI (آرایه کیفی مولتی مدیا)

 می توان گفت این مشخصه همان سیستم DVI است با این تفاوت که صدای دیجیتال و لینک کنترل هم به آن اضافه شده و در شمار اصلی ترین مشخصه های تلویزیون های نسل جدید قرار می گیرد. برای اتصال Blue-Ray به تلویزیون نیز از همین مورد استفاده می شود. باید موقع خرید به این مطلب توجه کنید که تلویزیون منتخب شما دارای چند ورودی HDMI می باشد. سعی کنید حداقل 3 تا 4 ورودی HDMI داشته باشد تا بتوانید در آن واحد دستگاههای مختلفی را به آن متصل نمایید. شرکت های بزرگ تولیدی برای این قسمت نام انحصاری و تبلیغاتی مخصوص به خودشان را انتخاب می کنند. به عنوان مثال توشیبا نام CE-Link و سامسونگ نام Anynet را برای انتخاب کرده است.

 
مهم: رزولوشن

 رزولوشن به توانایی نمایش یا تشخیص تعداد زیادی پیکسل در واحد مساحت اطلاق می گردد. نمایشگرهای غیر CRT مانند تلویزیون های پلاسما و LCD دارای آرایه های ثابت تعداد پیکسل می باشند به این معناکه دارای ردیف ها و ستون هایی هستند که در هر لحظه خاموش و روشن می شوند تا رنگ های مورد نظر را تولید نمایند. در هر ستون و در هر ردیف تعداد پیکسل های معینی وجود دارند مثلاً برخی از نمایشگرها دارای رزولوشن 640 در 480 و برخی دیگر 1280 در 720 هستند. میزان کنتراست و رزولوشن دو عامل اساسی و موثر بر روی کیفیت تصاویر می باشند.

 کیفیت رزولوشن های دیجیتال فعلی در یکی از 5 فرمت زیر ارائه می شود: 480i ، 480p ، 720p ، 1080i و 1080p که فرمت 480i همان فرمتی است که در تلویزیون های آنالوگ قدیمی مورد استفاده قرار می گرفت. با توجه به تفاوت قیمت ناچیزی که میان مدل های 720p و 1080p وجود دارد، ما به شما توصیه می کنیم که از بین این دو مدل، 1080p را انتخاب کنید. به هر حال تلویزیون وسیله ای است که می خواهید سالیان دراز از آن استفاده کنید بنا براین بهتر است از همین حالا سرمایه گذاری مطمئن و درستی بر روی آن داشته باشید.

 
قدری مهم: اندازه صفحه نمایش

 سایز صفحه نمایش مهم است. البته تنها به این دلیل که شما بودجه خرید یک تلویزیونی 65 اینچی را دارید به آن معنا نیست که حتماً باید آنرا خریداری نمایید. در نظر بگیرید که می خواهید تلویزیون را در چه فضایی قرار بدهید. برای تعیین بهترین محل قرار گرفتن از تلویزیون اندازه صفحه نمایشگر (به اینچ) را در عدد 2 ضرب کنید. عدد بدست آمده مبین بهترین فاصله شما برای تماشای تلویزیون است. ماشین حساب ها را آماده کنید: به عنوان مثال یک تلویزیون 52 اینچی ا در نظر می گیریم؛ بهترین نقطه برای تماشای این تلویزیون قرار گرفتن در فاصله 104 اینجی از آن می باشد یعنی در حدود 8.6 فوت عقب تر از تلویزیون. البته لازم نیست بطور 100% یک نقطه مشخص را به عنوان مرکز تماشای تلویزیون در نظر بگیرید، فقط هنگام خرید به این نکته هم توجه داشته باشید.

 

قدری مهم: تیونر داخلی

 بیشتر تلویزوین های صفحه مسطح دارای تیونر مخصوص برای گرفتن برنامه تلویزیون های آنالوگ هستند ولی برخی از انواع تجاری این تلویزیون ها فاقد تیونرهای داخلی هستند. این اتفاق بیشتر در تلویزیون های پلاسما روی می دهد. به هر حال اگر تمام برنامه های خود را از طریق شبکه های دیجیتال دریافت می کنید، نیازی نیست تلویزیون شما دارای چنین آیتمی باشد، اما اگر می خواهید برنامه های پخش شده از شبکه های آنالوگ را هم دریافت کنید باید تلویزیونی بخرید که دارای تیونر داخلی باشد تا تصویر واضحی را مشاهده کنید.

 
قدری مهم: توانایی پویاسازی (Refreshing)

 میزان پویا سازی به تعداد تصاویر جدیدی اطلاق می شود که در واحد ثانیه روی صفحه تلویزیون نقش می بندد. استاندارد پویاسازی 60 بار در ثانیه و یا 60 هرتز می باشد. اخیراً انواعی از LCD ها به بازار عرضه شده اند که نرخ پویا سازی آنها 120 هرتز می باشد. این مزیت کمک می کند که تصاویر تند و پشت سرهم دیگر در LCD ها تار و منقطع دیده نشوند. اشکال اصلی این است که اگر از تکنولوژیی بالایی به این منظور بهره گرفته شود تصاویر با کیفیت خوبی پخش می شوند، اما اگر این کار با استفاده از تکنولوژی پایین و محدود انجام پذیرد سبب می شود تصاویر غیر طبیعی جلوه کنند. روی برخی از ریموت کنترل های تلویزیون ها مستقیم خاموش کردن پویا سازی وجود دارد که اگر تمایلی به استفاده از آن نداشته باشید، می توانید آنرا خاموش کنید.

 هر چند به دلیل رقابت های بازاری این امکان بر روی برخی از تلویزیون های پلاسما نیز نصب می شود اما از آنجایی که دارای قابلیت بالایی در پردازش سریع رنگ ها هستند نیازی به پویا سازی 120 هرتز ندارند.

 

امکانات فرعی: پرت اینترنت

 برخی از تلویزیون های HD شامل پرت های اینترنت هستند تا کاربر بتواند از طریق تلویزیون خود به اینترنت نیز دسترسی پیدا کند. این امکان توانایی دسترسی به شبکه های داخلی را نیز میسر می سازد. کمپانی های مختلف امکان متفاوتی را برای این ویژگی در نظر می گیرند، بنابراین قبل از هزینه کردن اطلاعات کافی در این زمینه را بدست آورید


امکانات فرعی: پرت USB

 برخی از تلویزیون های HD مجهز به پرت USB می باشند. از این طریق می توانید حافظه های جانبی را به تلویزیون اتصال داده و از آن طریق عکس، کلیپ های ویدوئویی، و یا موسقی را از تلویزیون پخش کنید. هر کس بسته به نیاز خود می تواند نوع مورد نظر خود را انتخاب کند.

 
توجه به ریموت کنترل

 دستگاه کنترل از راه دوری که کار با آن ساده باشد تبدیل به بهترین دوست شما می شود و ریموت کنترلی که کار کردن با آن دشوار باشد تبدیل به بدترین دشمن شما می شود. خوب البته شاید کمی اغراق آمیز بود! اما فقط می خواستیم شما را متوجه اهمیت ریموت کنترل کنیم. ابتدا ببینید که ریموت کنترل مورد نظر  دارای سنسور تاریکی هست که در فضای تاریک حسگرهای آن فعال شده و چراغ های روی ریموت روشن شوند تا بتوانید آنرا به سرعت و بدون نیاز به روشن کردن محیط پیدا کنید. بعد ببینید که آیا به طور حسی می توانید جای کلیدهای مختلف را پیدا کنید. نهایتاً سری به صفحه تنظیمات بزنید و ببینید کار کردن با آن برایتان ساده است یا خیر.

جذاب ترین نکته در مورد تلویزیون های صفحه تخت این است که بیش از چند سانتی متر ضخامت ندارند. این بار که روزنامه را باز کردید و تبلیغات پر زرق و برق یکی از آنها را دیدید نیم نگاهی به اطلاعات این مقاله هم بیندازید.
منبع :manzelmag.com

منبع : بخش خانه داری آکاایران
برچسب :