به نقل از آکاایران: اگر برای اولین بار تصمیم به خرید زودپز گرفته اید یا اینکه تصمیم به عوض کردن وخرید مدل جدیدتری دارید، در هر صورت شما با انتخاب های مختلفی هنگام خرید مواجه خواهید بود.

انواع زودپز

بعضی وسیله ها تو خونه انقدر کاربردی و خوبن که آدم همیشه از پولی که پاشون میده راضی راضیه. یه لوازمی هست مثل تلویزیون، یخچال فریزر، ماشین لباسشویی و اتو که یه جورایی دیگه جزو وسایل ضروریه و تو هر خونه ای قطعا هست.

آکاایران: زودپز آلومینیومی سبک و ارزان است و همچنین به دلیل اینکه آلومینیوم رسانای خوب گرما است, گرمای یکنواختی را پخش می کند. اما در هنگام استفاده زیاد و سنگین از زودپز آلومینیومی باید به نقص ذاتی آلومینیوم که رنگ پریدگی و زنگ زدن آن است توجه داشت(هرچند که این بر روی نحوه پخت غذا تاثیر نداد). هزینه کمتر می تواند دلیل اصلی برای انتخاب زودپز آلومینیومی باشد. زودپزهای از جنس استیل زد زنگ مقداری سنگین تر و گران تر هستند. طبیعت بسیار مقاوم استیل ضدزنگ امکان استفاده از آن برای مدت های بسیار طولانی را فراهم می کند و نیز سطح زیبا و درخشنده آن توجه را جلب می کند. اما عیبی که استیل دارد این است که رسانایی خوبی برای گرما نیست. به همین دلیل استفاده از مدل های چند لایه که در آنها یک صفحه آلومینیومی در لایه بیرونی سطح زیری زودپزقرار داده می شود،  بهترین گزینه خواهد بود. این کار به خوبی مشخصه گرمایی زودپز استیل را بالا می برد و محل های گرم نقطه ای(چون استیل رسانای خوب گرما نیست نقاطی از آن به صورت تنها بسیار داغ می شود که موجب پخت غیریکنواخت غذا در آن می شود) را که در وسایل پخت و پز استیل معمول هستند را حذف می کند.

یه سری لوازم هست که بیشتر تو آشپزخونه عصای دست خانوماست، شاید بزرگ نباشن و خیلی به چشم نیان ولی اگه دقت کنید متوجه میشین که همین وسایل هر روز میتونن حسابی کار شما رو راه بندازن. پلوپز، چای ساز یا قهوه جوش، کتری و سماور، آرام پز و صد البته زودپز!
دقت کردین چقدر از زودپز استفاده می کنید؟! تو این زندگی های کم فرصت ما همه چیز باید زود اتفاق بیفته و چی بهتر از یه زودپز خوب. زودپز با فشاری که داخلش ایجاد میشه کمک میکنه دما بره بالا و مواد غذایی زود بپزه. تازه این طوری ارزش مواد غذایی و ویتامین اونا هم به خوبی حفظ میشه چون سریع پخته میشن.
یادش بخیر اون قدیم ترها زودپزای قدیمی کوچولو بود یه دستگیره روش داشت که اون رو میپیچوندیم تا درش سفت باشه و البته دو تا سوت یا همون سوپاپ هم داشت که بخار خالی بشه یه وقت خدای ناکرده نترکه!

اما الان فرق میکنه. زودپزها بزرگتر شدن و از موادی درست میشن که مقاومت بیشتری دارن، ضمن اینکه طراحیشون خیلی شیک و زیباشده و ایمنی شون هم خیلی بیشتر شده. ولی بازم بهتره آدم حواسش باشه وقتی داره پول میده پای این وسیله ای که یه جورایی قراره هر روز به کار بیاد بهترینش رو بخره که هر روز اذیت نشه.

بهترین سایز زودپز

بیشتر زودپزها براساس میزان حجم مایعی که در آنها جا می گیرد فروخته می شوند، این در حالی است که معمولا حجم قابل استفاده از آنها برای پخت غذا بین ½ تا 3/1 این مقدار است و این به نوع غذا و حجم آن پس از پخته شدن بستگی دارد. و همیشه مقداری فضایی خالی در داخل زودپز برای حضور بخار ضروری است. اگرچه زودپزها در اندازه های مختلفی وجود دارند ولی اندازه های حدود4،6، و 8 لیتری معمول هستند. با بررسی مشخصات این اندازه ها به شما در انتخاب اندازه مناسب خود کمک می کنیم.

4 لیتر:
اندازه مناسبی برای 2 نفر و نیز مناسب جهت تهیه یک وعده غذا خانواده می باشد. غذای مورد نیاز 2 نفر را همیشه می توان توسط یک زودپز 4 لیتری آماده کرد.
6 لیتر:

اندازه معمول برای خانواده ها می باشد. برای تهیه بیشتر غذاها استفاده می شود و نیز بیشتر روش های تهیه غذا بر اساس زودپز 6 لیتری تهیه می شوند.
8 لیتری:

برای خانواده های بزرگتر اندازه 8 لیتری مناسب می باشد.

همیشه از زودپزی استفاده کنید که دارای قفل ایمنی بر روی درپوش آن باشد. این قفل مانع تشکیل بخار و فشار قبل از بسته شدن درست درپوش می شود. همچنین این قفل ایمنی از باز کردن درپوش قبل از اینکه فشار بخار داخلی به میزان ایمنی کاهش پیدا کرده باشد جلوگیری می کند. همه زودپزها دارای نشانگر تصویری برای نشان دادن فشار داخلی نیستند ولی وجود این نشانگر بعنوان وسیله ایمنی اضافی مفید خواهد بود. علاوه بر موارد ایمنی ذکر شده, همیشه بدنبال مکانیزم دومی برای آزاد شدن بخار در هنگام حوادث ناخواسته باشید. 

معرفی یک زودپز خوب

زودپز,زودپز برقی,انواع زودپز

دیگ زودپز

  • قدرت‏:‏ ١٠٠٠وات
  • ظرفیت‏:‏ ٦ لیتر
  • ٦ برنامه پخت اتوماتیک
  • دارای 2 انتخابگر میزان فشار ‏(‏جهت کوتاه نمودن زمان پخت‏)‏
  • سوپاپ ایمنی
  • ظرف مخصوص بخارپز
  • برنامه مخصوص سرخ کردن مواد و گرم نگهدارنده
  • تایمر دیجیتال ‏(‏LED‏)‏
  • سیم قابل جداشدن
  • جنس بدنه‏:‏ استیل

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران