به نقل از آکاایران: افرادی که روزانه یک یا دو فنجان نوشیدنی گرم میل می کنند، از اهمیت تهیه این نوشیدنی های گرم با خبر هستند. چنین افرادی به بالطبع به سراغ خرید دستگاه هایی می روند که بتوانند این نوشیدنی های گرم را باکیفیت بالا تهیه کنند. با ما همراه شوید تا مطالب مفیدی در مورد قهوه ساز و اسپرسو ساز مطالعه کنید.

دستگاه قهوه ساز

آکاایران: از زمان پیدایش قهوه تا کنون دستگاه های متفاوتی برای تهیه قهوه طراحی ، ساخته و مورد استفاده قرار گرفته است. گروهی از این دستگاه ها کاربردی خانگی و گروهی کاربرد تجاری دارند. امروزه برای خرید دستگاه قهوه ساز انتخاب های بسیاری وجود دارد.

دستگاه قهوه ساز زیادی در بازار وجود دارد که بر اساس نحوه تهیه قهوه به دسته های مختلف تقسیم می شوند. معمول ترین روش مورد استفاده در دستگاه های قهوه ساز شامل قرار دادن قهوه بر روی یک فیلتر فلزی یا کاغذی است. این فیلتر درون یک مجرای قیفی شکل قرار دارد که بر روی یک کتری شیشه ای و یا سرامیکی قرار گرفته است.

کاربر در یک مجرای مجزا آب سرد می ریزد که این آب سرد پس از گرم شدن به سمت مجرای قیفی شکل هدایت می شود. این روش به روش دم کردن قطره ای خودکار معروف است. قهوه سازهای امروزی قابلیت های زیادی دارند و مجهز تر از مدل های قدیمی تر هستند. این قهوه سازها که توسط برندهای مختلف تولید می شند قابلیت تهیه انواع قهوه، کاپوچینو، اسپرسو و لاته را دارند.

هنگامی که به سراغ خرید یک دستگاه چای ساز یا قهوه ساز می روید از این موضوع اطمینان حاصل کنید که دستگاه مورد نظر شما ظرفیت دم کردن مقدار قهوه مورد نظر شما را دارد. چندان منطقی به نظر نمی رسد که دستگاهی تهیه کنید که توانایی دم کردن قهوه برای چندین نفر را داشته باشد در حالیکه برای یک نفر قهوه احتیاج دارید. برای این منظور دستگاه های چای ساز یا قهوه ساز با ظرفیت های مختلفی عرضه می شوند. متداول ترین ظرفیتی که به فروش می رسد توانایی تهیه 8 فنجان یا بیشتر را دارد.

چند مدل دستگاه قهوه ساز

1- فرنچ پرس (French Press)

قهوه ساز و اسپرسو ساز,قهوه ساز,اسپرسو ساز

قهوه ساز

فرنچ پرس از یک ظرف استوانه ای شیشه ای، پلاستیکی یا فلزی، یک سرپوش پلاستیکی یا فلزی و نیز یک فیلتر شیب دار از جنس نایلون یا سیم ظریف تشکیل شده که دانه های قهوه را از آب جدا می کند. این دستگاه طراحی شیکی دارد و به آسانی قابل حمل است. از آن جا که دستگاه فاقد فیلتر کاغذی ست، روغن های طبیعی موجود در دانه های قهوه از بین نمی روند. دستگاه منبع حرارت داخلی منحصر به فردی نیز ندارد.

2- موکا پات (Moka Pot)

قهوه ساز و اسپرسو ساز,قهوه ساز,اسپرسو ساز

قهوه ساز و اسپرسو ساز

موکا پات از سه قسمت تشکیل شده است. مخزن زیرین دستگاه که نگهدارنده ی آب است و طوری ساخته شده است که هوا به داخل آن نفوذ نکند، سبد قهوه که دارای فیلتر قیفی جداگانه ای ست که انتهای آن درون مخزین نگهدارنده ی آب قرار دارد، و مخزن بالایی یا قوری که قهوه ی دم شده در آخر در آن جا جمع می شود و در قسمت زیرینش نیز دارای یک فیلتر جداگانه است.

3-  اسپرسو (espresso)

قهوه ساز و اسپرسو ساز,قهوه ساز,اسپرسو ساز

خرید قهوه ساز

ساز و کار اصلی دستگاه اسپرسو بدین صورت است که اجزاء دستگاه آب داغ را با فشار از درون دانه های بسیار ریز قهوه عبور می دهند تا قهوه ی اسپرسوی فشرده و غلیظی بدست بیاید.

نحوه تمیز کردن دستگاه قهوه ساز

 مقداری سرکه و آب را داخل محفظه آب دستگاه قهوه ساز بریزید سپس دستگاه ر ا روشن کنید. سپس وسط کار قهوه ساز را خاموش کنید و اجازه دهید محلول تا حدود یک ساعت ته نشین شود. مجددا آن را روشن کنید تا مرحله پاک سازی آن کامل شود، سپس با آب چند مرحله تکرار کنید. 

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران