به نقل از آکاایران: اگر می خواهید از این ظروف استفاده کنید، بهتر است از توصیه های بهداشتی و نحوه صحیح استفاده از این ظروف آگاهی کامل داشته باشید. با ما همراه شوید و این مطلب مفید درمورد ظروف یکبار مصرف را مطالعه کنید.

ظرف یکبار مصرف

آکاایران: این روزها ظروف یکبار مصرفف به خاطر قیمت مناسب، راحتی استفاده و تنوع شکل، رنگ و طرح به خانه ها راه پیدا کرده و خیلی ها ترجیح می دهند علاوه بر دادن غذای نذری، در تولدها و میهمانی ها هم از این ظروف استفاده کنند اما انواع پلاستیکی آن ها باعث آلودگی محیط زیست می شوند و سلامت انسان را تهدید می کنند. کارشناسان بهداشت هشدار می دهند که این ظروف اگر استاندارد نباشند یا به شکل صحیح استفاده نشوند، می توانند برای سلامتی مضر باشند. به همین دلیل بهتر است در خانه که امکان شستن و ضدعفونی کردن ظروف وجود دارد از ظرف های پیرکس، استیل و چینی استفاده کنید. برای خرید غذاهای داغ مانند آش و حلیم هم بهتر است با خودتان ظرف یا قابلمه ببرید تا خیالتان راحت باشد که غذای داغ در ظرف مناسب ریخته شده است و خطری سلامت شما و خانواده تان را تهدید نمی کند

 از مهم ترین مواردی که خریداران باید به آن توجه داشته باشند این است که کف این ظروف باید عنوان شرکت و برند تولیدکننده حک شده باشد و مردم باید از ظروفی که استاندارد است، استفاده کنند. ظروف یکبار مصرف نباید تغییر رنگ داده باشند. چون کدر بودن نشانه وجود ناخالصی در آن هاست و باید کاملا شفاف باشند. ممکن است در بعضی از ظروف نام شرکت یا تولیدکننده آن ها حک نشده باشد و نام برند روی برچسبی که در بسته بندی ها وجود دارد موجود باشد که این ظروف هم استاندارد هستند.

ظروف شفاف فقط برای نوشیدنی ها و غذاهای سرد

اگر پیگیر برنامه ها و خبرهای بهداشتی و سلامت باشید، حتماً هشدارهای وزارت بهداشت درباره ظروف یکبار مصرفف پلاستیکی را شنیده اید و می دانید ظرف یکبار مصرفف شفاف و بی رنگ فقط برای غذاهای سرد مناسب است و نباید از آن برای نوشیدنی ها و غذاهای داغ استفاده کرد. علت هم این است که هنگام ساخت این ظروف، برای جلوگیری از شکنندگی از مواد پلاستیکی لایزر استفاده می شود. اگر در این ظروف آب جوش یا غذای داغ ریخته شود این مواد در ماده غذایی حل شده و وارد بدن می شوند. این ترکیب ها خطرناک هستند و ممکن است باعث بروز انواع سرطان شوند. از آنجایی که مقدار این مواد سرطان زا در ظروف شفاف بیشتر است، بنابراین باید در استفاده از آن ها بیشتر احتیاط کرد.

ظرف های سفید برای غذای گرم

ظروف یکبار مصرفف سفید و فوم دار برای خوراکی های سرد، گرم و مرطوب مناسب است اما نباید برای نوشیدنی ها و غذاهای داغ مانند آش، چای و قهوه که دمای بالایی دارند از آن ها استفاده کرد. استفاده نادرست از ظروف پلی اتیلن (پلاستیکی) باعث آزاد شدن مواد آلی و ترکیب های شیمیایی موجود در دیواره ظروف و ترکیب آن ها با مواد غذایی می شود که مصرف آن برای سلامتی مضر است و ممکن است باعث ایجاد مشکلات گوارشی و بروز برخی بدخیمی ها در افراد شود.

رنگی ها خطرناک ترند

این روزها ظروف یکبار مصرفف در طرح ها و رنگ های مختلف در بازار وجود دارد. ممکن است انواع رنگی آن به نظرتان قشنگ تر بیاید و تصمیم بگیرید برای پذیرایی از میهمانانتان از این ظروف استفاده کنید. بهتر است بدانید استفاده از ظروف یکبار مصرفف رنگی احتیاط بیشتری را می طلبد، چرا که ظروف یکبار مصرفف مانند ظروف دیگر توانایی نگهداری رنگ را ندارند به همین علت هنگام ریختن غذای داغ یا چای در ظرف لایه ای رنگ در غذا حل شده و وارد بدن می شود. بنابراین بهتر است از انواع رنگی این ظروف به ویژه برای غذاهای داغ استفاده نشود.

معمولاً جنس بطری های آب آشامیدنی (که در ماه های گرم سال حتی اگر حاوی آب معدنی نباشند، به طور مرتب از آب شهری پر می شوند و درون یخچال قرار می گیرند یا برای نگهداری موادی چون آب لیمو و آب غوره مورد استفاده قرار می گیرند) از PVC است که مشکلی هم برای سلامت انسان به وجود نمی آورد، اما اگر آب بیش از 6 ماه در این ظروف نگهداری شود، آلوده می شود. بنابراین خانواده ها باید از استفاده مکرر این ظروف برای نگهداری آب در یخچال خودداری کنند.

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران