به نقل از آکاایران: دستگاه های نوشیدنی ساز بسیار زیاد و متنوع هستند. این دستگاه ها نوشیدنی های مختلفی از جمله آبمیوه و قهوه و چای و... تهیه می کنند. با ما همراه شوید و مطالب زیر را مطالعه کنید.

دستگاه های نوشیدنی ساز

آکاایران: نوشیدنی ها جزء بهترین مواد خوراکی مردم است و بسیاری علاقه مندند که این نوشیدنی های مختلف را خود در منزل تهیه کنند. برای تهیه انواع نوشیدنی ها نیاز به دستگاه های مخصوصی است که بتوان با آنها نوشیدنی مورد نظر خود را آماده کرد. دستگاه های نوشیدنی ساز به دو دسته ی نوشیدنی ها گرم و نوشیدنی های سرد طبقه بندی می شوند.

نوشیدنی های سرد مانند آبمیوه، معجون و... و نوشیدنی های گرم مانند چای، قهوه و... می باشد و اینها برای آماده شدن دستگاه های مخصوص به خود را دارند.

آبمیوه گیری و آب مرکبات گیری

آبمیوه گیری نام وسیله ای است که برای گرفتن آبمیوه از میوه ها استفاده می شود. دستگاه آبمیوه گیری ممکن است برقی یا دستی باشد. امروزه وسایل کمکی زیادی در آشپزخانه ها یافت می شود. وسایلی نظیر چرخ گوشت، مخلوط کن، همزن و … . دستگاه آبمیوه گیری وسیله ای آشناست. وسیله ای که معمولا همه آن را با سرو صدای زیاد و دردسرهای فراوانش می شناسند. دردسر هایی نظیر سرهم کردن و بستن دوباره ، باز کردن و شستن قطعات کوچک و بزرگ این وسیله، تحمل سر و صدای زیاد هنگام کار با دستگاه و بروز خطراتی هنگام کار با دستگاه آبمیوه گیری! اما از این نکته هم نباید غافل شد که ارمغان این وسیله کوچک ، نوشیدنی های گوارا است!

چای ساز

از نظر برخی افراد طعم چایی که در قوری چینی و به روش سنتی تهیه شده باشد، قابل مقایسه با هیچ چیز دیگری نیست. بعضی افراد هم عقیده دارند که تهیه چای به روش سنتی کاری زمان بر بوده که خصوصاٌ برای میهمانی ها یا مکان هایی که در آن چای باید برای تعداد افراد زیادی سرو شود، دشوار است. اما انتخاب دستگاه چای سازی که ویژگی های مطلوبی نداشته باشد می تواند کار را از این هم سخت تر کند.

یک دستگاه چای ساز مطلوب باید هم فیلتر آب و هم فیلتر داخل قوری داشته باشد. میزان مصرف برق کم، کتری و قوری نسبتاٌ بزرگ، دسته راحت، شاخص نشان دهنده آب درون کتری، عملکرد گرم نگه دارنده آب و چای برای مدت طولانی و دکمه اتومات خاموش کردن چای ساز هم از دیگر ویژگی های خوب یک چای ساز است. برخی از دستگاه ها دکمه مکث و دکمه تنظیم هم دارند. دکمه مکث این امکان را فراهم می کند تا در بین کار دستگاه را متوقف کرده، آب بیشتری را اضافه نمایید و سپس دوباره چرخه جوشش انجام شود. با استفاده از دکمه تنظیم چای ساز هم می توان دستگاه را (مثلاً صبح ها) تنظیم کرد تا به طور خودکار چای آماده کند.

قهوه ساز و اسپرسو ساز

دستگاه قهوه ساز به انواع رومیزی و توکار تقسیم می شود برای خرید قهوه ساز به ویژگی هایی مانند فیلتر آب، فیلتر قهوه، دکمه اتومات روشن و خاموش و تایمر دقت کنید. نوشیدن یک فنجان قهوه چه در ابتدای صبح و چه در طول روز، برای بسیاری افراد مفرح و دلپذیر است. اگر شما هم می خواهید عطر و طعم کم نظیر قهوه را با یکی از دستگاه های قهوه ساز به منزل یا محل کار خود بیاورید، دستگاهی را انتخاب کنید که هم فیلتر آب و هم فیلتر قهوه داشته باشد. فیلتر قهوه پلاستیکی از نوع کاغذی آن بهتر است. همچنین برای راحتی بیشتر بهتر است دستگاه قهوه ساز شما به تایمر و دکمه اتومات روشن و خاموش هم مجهز باشد. قهوه سازها به دو شکل رومیزی و توکار عرضه می شوند.

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران