به نقل از آکاایران: با وجود فروش گوشت چرخ کرده بسته بندی شده در بازار هنوز بسیاری از خانواده ها ترجیح می دهند تا چرخ گوشت را خود در منزل تهیه نمایند تا از کیفیت گشت چرخ کرده مصرفی در غذای خود اطمینان داشته باشند و در مقابل از هزینه های مصرفی نیز بکاهند. در ادامه با ما همراه وشید تا مطالبی در مورد خرید و استفاده از چرخ گوشت را مطالعه کنید.

چرخ گوشت

آکاایران: شاید به یاد داشته باشید که در گذشته ای نه چندان دور، چرخ گوشت های خانگی دست تعداد زیادی از کودکانمان را قطع کرد. اهمیت و کارایی این وسیله در خانه ها به قدری است که جداشدنش بسیار سخت است. خوشبختانه امروزه چرخ گوشت هایی در بازار وجود دارند که ایمنی آنها تا حد بسیار بالایی تضمن شده است. برخی از خانم های ترجیح می دهند گوشت چرخ کرده مصرفی خود را ،شخصا در منزل تهیه کنند که این امر بیشتر به دلیل عدم مرغوبیت گوشت چرخ کرده آماده و همچنین عدم اطمینان از رعایت بهداشت در آماده سازی گوشت خرچ کرده های آماده می باشد.

چرخ گوشت ها وسایلی هستند که در قدیم فقط برای چرخ کردن گوشت از آنها استفاده می شد، اما چرخ گوشت های مدرن قادرند علاوه بر گوشت، مواد غذایی دیگر را نیز چرخ کنند که این ویژگی بر کارایی و محبوبیت آنها در بین خانواده ها می افزاید. از چرخ گوشت می توانید برای ریز کردن، چرخ کردن، خرد کردن و مخلوط کردن انواع مواد خام و پخته استفاده کنید. همچنین می توانید انواع غذاها، کیک ها، شیرینی ها و سوسیس های خانگی را هم با آن آماده نمایید. بنابراین با خرید چرخ گوشت خانگی در دراز مدت، هم پول خود را پس انداز می کنید و هم  چون می توانید میزان چربی و کیفیت مواد چرخ کردنی را نیز خود معین نمایید، غذاهای سالم تر و تازه تری را تهیه می کنید.

انواع چرخ گوشت 

انواع چرخ گوشت موجود در بازاردر دو نوع دستی و برقی طراحی شده اند که نوع دستی آنها تقریبا منسوخ شده است.چرخ گوشت های دستی نیاز به قدرت زیاد برای چرخاندن دسته آن دارند.چرخ گوشت ها سایزهای متفاوتی دارند که بسته به این سایزها میزان گوشت وارد شده به دستگاه و ضخامت آن کم و زیاد می شود. از نظر نوع استفاده و حجم گوشت مصرفی نیز می توان چرخ گوشت ها را به ۲ نوع چرخ گوشت های خانگی و صنعتی تقسیم کرد.

مهم ترین مشخصات و ویژگی های یک چرخ گوشت خوب

یکی از فاکتورهایی که باید در هنگام خرید به یاد داشته باشید، میزان چرخ کردن گوشت در واحد زمان است. امروزه چرخ گوشت های جدید قادرند دست کم 1200 تا 1500 گرم گوشت را به راحتی در یک دقیقه چرخ کنند.

ویژگی بعدی قابلیت چرخ انواع مواد غذایی از جمله پیاز و مواد آبدار است. حتما توجه داشته باشید مدل هایی که از این قابلیت محروم هستند، نمی توانند مواد غذایی همچون پیاز را چرخ کنند زیرا آب موجود در آنها باعث خرابی موتور خواهد شد.

برخی از چرخ گوشت های مدرن، قابلیت سوسیس کردن گوشت ها را نیز دارند. اگر می خواهید تا از این امکان بهره ببرید باید گفت که متحمل هزینه های نسبتاً بیشتری خواهید شد.

قابلیت بعدی مربوط به دور معکوس است. گاهی اوقات گوشت هایی که وارد چرخ گوشت می کنیم دارای رگ و پیه هستند و دیده می شود که در لابه لای تیغه ها گیر می کنند. در این حال قابلیت چرخش معکوس بسیار مفید خواهد بود زیرا می توانید با استفاده از آن تمامی مواد گیر کرده را بطور کامل چرخ کنید. برخی افراد از این قابلیت برای دوبار چرخ شدن گوشت نیز استفاده می کنند. به این مدل ها توجه کنید.

قدرت و توان: اولین ویژگی که باید به آن توجه شود توان دستگاه است. هرچه توان دستگاه بالاتر باشد می توانید در مدت زمان کمتری کار چرخ کردن گوشت را به اتمام برسانید و همچنین در استفاده های طولانی مدت فشار کمتری به دستگاه شما وارد می شود.

حداکثر ظرفیت دستگاه: این آیتم که با معیار کیلوگرم در دقیقه اندازه گیری می شود، بیانگر ظرفیت خروجی دستگاه چرخ گوشت است. این مقدار رابطه مستقیم دارد با قدرت چرخ گوشت که در بالا به آن اشاره شد. ظرفیت خروجی بیشتر از 5/1 کیلوگرم در دقیقه یک ظرفیت بالا و خوب برای چرخ گوشت های خانگی محسوب می شود.

تعداد شبکه های چرخ گوشت: سایز رشته های چرخ شده گوشت بر اساس سایز شبکه ای که دد دهانه چرخ گوشت قرار می گیرد تعیین می شود بنابراین هرچه تنوع این شبکه ها بیشتر باشد مصرف کننده راحت تر می تواند سایز گوشت چرخ شده را انتخاب کند.

جنس تیغه ها: قسمت اصلی یک دستگاه چرخ گوشت تیغه آن می باشد که وظیفه چرخ کردن گوشت را بر عهدا دارد، لذا جنس این تیغه باید به گونه ای باشد که بر اثر استفاده مکرر دچار فرسایش و یا تغییر شکل نشود.

سیستم محافظت حرارتی از موتور: حرارت ایجاد شده در موتور دستگاه چرخ گوشت به دلیل سرعت زیاد گردش آن به شرعت بالا می رود و به همین خاطر در گذشته نیاز بود تا بعد از چند دقیقه استفاده، دستگاه برای دقایقی خاموش شود تا دمای آن کاهش یابد. اما در دستگاه های جدید سیستم محافظت حرارتی باعث می شود تا در صورت بالا رفتن دمای موتور از حد مجاز، دستگاه به طور خودکار خاموش شده و تا زمان امکان مجدد روشن نمی شود. بهتر است به هنگام خرید از وجود این سیستم اطمینان حاصل نمایید.

کلید برگردان (Reverse): معمولاً اکثر چرخ گوشت ها از این قابلیت برای چرخ کردن و جداسازی تکه گوشت ها و چربی های به جا مانده در لابه لای تیغه استفاده می کنند که این امر باعث سهولت در خارج شدن مواد از داخل گلویی دستگاه می شود.

لوازم جانبی: معمول ترین این لوازم سوسیس ساز و کبه ساز می باشند که به مصرف کننده این امکان را می دهد که با استفاده از سوار کردن این قطعات، گوشت چرخ شده را به شکل سوسیس ساز و یا کبه تهیه نماید.

از گارانتی و ضمانتنامه غافل نشوید. چرخ گوشت وسیله ای بسیار قدرتمند است ولی تا زمانی که به مرحله عمل وارد نشود، نمی توان در مورد آن قضاوت کرد، بعلاوه این وسیله همیشه در معرض خطرات استفاده ناصحیح قرار دارد. پس بهتر است برای آسودگی خیال از کیفیت دستگاه و همچنین خدمات پس از فروش به گارانتی آن نگاه ویژه تری داشته باشید.

گردآوری: بخش خانه داری آکاایران